Jump to content
IGNORED

Jezički XEJT


makaronee

Recommended Posts

Zapravo, priča o imenovanju Everesta je prilično zanimljiva (ako je verovati Vikipediji) - recimo, Ivrist lično se protivio izboru imena.
Tako to rade Britanci. Urade ono što misle da treba da se uradi, ali tako da njima odgovara i da se zadovolje lične sujete. No, ja lično nemam ništa protiv toga. Mislim, imam, ali... Kolonizatora je uvek bilo. Ovi stari su mi lakši za podnošenje od ovih sadašnjijih.
Link to comment

Ulvenov post u Biserima me je podsetio na pojavu koja mi veoma smeta. Počelo je sa psihologinjama i antropološkinjama, nastavilo se sa pedagoginjama-pedagoškinjama. Razvoj jezika je normalan, ali zašto ruženje jezika postaje prihvatljivo? Pre neki dan u Politici čitam naslov: svedokinja... Svaki dan novinari izgovaraju ove neprirodne reči i ne smeta im. Mislim da bi bez problema izgovorili pilotkinja ili rudarka. Nikako da smislim muški rod za babicu. Kad je već ravnopravnost...

Link to comment
Бабац :)
Zamišljam Živanu i Mašu kako bi to pročitale: "Prvi srpski babac bio je na obuci kod..." Šta ga znam, valjda može. :lol: Uh, da, ta kustoškinja mi baš ometa san. Direktor nek ide u stranku, pa nek se tamo frlja s novim rečima. Kad izađe među ljude, valjalo bi da ume da ponaša. angry.gif
Link to comment

stvarno, ravnopravnost je kurva.leto je, kako bi ti nazvala ženu pilota? ili ženu arheologa? ili ženu pedagoga?kad sam već na temi, meni jaaako smeta kada neko koristi prilog užasno kada opisuje nešto pozitivno. užasno je zabavan! užasno je lepo!ista stvar sa strašno - strašno je duhovit.šta, digne se kosa na glavi od toga kolko je taj neko zabavan?bljaks.

Edited by funk soul sister
Link to comment

Funk soul sister, ovde se ne radi o ravnopravnosti, već o prividu jednakosti među polovima. Iskorišćenom u političke svrhe i potom jeziku koji političari nameću narodu. Tu metodu poznaje svaka politička garnitura. Dotična zanimanja (pa i moje) postoje u muškom rodu i to je to. Govoriš prema kontekstu i prilici, nekad upotrebljavaš ime, nekad g-đica i g-đa, nekad ništa. Ali na televiziji koja treba da bude merilo ispravnog i lepog govora ili u institucijama, valjalo bi čuvati jezik. Žena pilot je jednako pilot kao i muškarac (mada je moguće da je manje plaćena), žena arheolog isto tako.

Link to comment
Funk soul sister, ovde se ne radi o ravnopravnosti, već o prividu jednakosti među polovima. Iskorišćenom u političke svrhe i potom jeziku koji političari nameću narodu. Tu metodu poznaje svaka politička garnitura. Dotična zanimanja (pa i moje) postoje u muškom rodu i to je to. Govoriš prema kontekstu i prilici, nekad upotrebljavaš ime, nekad g-đica i g-đa, nekad ništa. Ali na televiziji koja treba da bude merilo ispravnog i lepog govora ili u institucijama, valjalo bi čuvati jezik. Žena pilot je jednako pilot kao i muškarac (mada je moguće da je manje plaćena), žena arheolog isto tako.
ne da je moguće nego je najčešće tako!da, da uvek je posredi neka zloupotreba od strane sistema, političke nomenklature i sl.sram ih bilo.slažem se sa tim da su neke reči rogobatne i teške za izgovor. ali postoji rešenje (jedno od mnogih). lepo si to navela. ako ne arheloškinja onda bar žena arheolog. ako ne pilotkinja onda bar žena pilot!
Link to comment
ne da je moguće nego je najčešće tako!da, da uvek je posredi neka zloupotreba od strane sistema, političke nomenklature i sl.sram ih bilo.slažem se sa tim da su neke reči rogobatne i teške za izgovor. ali postoji rešenje (jedno od mnogih). lepo si to navela. ako ne arheloškinja onda bar žena arheolog. ako ne pilotkinja onda bar žena pilot!
Или да се остане пилот и готово - и да буде нормално да и мушкарац може да буде бабица без да се измишља назив за мушки род.Мени се чини да је то политичко кориговање двострука подвала. С једне стране, потура се уместо било какве стварне промене стања (без обзира да како ће се звати, летачице неће бити плаћене исто као летачи, а камо ли боље), а с друге стране се намеће што рогобатније то боље, не би ли се што више њих изнервирало и успротивило променама.Хтели сте да нешто мењамо? Ево, променили смо називе и одмах вам се не свиђа. Ајд сад дођите да тражите да скроз одустанемо.
Link to comment

meni je to razlika kao između određenog i neodređenog člana u engleskomOna je arheolog. neodređeno, navodimo zanimanje osobeDalje u tekstu:Arheološkinja je pronašla... ta, pomenuta žena koja je arheolog

Link to comment

istina je da zene nisu jednako placene kao muskarci za ista zanimanja, ali je i to napredak u odnosu na situaciju kada se zene nisu ni bavile zanimanjima...sta ce naziv za pilota u zenskom rodu, kad su samo muskarci bili piloti, sta ce naziv za rudara u zenskom rodu, kad su samo muskarci bili rudari, sta ce naziv za lovca u zenskom rodu, kad su samo muskarci bili lovci, sta ce naziv sa ubicu u zenskom rodu, kad su ubice bili samo muskarci?otada se dosta promenilo. sad su zene i piloti i rudari i ubice i lovci. ali su ljudi konzervativni, uvatili se za sta je bilo nekad kao da je ko zna sta, pa im arheoloskinja/arehologinja nije lepo ili je licemerje politicke korektnosti. kad ne znam kako je zanimanje u zenskom rodu, ja se raspitam ili izmislim, obogacujem jezik. dok ja docekam da se jezik razvije, prodje vreme. ko to moze da ceka... ovaj jezik za sve vreme koliko postoji nije uspeo da resi ni problem brojeva u zenskom rodu, a gde su zanimanja...zena je uvek gospodja, bez obzira na godine. bracni status zene je njena privatna stvar.

Link to comment
Или да се остане пилот и готово - и да буде нормално да и мушкарац може да буде бабица без да се измишља назив за мушки род.Мени се чини да је то политичко кориговање двострука подвала. С једне стране, потура се уместо било какве стварне промене стања (без обзира да како ће се звати, летачице неће бити плаћене исто као летачи, а камо ли боље), а с друге стране се намеће што рогобатније то боље, не би ли се што више њих изнервирало и успротивило променама.Хтели сте да нешто мењамо? Ево, променили смо називе и одмах вам се не свиђа. Ајд сад дођите да тражите да скроз одустанемо.
na osnovu čega možeš da tvrdiš da neće biti isto/bolje plaćene?!
istina je da zene nisu jednako placene kao muskarci za ista zanimanja, ali je i to napredak u odnosu na situaciju kada se zene nisu ni bavile zanimanjima...sta ce naziv za pilota u zenskom rodu, kad su samo muskarci bili piloti, sta ce naziv za rudara u zenskom rodu, kad su samo muskarci bili rudari, sta ce naziv za lovca u zenskom rodu, kad su samo muskarci bili lovci, sta ce naziv sa ubicu u zenskom rodu, kad su ubice bili samo muskarci?otada se dosta promenilo. sad su zene i piloti i rudari i ubice i lovci. ali su ljudi konzervativni, uvatili se za sta je bilo nekad kao da je ko zna sta, pa im arheoloskinja/arehologinja nije lepo ili je licemerje politicke korektnosti. kad ne znam kako je zanimanje u zenskom rodu, ja se raspitam ili izmislim, obogacujem jezik. dok ja docekam da se jezik razvije, prodje vreme. ko to moze da ceka... ovaj jezik za sve vreme koliko postoji nije uspeo da resi ni problem brojeva u zenskom rodu, a gde su zanimanja...zena je uvek gospodja, bez obzira na godine. bracni status zene je njena privatna stvar.
amin!
Link to comment
na osnovu čega možeš da tvrdiš da neće biti isto/bolje plaćene?!
Није да баш тврдим, само примећујем на основу досадашњих искустава са том политичком коректуром језика. Онолико година је прошло откако Црнци морају да се зову Афрички Американци (а бели досељеници из Јужне Африке не :P), ови да се зову овако а они онако... и нешто нисам приметио да им је ишта боље од тога. Исто и са тим неутралним називима занимања (уместо домаћин/домаћица, уведено је 'похађало лета', тј није стјуард(ес), него флајт атендант, уместо посланик (конгресмен) је уведено репрезентативан (јес богуми придев изиграва именицу), уместо ватрогасац (фајермен) ватроборац (фајерфајтер) итд) - другарице и даље калирају петину до четвртину плате коју би имале да су другови.А како год да је у централи, по колонијама је увек горе.
Link to comment
zena je uvek gospodja, bez obzira na godine.
Žena je uvek dama, pre svega, a onda i majka. Da bi se našla na rukovodećem mestu ili na nekom položaju u politici (a i tada manje plaćena za isti posao, koliko ja znam, u zapadnoj Evropi i Severnoj Americi) ona mora da poništi sebe i kao damu i kao majku i da pokaže muške osobine na poslu. Ja tu ne vidim nikakvu jednakost. Kad je onomad izabrana skoro pa većinski ženska vlada u Španiji, izabrali su jednu ministarku u sedmom mesecu trudnoće, u osmom je išla na neka ratišta. Sad vidim da je neka, valjda u UN ili nekom visokom međunarodnom telu, došla na sastanak sa jednomesečnom bebom. Ja smatram da je to neprirodno (a moguće i nezdravo po bebu). Ali, opet, samo zloupotrebljeno u reklamatorske svrhe o jednakosti polova. S druge strane, u Belgiji, valjda, domaćice imaju socijalno i penziono osiguranje. U Danskoj je, početkom milenijuma, počela da postaje praksa da se majkama dozvoljava da rade od kuće kad je beba/malo dete bolesno. Važna je suština, a ne kako nešto zovemo.
Link to comment

Create an account or sign in to comment

You need to be a member in order to leave a comment

Create an account

Sign up for a new account in our community. It's easy!

Register a new account

Sign in

Already have an account? Sign in here.

Sign In Now
×
×
  • Create New...