Jump to content
IGNORED

Jezički XEJT


makaronee

Recommended Posts

Проблем је што се "исти" користи тамо где је некад стајала заменица. "U cilju izbegavanja iste" бих ја рекао "Да би се она избегла", или ајде, "У циљу њеног избегавања".
Е, баш тако покушавам да вадим штету...Код мене је вицкасто што сам разапета између језичког чекића и наковња. Шефица је заљубљеник у правничке термине, пати од свих могућих административно-стилских деформација! Иста инсистира да у писанијима користим "стручне формулације" (:yucky:) и не дај Боже да пролети нека нормална тврдња. Са друге стране, газда хоће да пишемо до баналности упрошћено, "да разуме и баштован", јер "и судије воле кад читају разумљиво". То ми је ближе, али опет- и он га претерује, брате, неке сложене ствари је просто немогуће објаснити просто.Кад пишем поднеске (а свашта подносим), трудим се да направим неки микс, тако да на крају не буду задовољни ни она, ни он.Срећа па увек остаје могућност да се отерају у акростишну- свашта би некад могли прочитати од првих слова реченица, само да се досете. cool.gif
Link to comment
Срећа па увек остаје могућност да се отерају у акростишну- свашта би некад могли прочитати од првих слова реченица, само да се досете. cool.gif
Ууууу... ово је боље од освете малог Кинеза.
Link to comment

poštivanje. ne znam jel legitimna reč ili je u pitanju fragratno kršenje pravila, ali me maksimalno nervira. Naročito jer ljudi koji to izgovaraju kao da misle da je poštivanje zapravo poštovanje2Potom, "kontaktirati sa" - "Ja sam juče kontaktirala sa menadžerkom tom i tom". Super, a koga ste kontaktirali zajedno ?Pre par minuta na avali - "Rade Šerbedžija je dobio nagradu za najpopularnijeg glumca trećeg dana festivala". Nisam znao da u Nišu imaju dnevne nagrade.

Link to comment

rasejan, evo primera, ako mogu da vrse posoniska biseraniška Biserasiri, siri (sir) i ćuti – širi, širi, vezeni šeširi (beše neka dečja igra, pesmica, šta li)i tu se žacne čovek - i tu se začne svađa

Link to comment

Gledajući izbor ozuvčenih klasičnih i akustičnih gitara po srpskim i hrvatskim sajtovima nailazim na konstrukciju "gitara sa ozvukom" :blink: .Još više zbunjuje što na istom sajtu imate npr.Epiphone DR200CE akustična gitara sa ozvukomiAster MD-18EQ akustična ozvučena gitara sa koferom Nađoh jedan biser - golubicu, mlađu sestru (od) kolibria :D ."Epiphone DOVE (golubica) je odlična gitara na kojoj se godinama prave hitovi. Odlična, mekana za sviranje i ima sve performanse vrhunskog instrumenta. Golubica je mlađa sestra od Hummingbird-a (kolibri-a)."

Link to comment
rasejan, evo primera, ako mogu da vrse posoniska biseraniška Biserasiri, siri (sir) i ćuti – širi, širi, vezeni šeširi (beše neka dečja igra, pesmica, šta li)i tu se žacne čovek - i tu se začne svađa
Нишку ниску уврстих каква јесте, а ова друга два прерадио да буду по једна реченица или један одломак, ал' да тај један може да се схвати двојако. Ватам адоумицерж. Види под N, S, Z. У сваком случају, имаш три плуса :).
Gledajući izbor ozuvčenih klasičnih i akustičnih gitara po srpskim i hrvatskim sajtovima nailazim na konstrukciju "gitara sa ozvukom" :blink: .Još više zbunjuje što na istom sajtu imate npr.Epiphone DR200CE akustična gitara sa ozvukomiAster MD-18EQ akustična ozvučena gitara sa koferom Nađoh jedan biser - golubicu, mlađu sestru (od)™ kolibria™ :D ."Epiphone DOVE (golubica) je odlična gitara na kojoj se godinama prave hitovi. Odlična, mekana za sviranje i ima sve performanse vrhunskog instrumenta. Golubica je mlađa sestra od Hummingbird-a (kolibri-a)."
Озвучење је стандардан, и поприлично добро погођен израз, који се користи већ деценијама, и ја ту не бих ништа кварио. Озвука, може, што да не, управо боље од било каквог превода (јер бисмо онда причали на бисерима, откуд на гитари камионет).Међутим, писање колибрија као колибри мање а, је достојно медаља-е.
Link to comment
Озвучење је стандардан, и поприлично добро погођен израз, који се користи већ деценијама, и ја ту не бих ништа кварио. Озвука, може, што да не...
Znaci treba da se zabrinemo kad pocnu da nude gitare bez zvuka :D , meni, ipak, lepse zvuci "ozvucena gitara".
Link to comment
Znaci treba da se zabrinemo kad pocnu da nude gitare bez zvuka :D , meni, ipak, lepse zvuci "ozvucena gitara".
Озвучена, у реду, а озвука је прибор којим се то постиже :).
Link to comment

Hejt na standard! Neopisivo me iritiraju oblici prisvojnih prideva od imenica na -ica, tipa Miličin, Jeličin, Novičin... Da napišem i mogu, ali u govoru uvek pribegavam drugim, bezbolnijim formulacijama.Ima još nešto, rekla bih specifično za ove moje krajeve, dijalektizam/lokalizam, šta li je... Mnogima je za hejt, a meni simpatično, smešno i volim da ubacim nekad negde gde mu nije mesto. Naime nije retkost čuti konstrukciju u mene, tačnije umene, unas, utebe umesto proste zamenice moj, tvoj, naš: umene muž, utebe brat... Hmm, nekad čak i umesto nominativa ličnih zamenica, recimo čula sam konstrukciju unas ima umesto mi imamo ili alternativnog ima kod nas.Zanimljiva pojava, pored toga što je urnebesno smešna, ako se uzme u obzir da jezik u nestandardnim varijetetima najčešće teži ekonomičnosti, oslobađa se čega god može, a ovde se stvari komplikuju.Eto, tako vam je umene.Možda je ovo moglo i na jezičko šta ima.

Link to comment
Krenulo svecko u košarci, pa tako i naši komentatori imaju priliku da se iskažu.Današnji hejt - "imaju prednost od plus tri poena"
Мораћемо да отварамо противтопић кад пријаве предност од минус три.
Link to comment

Create an account or sign in to comment

You need to be a member in order to leave a comment

Create an account

Sign up for a new account in our community. It's easy!

Register a new account

Sign in

Already have an account? Sign in here.

Sign In Now
×
×
  • Create New...