Jump to content

Jezički XEJT


makaronee

Recommended Posts

Argument "pa oni sami sebe tako zovu" ne zaslužuje pažnju. Naziv etničke grupe ne koristim kao uvredu, posebno ne kad njen sadržaj referira na karakteristike pripadnika te grupe. Ovi su cigani, jer "ciganišu". Šta je "ciganisanje", pa sve ono što rade cigani, varanje, laganje, kradenje. Ali šta ja tu advokatišem Ciganima, neka dođu sami kad im vrijeme dozvoli od varanja, laganja, kradenja.edit: pogotovo je irelevantno to s drugim jezicima i kulturama. Ovo je srpski forum na kojem je referentni okvir Srbija, u danom slučaju položaj Cigana u njoj. A o tome valjda znaš više nego ja.

Edited by king louie
Link to comment

Ni ne kažem "oni sami sebe tako zovu", svašta. Samo kažem da se autor već deklariše kao idiot putem klasičnog ethnic profilinga - najmanje je bitno koji će primer izabrati da svoju glupost ilustruje. I da je uporedio Špance/Portugalce/itd. sa Marsovcima u tvrdnji da su svi oni prljavi prevaranti, ne bi bio problem u diskriminaciji Marsovaca nego u nečemu drugom.

Link to comment
  • 4 weeks later...

Nije to neka sad nasa izmisljotina:

For the modern Olympics the term was long used to indicate the games themselves, but the IOC now uses it to indicate a period of four years.Outside the IOC the term is still often used to indicate the games themselves, a usage that is strictly erroneous (as an Olympiad is the time period between games) but widely accepted nevertheless. It is also used to indicate international competitions in fields other than physical sports. This includes international science olympiads, such as the International Mathematical Olympiad and the International Linguistics Olympiad and their associated national qualifying exams (e.g., the United States of America Mathematical Olympiad or the North American Computational Linguistics Olympiad), and also events in mindsports, such as the Science Olympiad, Mindsport Olympiad, Chess Olympiad and Computer Olympiad. In these cases Olympiad is used to indicate a regular event of international competition; it does not necessarily indicate a four-year period.
http://en.wikipedia.org/wiki/OlympiadElem, konfuzija je zbog ranijeg koriscenja tog termina u smislu olimpijada = olimpijske igre. Nakon sto su ta dva termina razgranicena u modernoj upotrebi (za anticku je jasno da su oduvek bila drugacija) nije se bas puno objasnjavala razlika. Evo ja npr. za to prvi put cujem.
Link to comment
...Evo ja npr. za to prvi put cujem.
Sutra na ceremoniji otvaranja kraljica će zvanično otvoriti the Games of the XXX OlympiadNeobično, čudno, ali vole zvaničnici MOK da se drže tradicije...
Link to comment
  • 2 weeks later...

hejt za raznorazne skraćenice koje su poslednjih godina modernei za filmove, i za štošta drugoGWSIM, FS, RBS, BRB, blablablabla+ za nemačke koje se prave sa slogovima(FuFa, KiTa*, itd itd)*ovo zaista postoji i koristi se za "obdanište" :mellow:

Link to comment

sta ti smeta KiTa? to je meni najbolja skracenica u novinskim naslovima.moji favoriti. "allen freuen sich auf kita tag" (svi se raduju kita danu)"kita erzieher(innen) drigend gesuch" (vaspitacice kite hitno potrebne)i moj favorit"mehr kita fuer alle" (vise kite za sve!)

Link to comment
"mehr kita fuer alle" (vise kite za sve!)
najbolje!bwt jednom sam potpisala peticiju za "više kite u našem gradu" :DFuFa ne znači ništa (koliko ja znam) nego sam onako bezveze lupila, ali ima gomila takvih skraćenica koje me nerviraju, kad se setim još neke konkretne napisaću ako nekog zanima (a mož i fraktula ;-)
Link to comment
  • 1 month later...
БЕОГРАД/НОВИ САД - Српско Удружење "Ћирилица" из Београда уручило је данас председнику Матице српске, Драгану Станићу, петицију са 5539 потписа грађана, који захтевају да се из нормирања у "Правопису српског језика" који припрема и издаје Матица српска изостави одредба која се односи на друго, алтернативно писмо у српском језику и остави само српска ћирилица.
Neumorni su.
Link to comment
ko je liberalan i da se neće miješati u izbor bračnog partnera svoje djece, pa naveo primjer, ako se odluči za crnog Ciganina, neka bude crni Ciganin.Prije nekih 150 godina u njemačkom govornom području nije bilo neobično naići na izrijeke tipa otrovna judejska čorba od rabinizma i praznovjerja (Nietzsche), ili prljava judejska praxa (Marx) itsl.. Dočim su ovi izrazi prosječno upućenom čitaocu i danas razumljivi, iz suvreme jezičke praxe je slična metaforika potpuno iščezla. Šta bi nama falilo da isto malo operemo jezik? Ne izgleda li vam da ovim potpuno isključujemo Cigane iz komunikacijske zajednice i pomalo ih možebiti i vrijeđamo?
+1, veliki hejt
Link to comment

i ovde da ga zakucam,blabla, osnovani od strane tog i tog.kombinacija bezmozgnog prevodjenja by whom i nesuvislog pravnog recnika. zapaceno svuda. novi neprijatelj, pocela sam i pisma citalaca da saljem, a obratila sam se i neupitnom jezickom zevsu srbije klajnu dr ivanu.

Link to comment

Create an account or sign in to comment

You need to be a member in order to leave a comment

Create an account

Sign up for a new account in our community. It's easy!

Register a new account

Sign in

Already have an account? Sign in here.

Sign In Now
×
×
  • Create New...