Jump to content

Jezički XEJT


makaronee

Recommended Posts

Dobivam nervne napade od pravilnog akcentovanja, u kojem prednjace voditelji javnog zahoda.TelEvizija, jugOslavija, aUstralija, radIjator, apstInenti, delInkventi, prodUcent...Kada god izgovore tako nesto, zazalim sto se nisu rodili nemi.
parAdajz, putOvanje...+ beskonacno
Link to comment

nisam siguran, pa cu mozda da lupim, ali mi se cini da ceo taj problem sa predlozima ima veze sa preklapanjem imena naselja i imena opstine. novi beograd je u isto vreme i opstina i (veliko) naselje - trebalo bi da uz svaku administrativnu jedinicu ide predlog "u", dok problem nastaje sa analogijama prema ostalim beogradskim naseljima koja nisu zvanicne administrativne jedinice(dorcol, cubura, karaburma itd.). nesto slicno postoji i sa ostrvima/planinama koje su u isto vreme i drzave ili naseljena mesta.provericu, ali sam ubedjen da tu postoji neka kvaka

Edited by Evropejac
Link to comment

ne bih rekla da je to u pitanjui Voždovac je opština, pa nikad nisam čula nikoga da kaže "u Voždovcu"bwt + već spomenuti Japan (kažeš u Japanu a ne na Japanu, ali s druge strnae na Tajlandu iako nije ostrvo, ali s treće strane na Islandu iako jeste ostrvo, ali s četvrte strane u Britaniji iako jeste ostrvo)p.s. sličan problem imaju i Finci, dva predloga a nigde pravila

Edited by Amelija
Link to comment
parAdajz, putOvanje...+ beskonacno
"Omiljeni" su mi polUvreme, i neverOvatno. A čuh i bogami cerEmonija.Shvatio sam da me ekstremno nervira "stajalište" u GSP-u. Šta je falilo "stanici" da mi je znati...
Link to comment
Shvatio sam da me ekstremno nervira "stajalište" u GSP-u. Šta je falilo "stanici" da mi je znati...
stanica bi trebalo da je mesto ili objekat gde vozilo duže stoji. stajalište je mesto gde vozilo zastane (da putnici izađu/uđu).kao razlika između "bus station" i "bus stop" u engleskom.ja naravno govorim stanica za sve, ali mi stajalište ne smeta, nije neispravno.
Link to comment
stanica bi trebalo da je mesto ili objekat gde vozilo duže stoji. stajalište je mesto gde vozilo zastane (da putnici izađu/uđu).kao razlika između "bus station" i "bus stop" u engleskom.ja naravno govorim stanica za sve, ali mi stajalište ne smeta, nije neispravno.
САНУ није стигао до "С", али Матица Српска каже да си у праву. Но, то не мења хејт, јер ја буквално до БусПуса нисам чуо да неко користи "стајалиште", док је "станица" свеприсутна и уобичајена и унарођена и штатијазнам.Не могу да замислим да питам некога у аутобусу, на пример, "колико још стајалишта до старог Меркатора". Или ""идем на аутобуско стајалиште".
Link to comment
  • 4 weeks later...

"Stajaliste" se oduvek koristi u tom nekom formalnog kontekstu, kada GSP pravi obavestenja i tako dalje. To ti je kao rec "vazduhoplov", postoji, koristi se u formalnom pisanju i govoru, ali u svakodnevnom govoru je ne cujes nikad.Inace veliki hejt za rec "starleta". 'Ebale ih sve starlete vise...jedna iza svakog coska.

Link to comment
Inace veliki hejt za rec "starleta". 'Ebale ih sve starlete vise...jedna iza svakog coska.
+ 100 - puno selo starleta jbt.Usput slušam majstora na SK - "Novak je danas vunerabilniji nego inače" :isuse:
Link to comment

Genije potpisan u sutrašnjem "Danasu" inicijalima I.P. piše o vrsti droge "net-alfetamin". Koliko vidim iz agencijske vestiobjavljene malo dalje na istom sajtu, u njoj se, naravno, piše o metamfetaminu, ali šta zna agencija, ovo ipak mora da je neka nova droga, možda ima veze i sa Internetom :)

Link to comment
Inace veliki hejt za rec "starleta". 'Ebale ih sve starlete vise...jedna iza svakog coska.
Mislim da je tu laskavu titulu prva ponela jedna učesnica Velikog Brata pre par godina. Do tada su ih uglavnom predstavljali kao studentkinje menadžmenta, promoterke, fotomodele, a za tu valjda baš nisu znali šta da kažu, pa 'ajde onda nek bude starleta. I to se onda primilo. Edited by Halvard
Link to comment
  • 2 weeks later...

Create an account or sign in to comment

You need to be a member in order to leave a comment

Create an account

Sign up for a new account in our community. It's easy!

Register a new account

Sign in

Already have an account? Sign in here.

Sign In Now
×
×
  • Create New...