Jump to content
IGNORED

kurs dinara


bup

Recommended Posts

  • Replies 668
  • Created
  • Last Reply

Top Posters In This Topic

  • čekmeže

    48

  • žaro

    27

  • Muwan

    26

  • yolo

    25

Top Posters In This Topic

Da li neko zna dokle ce se ovo jos prodavati na ovaj nacin? Kada ce kurs krenuti nagore? Direktno sam ostecen padom vrednosti zato sto mi se plata obracunava u eurima i na kursnim razlikama i padu vrednosti mesecno u proseku izgubim 50 EUR :(

Link to comment
Da li neko zna dokle ce se ovo jos prodavati na ovaj nacin? Kada ce kurs krenuti nagore? Direktno sam ostecen padom vrednosti zato sto mi se plata obracunava u eurima i na kursnim razlikama i padu vrednosti mesecno u proseku izgubim 50 EUR :(
Откуд знаш колико губиш? Тј, колики би био тај реални курс динара спрам којег одмераваш?
Link to comment

racunam od trenutka kad je krenuo nadole, recimo 107-108 dinara, a o realnom kursu postoje razlicita tumacenja, sklon sam da prihvatim ekonomiste koji tvrde da bi to trebalo da bude negde izmedju 120 i 130 dinara, u ovom trenutku.

Link to comment

Evo ja ću ti prodati po 110, 10-20 dinara ispod realne cene, čisto da saosećam sa tvojom patnjom zbog direktne oštećenosti.

Link to comment
Evo ja ću ti prodati po 110, 10-20 dinara ispod realne cene, čisto da saosećam sa tvojom patnjom zbog direktne oštećenosti.
Moze, daj ovamo 800 evra, ako imas.
Link to comment
Kamo PDV?
ПДВ има да се тражи назад од државе, јер нема додате вредности. Овде у ствари имамо одузету вредност - видиш да лепо каже да је испод курса, оног стварног.
Link to comment
Nema problema, uplati 88k na moj račun a ja ću ti dati 800 jura na ruke.
ne odgovara mi ipak, drugi putt. vidimo se kad kurs ode na 130, tad cu ti kupiti sve evre i to za 125, ok?
Link to comment
evo skocio je sa 98.8 na 99.4
tek malopre sam kupio evre, skocio na 100.3 prodajni kurs.
Na prvo pitanje bih odgovorio jednom magičnom rečju: populizam. Sve te projektovane vrednosti su bile realno ostvarive, pod uslovom da je bila sprovođena reforma pre svega u javnom sektoru. Avaj, pare od privatizacije su umesto u infrastrukturu gurane u potrošnju, forsiran je model "usluge+potrošnja" umesto "prozivodnja+štednja" i sad smo tu gde smo.Što se tiče Jelašića, ne verujem da je on imao neku veću nezavisnost u radu u odnosu na Šoškića. Razlika je u tome što je imao više izvora finansiranja na raspolaganju, kao i manje akutnih rupa koje je trebalo začepljivati, a koje su počele da izbijaju kada je počela svetska kriza. Postoji, doduše, i jedna kvalitativna razlika: Jelašić je, ako ništa drugo, makar javno upozoravao građane da dobro razmisle pre nego što podignu kredit u švajcarskim francima. Šoškić javno poziva građane da dođu na vladinu pijanku i ne vraćaju svoje dugove neko vreme, i podržava vladinu priču po kojoj će posle tog vremena građani imati dovoljno para da vraćaju i glavnicu i kamatu. Ono, desiće se nešto čarobno, kriza će proći sama od sebe i sveža lova će pohrliti u Srbiju. Hoće, ali zamalo. Neverovatno je da u ovako očajnoj ekonomskoj situaciji centralna banka poziva narod da troši umesto da skida sebi dugove sa grbače. Možda grešim ali mislim da Jelašić ne bi sebi dozvolio da priča takve gluposti. Ali bi svakako podizao RKS kako bankama odgovara i pravio im teren za ekstraprofit na račun građana, što je uostalom i uradio na identičan način pre tri godine.
Hvala na odgovoru. Deluje vrlo smisleno ovo što pišeš. Oko bolda.... Zapravo, Šoškić prosipa istu priču kao Dinkić, da potrošnjom možemo da izađemo iz krize. Kao, ako ljudi troše, onda to stvara tražnju za robom, privreda odgovara na povećanu tražnju, i eto našeg oporavka. Ja mogu donekle da razumem da se političari ovako ponašaju jer im je u opisu posla da troše ono što je neko drugi zaradio, žive od obećanja i demagogije, poveren im je mandat koji će možda biti na sledećim izborima poveren nekom drugom. ALi da se centralna banka ovako neodgovorno ponaša, to je skandal. Edited by pacey defender
Link to comment
tek malopre sam kupio evre, skocio na 100.3 prodajni kurs.Hvala na odgovoru. Deluje vrlo smisleno ovo što pišeš. Oko bolda.... Zapravo, Šoškić prosipa istu priču kao Dinkić, da potrošnjom možemo da izađemo iz krize. Kao, ako ljudi troše, onda to stvara tražnju za robom, privreda odgovara na povećanu tražnju, i eto našeg oporavka. Ja mogu donekle da razumem da se političari ovako ponašaju jer im je u opisu posla da troše ono što je neko drugi zaradio, žive od obećanja i demagogije, poveren im je mandat koji će možda biti na sledećim izborima poveren nekom drugom. ALi da se centralna banka ovako neodgovorno ponaša, to je skandal.
To sa potrosnjom bi imalo smisla da ce od viska da se kupuje domaca roba. Al skoro svu tehnicku robu (kompjutere, belu tehniku, usisivace...) kao i juzno voce mi uvozimo. Nesto sumljam da ce domaca industrija da podivlja jer je obican gradjanin konacno skupio para da kupi nesto za kucu. Eventualno industrija namestaja.Cela papazjanija (ukljucujuci i dvogodisnje stavljanja kredita na hold) je smisljeno da vlast pregura izbore. A sta ce posle biti... "mislicu o tome sutra".
Link to comment

Samo jedna stvar u odbranu centralne banke.Nas kurs nije fiksan, niti je odbrana kursa primaran zadatak centralne banke. Ono sto banka zvanicno pokusava je da spreci ne fluktuaciju, vec prevelike dnevne oscilacije kursa.U finansijskoj literaturi je poznato da je prognoza kratkorocnih fluktuacija deviznog kursa skoro pa nemoguca.Sto se tice preduzeca, postoje terminski ugovori (valjda?) pa neka tako obezbede stabilnost za narednih godinu dana. Posanktoje valjda tu neka odeljenja za upravljanje rizikom.Mnogo vike i guzve oko kursa jeste politicko i svodi se na redistribuciju i lobiranje u smislu da se ocekuje da banka preko kursa odradi posao za izvoznike vs uvoznike, gradjane vs poslovne banke, i tako dalje. Sasvim je druga kada se salju sizfrene poruke, kakve su izjave koje su Katic i Beowl citirali. To ne uliva poverenje i podstice aktere da zapravo vrse pritisak na banku, umesto da se bave sami sobom.Edit: Nisam propagandista NBS, i post sam pisao pre nego sto sam svratio do sajta NBS gde guverner polemise o kursu.28.04.2011. Померања девизног курса у оба смера наставиће се и убудућеПоводом актуелног јачања динара, Народна банка Србије указује, као што је то чинила и до сада, да девизни курс може да се помера у смеру јачања и у смеру слабљења, у зависности од понуде и тражње на девизном тржишту. У складу с тржишним кретањима, померања у оба смера ће се наставити и убудуће.Најбољи начин да се привредници заштите од померања девизног курса јесте да се задужују у валути у којој остварују приходе или да користе инструменте заштите од девизног ризика. Можда је за све оне који су и даље изложени девизном ризику управо сада права прилика да размисле о томе и искористе повољан моменат за заштиту од ризика померања девизног курса.Кабинет гувернерa29.04.2011. Инструменти заштите од девизног ризика на располагању привредницимаИнструменти заштите од девизног ризика користе се подједнако за заштиту и од јачања и од слабљења валуте. Као што увозници могу термински да купе девизе унапред, тако и извозници могу термински да купе динаре за девизе унапред.Извозници су, на пример, пре три месеца могли тромесечним терминским уговором да купе динаре за евре по курсу од око 107,5 динара. Да су то урадили, данас би могли своје евре добијене извозом да промене у динаре по курсу од око 107,5, уместо по 99,7 динара, колико курс данас износи. Термински уговори доступни су инструмент заштите од девизног ризика у већини наших банака.Кабинет гувернера

Edited by Budja
Link to comment
tek malopre sam kupio evre, skocio na 100.3 prodajni kurs.
ima zlikovackih menjacnica. ovde oko kalenica je svuda 99.5 s tim sto se na kolicinu dalo spustiti i na 99.2 (znam iz svog slucaja). danas.
Link to comment

Create an account or sign in to comment

You need to be a member in order to leave a comment

Create an account

Sign up for a new account in our community. It's easy!

Register a new account

Sign in

Already have an account? Sign in here.

Sign In Now
×
×
  • Create New...