Jump to content
IGNORED

kurs dinara


bup

Recommended Posts

Ma naravno... i veruj mi jako dobro znam kako je ljudima sto imaju platu 20.000 RSD...ovo sam napisao ako neko ima visak dinara... jbg meni je plata vezana za EUR, i svaki mesec nesto sitno odvojim sa strane... sad cu to malo vise...
pa to. ko nema, kukumajko, ko ima sitno - moze malo neshto sitno da se poshepuri, pa posle isto kukumajko. sistem je dizajniran za nekog drugog...
Link to comment
  • Replies 668
  • Created
  • Last Reply

Top Posters In This Topic

  • čekmeže

    48

  • žaro

    27

  • Muwan

    26

  • yolo

    25

Top Posters In This Topic

Drugo mesto se odnosi na blamiranje NBS sa projektovanom inflacijom. Prošle godine su planirali 6% sa koridorom od +/- 2%, zavšilo se na 11,5%. Ove godine su isprojektovali 4,5% sa koridorom od +/- 1,5% a bićemo srećni ako inflacija ostane jednocifrena pošto polugodišnji rast iznosi 14%. Dakle, njihove prognoze su ili u PR službi izvršne vlasti ili su rezultat teškog diletantizma. Ja u oba slučaja mislim da u NBS ne sede diletanti već da je stvar naprosto u tome što njihov rad nije nezavisan i pod velikim je uticajem izvršne vlasti.
Beowl, svaka čast na ovome što pišeš, drago mi je da mogu da pročitam nešto ovako korisno. Imao bih jedno pitanje. Kako objašnjavaš činjenicu da u poslednjih 10 godina po pravilu imamo uvek veću inflaciju od projektovane? Redovno čitamo u januaru da će inflacija biti do 6%, onda u junu usledi korekcija da će inflacija biti jednocifrena, da bi nas oko nove godine sačekala statistika koja kaže da je inflacija ipak dvocifrena (uprkos sveprisutnoj politici kontrole cena)? Pa onda opet u januaru kreće priča o 6% inflacije, +/- 2%, i tako u krug. Kako ocenjuješ dosadašnje guvernerovanje Jelašića u tom smislu, i kolika je njegova odgovornost? Za Šoškića je jasno da je neuporedivo manje nezavistan u radu od prethodnika, ali me interesuje za Jelašića...PS. Odoh sutra da kupim eure od ušteđevine od poslednje tri plate štekovane u dinarima. Edited by pacey defender
Link to comment
Krivica Centralne banke postoji na dva mesta. Prvo mesto opisuje i sam Katić, kada kaže da povećavanjem RKS uprethodnom periodu šalju poruku da je pritisak na sistem ozbiljan i da građani treba da pokušaju da štede tj. da otplaćuju svoje dugove. Onda ta ista NBS uzme i na zajedničkoj konferenciji za medije, ruku pod ruku sa izvršnom vlašću najavi grejs period otplate kredita građanima od čitave dve godine i praktično ih u ime izvršne vlasti pozovu da troše umesto da štede, kako bi svi zajedno bankrotirali posle izbora. Oni ili su oboleli od shizofrenije, ili su pod kontrolom izvršne vlasti, ili su diletanti najobičniji. Šta god da je od ta tri, neće da valja.Drugo mesto se odnosi na blamiranje NBS sa projektovanom inflacijom. Prošle godine su planirali 6% sa koridorom od +/- 2%, zavšilo se na 11,5%. Ove godine su isprojektovali 4,5% sa koridorom od +/- 1,5% a bićemo srećni ako inflacija ostane jednocifrena pošto polugodišnji rast iznosi 14%. Dakle, njihove prognoze su ili u PR službi izvršne vlasti ili su rezultat teškog diletantizma. Ja u oba slučaja mislim da u NBS ne sede diletanti već da je stvar naprosto u tome što njihov rad nije nezavisan i pod velikim je uticajem izvršne vlasti.Takođe mi se sviđa i ovo njihovo dopuštanje da dinar barem jednom sedmično ojača za preko 50 para u jednom danu, a da oni ne nađu za shodno da intervenišu na međubankarskom tržištu. Ja sam juče kupio evre po 99,50 iako prodajni kurs koji važi do srede iznosi 99,93. A čitav cirkus je posledica špekulativne trgovine zapisima državnog trezora, iza koje stoji namera izvršne vlasti da kratkoročno zapuši nekoliko rupa. Dinar će ojačati za 10%, za koje vreme će se poskupljenja nastaviti nesmanjenom žestinom, a NBS ukupno interveniše kupujući 5 miliona evra. Posle, kada dinar krene da se strmoglavi 20%, upucaće najmanje 500 miliona na "stabilizaciju".NBS za ovo možda ne snosi direktnu krivicu ali su saučesnici u samoubilačkoj politici koju vodi izvršna vlast, a koja se zove: "Samo nekako do narednih izbora".
Taj plan su prepisali od Jelasica,pa nije ni cudo sto Kostunica kaze da je u njegovo doba bilo bolje.Em su imali vise para na raspolaganju jer je takva situacija bila u svetu em je tada prodat BK Telekom.Sada je situacija neuporedivo teza,jer je svetska kriza,a nekoliko clanica evro zone su u ozbiljnim problemima te je pitanje hoce li biti dovoljno evra da se spasu njihovi platni bilansi.Ako se ispostavi da ce biti manjka,tada ce evri brzao da odu iz Srbije u centrale ovdasnjih banaka i nastace veliki problemi,cak i ako dodju neke pare od Telekoma.Sto se projekcija inflacije tice,to u Srbiji prestaje da bude i smesni.Podseticu da je za decembar 2009,nas statisticki zavoj zabelezio deflaciju!Sto rece Vib- Statistika nasa dika,sto pozelis to naslika.Malo podsecanje na Jelasicev rad.Sa 88 dinara,oborio je evro na 77,da bi krajem iste i pocetkom naredne isti se popoeo na 96 dinara,uz stotine miliona evra potrosenih na njegovu "odbranu".
Link to comment
da li je moguce da nema pametnih ljudi da su voljni da rade, ili ne mogu od ovih uvlakaca ne znam...
Zar stvarno mislis da je ovo stvar pameti?
Link to comment
Zar stvarno mislis da je ovo stvar pameti?
ja mislim da jeste, samo je pitanje na kojoj si strani shtapa. mislim, pametni su za sebe, staru majku, shurnjaju i snaju. za mene i boraniju... sta cu kad nisam na odgovarajucem mestu. mislim, neko mora bit vrlo dobar u ovoj operaciji, a neko i odlichan, tu ne moze biti sumnje. sad, ja mislila da oni prave demokratiju, a oni pravili kuce na teritoriji koju su zapalili drzavi za kusur. i to je to.(ili bar isto pametni kao oni koje mladja chini pametnim u ekonomiji destrukcije, nevidjene sposobne lisice koje su znale stici i uteci. a narodski - lopine. i sad samo puki sluchaj sprechio njega da ponovi operaciju sa malo izmenjenim parametrima... recimo. ali ako ne mladja, ima ko ce...)ili bi to bar bilo previshe budala po kvadratnom metru, a da se brod ne zaljulja bash ni malo... :unsure:mislim, dvoumim se i ja ^_^ Edited by thermal bug
Link to comment

Evo dobrog objasnjenja sadasnje situacije(komentar sa B92):"Svakodnevno me zaustavljaju gradjani i traže da im objasnim, kao broker i finansijski strucnjak, šta se dešava sa evrom. Nikome nije jasno kako to u propaloj i rasprodatoj privredi evro pada, dok na svim deviznim svetskim berzama jaca. Ali obican mali covek koji živi od svoje plate zna da je veliki deo onog sto se u javnosti objavljuje prevara i zna da, kada pogleda u novcanik, sve više novca odlazi u sve kracem vremenu. Dobro placeni eksperti, koji su clanovi upravnih odbora banaka i monopolizovanih preduzeca, nemaju interesa da gradanima otkriju pravu istini. Placeni su, dakle, da cute. I pljackanje poreskih obveznika, od strane banaka preko deviznog kursa u punom je jeku. Popularni Deda Avram, je vezao dinar za marku u odnosu 1:1. Nakon programirane hiperinflacije, vezivanje dinara za marku je delovalo lekovito. Ali , nažalost, samo na tren. Uporedio sam to vezivanje na primeru vezivanja Juga 45 starog dvadesetak godina za novi mercedes 600. Šta mislite mogu li oni da se takmice na autoputu? Epilog znate. Na crnom tržištu marka je vremenom i do deset puta bila jaca od preforsiranog dinara. Devizni kurs je odnos snaga privreda dve države. U slucaju evra, odnosa privrede EU i Srbije. Jacanje dinara u 2011 godini nije, dakle, proizvod uspeha privrednih reformi u nepokrenutoj srpskoj privredi, nego posledica organizovane špekulacije pod komandom guvernera NBS. Banke u Srbiji su za prvih nekoliko meseci ostvarile profit od oko 200 miliona evra, za 30% više nego u istom periodu prošle godine. Ni gradjanima, ali ni ekonomistima nije jasno kako su uspeli da zarade tolike pare kada je na desetine hiljada preduzeca u blokadi, a i ona koja nisu, imaju velikih problema da placaju svoje obaveze. S druge strane, teško da ima para i od gradjana jer u Srbiji broj zaposlenih koji mogu da se zaduže stalno pada, kao i plate onih koji još uvek imaju posao. Tajna ogromnih profita banaka i jacanja dinara nisu gastarbajteri (njih je bilo i prosle godine, a tada je dinar padao), nego repo operacije NBS. Vrednost dinara se vestacki dize repo operacijama. Omiljeni klijent banaka postala je država. Banke, traže najveci moguci profit uz što manji rizik i našle su ga kod Narodne banke. NBS nudi svoje hartije bankama po visokim kamatama, tako smanjuje ulaganja u privatni sektor, i utice na lazno vestacko jacanje dinara, koje ce se kao i obicno zavrsiti naglim padom dinara. Skandalozno je da je NBS repo transakcijama sa komercijalnim bankama od pocetka godine zarobila vise od 1/3 svih dinara u opticaju, a u isto vreme se privreda i gradjani guše bez novca. Osim ogromne zarade na repo transakcijama (kupovini NBS hartija), banke zaradjuju i na padu i rastu kursa dinara. Od pocetka ove godine kamatne stope na repo operacije povecavane su cak tri puta. Svaki put, NBS je imala izgovor za povecavanje ionako visokih kamatnih stopa u vidu "borbe protiv inflacije". To je naravno laz. NBS kao referentnu kamatu koristi kamatnu stopu na dvonedeljne repo operacije. U repo operacijama NBS prodaje hartije od vrednosti uz obavezu da ih u određenom roku otkupi uz kamatu. Repo operacije NBS predstavljaju u sustini jednu formu uzimanja kredita od stranih banaka, i to po najnepovoljnijim kamatnim stopama, ciju ce cenu morati da placaju gradjani, a mnogi spekulanti i korumpirani sluzbenici NBS ce iz svega toga profitirati. U ovom trenutku dvonedeljne kamatne stope su 12.5%. Evo kako to funkcionise. Svaki put kada NBS poveca kamatne stope na repo operacije do tog nivoa da stranim bankama postane izuzetno isplativo da ulazu u hartije NBS, strane banke na medjubankarskom trzistu prodaju devize i kupuju dinare. Tim dinarima kupuju hartije od NBS, koja je nakon toga u obavezi da bankama u kratkom vremenskom roku isplati ogromnu kamatu. Cenu tih ogromnih kamata i ovakve naopake politike NBS vec godinama placaju gradjani Srbije. Repo operacije stranim bankama donose ogromne profite. U ovim repo muljacinama NBS i banaka dobitnici su banke, trgovacki spekulanti i uvoznici, a gubitnici su gradjani i onaj deo privrede koji za razliku od uvoznika nesto proizvodi."

Link to comment
Imao bih jedno pitanje. Kako objašnjavaš činjenicu da u poslednjih 10 godina po pravilu imamo uvek veću inflaciju od projektovane? Redovno čitamo u januaru da će inflacija biti do 6%, onda u junu usledi korekcija da će inflacija biti jednocifrena, da bi nas oko nove godine sačekala statistika koja kaže da je inflacija ipak dvocifrena (uprkos sveprisutnoj politici kontrole cena)? Pa onda opet u januaru kreće priča o 6% inflacije, +/- 2%, i tako u krug. Kako ocenjuješ dosadašnje guvernerovanje Jelašića u tom smislu, i kolika je njegova odgovornost? Za Šoškića je jasno da je neuporedivo manje nezavistan u radu od prethodnika, ali me interesuje za Jelašića...
Na prvo pitanje bih odgovorio jednom magičnom rečju: populizam. Sve te projektovane vrednosti su bile realno ostvarive, pod uslovom da je bila sprovođena reforma pre svega u javnom sektoru. Avaj, pare od privatizacije su umesto u infrastrukturu gurane u potrošnju, forsiran je model "usluge+potrošnja" umesto "prozivodnja+štednja" i sad smo tu gde smo.Što se tiče Jelašića, ne verujem da je on imao neku veću nezavisnost u radu u odnosu na Šoškića. Razlika je u tome što je imao više izvora finansiranja na raspolaganju, kao i manje akutnih rupa koje je trebalo začepljivati, a koje su počele da izbijaju kada je počela svetska kriza. Postoji, doduše, i jedna kvalitativna razlika: Jelašić je, ako ništa drugo, makar javno upozoravao građane da dobro razmisle pre nego što podignu kredit u švajcarskim francima. Šoškić javno poziva građane da dođu na vladinu pijanku i ne vraćaju svoje dugove neko vreme, i podržava vladinu priču po kojoj će posle tog vremena građani imati dovoljno para da vraćaju i glavnicu i kamatu. Ono, desiće se nešto čarobno, kriza će proći sama od sebe i sveža lova će pohrliti u Srbiju. Hoće, ali zamalo. Neverovatno je da u ovako očajnoj ekonomskoj situaciji centralna banka poziva narod da troši umesto da skida sebi dugove sa grbače. Možda grešim ali mislim da Jelašić ne bi sebi dozvolio da priča takve gluposti. Ali bi svakako podizao RKS kako bankama odgovara i pravio im teren za ekstraprofit na račun građana, što je uostalom i uradio na identičan način pre tri godine.
Link to comment
evo skocio je sa 98.8 na 99.4
cenim da je to posledica odustajanja od prodaje Telekoma (očekivan priliv skoro 1mlrd eur => očekivan pad kursa).
Link to comment
U repo operacijama NBS prodaje hartije od vrednosti uz obavezu da ih u određenom roku otkupi uz kamatu. Repo operacije NBS predstavljaju u sustini jednu formu uzimanja kredita od stranih banaka, i to po najnepovoljnijim kamatnim stopama, ciju ce cenu morati da placaju gradjani, a mnogi spekulanti i korumpirani sluzbenici NBS ce iz svega toga profitirati. U ovom trenutku dvonedeljne kamatne stope su 12.5%.
Jel ovo moguce? Profit od 12.5 % na dve nedelje? Da krenem i ja da kupujem obaveznice :s_d:
Link to comment
Jel ovo moguce? Profit od 12.5 % na dve nedelje? Da krenem i ja da kupujem obaveznice
Aha, probaj. Predstavnici banaka će te kremirati i razvejati ti pepeo po Dunavu jer im zadireš u profit. btw. u dnenvim novinama Pregled (ima ih na pojedinim trafikama, pokušavaju da budu domaći Financial Times) se redovno objavljuju vesti vezane za državne obveznice i slične stvari.
Link to comment

Create an account or sign in to comment

You need to be a member in order to leave a comment

Create an account

Sign up for a new account in our community. It's easy!

Register a new account

Sign in

Already have an account? Sign in here.

Sign In Now
×
×
  • Create New...