Jump to content
IGNORED

kurs dinara


bup

Recommended Posts

"...On je naveo i da na prolazno jačanje domaće valute utiče priliv evra od gastarbajtera, koji su doputovali u Srbiju povodom praznika, kao i vanredno veliki rast uplata turističkih aranžmana u martu, i naročito u aprilu."
Аха... а што је онда курс кренуо наниже тек од нове године, и отад равномерно падао? Где су гастоси били у јануару и фебруару? И... нико није долазио на скијање, јелда.
Link to comment
  • Replies 668
  • Created
  • Last Reply

Top Posters In This Topic

  • čekmeže

    48

  • žaro

    27

  • Muwan

    26

  • yolo

    25

Top Posters In This Topic

Ovo je težak bezobrazluk koji se ne može pravdati čak ni glupošću. Čist bezobrazluk. Ko je to rekao?
To je izjavio vanredni profesor na Institutu ekonomskih nauka Marko Malović.
Link to comment
99,327 je srednji odjutros. ne znam za sutra, ali ne verujem da ce posle praznika ici jos dole.
99,175 posle praznika.Izgleda da će cela Srbija uplatila aranžmane na Mauricijusu.
Link to comment
To je izjavio vanredni profesor na Institutu ekonomskih nauka Marko Malović.
Ajde neka neko jos jednom opljune Megatrend :lol: Sto bi rekao jedan moj komsija..Nije toliko strasno sto opste sa nama..surovo je to sto nam usi zavrcu usput.
Link to comment
Možda misli da su svi koji su uplaćivali aranžmane prodavali deviznu ušteđevinu u tu svrhu. Ono, čovek je profesor.
Пре ће бити да мисли на навалу Енглеза који су побегли овамо док не прође та фртутма са венчањем.
Link to comment
Nezavisnost centralne banke je potrošen mit svuda u svetu, pa tako i u Srbiji. Radi se samo o tome da li je nacionalna ekonomija dovoljno snažna da centralna banka u njoj može da glumi neki faktor. U Srbiji je ekonomija takva kakva je, pa se centralna banka iz godine u godinu blamira sa prognozama o jednocifrenoj inflaciji i stabilnom kursu.
Ovo sto Katic prica ima rezona.Samo, ja ne vidim tu krivicu centralne banke, kao takve. Ne moze centralna banka da intervenis u realnom sektoru. to je zadatak Vlade. Cini mi se da je i Jelasic (mrzi me da googlam) govorio o monopolima i strukturi privrede. Da centralna banka nije baerm nominalno nezavisna, bilo bi jos crnje i gore.
Link to comment
Ovo sto Katic prica ima rezona.Samo, ja ne vidim tu krivicu centralne banke, kao takve. Ne moze centralna banka da intervenis u realnom sektoru. to je zadatak Vlade. Cini mi se da je i Jelasic (mrzi me da googlam) govorio o monopolima i strukturi privrede. Da centralna banka nije baerm nominalno nezavisna, bilo bi jos crnje i gore.
Krivica Centralne banke postoji na dva mesta. Prvo mesto opisuje i sam Katić, kada kaže da povećavanjem RKS uprethodnom periodu šalju poruku da je pritisak na sistem ozbiljan i da građani treba da pokušaju da štede tj. da otplaćuju svoje dugove. Onda ta ista NBS uzme i na zajedničkoj konferenciji za medije, ruku pod ruku sa izvršnom vlašću najavi grejs period otplate kredita građanima od čitave dve godine i praktično ih u ime izvršne vlasti pozovu da troše umesto da štede, kako bi svi zajedno bankrotirali posle izbora. Oni ili su oboleli od shizofrenije, ili su pod kontrolom izvršne vlasti, ili su diletanti najobičniji. Šta god da je od ta tri, neće da valja.Drugo mesto se odnosi na blamiranje NBS sa projektovanom inflacijom. Prošle godine su planirali 6% sa koridorom od +/- 2%, zavšilo se na 11,5%. Ove godine su isprojektovali 4,5% sa koridorom od +/- 1,5% a bićemo srećni ako inflacija ostane jednocifrena pošto polugodišnji rast iznosi 14%. Dakle, njihove prognoze su ili u PR službi izvršne vlasti ili su rezultat teškog diletantizma. Ja u oba slučaja mislim da u NBS ne sede diletanti već da je stvar naprosto u tome što njihov rad nije nezavisan i pod velikim je uticajem izvršne vlasti.Takođe mi se sviđa i ovo njihovo dopuštanje da dinar barem jednom sedmično ojača za preko 50 para u jednom danu, a da oni ne nađu za shodno da intervenišu na međubankarskom tržištu. Ja sam juče kupio evre po 99,50 iako prodajni kurs koji važi do srede iznosi 99,93. A čitav cirkus je posledica špekulativne trgovine zapisima državnog trezora, iza koje stoji namera izvršne vlasti da kratkoročno zapuši nekoliko rupa. Dinar će ojačati za 10%, za koje vreme će se poskupljenja nastaviti nesmanjenom žestinom, a NBS ukupno interveniše kupujući 5 miliona evra. Posle, kada dinar krene da se strmoglavi 20%, upucaće najmanje 500 miliona na "stabilizaciju".NBS za ovo možda ne snosi direktnu krivicu ali su saučesnici u samoubilačkoj politici koju vodi izvršna vlast, a koja se zove: "Samo nekako do narednih izbora". Edited by beowl
Link to comment
Krivica Centralne banke postoji na dva mesta. Prvo mesto opisuje i sam Katić, kada kaže da povećavanjem RKS uprethodnom periodu šalju poruku da je pritisak na sistem ozbiljan i da građani treba da pokušaju da štede tj. da otplaćuju svoje dugove. Onda ta ista NBS uzme i na zajedničkoj konferenciji za medije, ruku pod ruku sa izvršnom vlašću najavi grejs period otplate kredita građanima od čitave dve godine i praktično ih u ime izvršne vlasti pozovu da troše umesto da štede, kako bi svi zajedno bankrotirali posle izbora. Oni ili su oboleli od shizofrenije, ili su pod kontrolom izvršne vlasti, ili su diletanti najobičniji. Šta god da je od ta tri, neće da valja.Drugo mesto se odnosi na blamiranje NBS sa projektovanom inflacijom. Prošle godine su planirali 6% sa koridorom od +/- 2%, zavšilo se na 11,5%. Ove godine su isprojektovali 4,5% sa koridorom od +/- 1,5% a bićemo srećni ako inflacija ostane jednocifrena pošto polugodišnji rast iznosi 14%. Dakle, njihove prognoze su ili u PR službi izvršne vlasti ili su rezultat teškog diletantizma. Ja u oba slučaja mislim da u NBS ne sede diletanti već da je stvar naprosto u tome što njihov rad nije nezavisan i pod velikim je uticajem izvršne vlasti.Takođe mi se sviđa i ovo njihovo dopuštanje da dinar barem jednom sedmično ojača za preko 50 para u jednom danu, a da oni ne nađu za shodno da intervenišu na međubankarskom tržištu. Ja sam juče kupio evre po 99,50 iako prodajni kurs koji važi do srede iznosi 99,93. A čitav cirkus je posledica špekulativne trgovine zapisima državnog trezora, iza koje stoji namera izvršne vlasti da kratkoročno zapuši nekoliko rupa. Dinar će ojačati za 10%, za koje vreme će se poskupljenja nastaviti nesmanjenom žestinom, a NBS ukupno interveniše kupujući 5 miliona evra. Posle, kada dinar krene da se strmoglavi 20%, upucaće najmanje 500 miliona na "stabilizaciju".NBS za ovo možda ne snosi direktnu krivicu ali su saučesnici u samoubilačkoj politici koju vodi izvršna vlast, a koja se zove: "Samo nekako do narednih izbora".
Tvoj post izgleda logicno. Nisam pratio situaciju u zemlji detaljno.
Link to comment

Lepo kaze beowl... sad sve pare u EUR... ovo stanje moze da traje, mesec,dva tri, ali sto duze traje, pad ce biti bolniji...Iskreno ne znam gde nas sve ovo vodi... da li je moguce da nema pametnih ljudi da su voljni da rade, ili ne mogu od ovih uvlakaca ne znam...katic vec dugo pise o ovome, i na kraju ce biti sve kao sto kaze... "preko noci" ce doci do pucanja sistema a onda spasavaj se ko moze...

Link to comment
Lepo kaze beowl... sad sve pare u EUR... ovo stanje moze da traje, mesec,dva tri, ali sto duze traje, pad ce biti bolniji...Iskreno ne znam gde nas sve ovo vodi... da li je moguce da nema pametnih ljudi da su voljni da rade, ili ne mogu od ovih uvlakaca ne znam...katic vec dugo pise o ovome, i na kraju ce biti sve kao sto kaze... "preko noci" ce doci do pucanja sistema a onda spasavaj se ko moze...
ovaj, to je super, ali nisam nachisto kako ljudi koji zive od prosechnih/nekakvih dinarskih plata mogu ikako da izbegnu sunovrat i sad te neke posledice (ovo dinarskih kazem zato sto ne znam nikoga ko zivi od evarske plate, pa se ne trudim da sagledam koja je njegova pozicija u ovakvom toku). pod prosechnim prihodima opet smatram da ljudi rade i zaradjuju neki novac za zivot i mesechno ga troshe bez velike mogucnosti da bilo sta pretvore u bilo shta drugo (osim u povremenim honorarnim ekscesima), a kad treba da ispovrnu evre za veshmashinu recimo (cheshem se di me svrbi ^_^), onda prevrcu tih 300-400 evara (ili dozvoljeni minus, ili chekove, ili shtagod, babu i dedu...) kao da se kupovinom veshmashine moze zaraditi, ili bar ne propasti (sto je fikcija, ali i navika...). elem, sta tu moze prosechan lik, osim da se kao raduje sto ce rata u evrima 3 meseca biti malo manja, a odmah zatim odlichna da se obesish?(pozdrav iz kraljevstva digresije, vreme je lepo, talasi nisu mnogo veliki i nema komaraca ^_^)iskreno, i meni je neverovatno, kao prostom korisniku sistema, da brljave, lupaju gluposti, a onda lazu kao majmuni, i da to sve izgleda - nema veze :ph34r:
Link to comment
ovaj, to je super, ali nisam nachisto kako ljudi koji zive od prosechnih/nekakvih dinarskih plata mogu ikako da izbegnu sunovrat i sad te neke posledice (ovo dinarskih kazem zato sto ne znam nikoga ko zivi od evarske plate, pa se ne trudim da sagledam koja je njegova pozicija u ovakvom toku). pod prosechnim prihodima opet smatram da ljudi rade i zaradjuju neki novac za zivot i mesechno ga troshe bez velike mogucnosti da bilo sta pretvore u bilo shta drugo (osim u povremenim honorarnim ekscesima), a kad treba da ispovrnu evre za veshmashinu recimo (cheshem se di me svrbi ^_^), onda prevrcu tih 300-400 evara (ili dozvoljeni minus, ili chekove, ili shtagod, babu i dedu...) kao da se kupovinom veshmashine moze zaraditi, ili bar ne propasti (sto je fikcija, ali i navika...). elem, sta tu moze prosechan lik, osim da se kao raduje sto ce rata u evrima 3 meseca biti malo manja, a odmah zatim odlichna da se obesish?(pozdrav iz kraljevstva digresije, vreme je lepo, talasi nisu mnogo veliki i nema komaraca ^_^)iskreno, i meni je neverovatno, kao prostom korisniku sistema, da brljave, lupaju gluposti, a onda lazu kao majmuni, i da to sve izgleda - nema veze :ph34r:
Ma naravno... i veruj mi jako dobro znam kako je ljudima sto imaju platu 20.000 RSD...ovo sam napisao ako neko ima visak dinara... jbg meni je plata vezana za EUR, i svaki mesec nesto sitno odvojim sa strane... sad cu to malo vise...
Link to comment

Create an account or sign in to comment

You need to be a member in order to leave a comment

Create an account

Sign up for a new account in our community. It's easy!

Register a new account

Sign in

Already have an account? Sign in here.

Sign In Now
×
×
  • Create New...