Jump to content
IGNORED

kurs dinara


bup

Recommended Posts

Utešio si me, covece.Mi robovi sa fiksnim dinarskim kamatama smo cutali i placali, placali...
Bolje ti je sto imas fixne dinare... nego eur... verujA bojim se da ce da bude ono bas sto je beowl napisao.. depresijacija ce da bude zestoka...Katic je to odlicno objasniohttp://nkatic.wordpress.com/2011/04/poslednja tura pred fajront Edited by žaro
Link to comment
  • Replies 668
  • Created
  • Last Reply

Top Posters In This Topic

  • čekmeže

    48

  • žaro

    27

  • Muwan

    26

  • yolo

    25

Top Posters In This Topic

Ovo, kao ni prethodno sumanuto jačanje dinara (pre tri godine), nije isposlovao uvoznički lobi već je u pitanju kratkotrajan priliv svežeg keša zarad trgovine zapisima državnog trezora. Primamljivih 12.5% kamate privlači špekulante spolja ali samo na kratak rok jer je dugoročno rizik preveliki. Uvoznici će ni krivi ni dužni da pokupe kajmak, izvoznici da izgube kompletnu godišnju zaradu, a dinar se nakon povlačenja špekulativnog kapitala neće srozati nazad na 108 već direktno na 120. Pomenuto povlačenje se može očekivati krajem leta.
Ovakva monetarna politika je mogla da se spreci da su guverneri i clanovi monetarnih odbora NBJ/NBS od 1990. godine krivicno odgovarali zbog pretvaranja ove vazne institucije u sluzbu koja je direktno izvrsavala naloge vlasti i time postala saucesnik u unistenju ekonomije Srbije.Tadiceva marioneta Soskic gotovo vise i ne krije da igra po muzici sa Andricevog venca.Problem je sto ce se on i slicni njemu pojaviti na nekoj od katedri akreditovanih fakulteta i zahtevati od svojih studenata da ne varaju na ispitima.
Link to comment

Nezavisnost centralne banke je potrošen mit svuda u svetu, pa tako i u Srbiji. Radi se samo o tome da li je nacionalna ekonomija dovoljno snažna da centralna banka u njoj može da glumi neki faktor. U Srbiji je ekonomija takva kakva je, pa se centralna banka iz godine u godinu blamira sa prognozama o jednocifrenoj inflaciji i stabilnom kursu.

Link to comment

danas popodne su za vece sume prodavali evro ispod srednjeg kursa danas, 99.60. jel to znaci da ce sutra da bude jos nizi kurs? i jel moze neko informisan da kaze sta se tu desava u narednim danima vezano za kurs.

Link to comment
danas popodne su za vece sume prodavali evro ispod srednjeg kursa danas, 99.60. jel to znaci da ce sutra da bude jos nizi kurs? i jel moze neko informisan da kaze sta se tu desava u narednim danima vezano za kurs.
Uz link iz gornjeg posta, najkraće moguće: živi od dinara, štekuj evre koliko god možeš dok ovaj ciklus ne prođe. Ako treba, gladuj. Biće ti slađe kada ih za koji mesec budeš prodavao po 120-122.
Link to comment

Sve mu radi, al ne teraj ga da gladuje...nezahvalno je prognozirati ali ovih 120-122 mi baš izgleda mnogo. Zašto toliki pad? Celu privredu da istreseš iz gaća niko nema jebenog dinara, zašto bi pojeftinio?

Link to comment
Sve mu radi, al ne teraj ga da gladuje...nezahvalno je prognozirati ali ovih 120-122 mi baš izgleda mnogo. Zašto toliki pad? Celu privredu da istreseš iz gaća niko nema jebenog dinara, zašto bi pojeftinio?
Manje-više čitava srpska ekonomija se odvija na međubankarskom tržištu, tako da privreda tu nije previše bitna. Ako dođe do povlačenja velike količine stranog kapitala u kratkom roku - a doći će za koji mesec - evro će poskupeti i samo od intervencija iz deviznih rezervi zavisi koliko će drastično to poskupljenje biti. Mislim da će banke imati dovoljno slobodnih dinara da to doteraju na 120 pa koliko god milijardi NBS da upuca u stabilizaciju sistema. Neće to da se surva preko noći, naravno, ali za nekih 50-60 dana može da se dogura na taj nivo.Ono sa gladovanjem je naravno bila šala, ali ja ću stvarno da donekle smanjim kafane, koncerte i druge bahanalije kako bih izgurao naredni period bez pomoći devizne ušteđevine. Totalni mi je smor da krckam istu zbog špekulativne injekcije mrtvom dinaru.
Link to comment
Ono sa gladovanjem je naravno bila šala, ali ja ću stvarno da donekle smanjim kafane, koncerte i druge bahanalije kako bih izgurao naredni period bez pomoći devizne ušteđevine. Totalni mi je smor da krckam istu zbog špekulativne injekcije mrtvom dinaru.
dobro je kad moze. kad je ono bio 75 iz vedra neba, uletelo chudo nekih troshkova oko hipoteke i sudskih taksi i moralo da se prodaje mnogo. josh me boli glava od muke. a vec posle 3 meseca, kad je moglo da se kupuje, djavo odneo shalu <_< Edited by thermal bug
Link to comment
Ovo, kao ni prethodno sumanuto jačanje dinara (pre tri godine), nije isposlovao uvoznički lobi već je u pitanju kratkotrajan priliv svežeg keša zarad trgovine zapisima državnog trezora. Primamljivih 12.5% kamate privlači špekulante spolja ali samo na kratak rok jer je dugoročno rizik preveliki. Uvoznici će ni krivi ni dužni da pokupe kajmak, izvoznici da izgube kompletnu godišnju zaradu, a dinar se nakon povlačenja špekulativnog kapitala neće srozati nazad na 108 već direktno na 120. Pomenuto povlačenje se može očekivati krajem leta.
Da. Ovo je tacno za ovaj trenutak (kratak period). Ja sam mislio generalno, na duzi period, al sam se neprecizno odrazio :)
Link to comment

NBJ/NBS je postala direktni izvrsilac volje vlasti.Njen rad nanosi statu gradjanima Srbije i preti da ih otera u bankrot.Ne znam zasto celnici Kolubare i tamosnje kradje veka moraju pre nego guverneri i silni eksperti koji su kreirali nasu monetarnu politiku?Evo sta kaze takozavani naucnik:"...On je naveo i da na prolazno jačanje domaće valute utiče priliv evra od gastarbajtera, koji su doputovali u Srbiju povodom praznika, kao i vanredno veliki rast uplata turističkih aranžmana u martu, i naročito u aprilu."Ovakve likove cak ni Domanovic nije mogao da smisli.Pod hitno treba suspendovati pravo centralne banke da izdaje kratkorocne hartije od vrednosti i da time spekulantski utice na kurs.

Link to comment

99,327 je srednji odjutros. ne znam za sutra, ali ne verujem da ce posle praznika ici jos dole. taman da se izmuze od gastosa jos malo po damping kursu i onda zdravo cao.

Link to comment
On je naveo i da na prolazno jačanje domaće valute utiče priliv evra od gastarbajtera, koji su doputovali u Srbiju povodom praznika, kao i vanredno veliki rast uplata turističkih aranžmana u martu, i naročito u aprilu.
Ovo je težak bezobrazluk koji se ne može pravdati čak ni glupošću. Čist bezobrazluk. Ko je to rekao?
Link to comment
99,327 je srednji odjutros. ne znam za sutra, ali ne verujem da ce posle praznika ici jos dole.
Može to i do 97 bez problema. Mislim, dinar ojača za 52 pare u jednom danu i oni ne intervenišu, to im nije "prevelika oscilacija". Galop će se svakako zaustaviti, ali dalji trend na sitno, po 5-10 para dnevno, to može da potraje sve do leta. Edited by beowl
Link to comment

Create an account or sign in to comment

You need to be a member in order to leave a comment

Create an account

Sign up for a new account in our community. It's easy!

Register a new account

Sign in

Already have an account? Sign in here.

Sign In Now
×
×
  • Create New...