Jump to content
IGNORED

kurs dinara


bup

Recommended Posts

Епик до епика, штета што је Икар изедитовао свој првобитни пост.Поздравио те Сингапур, бедна и кукавна земља.
A ni Vatikan nikada nije imao krizu.Singapur se poceo razvijati kada je na dalekom istoku poceo ekonomski bum. Imaju odlican polozaj te je Singapur jedna od najvecih svetskih luka. Singapur je bio i najuposlenija luka medjutim Sangaj je preuzeo lidersko mesto.Veliki su proizvodjaci elektronike, hemija, biotehnologija, nove tehnologije uopste. Ucesce industrije procentualno u singapurskom BDP je veci nego kod UK, USA, Spain, Greece, France. Ali zato manji nego kod Germany, South Korea, Sweden, Canada, China, Taiwan.Karakteristika prvo nabrojanih zemalja je da imaju velike budzetske i trgovinske deficite za razliku od druge grupe nabrojanih zemalja.Treba dodati da Singapur nema poljoprivredu jer je grad-drzava. Ali ima odlican polozaj pa to koriste za laksu nabavku sirovina pa imaju i industriju hrane, izmedju ostalog.Vec je pomenuto da je njihov ekonomski bum je specifican. On jeste bio pracen ekonomskim otvaranjem ali nikako drustvenim. Njihov model je ono sto imamo u Rusiji i to Rusi kopiraju u velikoj meri.
Link to comment
  • Replies 668
  • Created
  • Last Reply

Top Posters In This Topic

  • čekmeže

    48

  • žaro

    27

  • Muwan

    26

  • yolo

    25

Top Posters In This Topic

Odlično zapažanje. Fiskalna politika je katastrofa. Ilustracije radi, ovih dana sam dobio obračun poreza na imovinu za 2010. Za stan koji vredi 25k evra porez je 10 evra.
pa i to je odlichno zapazanje. moze li se srbija izdrzavati od poreza na imovinu? :unsure:(hocu da kazem da srbija ochigledno ide na sigurne (stajace) izvore finansiranja za sebe. a to se zna koliko je dugorochno i dobro. a sigurno vodi ka izmumu sto se perpetuum mobile. znachi, nishta...) Edited by thermal bug
Link to comment
Јуник кејс или не, Сингапур је доказ да може оно што Жаро тврди да не може. Нигде нисам рекао да и Србија има шансе да постане Сингапур.
Ne znam sta je zaro tacno hteo time da kaze, imam neki osecaj ali u jedno sam siguran u potpunosti si prenebregnuo oko 30% singapruskog GDP koji dolazi iz ciste manufakture, da se tako izrazim. Edited by mobio
Link to comment
eto jedne slicnosti sa srbijom, ironicno s obzirom koliko su razlicite apsolutno sve okolnosti. sa tom razlikom sto mi je u slucaju srbije to i razumljivo i ocekivano.
Prvi deo posta je manje vise ono sto sam ja i rekao. Slobodu trzista sam naveo kao nesto elementarno sto mi ne posedujemo. Vezano za mesanje Singapura kao drzave, ako mogu da sudim na osnovu onoga sto sam cuo ili procitao, ono postoji ali ne tamo gde ne treba da postoji (za razliku od Srbije). Singapur je druga drzava u svetu po slobodi trzista:http://www.heritage.org/index/Ranking.aspxEDITSrbija je inace 104. u drustvu Svazilenda, Butana, Alzira i Nigerije. Edited by mobio
Link to comment
Pretpostavljam da je Zaro hteo da kaze da se privreda u Srbiji ne moze zasnivati na uslugama. Naravno da u nekim drugim zemljama moze. Cemu rasprava oko notornih stvari.
Upravo to. Iskreno, zabole me za sigapurcane
Link to comment

Океј, дајте да видимо тај петогодишњи план - ко шта и где треба да производи. А не овако, стихијски, у потрази за најбржим повратом уложеног.

Link to comment

Vidim edituje se i brise ali ne mogu da se ne odusevim kako se Ikar setio Zarovog gafa sa Karneksovim akcijama.Ikare pamtis bre kao slon... :D Koju kamatu trezor daje na svoje obveznice?Jel jos uvek jednocifrena kamatna stopa?

Link to comment
Prvi deo posta je manje vise ono sto sam ja i rekao. Slobodu trzista sam naveo kao nesto elementarno sto mi ne posedujemo. Vezano za mesanje Singapura kao drzave, ako mogu da sudim na osnovu onoga sto sam cuo ili procitao, ono postoji ali ne tamo gde ne treba da postoji (za razliku od Srbije). Singapur je druga drzava u svetu po slobodi trzista:http://www.heritage.org/index/Ranking.aspxEDITSrbija je inace 104. u drustvu Svazilenda, Butana, Alzira i Nigerije.
pa, zapravo, moj i tvoj post nemaju bas nista zajednicko, tako da ni prvi deo mog posta nije i ne moze biti ono sto si rekao, ni manje ni vise.slicno jedino moze da deluje spominjanje geografskog polozaja singapura kao jednog od faktora njegovog razvoja, pri cemu si ti mislio na blizinu indije, kine i australije, a ja na blizinu malezije i indonezije, sto je pootpuno druga stvar. ne znam ni zasto se stalno vracas na to da mi kroz linkove dokazes slobodu trzista u singapuru, kad to nikad nisam ni sporila. cak sam je eksplicitno navela u dve recenice, a ceo post je brojao tek neznatno vise recenica ukupno. mesanje singapurske drzave postoji i to u segmentima i na nacinima koji su u svakoj zapadnoj zemlji nezamislivi u savremenom dobu. to nije nesto o cemu sam citala ili cula, vec ono sto sam tamo videla i iskusila. druge stvari koje sam dotakla u tom postu, poput toga sta je tamo posao iz snova, su iksustva ljudi koji tamo zive i rade (a nisu expati, vrrlo bitna razlika!). a to je grupa ljudi cija se dob krece od kasnih dvadesetih do tridesetih i sa sirokim spektrom obrazovanja - od masinskih i gradjevinskih inzenjera, do doktora biomedicine koju si bas ti spomenuo. posto tema nije singapur, nisam htela dublje o tome, vec sam se nadovezala na poredjenje singapura i srbije, koje je besmisleno.
Link to comment
Океј, дајте да видимо тај петогодишњи план - ко шта и где треба да производи. А не овако, стихијски, у потрази за најбржим повратом уложеног.
Vidi druze, ja sam pricao o Srbiji. Nigde nisam pominjao specificne slucajeve poput Singapura.Primer sam dao sa cime se firme (u koje se svi politicari kunu) suocavaju. Ne moze niko da me ubedi da srbija nema prostora zanapredak u poljoprivredi, industriji hrane... ima potencijala, i ja nemam nista protiv usluga, ali ne moze se razvoj u SRBIJI zasnivati samo na njima.Ako je trgovina svim i svacim uvezenim iz Kine treba da bude motor razvoja, moje je misljenje da od toga nema srece. Valjda imam pravo na misljenje?Hhahahaah akcije Carnexa...e pa druze moj, otidji do Carnexa i otidji do Vrbasa i pogledaj na sta ta firma i grad sada lice... Edited by žaro
Link to comment
Извињавам се што ће одговор бити краћи од твоје дисертације, посекао сам прст, а куцам са 10, мало је теже...Овај, а где сам ја то рекао да Србија може да буде Сингапур?Жаро је дао устврдити да је трговина 1 булшит, да не 'ствара вредност' (још увек чекам да чујем шта то значи), да земља никако не може да се развија и живи само од услуга. Јуник кејс или не, Сингапур је доказ да може оно што Жаро тврди да не може. Нигде нисам рекао да и Србија има шансе да постане Сингапур.
Moj je utisak da si dočekao Žara na volej bez potrebe. Možda se nije najpreciznije izrazio ali meni je bilo jasno na šta cilja.Ekonomija malih preduzeća u jednoj državi ne može da opstane isključivo na pekarama, kladionicama, agencijama za stajanje u redu u SUP posredovanje u registraciji vozila i "sve za 120 dinara" prodavnicama. To je presipanje istih para iz šupljeg u prazno, sa veoma malim ili nikakvim povraćajem uloženog.Nova vrednost koju Žaro pominje su proizvodi koje možeš da prodaš nekome van začaranog "ja tebi, ti meni" kruga u Srbiji. Ili usluge inovativnog tipa (kao što je neko već rekao), za koje si školovao ili uvezao obrazovane kadrove. Od sektora usluga na srpski način slabo ima vajde.Ne mogu da se složim sa tvrdnjom da Singapur bilo šta dokazuje jer singapur je grad-država i to ga u startu stavlja u kategoriju žaba dok Srbija ostaje u kategoriji baba i jednostavno nije uporediva sa Singapurom. Ne znam po čemu bismo mogli da poredimo megapolise sa zemljama koje imaju više gradova i teritoriju po dubini. To su potpuno različite kategorije. Plus, kao što su ljudi rekli, Singapur još kako proizvodi dobra a ne samo usluge.Naravno da ne može niko (osim Druga Tita) da sad dođe i propiše u šta će se u Srbiji ulagati, i da ponovo pravi petoljetke. Međutim, sadašnja struktura srpske ekonomije po meni ne predstavlja bilo kakav dokaz da se nešto može. Srpsko tržište i privreda su izrazito usmereni, neslobodni, monopolizovani i iskartelisani. U takvoj situaciji, odluka velikog broja preduzetnika da idu na trange-frange d.o.o. varijantu nije posledica bilo kakvog tržišnog načina razmišljanja sa njihove strane, već je samo i isključivo stvar njihove odluke da se bave nečim gde je zarada minimalna ali ih barem država neće sistematski uništavati na svim nivoima i zagorčavati im život do besvesti. Tako se stvara društvo malih potreba u kojem je razvoj nepotreban a konstantno tapkanje u mestu predstavlja osnovnu filozofiju sistema. Takvi sistemi su zapravo antisistemi koji na kraju atrofiraju i lagano odumru, ili jednostavno implodiraju.
Link to comment
pa, zapravo, moj i tvoj post nemaju bas nista zajednicko, tako da ni prvi deo mog posta nije i ne moze biti ono sto si rekao, ni manje ni vise.ne znam ni zasto se stalno vracas na to da mi kroz linkove dokazes slobodu trzista u singapuru, kad to nikad nisam ni sporila. cak sam je eksplicitno navela u dve recenice, a ceo post je brojao tek neznatno vise recenica ukupno. mesanje singapurske drzave postoji i to u segmentima i na nacinima koji su u svakoj zapadnoj zemlji nezamislivi u savremenom dobu. to nije nesto o cemu sam citala ili cula, vec ono sto sam tamo videla i iskusila. druge stvari koje sam dotakla u tom postu, poput toga sta je tamo posao iz snova, su iksustva ljudi koji tamo zive i rade (a nisu expati, vrrlo bitna razlika!). a to je grupa ljudi cija se dob krece od kasnih dvadesetih do tridesetih i sa sirokim spektrom obrazovanja - od masinskih i gradjevinskih inzenjera, do doktora biomedicine koju si bas ti spomenuo. posto tema nije singapur, nisam htela dublje o tome, vec sam se nadovezala na poredjenje singapura i srbije, koje je besmisleno.
Nije ni bitno da li imaju bilo sta zajednicko, ali redukovati ono sto sam ja rekao na "slobodno trziste" je malo smesno. To je tek trebalo da posluzi kao ilustracija toga da mi nemamo ni neke elementarne stvari u ekonomiji kao sto je slobodno trziste i da smo cak i u tome razliciti u odnosu na Singapur. Inace slobodno trziste je samo jedan od elemenata koji je bitan za razvoj ekonomije. Nisam ni ja hteo da idem dublje ali jednostavno u makroekonomskoj analizi Singapura i radovima na tu temu cak se pominje i gustina populacije kao jedan od faktora uspeha Singapura u sporvodjenju odredjenih politickih i ekonomskih mera u pair-ways studijama koje su radjene u poredjenju sa zemljama u regionu. Koliko sam ja mogao da shvatim na osnovu da kazem relevantnih informacija od osobe koja je bila u Singapurskom razvojnom timu a sada je direktor jednog evropskog insituta konkretno ta bliskost Indije i sposobnost da privuku njihov jeftin a kompetentan kadar u ranim fazama razvoja ove drzave kao i cinjenica da je veci deo Singapurske populacije kineskog porekla, sto je pogodovalo njihovoj trgovini je uticao da oni naparave taj prvi jako bitan korak i da se diferenciraju u regionu. Inace one elemente koje ti izdvajas kao faktore uspeha singapurske ekonomije (specificni faktori) su karakteristicni za sve Azijske tigrove i nijedna ekonomska studija nije nasla neku specificnost Singapura u tom smislu. Jedonstavno kao i ostali koristili su elemente svoje kulture i drustvene organizacije da povecaju produktivnost. Sto se tice drustvenih sloboda i Singapurskog drustva uopste to me ne zanima u ovom trenutku. Jednostavno interesuje me samo onaj deo koji moze da ima uticaja na ekonomiju. A u tom smislu si ti zapravo u krivu, singapurska drzava se mesa u funkcionisanje trzista onoliko koliko je neophodno, a srpska drzava se mesa previse. Tako da i ta "slicnost" ne stoji. Uostalom Wall street journal i Heritage fondacija su dovoljno relevantni izvori, pa mozes da uradis head-to-head poredjenje i vidis. Edited by mobio
Link to comment
Nije ni bitno da li imaju bilo sta zajednicko, ali redukovati ono sto sam ja rekao na "slobodno trziste" je malo smesno. To je tek trebalo da posluzi kao ilustracija toga da mi nemamo ni neke elementarne stvari u ekonomiji kao sto je slobodno trziste i da smo cak i u tome razliciti u odnosu na Singapur. Inace slobodno trziste je samo jedan od elemenata koji je bitan za razvoj ekonomije. Nisam ni ja hteo da idem dublje ali jednostavno u makroekonomskoj analizi Singapura i radovima na tu temu cak se pominje i gustina populacije kao jedan od faktora uspeha Singapura u sporvodjenju odredjenih politickih i ekonomskih mera u pair-ways studijama koje su radjene u poredjenju sa zemljama u regionu. Koliko sam ja mogao da shvatim na osnovu da kazem relevantnih informacija od osobe koja je bila u Singapurskom razvojnom timu a sada je direktor jednog evropskog insituta konkretno ta bliskost Indije i sposobnost da privuku njihov jeftin a kompetentan kadar u ranim fazama razvoja ove drzave kao i cinjenica da je veci deo Singapurske populacije kineskog porekla, sto je pogodovalo njihovoj trgovini je uticao da oni naparave taj prvi jako bitan korak i da se diferenciraju u regionu. Inace one elemente koje ti izdvajas kao faktore uspeha singapurske ekonomije (specificni faktori) su karakteristicni za sve Azijske tigrove i nijedna ekonomska studija nije nasla neku specificnost Singapura u tom smislu. Jedonstavno kao i ostali koristili su elemente svoje kulture i drustvene organizacije da povecaju produktivnost. Sto se tice drustvenih sloboda i Singapurskog drustva uopste to me ne zanima u ovom trenutku. Jednostavno interesuje me samo onaj deo koji moze da ima uticaja na ekonomiju. A u u tom smislu si ti zapravo u krivu, singapurska drzava se mesa u funkcionisanje trzista onoliko koliko je neophodno, a srpska drzava se mesa previse. Tako da i ta "slicnost" ne stoji. Uostalom Wall street journal i Heritage fondacija su dovoljno relevantni izvori, pa mozes da uradis head-to-head poredjenje i vidis.
meni je stvarno neprijatno sad jer mi je glupo da potrosim jos milion recenica kojima cu morati da razjasnjavam povrsno procitanih i pogresno shvacenih pocetnih osam recenica iz mog prvog posta. a ista sudbina je zadesila i drugi moj post, sto me cini skepticnom da nastavak ima smisla. narocito na temi koja nema veze sa singpaurom.dakle, ukratko: sve sto ti mislis da sam ja rekla, ja zapravo nigde nisam navela. jedina slicnost koju sam spomenula je u tome sto u obe zemlje stanovnistvo vecinom tezi da radi u drzavnom sektoru.
Link to comment
meni je stvarno neprijatno sad jer mi je glupo da potrosim jos milion recenica kojima cu morati da razjasnjavam povrsno procitanih i pogresno shvacenih pocetnih osam recenica iz mog prvog posta. a ista sudbina je zadesila i drugi moj post, sto me cini skepticnom da nastavak ima smisla. narocito na temi koja nema veze sa singpaurom.dakle, ukratko: sve sto ti mislis da sam ja rekla, ja zapravo nigde nisam navela. jedina slicnost koju sam spomenula je u tome sto u obe zemlje stanovnistvo vecinom tezi da radi u drzavnom sektoru.
Dobro. Izgleda da smo se povrsno citali, neka na tome zavrsimo diskusiju posto i ja mislim da je moj post povrsno procitan. Da razjasnim samo na kraju da sam ja pod mesanjem drzave mislio na mesanje drzave u funkcionisanje trzista i to na nacin na koji ne treba. Obzirom da si ti tvrdila da je drzava prisutna
a ona je prisutna svuda i u svemu
ja sam samo sporio taj deo. Cini se da na trzistu nije prisutna vise nego sto treba a to je jako bitno. Inace to sto ljudi zele drzavnu sluzbu ponovo ne dokazuje nikakvu slicnost. To je opste mesto :lol: . I u Norveskoj recimo ljudi zele drzavnu sluzbu a to ne mora da znaci da Norveska ima bilo kakve slicnosti sa Singapurom i Srbijom. I dobro izvinjavam se na kraju zbog spina, zaista bih zelo da se na ovom topiku malo vise govori o fiskalnoj i monetarnoj politici Srbije posto je ona glavna odrednica inflacije i kursa a manje bavi sporednim temama za sta deo odgovornosti snosim i sam. Edited by mobio
Link to comment

Create an account or sign in to comment

You need to be a member in order to leave a comment

Create an account

Sign up for a new account in our community. It's easy!

Register a new account

Sign in

Already have an account? Sign in here.

Sign In Now
×
×
  • Create New...