Jump to content
IGNORED

Dobri i loši komentatori


Recommended Posts

to što se na engleskom kaže "momentum", na srpskom se kaže "impuls".
Moram priznati da prvi put čujem za ovaj termin u ovom kontekstu. Zar nije ispravno reći zamajac? Edited by keitel
Link to comment
Moram priznati da prvi put čujem za ovaj termin u ovom kontekstu. Zar nije ispravno reći zamajac?
Ne znam šta ti je to zamajac, ja kad sam učio škole rekli su mi da je impuls proizvod mase tela i brzine kojom se ono kreće. Što je upravo taj momentum kome su komentatorima puna usta. Umesto da kažu da je igrač sa klupe "uneo preokret" ili "pokrenuo tim" ili "doneo preko potrebnu energiju", oni kažu da "ima taj neki momentum" :isuse:
Link to comment
Ne znam šta ti je to zamajac, ja kad sam učio škole rekli su mi da je impuls proizvod mase tela i brzine kojom se ono kreće. Što je upravo taj momentum kome su komentatorima puna usta. Umesto da kažu da je igrač sa klupe "uneo preokret" ili "pokrenuo tim" ili "doneo preko potrebnu energiju", oni kažu da "ima taj neki momentum" :isuse:
edit: Ipak nije to to, loše se sjećam.U sportskoj terminologiji ja bih uvijek ovaj izraz shvatao kao neku pokretačku snagu. Edited by keitel
Link to comment

I strani komentatori, a i ovi nasi, momentum upotrebljavaju da kazu da je neko (pojedinac/ekipa) u naletu, da mu/im sve polazi od ruke i sl. Cak i sami sportisti to govore, tipa da "odrze momentum", odnosno da nastave sa serijom pobeda..

The Oxford Dictionary of Sports Science defines psychological momentum as, "the positive or negative change in cognition, affect, physiology, and behavior caused by an event or series of events that affects either the perceptions of the competitors or, perhaps, the quality of performance and the outcome of the competition. Positive momentum is associated with periods of competition, such as a winning streak, in which everything seems to ‘go right’ for the competitors. In contrast, negative momentum is associated with periods, such as a losing streak, when everything seems to ‘go wrong’."
Uzgred, ni impuls nije nasa rec, pa kad smo mogli da uvezemo toliko stranih reci, prezivecemo i momentum..
Link to comment

Nije bitno da li je reč "izvorno naša", bitno je da li u srpskom jeziku uopšte postoji. Impuls postoji, i zna se šta znači. A momentum postoji samo u glavama lenjih komentatora koje mrzi makar da reč prevedu, ako već ne mogu da se opisno izraze na neki od milion savršeno validnih načina. Momentum meni zvuči krajnje idiotski kako god da okreneš. YMMV.

Link to comment
Ne znam da li je bilo ranije, ali moram da kažem: serem im se u momentum™. Ubedljivo najiritantniji novokomponovani komentatorski termin. Prvi put sam ga čuo od ove dvojice što rade NBA na SK, nikad im se ne setim imena, ali imaju običaj da koriste izraze na engleskom u originalu iako nemaju veze sa nekim ustaljenim žargonom u konkretnom sportu - to što se na engleskom kaže "momentum", na srpskom se kaže "impuls".A danas sam čuo Viškovića kako isti izraz koristi u prenosu fudbala: "Kontranapad je izgubio momentum" :isuse: Majku li vam nepismenu, ne možete da usvajate strane izraze kako vam dune iz čiste lenjosti, samo zato što ne znate fiziku na nivou osnovne škole! To je druga krajnost u odnosu na @acastop-style "udarac iz ćoška" ili "prestup".
To su oni što stalno govore "šut iz kornera", ne?Btw, pogledaj ovo... Edited by notenoughreasonsforclaire
Link to comment
Ne znam šta ti je to zamajac, ja kad sam učio škole rekli su mi da je impuls proizvod mase tela i brzine kojom se ono kreće. Što je upravo taj momentum kome su komentatorima puna usta. Umesto da kažu da je igrač sa klupe "uneo preokret" ili "pokrenuo tim" ili "doneo preko potrebnu energiju", oni kažu da "ima taj neki momentum" :isuse:
Ja bih pre rekao da je impuls loš prevod momentuma (od ko zna kad). Pošto je u osnovi impuls promena u momentumu, kako bi ga onda preveo? :P
Link to comment
Ne Dodiga nego Dodika :D Jeziv je.
idi bre zli, sad sam maksuz prebacio audio da čujem Pešikana i odmah naletim na ovo njegovo nezgrapno "Kirgijos" kako je krstio ovog Ozija (Kyrgios) grčkog porijekla a i Englezi i zdrav razum kažu da se čovjek zove "Kirjos" ako su već svi Giorgosi zapravo Jorgosi.
Link to comment

Ma ajde Kirgios I Dodik, nikad nisam nesto preterano zamerao komentatorima kad su imena i prezimena igraca u pitanju, ali npr. behend i fut fol su mi zesce iritantni.

Link to comment

Create an account or sign in to comment

You need to be a member in order to leave a comment

Create an account

Sign up for a new account in our community. It's easy!

Register a new account

Sign in

Already have an account? Sign in here.

Sign In Now
×
×
  • Create New...