Jump to content
IGNORED

NOVI SAD


melankolic

Recommended Posts

šta je ostalo od tebe novi sade? srušili benzinsku stanicu koja je bila simbol grada, ehhhh....

 

još se sećam kada je deda parkirao čeze tu  da napoji konje najboljom vodom iz kofi za pranje šoferšajbni!

Edited by Ravanelli
Link to comment

pa nije baš novi

 

sećam se prvog utiska kad sam prihajao, maj mesec, prelep grad, ali dismr

 

tad mi lokalci objasnili da je u maju visok dunav, pa usporava kanalizaciju, i eto

 

od pola juna sve ok :)

Link to comment

"Rukovodstvo NIS-a


Doneli ste odluku da rušite benzinsku pumpu koju je ceo Novi Sad zvao "Pečurka", koja je izuzetno uspešno arhitektonsko rešenje i koja je decenijama bila jedan od repera Novog Sada. Mi stari Novosađani zgranuti smo ovakvim bahatim ponašanjem i rukovodstva NIS-a i novosadskih vlasti koje su odobrile takvo varvarstvo. Vama je jedini cilj profit, profit po svaku cenu, pa i po cenu rušenja ovog obeležja grada koji sada već ima i kulturno-istorijsku vrednost. Da se građani Novog Sada pitaju, što nije slučaj, "Pečurka" bi ostala.


Link to comment

 

Vesti • 15:07 > 15:36 03. 09. 2014. | 021.rs

Zašto je Novosađanima važna Velika pečurka?

 

 
Aktuelna odluka NIS-a da sruši tzv. Veliku pečurku, izazvala je burne rekcije Novosađana, koji su sve češće svedoci i nemi posmatrači nestanka ključnih obeležja grada utkanih u njihove živote i navike.

pecurka_iznad.jpg

Plan je da NIS, kada sruši Veliku pečurku, na njenom mestu izgradi novu, velelepniju pumpu.

Međutim, većini Novosađana ne treba nova pumpa, već im treba baš Pečurka. Ona predstavlja prvorazredno nasleđe u posleratnoj arhitekturi Novog Sada - grada koji je u poslednjih 20 godina devastiran odsustvom dijaloga vlasti i građana o najrazličitijim apsektima razvoja grada, kao takvog.

 

Velika pečurka je najpoznatija novosadska benzinska pumpa, dizajnom i funkcionalnošću revolucionarna za svoje vreme. Sagrađena je 1976. godine, a projektovao ju je arhitekta Mirko Stojnić za tadašnji Jugopetrol, odnosno NAP. Prisećajući se, rekao je da je Velika pečurka za njega bila izazov i jedini projekt te vrste, jer ga je profesija ubrzo odvela u područje enterijera i ilustracije knjiga.

10603371_832059666834843_812525517391088

"Uz pomoć inženjera Milana Manojlovića, po mojim nacrtima je urađena "Velika pečurka", koja ima prečnik nadstrešnice 25 metara, a čitava nadstrešnica je na samo jednom stubu, što su mnoge kolege komentarisale da je nemoguće iz planova i crteža pretočiti u praksu. Od Jugopetrola sam 1971. godine dobio Plaketu za uspešnu razradu sistema vizuelnih komunikacija i total-dizajna ove firme, a dobio sam za to delo i prestižnu nagradu Riči u Milanu", rekao je Stojnić, koji je sada u osamdesetim godinama života.

10626597_691936034216884_114919677480882

Prema podacima iz knjige "Hronika NS 44-69", pri izgradnji Velike pečurke, problem izvođačima radova predstavljao je park, odnosno trg koji se tu nalazio i više zgrada u Železničkoj. Grad je tada pregovarao sa vlasnicima prizemljuša, jer je na snazi bila odluka da benzinske pumpe ne smeju biti nadkrivljene. Tada Pečurka još nije imala svoj karakteristični krov, već je bila samo prizemni okrugli objekat,odnosno službeno-prodajni prostor benzinske pumpe. Kasnije je ipak izgrađena.

 

Međutim, tokom godina, porušeni su mnogi arhitektonski simboli Novog Sada, kao što su Jermenska crkva, stara Jevrejska ulica gde je sada Srpsko narodno pozorište, bioskop "Zvezda" umesto kojeg je nikao Apolo tržni centar, i mnogi drugi. Iako grad živi tako što se menja, a nove generacije lakše prihvataju promene, modernizacija najteže pogađa starije, koji Novi Sad vole upravo zbog njegovih obeležja.

Jedno od njih je i Pečurka, priča za 021 novosadski hroničar Zoran Knežev.

pecurka6.jpg

"To je jedan od simbola grada. Mi smo odrastali sa tom Pečurkom. Za nas Novosađane to ima neku specijalnu težinu, kao i sve ostalo što je u ovom gradu rušeno i što će tek biti srušeno. Mi smo kao klinci imali neke orijentire kao recimo kad kažeš "kod Džafera", "kod Kokre", "kod Male pečurke", "kod Velike pečurke". To su bili orijentiri koje su poznavali samo Novosađani. Takođe kad se kaže kod Sajmišta ili Doma vojske, sve su to neka mesta koja nigde nisu zapisana i ne zovu se tako zvanično, ali su Novosađani znali gde se nalaze. Sada je evidentno Novi Sad ostao bez njih", kaže Knežev, dodajući kako "izgleda više ništa nije sveto u ovom gradu".

 

Kako se vest o rušenju Pečurke širi internetom, sve je više negativnih komentara i apela za obustavom ovog projekta. Mnogi znameniti Novosađani izrazili su svoj revolt zbog mogućnosti da možda više nikada neće videti Veliku pečurku. Publicista Vladimir Vrgović, za 021 kaže kako je u svoje vreme Pečurka bila izabrana za najbolju benzinsku pumpu u Vojvodini, jer je imala moderni sistem brisanja stakala i punjenja guma, što je tada bila novina.

 

"Radi se o simbolu grada, objektu koji je za pamćenje kakvog niko nema. Što je najvažnije, ta pumpa ima jedinstvenu natkrivku jer nigde nema u svetu da na jednom stubu stoji nadstrešnica od 25 metara u prečniku. U svakom slučaju za mene ostaje enigma kako je moguće da je sve rađeno u tišini, jer Novosađani do juče nisu ni znali da se Pečurka ruši", rekao je Vrgović.

pecurka2.jpg

Andrija Šrek, pedijatar iz Dečje bolnice, takođe je veoma aktivan na društvenim mrežama želeći da ukaže kako nije toliko problem što se nešto ruši, jer se ne treba vezivati za građevine, ali da one predstavljaju identitet i dušu jednog grada, koja bledi kako koje njeno obeležje nestaje.

 

"Ja sam vezan za tu pumpu emotivno, pre svega jer sam odrastao tačno preko puta Velike pečurke, a i sada živim tu. Tako da je na neki način pogled sa prozora na Veliku pečurku pogled koji je obeležio moje detinjstvo, a trenutno i dalje obeležava moj život", priča doktor Šrek za 021.

Pečurka je samo jedna u nizu ličnih pečata oduzetih Novosađanima, ali možda i kap koja je prelila čašu. Stoga su se već podigle nevladine organizacije zahtevajući pravno objašnjenje urbanističkih planova, kako bi se pokušalo da ovo tradicionalno okupljalište Novosađana bude sačuvano.

Na sličan način su nevladine organizacije protestovale i pisale peticije, ali nisu uspeli u tome da spasu stari dimnjak u Radničkoj, koji je predstavljao simbol industrijalizacije Novog Sada, a koji je srušen 2011. godine. Kuriozitet predstavlja jedino kaldrma u Radničkoj ulici koja je sačuvana, čak je grad uložio u njenu restauraciju.

velika_pecurka_rusenje_pripreme_600.jpg

Novosađani gledaju kako im se grad ruši pred očima, ali očigledno nedostaje konkretnog građanskog aktivizma, smatra Zoran Knežev. On ističe da "Novosađani moraju da izraze neki vid građanske neposlušnosti, jer moraju staviti do znanja da i njih neko mora nešto da pita".

Sa njim se slaže i profesor sociologije sa Filozofskog fakulteta u Novom Sadu, Ljubinko Pušić, koji za 021 kaže kako "u reakcijama građana ima svega, ali je sve pomešano". - Tu ima i elementarnog nezadovoljstva upravljanja gradom, i besa zbog toga što građane niko ništa ne pita, sve do malog lokalnog kič patriotizma za koji ljudi veruju da je deo njihovog urbanog identiteta i možda nekog simboličkog sentimenta. Nekako, građani znaju da je većina novog što se napravilo u gradu u poslednjih dve decenije, u svakom smilu gore od onog što se kasnije izgradilo. A tu je i verovanje da se iza svakog gradorušiteljskog infarkta, neko, ko je blizu vlasti, okoristi", zaključuje profesor Pušić.

422525_10204553503376292_783911422238515

Na Fejsbuk stranici NIS-a već danima pljušte pogrde i uvrede na račun njihovog rukovodstva i odluke da poruše Veliku pečurku, ali ona je njihovo privatno vlasništvo i to se ne može promeniti. Novosađanka Tijana Radivojević je čak napravila svojevrsni omaž ovoj celokupnoj situaciji i nazvala ga "Nađimo se kod Pečurke".

Koliko dugo će se Novosađani kod nje nalaziti, pokazaće vreme. (Gordana Ćosić - gocacosic@021.rs)

empty.gif

 

Link to comment

Kakva patetika oko jedne smrdljive i krajnje nefunkcionalne pumpe. Ne znam gde su rezervoari, moguće da je došlo vreme za zamenu pa onda rade sve. Eno ostala je mala pa nek se tamo okupljaju i pale šampinjone.

Link to comment

upravo na fejsu

 

 

osoba 1 Benzinska stanica koja je pre svega nefunkcionalna po svakom industrijskom standardu i uz to hazardna kao kulturno obelezje grada...? Iskreno, odlazi se suvise daleko u starosadjanstvu

 

osoba 2 Ne govori se o benzijskoj stanici vec o arhitektonskom delu Velika Pecirka. Zasto je tako tesko shvatiti razliku?

 

osoba 1 Pa to arhitektonsko delo je nefunkcionalno, o tome i pricam. Ukoliko pretpostavimo da 'pecurka' kao arhitektonski objekat treba da vrsi neku funkciju moze se reci da ona ne ispunjava taj osnonovni uslov da bi bila razmatrana kao nešto bitno/vredno

1 ona kao nadstresnica nad ostrvima sa pumpom nije spojena sa prodajnim objektom i time ljudi kisnu da bi platili racun / kupili nešto (to je i osnovna funkcija nadstresnice)
2 ispod nje je ogranicen i nefunkcionalan prostor za raspored ostrva sa dispenzerima i ako se pogledaju primeri bilo gde u svetu nikada se ne koristi kruzni oblik za nadstresnicu bas iz tog razloga
3 izuzetno je neprakticna za isticanje ikakvih obelezja kompanije i za nju se moraju kastomizovati delovi. ovde je takodje bitno obratiti paznju da je jos od najmanje 60's standard da kompanije nadstresnicu koriste za isticanje firme
 
Ergo, pecurka je lose arhitektonsko delo, jer nije u stanju da valjano obavi svoju primarnu funkciju. Za sva tri argumetna preporučujem čitanje "How to design a successful petrol station" od Minale Tattersfield grupe.
 
Shvatam ja da je se covek moze vezati za bilo sta i meni je bila primarna reakcija tuge, ali get real - times, they are changing.
 
Jedino kako ja vidim da ona moze biti spasena je kao neki nesretni pr stunt nis-a
 
 
 
 
osoba 2 Razumljivo kapital uvek tezi da se uveca i briga o lokalnoj zajednici, nasledju i slicno za kompanije poput NISa uglavnom je politicko-marketinski trik, bez sustine, dijaloga i uvazavanja sredine u kojoj se posluje. Moze vam se iz mnogobrojnih razloga.
Ali ako razmatramo polazne postavke - pumpa u centru grada nema sta da trazi. Ja razumem da ti dragi Osoba1 kao zaposleni delis interese kompanije i upoznat si sa razlozima zbog kojih NIS realizuje radove, ali meni kao gradjaninu bi bilo mnogo draze da je Pecurka kao simbol ocuvana uz okolno zelenilo i promenu namene, a pumpa meni tu nije potrebna.
No time zadjoh u teme razvoja grada o kojima se davno ne pitaju gradjani ni strucna javnost tako da je svako trosenje vremena na to u ovim okolnostima krajnje bezuspesno.
 
 
osoba 3  "get real - times, they are changing" Da li bi ovaj izgovor mogao da prodje recimo u Pragu, Becu, Lisabonu ili negde drugde? Sumnjam! Sta je sledece za ocekivati pod takvim izgovorom?
 
osoba 1 @osoba2 meni je polazna postavka vrednost tog arhitektonskog dela i dao sam u tri lako proverljiva argumenta zašto je ono loše. Samim tim, ako je to arhitektonsko rešenje nefunkcionalno i loše služi svrsi za koju je napravljeno, vrednost tog objekta je sa stanovišta bilo kakve vrednosti, izuzev neke sentimentalne, izuetno mala, pa čak i negativna (jer ne vrši osnovnu svrhu nadstrešnice).
Drugo, ne vidim da sam nastupio iz pozicije radnika kompanije, već sam dao objektivne primedbe, koje je mogao da pruži svako ko ima uvid u struku ili poznaje arhitekturu. Čak ne mislim da sam u stanju da nastupim iz te pozicije.
 
@osoba 3 sada već govoriš o gradovima gde se nalaze zgrade koje imaju smisla, dobro su urađene i imaju vrednost. Pečurka je primer loše arhitekture, a razloge sam naveo. Inače negde otprilike kada je Dylan počinjao, Robert Moses je gradio novi New York na olupinama starog, da bi to danas postao najveći i najbolji grad na svetu sa najviše landmark arhitekture.
 
osoba 2 Po važećem urbanistickom planu:
"Blok čini kompleks stanice za snabdevanje gorivom i javna zelena površina. Nije planirana izgradnja novih objekata." 
Treba da je sramota one koji su dozvolili da nestane VELIKA PEČURKA!
Naravno, krivi smo mi!!!
Edited by Ravanelli
Link to comment

Create an account or sign in to comment

You need to be a member in order to leave a comment

Create an account

Sign up for a new account in our community. It's easy!

Register a new account

Sign in

Already have an account? Sign in here.

Sign In Now
×
×
  • Create New...