Jump to content
IGNORED

Pivo


alberto.ascari

Recommended Posts

Nisam baš u toku - je li i do nas stiglo Laško pivo u krmači od 2 litra, ili je kampanja kod komšija namenjena Janezima kateri prihajajo na morje?

Link to comment

"ne budi Milogled - pij iz flašice"btw. smrad je mali ovaj beli Jelen. prikrada se i šunja, mater mu. popio sam dve konze i opet se ošašavio

Edited by assück
Link to comment
Na stranu moja nesposobnost da pronađem ranije diskusije ili neke ozbiljnije članke na temu, ali koliko ambalaža utiče na pivce? Kvalitet, ukus, rok trajanja itd..
Pre nekoliko godina sam radio u firmi koja se bavi proizvodnjom PET predformi. Povremeno nam je dolazio tehničar (Nemac) iz firme koja proizvodi i servisira mašine za proizvodnju predformi.Taj je odbijao da pije bilo šta što nije dolazilo iz limenke.
Link to comment

PET je skraćenica od Polyethylene terephthalate i kao takav je pogodan za čuvanje inertnih materija i tečnosti (voda). Pošto nisam hemičar mogao sam samo da mu verujem da je "suludo pakovati pivo, vino, gazirana pića... u takvu ambalažu".Proces proizvodnje PET predformi je takav da je izvodljivo da takva predforma bude zapakovana sterilisana (kristalizovan PET, kao granulat, se topi na 285 stepeni prethodno se sušeći bar 8 sati na vazduhu temperature 180 stepeni). Od trenutka izlivanja (brizganjem) do trenutka kad padne u kutiju za pakovanje protekne 50-ak sekundi - što je sasvim dovoljno pri naglom hlađenju (da bi ostala providna). Predforme se dalje šalju proizvođaču pića koji na svojoj liniji predformu "duva" na željeni oblik boce i teret.Što se stakla tiče - opšte je poznato da je "zidarska" ambalaža povratna i da se takva vraća proizvođaču. Onda se te boce peru i ponovo stavljaju na liniju za punjenje.Za limenke je samo precizirao da je aluminijum materijal koji ne reaguje ni sa čim što je iz grupe prehrambenih proizvoda, kao i to da je limenka uvek - nova.

Link to comment

Al šta za malu flajku, ta nije povratna. Osim ako je specijalne pivske jedinice noću ne vade iz đubreta i nose na pranje.

Link to comment
Al šta za malu flajku, ta nije povratna. Osim ako je specijalne pivske jedinice noću ne vade iz đubreta i nose na pranje.
Meni pivo iz male flake od uvek ima najbolji ukus
Link to comment
Al šta za malu flajku, ta nije povratna. Osim ako je specijalne pivske jedinice noću ne vade iz đubreta i nose na pranje.
onako seljački, kapiram da je najbolji ukus jer se ne vraća, ne pere, nikakve kemikalije ništa... ali ovo sam ono baš lupio
Link to comment
PET je skraćenica od Polyethylene terephthalate i kao takav je pogodan za čuvanje inertnih materija i tečnosti (voda). Pošto nisam hemičar mogao sam samo da mu verujem da je "suludo pakovati pivo, vino, gazirana pića... u takvu ambalažu".
RTS je jedno vreme davao francuske dokumentarce, uhvatio sam neku epizodu gde su na biohemijskom institutu ispitivali dejstvo ftalata kao pseduohormona (i to polnih), vinske mušice su imale razne deformacije ali još uvek se baš ne zna kako to utiče na ljude. Mislim, zna se za to već godinama nije neka nova tema. Npr. Knjaz Miloš ne bi smeo da stoji van frižidera na suncu (ili uopšte van frižidera) jer onda ugljena kiselina slabo reaguje sa ambalažom.. no ko kod nas kontroliše to, vrh rada sanitarne inspekcije je da uzmu pokvarenu hranu i bris zaposlenima.Al na stranu sa time, to su male koncentracije, nemoguće je da toliko može da utiče na ukus. Meni i Knjaz Miloš i pivo i uopšte sve ima bolji ukus iz staklene ambalaže. Možda nisu u pitanju ftalati nego namirnica "gubi" ukus. Edited by Kelt
Link to comment

U linku koji sam dao je posebno napomenuto da je PET ambalaža namenjena "soft drinks", a da bi se koristila za alkoholna pića potrebno je da bude obložena filmom aliminijuma (mislim da je bio pokušaj jedne pivare sa QPET ambalažom)

Al šta za malu flajku, ta nije povratna. Osim ako je specijalne pivske jedinice noću ne vade iz đubreta i nose na pranje.
Ne bih znao da ti kažem, možda mi je i rekao nešto o tome ali se ne sećam. Možda je bilo neke veze sa prozirnošću boce.
A reciklaža?
Pa limenka je kompletno aluminijumska, 100% reciklirajuća. Topi se i ponovo valja (razvlači).Dodatna prednost limenke je i to što je i zaptivena istim materijalom, što nije slučaj ni kod stakla ni kod PET-a.+ to što je neprozirna.
Link to comment

Create an account or sign in to comment

You need to be a member in order to leave a comment

Create an account

Sign up for a new account in our community. It's easy!

Register a new account

Sign in

Already have an account? Sign in here.

Sign In Now
×
×
  • Create New...