Jump to content
IGNORED

Pivo


alberto.ascari

Recommended Posts

Al si hvalisav ;)

 

Pa da je prvo ispalo lose, ko zna da li bih nastavio sa ovim hobijem. Posto je ispalo odlicno, od pekarskog ekstrakta slada, a bez previse znanja u to vreme, dobio sam elana za dalje. Od tada jedno sto tura skuvano, puno razlicitih stilova, velika vecina odlicno. Svarog se moze smatrati kucnim pivom sa ispunjenim uslovima za prodaju. Kad napravim lose pivo, kazem da je lose, kad napravim odlicno, kazem da je odlicno. Uglavnom drugari hvale. :thumbsup:

Link to comment

BGueuleWeizen.png

 

 

Unibroue-Blance-de-Chambly.jpg

 

 

Dva odlična 5 pšenična piva iz Kvebeka. Prvo (Belle Gueule Hefeweizen) na nemački fazon, a drugo (Blanche de Chambly) na belgijski fazon. Preporuka

Link to comment

Kod na je jedino Pećko pivo valjalo,a kad kažem valjalo mislim na to da možeš gajbu da popiješ i da ti bude lepo.A ne danas ovde vodice koje prodaju jebeš pivo ako kad ga nategneš ne kene na nos da izbija  :s_d: A dal ima ovakav ukus,dal je od ovoga i onoga,to prosečnog Srbina ne interesuje puno.A tek zajebi pivo koje se pravi u ravnici.

Edited by Bambula
Link to comment

Ti nisi probao Zrenjaninsko :fantom:

 

Pio sam Zrenjaninski porter krajem devedesetih (poslednje ture) i bilo je po kvalitetu za klasu iznad ostalih. Posle mi je crni Zoffman u granaticama bio super (opet ravnica).

 

Voda zaista pravi razliku ako je razlicita za dva piva iste recepture, ali je faktor vode u danasnje vreme nebitan, jer svi rade filtriranje i mineralizaciju. Kvalitet sastojaka i tehnologija su presudne. Dal pivo prodje kroz gomilu masina, pasterizacija, centrifuga sa dodatkom specijalnog praska ili lepo odlezi dva meseca (zato su ga nemci nazvali lager), nije svejedno.

Link to comment

Pio sam Zrenjaninski porter krajem devedesetih (poslednje ture) i bilo je po kvalitetu za klasu iznad ostalih. Posle mi je crni Zoffman u granaticama bio super (opet ravnica).

 

Voda zaista pravi razliku ako je razlicita za dva piva iste recepture, ali je faktor vode u danasnje vreme nebitan, jer svi rade filtriranje i mineralizaciju. Kvalitet sastojaka i tehnologija su presudne. Dal pivo prodje kroz gomilu masina, pasterizacija, centrifuga sa dodatkom specijalnog praska ili lepo odlezi dva meseca (zato su ga nemci nazvali lager), nije svejedno.

Meni je davno jedan tehnolog koji je studirao to "vrenje itd. " objasnio to sa vodom , planinskim izvorima i tome slično, kao jedan od najboljih marketinških spinova oko piva...

Svodi se na ovo što si napisao...

A mislim da se ogolilo tek sad sa uletanjem mega pivara i transferom proizvodnje...

Link to comment

Meni je davno jedan tehnolog koji je studirao to "vrenje itd. " objasnio to sa vodom , planinskim izvorima i tome slično, kao jedan od najboljih marketinških spinova oko piva...

Svodi se na ovo što si napisao...

A mislim da se ogolilo tek sad sa uletanjem mega pivara i transferom proizvodnje...

 

To je prica iz industrijskog doba, dok nisu nastale moderne fabrike i sistemi za preradu vode. U danasnje vreme totalni spin. Istorijski su stilovi piva i nastali u vezi sa lokalnom vodom. Meka plzenska voda idealna za pilsner, voda sa potoka u Irskoj dusu dala za dry stout, tvrda voda iz Burton-on-Trenta za IPA.... Mnoge stvari vezane za pivo su bile u vezi sa lokalnim istorijskim okolnostima. Slicno je nastao i lager u nemackim hladnim podrumima. Mnogi se pitaju zasto je u engleskoj pale ale crvene boje. Pa jer pre par vekova to bila najsvetlija boja piva koju su mogli da postignu od postojecih zitarica.

Link to comment

Meni je davno jedan tehnolog koji je studirao to "vrenje itd. " objasnio to sa vodom , planinskim izvorima i tome slično, kao jedan od najboljih marketinških spinova oko piva...

Svodi se na ovo što si napisao...

A mislim da se ogolilo tek sad sa uletanjem mega pivara i transferom proizvodnje...

 

biohemija piva zavisi od vode tj minerali utiču na aktivnost enzima koji razgrađuju skrob, postoji i uticaj na ukus same vode, ali to je već ekstremna priča, kada smo negde '95 radili na bezalk pivu upotrebom enzima ništa osmoza i slične zajebancije, presudna je bila voda

Edited by Braća Strugacki
Link to comment

biohemija piva zavisi od vode tj minerali utiču na aktivnost enzima koji razgrađuju skrob, postoji i uticaj na ukus same vode, ali to je već ekstremna priča, kada smo negde '95 radili na bezalk pivu upotrebom enzima ništa osmoza i slične zajebancije, presudna je bila voda

 

Tako je. Prvo demineralizujes vodu, a posle dodajes minerale da dobijes tacno ono sto odgovara tvom stilu piva ili zitaricama koje se ukomljavaju i za koje enzimi treba da odrade posao konverzije skroba u proste secere.

Link to comment

Create an account or sign in to comment

You need to be a member in order to leave a comment

Create an account

Sign up for a new account in our community. It's easy!

Register a new account

Sign in

Already have an account? Sign in here.

Sign In Now
×
×
  • Create New...