Jump to content
IGNORED

Pivo


alberto.ascari

Recommended Posts

Pravi pivski sommelier bi ti objasnio zašto se suštinski "tri zle srpske sestre" ne mogu smatrati pivom, za razliku od splačina koje proizvodi kabinet, koje ipak spadaju u pivo, ali mene nakon svega mrzi, a i nemam vremena iskreno. 

 

ovaj tvoj post i ukupno sve što pišeš na poslednje tri strane su paradigma novog pivskog hipsteraja u Srbalja.

 

nadmenost, arogancija nepotkrepljena činjenicama, pišanje po sagovornicima, u principu neznanje, etiketiranje svih i svega koji ne misle da će IPA da spasi svet, izbegavanje argumentovane rasprave i volšebni zaključci u stilu: nemate pojma i mrzi me da objašnjavam. ne mrzi te, nego ne znaš - kao ni tvoji saplemenici. naložili ste se i nerviraju vas oni koji se ne pecaju.

 

samo da se razumemo - nemam ništa protiv zanatskog piva, štaviše. ni protiv argumentovane rasprave o kvalitetima, organoleptici, ocenjivanjima... opet, štaviše. ali, nedostaje ti/vam ključni deo: "...argumentovane rasprave..."

Link to comment

ovaj tvoj post i ukupno sve što pišeš na poslednje tri strane su paradigma novog pivskog hipsteraja u Srbalja.

 

nadmenost, arogancija nepotkrepljena činjenicama, pišanje po sagovornicima, u principu neznanje, etiketiranje svih i svega koji ne misle da će IPA da spasi svet, izbegavanje argumentovane rasprave i volšebni zaključci u stilu: nemate pojma i mrzi me da objašnjavam. ne mrzi te, nego ne znaš - kao ni tvoji saplemenici. naložili ste se i nerviraju vas oni koji se ne pecaju.

 

samo da se razumemo - nemam ništa protiv zanatskog piva, štaviše. ni protiv argumentovane rasprave o kvalitetima, organoleptici, ocenjivanjima... opet, štaviše. ali, nedostaje ti/vam ključni deo: "...argumentovane rasprave..."

 

Sve se slazem. Ipak, sve koji kenjaju, bili na jednoj ili drugoj strani, krasi jedno veliko neznanje. Nadmenost, arogancija i etiketiranje je karakteristika neznalica. Dogma kako je Jelen najbolje srpsko pivo je ipak tuznija, jer je na toj strani vecina. Slicno kao na izborima. Ne zna se da li su gori ovi 'politicko osvesceni' koji glasaju za manje zlo ili jadna zatucana vecina koja veruje Studio B-u i Pinku. Tako je i sa pivom, vecina je jadna i bedna jer se zadovoljava smecem, a manjina proba par drugacijih piva i odmah prosipa pamet. Kriv je internet, omoguceno je ljudima sa IQ 100 da pisu sve i svasta po forumima. 

Link to comment

nabijem na kurac to tvoje puvanje, pa da se izduvaš kao balon kineski :)

 

Sve prsti od argumenata na datu temu... Popij jos koji Jelen, mozda ti se iskristalise ideja. 

Link to comment

ovaj tvoj post i ukupno sve što pišeš na poslednje tri strane su paradigma novog pivskog hipsteraja u Srbalja.

 

nadmenost, arogancija nepotkrepljena činjenicama, pišanje po sagovornicima, u principu neznanje, etiketiranje svih i svega koji ne misle da će IPA da spasi svet, izbegavanje argumentovane rasprave i volšebni zaključci u stilu: nemate pojma i mrzi me da objašnjavam. ne mrzi te, nego ne znaš - kao ni tvoji saplemenici. naložili ste se i nerviraju vas oni koji se ne pecaju.

 

samo da se razumemo - nemam ništa protiv zanatskog piva, štaviše. ni protiv argumentovane rasprave o kvalitetima, organoleptici, ocenjivanjima... opet, štaviše. ali, nedostaje ti/vam ključni deo: "...argumentovane rasprave..."

 

Jedino što ima veze sa pivskim hipsterajem je termin "tri zle sestre", koji savršeno odslikava situaciju kod Srbalja 

 

Što se tiče činjenica, kad budeš zainteresovan za njih ( ne samo ti, nego bilo ko ) može za početak da izgugla "kukuruzna krupica" da vidi šta je to, čemu služi uz naglasak za upotrebu u pivarstvu. Ukoliko ima sreće da izvor bude inostrani moći će da pročita kako inostrani izvori ocenjuju upotrebu iste u pivarstvu ( ocene idu od "Loša poslovna praksa" do "Prevara"  ). E sad, opše je poznato da naša industrija koristi istu i to od 25 do 50 posto u zavisnosti od kretanja cena na međunarodnim berzama žitarica. Ovo ćeš morati da mi veruješ na reč, jer ti to ne mogu egzaktno dokazati , jer da mogu neko bi završio u zatvoru, ako ni zbog čeg drugo onda zato što to ne stavljaju na etikete na ambalaži ( na ovo ću se još vratiti ), nego pokušavaju da nas uvere kako se njihova "piva" sastoje samo od četiri dara prirode ( kao Jezda u reklami za Lav) 

 

Indirektno se može dokazati jer da stvarno koriste samo ječam, hmelj, kvasac i vodu :

a) Ne bi pola litra koštalo 46 ( ili koliko već ) dinara u dragstoru

b) Ne bi Jezda u pomenutoj reklami uopšte imao potrebu to da naglašava jer bi se to opet znalo, kao što se sada zna da masovno koriste kukuruzne prerađevine.

 

Mala digresija...Ko uzme flaširanu Stelu, može da uoči da da se puni u Mađarskoj i takođe može da uoči na deklaraciji da na njoj stvarno piše da se pored ječma koristi i kukuruzna krupica, ali to je punjeno u Mađarskoj, koja je članica EU i gde se propisi o deklarisanju poštuju. Takođe, šta mislite, da li Stela koju ćete naručiti u Belgiji ima deklaraciju na kojoj piše kukuruzna krupica!?Odgovor je Neeema,  i to ne zato što Belgijanci ne poštuju propise o deklarisanju.

Takođe, sledeće logično pitanje je...Zašto Stela koja se puni u Mađarskoj za srpsko tržište ima na deklaraciji kukuruznu krupicu, dok Stela koju poručiš u Belgiji nema. Odgovor je taj što Srbi generalno nemaju pojma o pivu pa im se može prodati svakakvo smeće, za razliku od recimo Belgije. 

 

 

Kada se završi sa guglanjem po kukuruzna krupica, neka se pređe na guglanje po terminu "Lager" čisto da se vidi da je to nešto ( da ne ulazimo u detalje šta ) što treba da leži 2-3 meseca u posebnim tankovima ( nije im to osnovna karakteristika ali mi je ona jedino bitna ). E sad, Jelen, Lav i Zaječarac bi trebalo da budu lageri ( Pilsner lageri ). Jel misliš da oni odležavaju 3 meseca, ili se iz tih tankova zagrabi ranije ( naročito leti )  po potrebi tržišta, istog onog koje konzumira mađarsku Stelu sa jasno deklarisanom kukuruznom krupicom!? 

Link to comment

Sve prsti od argumenata na datu temu... Popij jos koji Jelen, mozda ti se iskristalise ideja.

dobra ideja, taman dođoh s posla

 

upuvanko napadni

Link to comment

znaju srbi koje pivo valja nego noskich ne salje doznake i onda pijemo jelene,lavove i sl.posle par komada svako klizi dobro.ja mislim kao laik da je tu bitan alkohol.popijem po koje izvikano i to na mestima gde obitavaju pivski smaraci i smore mene

ko upozna vina taj moze da prica.to je vec eonima umjetnost.a pivo je nekad bila jeftina mornarska rana a sad je pice za siroku narodnu klasu.

i glava bi bolela da popijes deset kefira sa dve pakle duhana pa da si fuckin herakle

Link to comment

Dobro pivo je kada hladno nategneš toliko da ostanu još dva-tri gutljaja.

I onda podrigneš silinom osrednje velikog nilskog konja.

Podrazumeva se da je 1/2 litre.

 

Ozbiljno, pšenična mi nikako ne leže, crna isto.

Češki pilsneri i meni super.

Link to comment

Jedino što ima veze sa pivskim hipsterajem je termin "tri zle sestre", koji savršeno odslikava situaciju kod Srbalja

 

Što se tiče činjenica, kad budeš zainteresovan za njih ( ne samo ti, nego bilo ko ) može za početak da izgugla "kukuruzna krupica" da vidi šta je to, čemu služi uz naglasak za upotrebu u pivarstvu. Ukoliko ima sreće da izvor bude inostrani moći će da pročita kako inostrani izvori ocenjuju upotrebu iste u pivarstvu ( ocene idu od "Loša poslovna praksa" do "Prevara" ). E sad, opše je poznato da naša industrija koristi istu i to od 25 do 50 posto u zavisnosti od kretanja cena na međunarodnim berzama žitarica. Ovo ćeš morati da mi veruješ na reč, jer ti to ne mogu egzaktno dokazati , jer da mogu neko bi završio u zatvoru, ako ni zbog čeg drugo onda zato što to ne stavljaju na etikete na ambalaži ( na ovo ću se još vratiti ), nego pokušavaju da nas uvere kako se njihova "piva" sastoje samo od četiri dara prirode ( kao Jezda u reklami za Lav)

 

Indirektno se može dokazati jer da stvarno koriste samo ječam, hmelj, kvasac i vodu :

a) Ne bi pola litra koštalo 46 ( ili koliko već ) dinara u dragstoru

b) Ne bi Jezda u pomenutoj reklami uopšte imao potrebu to da naglašava jer bi se to opet znalo, kao što se sada zna da masovno koriste kukuruzne prerađevine.

 

Mala digresija...Ko uzme flaširanu Stelu, može da uoči da da se puni u Mađarskoj i takođe može da uoči na deklaraciji da na njoj stvarno piše da se pored ječma koristi i kukuruzna krupica, ali to je punjeno u Mađarskoj, koja je članica EU i gde se propisi o deklarisanju poštuju. Takođe, šta mislite, da li Stela koju ćete naručiti u Belgiji ima deklaraciju na kojoj piše kukuruzna krupica!?Odgovor je Neeema, i to ne zato što Belgijanci ne poštuju propise o deklarisanju.

Takođe, sledeće logično pitanje je...Zašto Stela koja se puni u Mađarskoj za srpsko tržište ima na deklaraciji kukuruznu krupicu, dok Stela koju poručiš u Belgiji nema. Odgovor je taj što Srbi generalno nemaju pojma o pivu pa im se može prodati svakakvo smeće, za razliku od recimo Belgije.

 

 

Kada se završi sa guglanjem po kukuruzna krupica, neka se pređe na guglanje po terminu "Lager" čisto da se vidi da je to nešto ( da ne ulazimo u detalje šta ) što treba da leži 2-3 meseca u posebnim tankovima ( nije im to osnovna karakteristika ali mi je ona jedino bitna ). E sad, Jelen, Lav i Zaječarac bi trebalo da budu lageri ( Pilsner lageri ). Jel misliš da oni odležavaju 3 meseca, ili se iz tih tankova zagrabi ranije ( naročito leti ) po potrebi tržišta, istog onog koje konzumira mađarsku Stelu sa jasno deklarisanom kukuruznom krupicom!?

Odličan post. Na nekim našim pivima piše da stavljaju krupicu a na nekim ne piše. Ne znam u čemu je fora. Na primer apatin na jelenu i apatinskom ne piše(a stavlja) a na npr. lowen brau piše. Piše i na tuborgu, to kad sam video nisam verovao. Inače po meni, trenutno naše najbolje pivo je weifert, ali ga u zadnje vreme nešto slabo ima po prodavnicama ...

 

Sent from my N-920C

Link to comment

Svi ste zaboravili PilsPlus meni jedno vreme bio favorit !

....shit has hit the fan...

Meni isto bilo dobro.

Jesam nešto prolupao ili jedno vreme bilo i neko "beli anđeo"? :unsure:

Link to comment

Create an account or sign in to comment

You need to be a member in order to leave a comment

Create an account

Sign up for a new account in our community. It's easy!

Register a new account

Sign in

Already have an account? Sign in here.

Sign In Now
×
×
  • Create New...