Jump to content

Pivo


alberto.ascari

Recommended Posts

Za razliku od necega sto se zove pivo, a silazi sa trake onoliko koliko trziste moze da usisa, kvalitetnom pivu treba vremena da se napravi.

 

KAS je trenutno u tranziciji, do sada su kuvali u tudjoj pivarici, a trenutno otvaraju svoju. Zbog toga im se desila pauza na trzistu, dok uhodaju opremu i naprave pivo. Passenger je njhova baza, ali ih ima u dosta lokala.

 

Drugo je pitanje da li su se musterije u medjuvremenu presaltale na konkurentska piva, Crow, Dogmu i sl. Moj stav je konkurencija uopste ne postoji u tom segmentu trzista.

U segmentu craft pivarstva ili vrsta piva?
Link to comment

U segmentu zanatskog pivarstva. U Americi je broj zanatskih pivara porastao na oko 4500, sa oko 15 posto udela ukupnog trzista piva. Zanatske pivare jedne drugima nisu konkurencija, uglavnom saradjuju i pomazu se medjusobno. Industrija koju zanima svaki procenat je vec pocela sa preuzimanjem malih pivara ne bi li uhvatili koji procenat i iz tog segmenta. Zanatske pivare nikad i nigde nece imati 50 posto trzista jer vecina potrosaca to ne pije. 10-20 % je mozda realna slika na razvijenim trzistima.

 

Kod nas je to tek u zacetku pa ne moze da se govori o procentima, dok svako pivo moze da se proda. To i jeste problem, jer ljudi nazivaju 'zanatsko' svako djubre. To moze samo da steti onima koji se zaista trude da naprave kvalitet. Koji to zanat moze da se nauci za mesec dana? A da bi bio majstor nekog zanata, treba barem 10 godina ucenja i rada. 

 

Sto se tice vrsta piva, tek smo tu na samom pocetku, ali kad se jednom krene, posle sve ide lakse, pogotovo kod Srba, kojima je vaznije da prate trendove, nego da zaista budu u tom fazonu.

Link to comment

Koja su sad dobra zanatska piva u Srbiji?  Ja sam (prosle godine) probao Kabinet i Krugher&Brent(sp?) i bila su prilicno dobra.

 

Da li ima u Beogradu onih radnji sto ovde u USA zovu "bottle shop"?  Otprilike lokal u kome ima bar 3-4 (negde i do 15-16) tocenih piva, gde mozes da sedis i ili da pijes toceno ili da kupis rashladjenu flasu i da pijes iz nje.  Naravno sve moguce flase mozes da kupis i poneses kuci, bilo one velike, bilo male.  A negde imaju i one velike staklene 64oz(2l) krcage (growlers) da prodaju ili ti direktno natoce u tvoj ako ga imas i dones prazan.

Link to comment

http://belgradebeerfest.com/beer_fest/beer_garden/izbor_i_cene_piva/cenovnik_za_beograd

 

Ili kako je 1 fina letnja akcija usrana za samo godinu dana.

 

Apatinska pivara je preuzela primat i dobila (skoro pa) ekskluzivno pravo da valja svoje proizvode i uvozne artikle. Nije mi važno što nema raznih lavova i zaječarskih piva. Problem je u davanju povlašćenog položaja jednom distributeru, na štetu raznovrsnosti ponude. Lista iza linka pravi korak unazad u odnosu na prošlogodišnju ponudu. Ispada da treba da se oduševljavamo pivom koje tokom cele godine možemo da pazarimo u bolje snabdevenom Maksiju (naravno, u delu koji je opredeljen za apatinsku pivaru). 

 

Mislim da ću otići par puta da isprobam ovo novo što se pojavilo. Ali svakako će od mene manje zaraditi nego prethodne godine. 

Edited by pacey defender
Link to comment

Create an account or sign in to comment

You need to be a member in order to leave a comment

Create an account

Sign up for a new account in our community. It's easy!

Register a new account

Sign in

Already have an account? Sign in here.

Sign In Now
×
×
  • Create New...