Jump to content
IGNORED

Pivo


alberto.ascari

Recommended Posts

hm... nisam siguran u to oko preslikanog hajpa. te dve stvari se možda jesu poklopile u Srbiji, ali vino je u "srećnijim" zemljama, odavno deo opšte kulture, društvena tema kao što su to sport ili teatar - to najbolje možeš da vidiš u mejnstrim medijima tipa Financial Times, New York Times, u nedeljnicima, na BBC-ju i slično...

nas nije bilo nigde, i onda je ta eksplozija uvoza i obnova lokalne proizvodnje u predhodnoj deceniji, uz formiranje kakve - takve srednje klase koja je to mogla da kupi, dovela do tog vinskog hajpa...

dočim je pivski craft hajp zaprvo trend koji se prelio iz SAD u Evropu, pa vrlo brzo i kod nas... i pritom je to ovde delom istovremeno i zdrava reakcija na obezličavanje lokalane tradicije ulaskom mulinacionalki koje sve pobiše i uprosečavanje jeftinog piva kod kog je veći budžet za marketing nego uložemo u sadržaj flaša... 

i sve je to ok, ali globalni je (pa i lokalni)  trend imati etikete poput Stupid Dog, Crazy Crow, Psyho Truck, i tako to, sve u tri slična stila... od tolikih divnih tradicionlanih ejlova, kremastih stautova, moćnih vajcena, divnih lagera i laganih pilseva.... odnosno,  tolikog spektra dobrih piva.

 

ako već hoćeš analogiju sa vinom, to bi otprilike kao kad je svet otkrio kalifornijski popular price chardonnay, svi do jednog sa 14+ alkoholom i nasvirani hrastovinom, sa mirisom mleka za sunčanje... a onda to krenulo da se kopira globalno

 

brzo to prođe, i ovo će

 

a svaki pokušaj razgovora, dakle, završi se upravo ovako kako ga je gore Cure završio... jebiga, što samo negde ilustruje moju tezu o sektašenju i prolaznoj modi.

 

Dolazis i sam do sustine, tj da nema razlike oko pivskog i vinskog hajpa. Italija je odlican primer. 

 

Bitnija stvar, dal se neko lozi zbog hajpa ili zbog samog vina/piva. Da li je tebi bitnije da sedis u drustvu koje razglaba do prekosutra o ovoj ili onoj flasi, hrastovini, kojekakvim zacinskim notama, ili to sto sad imas izbor, mozes da popijes jos nesto pored Banatskog rizlinga, mozes da porucis vino napravljeno od grozdja? Meni je bitniji izbor i kvalitet. 

 

Sto se tice stilova, tu bas gresis, al ne zameram jer nisi u materiji. Zato i primecujes samo hajp, a lako se pravi paralela sa vinom. Mnogi tradicionalni stilovi su ozivljeni zahvaljujuci razvoju zanatskog pivarstva. Porter tesko da si mogao da nadjes u Londonu pre trideset godina. A to je stil koji je nastao bas u Londonu. Wit se decenijama nije uopste pravio. Vienna style lager potpuno nestao. Berliner Weisse takodje. Kolsch i Alt si mogao da nadjes samo po lokalnim kafanama Kelna i Dizeldorfa. Ima mnogo primera.

 

Meni se ne svidja hajp, ali mi se jako svidja sta nam taj hajp donosi. 

 

A to ko sta oblaci i ko kakvu frizuru ima, to postoji jos samo u Srbiji.  

Link to comment

Dolazis i sam do sustine, tj da nema razlike oko pivskog i vinskog hajpa. Italija je odlican primer. 

 

Bitnija stvar, dal se neko lozi zbog hajpa ili zbog samog vina/piva. Da li je tebi bitnije da sedis u drustvu koje razglaba do prekosutra o ovoj ili onoj flasi, hrastovini, kojekakvim zacinskim notama, ili to sto sad imas izbor, mozes da popijes jos nesto pored Banatskog rizlinga, mozes da porucis vino napravljeno od grozdja? Meni je bitniji izbor i kvalitet. 

 

Sto se tice stilova, tu bas gresis, al ne zameram jer nisi u materiji. Zato i primecujes samo hajp, a lako se pravi paralela sa vinom. Mnogi tradicionalni stilovi su ozivljeni zahvaljujuci razvoju zanatskog pivarstva. Porter tesko da si mogao da nadjes u Londonu pre trideset godina. A to je stil koji je nastao bas u Londonu. Wit se decenijama nije uopste pravio. Vienna style lager potpuno nestao. Berliner Weisse takodje. Kolsch i Alt si mogao da nadjes samo po lokalnim kafanama Kelna i Dizeldorfa. Ima mnogo primera.

 

Meni se ne svidja hajp, ali mi se jako svidja sta nam taj hajp donosi. 

 

A to ko sta oblaci i ko kakvu frizuru ima, to postoji jos samo u Srbiji.  

 

dobro, ne bi ja tu previše poredio pivsku i vinsku priču, ali zanemarimo to.

 

ok je to što si napisao oko stilova, ali moja reakcija i kritika upućene su na adresu gomile istih IPA (i satelita) , koja mi je problematična i kao stil i kao ono što se produkuje unutar njega, kao i to što male pivare jašu na tom talasu i guraju samo to. odjednom je postalo bitno da je pivo što gorče.... slabo viđam witove po pivotekama

Link to comment

dobro, ne bi ja tu previše poredio pivsku i vinsku priču, ali zanemarimo to.

 

ok je to što si napisao oko stilova, ali moja reakcija i kritika upućene su na adresu gomile istih IPA (i satelita) , koja mi je problematična i kao stil i kao ono što se produkuje unutar njega, kao i to što male pivare jašu na tom talasu i guraju samo to. odjednom je postalo bitno da je pivo što gorče.... slabo viđam witove po pivotekama

 

To ide postepeno, kod nas se jase tek prvi talas. Cinjenica je da je lakse napraviti gorko pivo, jer se hmeljem prikriva dosta nedostataka. Glavni problem sa belgijskim i nemackim stilovima je kvasac, to pivare uglavnom cuvaju kao veliku tajnu. Cak i maskiraju kvasac nekim neutralnijim za sekundarnu fermentaciju da ne bi neko mogao da ga iskoristi. Opet, na istom tom talasu, mikropivare kod nas prave ono za cim je najveca potraznja, a to jesu hmeljna piva. E sad, nije bas da su sva na isti fazon, pregorka... 

Link to comment
Berliner Weisse takodje. Kolsch i Alt si mogao da nadjes samo po lokalnim kafanama Kelna i Dizeldorfa. Ima mnogo primera.

 

Berliner Weisse sam prvi put pio na pauzi setnje kroz sumu i vukojebinu gde je neko na malo cistijem delu stavio par stolova i klupa i poceo da prodaje kobasice, pivo i sok. Tesko da je tome doprineo karirani lumberjack.

Link to comment

Berliner Weisse sam prvi put pio na pauzi setnje kroz sumu i vukojebinu gde je neko na malo cistijem delu stavio par stolova i klupa i poceo da prodaje kobasice, pivo i sok. Tesko da je tome doprineo karirani lumberjack.

 

Bice da je u pitanju neki Weizen. U taj neprikosnoveni bavarski stil se karirani i bradati ne petljaju. U celoj nemackoj jedino Oetker grupa pravi Berliner Kindl Weisse, a to je smece u rangu Jelena.

Link to comment

Pale ale-ovima i IPA-ma se zameraju raznorazni ukusi koji ih prožimaju.

Evo ja malopre imao neka posla u centru i kad je tako uvek svratim u Samo Vopi, i kao ajd da probam, preporučili mi ( iako znam da ne volim pšenicu i generalno je izbegavam ) naručim jedan Weihenstephaner Vitus ( onaj njihov klasični lager Original Helles je stvarno vrh i jedan od retkih lagera koje rado naručujem tako da je i to pripomoglo ). Subjektivni osećaj je da ono pas s maslom ne bi svario. Ono se ne zna jel ima više razlićitih aroma/ukusa voća, cveća ili deterdženta za suđe. Isto to sam doživeo mislim prošle godine u Berlineru s nekim društvom kad su me nagovorili da probam neki Šnajder neznamkojibroj.  Ovo ima više arome/ukusa na sve i svašta nego sve IPA-e koje sam u životu probao zajedno a ako nisam probao jedno pedeset različitih vrsta nisam nijednu. Sreća pa sam bio na pravom mestu pa sam mogao grlo da isperem jednim pravim muškim jakim kvalitetnim, uvezenim s ostrva, Russian Imperial Stout-om, na kom još  gledam deklaraciju i vidim voda+ječam + hmelj + gljivice. Može komotno pod Reinheitsgebot da prođe.

 

I sad je kao neki citrusni IPA problem zbog šmeka na voće  a ovaj nemački shit je OK. Ma nemojte kasti...

Edited by Jean-Luc Picard
Link to comment

jesu vala sranje piva iz weihenstephan pivnice koja ce za 24 godine da slavi tek prvih 1000 godina postojanja...

 

vitus je izvanredan, narocito ako je tocen.

to sto se tebi ne svidja, jebiga, tvoj problem.

Link to comment

Nije poanta je li odličan ili nije, nego potenciranje kako su voće/cveće/deterdžent ukusi  sranje kad je u pitanju neki IPA stil, a u Vitusu i Šnajdernekombroju ili bilo kojoj pšenici...to je OK. 

Link to comment

Nije poanta je li odličan ili nije, nego potenciranje kako su voće/cveće/deterdžent ukusi  sranje kad je u pitanju neki IPA stil, a u Vitusu i Šnajdernekombroju ili bilo kojoj pšenici...to je OK. 

 

Odlican komentar. Ljudi se drze ko pijani plota onoga sto je njihov licni ukus. Niko nije rekao da su Schneider i Weihenstephan losa piva, realno su medju najboljim na svetu, ali su pojedini primerci toliko napadni da su vecina IPA-ova mala deca. Jedino sto neko teze vari gorcinu, a neko slatkocu.  

Link to comment

Ljudi se drze ko pijani plota onoga sto je njihov licni ukus. 

 

a cega treba da se drze?

svako ko misli da ima objektivan ukus, debelo sere.

Link to comment

Create an account or sign in to comment

You need to be a member in order to leave a comment

Create an account

Sign up for a new account in our community. It's easy!

Register a new account

Sign in

Already have an account? Sign in here.

Sign In Now
×
×
  • Create New...