Jump to content
IGNORED

Pivo


alberto.ascari

Recommended Posts

i onda to sranje od piva nema minimum pet ukusa  :cry:

 

Zakon se valjda odnosi samo na lagere. Bar sam ja tako razumeo iz ovog članka. 

Link to comment

Pretpostavljam da se ovo "crkodabogda" ne odnosi na mene lično nego na sam zakon :D, pa ću upitati zašto. Šta ima loše u tome što zakonodavac zabrani da se u pivo trpa 3/4 pirinča, kukuruza, prosa i sličnih stvari, ko što to rade perjanice srpskog pivarstva iz Čelareva, Zaječara i Apatina. 

 

heh, naravno da nisam mislio na tebe nego na tu nakaradnost od zakona koja danas služi samo da bi u reklamama za loša piva mogli da ubacuju ono 'napravljeno po nemačkom zakonu o čistoći', a da yolo značajno klima glavom.

već je paculla odgovorio o delu problema. ne odnosi se zakon samo na lagere, nego te tera da isključivo njih praviš. sve ostalo ne sme da se naziva pivom. zbog toga su potpuno ubijene mnoge nemačke vrste piva koje su se nekada pravile.

mislim, glupo je i objašnjavati 2016. godine zbog čega je besmisleno pratiti neki zakon donet pre 500 godina zbog tadašnje nestašice žitarica, koji su doneli ljudi zbog svojih interesa i koji tada nisu znali ni za proces fermentacije (te je bio zabranjen i kvasac - bez kojeg ni nema piva!) i koji ti vezuje ruke i ne dozvoljava da praviš išta osim jednog piva. bez obzira kakvo to pivo bilo.

Edited by scab
Link to comment

?

 

frank, nemam ništa protiv piva i komentar ti je bezveze. to što se bavim vinima me diskvalifikuje da komentarišem hajp i sektašenje oko ale pivskih stilova, najpre apa i ipa?

 

imaš kontraargument na moju tvrdnju? nije sve isti američki hmelj? nisu sva u pm gorka? jel mirišu na nešto više? super ako grešim, daj da probam

 

veoma cenim pivo, cenim tu tradiciju, kao što mi sviđa i pristup i posao koji radi jako puno zanatskih pivara.

 

ne razumem hajp bradatih kariranokošuljaša oko piva koje je izmišljeno tako što je gruvano preteranim količinama hmelja da bi moglo da izdrži put do Indije a da se ne pokvari. ne razumem dizanje u nebesa jednog, vrlo uskog stila piva koji se pravi od 80% istih sastojaka kupljenih od istog uvoznika, pa sad, da li je tehnolog malo veštiji ili nije i da li je hlađanje na Letininom inoks sudu podešeno ovako ili onako...

 

bilo bi super kada bi se bar neko udostojio razgovora na tu temu, jer možda i grešim,ili nedovoljno razumem, ali evo, čekam....

Link to comment

Ne diskvalifikuje te , naravno

Pa stos je u tome sto je taj hajp skocio kada se video "hajp" oko vina.

I onda se razmisljalo: Vidi kako ovima ide ajde i mi da se uguramo u taj voz...

Dakle taj hajp je zapravo preslikan i "poklopio" je ljude koji kvalitetno rade i sa vinom i sa pivom...

A sad to sto ti ili ja ili bilo ko ne razume zasto se nekom nesto svidja, jbga...

Link to comment

u tempu ubacili Wastmalle Dubel za 87,99 dinara, Westmalle Tripel 103 dinara, la chouffe valda 113 dinara, ona velika 0,75 boca duvela 235 dinara... toliko ne košta ni na izvoru.

 

Pronasao sam samo veliki Duvel za 270 dinara, od ostalih ni traga ni glasa.

 

Inace Jagodinsko je i dalje za klasu bolje od bilo cega slicnog, 40 din pola litre, jedino sto ga izgleda nece biti jos dugo. Nas nekoliko popili 8 gajbi za vikend, niko se nije bunio na mamurluk. 

Link to comment

?

 

frank, nemam ništa protiv piva i komentar ti je bezveze. to što se bavim vinima me diskvalifikuje da komentarišem hajp i sektašenje oko ale pivskih stilova, najpre apa i ipa?

 

imaš kontraargument na moju tvrdnju? nije sve isti američki hmelj? nisu sva u pm gorka? jel mirišu na nešto više? super ako grešim, daj da probam

 

veoma cenim pivo, cenim tu tradiciju, kao što mi sviđa i pristup i posao koji radi jako puno zanatskih pivara.

 

ne razumem hajp bradatih kariranokošuljaša oko piva koje je izmišljeno tako što je gruvano preteranim količinama hmelja da bi moglo da izdrži put do Indije a da se ne pokvari. ne razumem dizanje u nebesa jednog, vrlo uskog stila piva koji se pravi od 80% istih sastojaka kupljenih od istog uvoznika, pa sad, da li je tehnolog malo veštiji ili nije i da li je hlađanje na Letininom inoks sudu podešeno ovako ili onako...

 

bilo bi super kada bi se bar neko udostojio razgovora na tu temu, jer možda i grešim,ili nedovoljno razumem, ali evo, čekam....

 

Mislim da si najbolje odgovorio samom sebi.

Link to comment

Ne diskvalifikuje te , naravno

Pa stos je u tome sto je taj hajp skocio kada se video "hajp" oko vina.

I onda se razmisljalo: Vidi kako ovima ide ajde i mi da se uguramo u taj voz...

Dakle taj hajp je zapravo preslikan i "poklopio" je ljude koji kvalitetno rade i sa vinom i sa pivom...

A sad to sto ti ili ja ili bilo ko ne razume zasto se nekom nesto svidja, jbga...

 

hm... nisam siguran u to oko preslikanog hajpa. te dve stvari se možda jesu poklopile u Srbiji, ali vino je u "srećnijim" zemljama, odavno deo opšte kulture, društvena tema kao što su to sport ili teatar - to najbolje možeš da vidiš u mejnstrim medijima tipa Financial Times, New York Times, u nedeljnicima, na BBC-ju i slično...

nas nije bilo nigde, i onda je ta eksplozija uvoza i obnova lokalne proizvodnje u predhodnoj deceniji, uz formiranje kakve - takve srednje klase koja je to mogla da kupi, dovela do tog vinskog hajpa...

dočim je pivski craft hajp zaprvo trend koji se prelio iz SAD u Evropu, pa vrlo brzo i kod nas... i pritom je to ovde delom istovremeno i zdrava reakcija na obezličavanje lokalane tradicije ulaskom mulinacionalki koje sve pobiše i uprosečavanje jeftinog piva kod kog je veći budžet za marketing nego uložemo u sadržaj flaša... 

i sve je to ok, ali globalni je (pa i lokalni)  trend imati etikete poput Stupid Dog, Crazy Crow, Psyho Truck, i tako to, sve u tri slična stila... od tolikih divnih tradicionlanih ejlova, kremastih stautova, moćnih vajcena, divnih lagera i laganih pilseva.... odnosno,  tolikog spektra dobrih piva.

 

ako već hoćeš analogiju sa vinom, to bi otprilike kao kad je svet otkrio kalifornijski popular price chardonnay, svi do jednog sa 14+ alkoholom i nasvirani hrastovinom, sa mirisom mleka za sunčanje... a onda to krenulo da se kopira globalno

 

brzo to prođe, i ovo će

 

a svaki pokušaj razgovora, dakle, završi se upravo ovako kako ga je gore Cure završio... jebiga, što samo negde ilustruje moju tezu o sektašenju i prolaznoj modi.

Edited by banatjanin
Link to comment

Ne znam o kakvom hajpu pričate,u stvari znam ali iskreno me  ne zanima. Kada neko nakon  20+ godina konzumiranja raznoraznog domaćeg industrijskog smeća otkrije čarobni svet ale-ova i kvalitetnih lagera koji se sada mogu naći kod nas, taj potpadne pod svoj lični i individualni hajp. Dođe mu kao otkrivanje Isusa, kao religiozno otkrovenje. 

 

Ja volim IPA, Black IPA, Porter, Stout, Belgian Abbey  zato što ih volim, zato što mi to predstavlja užitak, a ne zato što je to sada u modi i što mi je neko objasnio kako je cool piti ovo jer su gurali hmelj kako bi izdržalo put do Indije. To što je realno, na nivou subkulture, nastao velik hajp oko svega toga meni samo pomaže da zadovoljim svoje potrebe.

 

Ovo naravno ne znači da mislim da se treba nekritički prihvatiti svaki novi domaći kraft ili svaki novi uvozni ale koji se vidi u Samo Vopi. Ja samo kažem da sam zavoleo pivo nauštrb domaće mučenice otkad sam prvi put probao WHARFEBANK Yorkshire IPA ( koji je inače go tuki od IPA-e, ali je prva IPA koju sam probao i tada mi je delovala božanstveno ) i da to nema apsolutno nikakve veze sa trendom ili hajpom  nego samo sa mnom. 

Link to comment

Create an account or sign in to comment

You need to be a member in order to leave a comment

Create an account

Sign up for a new account in our community. It's easy!

Register a new account

Sign in

Already have an account? Sign in here.

Sign In Now
×
×
  • Create New...