Jump to content
IGNORED

Pivo


alberto.ascari

Recommended Posts

7.8% je veliki market share i ne bih se iznenadila da je veci nego bilo gde u kontinentalnoj evropi. ako krenu da se otvaraju pivare na jugu gde se trosi velika kolicina piva, ima sanse da znacajno poraste. na kraju ce glavni problem biti cena, jer te craft pivare nece moci da se takmice po ceni a i deo ljudi koji ce pre popiti 2 coorsa nego 1 craft pivo je verovatno dominantan. 

 

Imas na jugu prilcan broj drzava gde postoji veliki broj craft pivara - VA, NC, SC, GA, donekle i TN.  A ovo boldovano je problem svuda, ne samo na jugu.  Problem nije u toliko u retail ceni, jer vecina ljubitelja craft piva dolaze iz bogatijih slojeva stanovnistva, i mnogima je to jedan od omiljenih nacina da potrose svoj disposable income. Problem je u wholesale ceni i distribuciji i sto mnogi distributeri i vlasnici restorana i barova misle bas tako kao i ti, i onda ce oni radije da kupuju od Anheiser-Bush, Coors i Miller nego od craft lokalaca.  Ja sam pricao sa nekoliko vlasnika craf pivara ovde kod mene, nemas pojma koliko je zajebano naci distributera koji ce tvoje pivo da plasira negde 100 milja daleko, a kamo li u drugoj drzavi ili na drugoj obali.

Link to comment

slazem se za distribuciju. ne znam kakva je razlika izmedju procenata piva popijenih kod kuce i u baru (craft vs obicno) ali rekla bih da mnoga mala craft piva ne stignu u obicne barove u nekoj znacajnoj kolicini (osim ovih najvecih koji vise i nisu craft mikro, kao sam adams, sn, brooklyn, goose island, mozda i allagash, makar ovde ili 21st amandment). narocito ne na tocenje, za to ostaju craft beer barovi i prodavnice/barovi. 

Edited by paculla
Link to comment

slazem se za distribuciju. ne znam kakva je razlika izmedju procenata piva popijenih kod kuce i u baru (craft vs obicno) ali rekla bih da mnoga mala craft piva ne stignu u obicne barove u nekoj znacajnoj kolicini (osim ovih najvecih koji vise i nisu craft mikro, kao sam adams, sn, brooklyn, goose island, mozda i allagash, makar ovde ili 21st amandment). narocito ne na tocenje, za to ostaju craft beer barovi i prodavnice/barovi. 

 

Ja bih rekao da ne postoji razlika izmedju kuca vs bar.  Ljudi koji piju craft kod kuce piju ga i kad izadju u bar ili restoran, oni koji piju mass market pivo kod kuce takvo isto piju i van. 

E sad ovde kod mene™ je situacija da vecina barova i restorana sluzi lokalno craft pivo (takodje ove vece craft - Sam Adams, Lagunitas, Victory, Brooklyn, etc..), veliki broj njih sluzi samo craft i kod njih ne mozes da porucis onu Bud-Miller-Coors-Michelob klasiku, cak ni poznatije importe tipa Stella, Heineken ili Newcastle.  Sve su craft/micro, sto domaci™ sto iz ostalih krajeva zemlje.  Vrlo retko se nadju restorani gde ne mozes da nadjes craft pivo, i to su uglavnom etnicki™ restorani.  I to je meni nekako OK, mislim ako odem u neki Asian restoran volim da pijem Kirin, Sapporo, Singha ili Chang, ili recimo Peroni ili Moretti u italijanskom restoranu.

Link to comment

koji brooklyn? ima onaj glavni lager, koji je bezveze jer je lager. meni se skroz svidja njihov east ipa, nije u rangu najboljih ali je dobar, i onaj plavo-beli ale sa baseball lopticom je ok. imaju i neke sezonske ok varijante. 

Link to comment

evo sad gledam

 

brewed by Valjevska pivara AD, Valjevo

 

canned by Terra production, Inđija

 

šta mu to znači? nemaju pogon za punjenje limenki pa šlepuju u Inđiju u cisternama na punjenje?

 

Ma kakvi. Tek su lani i krenuli sa punjenjem limenki, do sada samo boce. Jos i pivovod da sprovedu po Valjevu, kako smo mi u Drustvu Istrazivaca onomad razmatrali, ih... Crvena-vruce, plava-hladno, zuta-valjevsko, i Bog da nas vidi :s_w:

 

Meni se kolega prosle nedelje vratio iz Valjeva i odusevljen Valjevskim pivom.Kaze probao je i neki Atlas...

 

Atlas je valjevski pilsner i njega kurve turaju po kaficima mesto malog valjevskog, a ni primirisati mu nije po kvalitetu. Kurve su, da ne bude zabuna, Atlas grupa, koja je bila vlasnik pivare, sad ne znam je li konacno podrzavljena (zbog od drzave nametnutnih dugova, Dinkicu u paklu da goris) ili ne, nisam bas pratio...

Link to comment

koji brooklyn? ima onaj glavni lager, koji je bezveze jer je lager. meni se skroz svidja njihov east ipa, nije u rangu najboljih ali je dobar, i onaj plavo-beli ale sa baseball lopticom je ok. imaju i neke sezonske ok varijante. 

 

Pa po pubs & bars uglavnom sluze lager i taj plavo-beli (Pennant Ale).  Ja od Brooklyn gotivim one sto su u bomber (22 oz) pakovanju - Local 1 i 2, i Sorachi Ace.  Takvi ovde mogu jedino da se nabave po craft beer radnjama i boljim supermarketima (Whole Foods, The Meat House). 

Link to comment

Ameri, video sam na prenosu sa Wrigley Fielda da toče pivo odozdo. Jel to raširena praksa ili je novotarija?

 

Edit: mislim na ovo

 

 

Sent from my iPad using Tapatalk HD

Edited by teacher
Link to comment

to tocenje nikad nisam videla! 

 

@wtf: u ny ima vise brooklyna na tocenje, jer nemamo neke dobre lokalne pivare, brooklyn, ithaca koja i nije skroz lokalna a valjaju im samo vocna piva, bronx koji nema nikakvu disribucionu mrezu i jos manje pivare po long islandu. ovde barovi dosta drze brooklyn blast, vrlo hoppy vrlo alkoholni ipa i brooklyn summer ale.

Link to comment

Ameri, video sam na prenosu sa Wrigley Fielda da toče pivo odozdo. Jel to raširena praksa ili je novotarija?

  :unsure: Prvi put vidim ovako nesto.  Ne shvatam kakav je tu benefit, osim sto izgleda drugacije. 

Link to comment

  :unsure: Prvi put vidim ovako nesto.  Ne shvatam kakav je tu benefit, osim sto izgleda drugacije. 

Brze ide jer ne ceka penu da se spusti....

Link to comment

Samo je 4x brze, malo li je?

 

i nema prosipanje pene. 

problem je što magnet mora da dodirne svako pivo. ali američka piva su i onako kao seks u kanuu...

Link to comment

i nema prosipanje pene. 

problem je što magnet mora da dodirne svako pivo. ali američka piva su i onako kao seks u kanuu...

:isuse:

 

to je vest od pre 20 godina, danas gazduju...

Edited by scab
Link to comment

Create an account or sign in to comment

You need to be a member in order to leave a comment

Create an account

Sign up for a new account in our community. It's easy!

Register a new account

Sign in

Already have an account? Sign in here.

Sign In Now
×
×
  • Create New...