Jump to content
IGNORED

Pivo


alberto.ascari

Recommended Posts

Nisam bio tamo ali sam zato u Briselu usao u Delirum koji kako kazu drzi Ginisov rekord sa 2000+ vrsti dostupnih piva. Uzmes tri debela koricenja i krenes da listas izbor piva i biras od americkih mikro pivara pa sve do lokalnih trapista :)
Must go. Ono sto je mene fasciniralo kvalitet razlicitih piva. Ja zaista ne znam kako se ona dovoze tu i u cemu ih kasnije drze. Svako pivo mi je bilo dobro (neka vise neka manje). Nisam naleteo na neko koje mi je bilo poput nasih :lol:
Link to comment
Lista lokalnih piva ovde koje treba probati cool.gifBTW, kakav je odnos potrošača tu u Srbiji prema kvalitetnijem i skupljem pivu? Ovde recimo ima malih pivnica koje same rade pivo, ali samo za svoje potrebe. Tj. ta piva ne mogu da se nađu u radnji u slobonoj prodaji. Da li bi ljudi dole bili spremni da plate za dobro pivo veću cenu? Pitam prosto da vidim da li bi se isplatio biznis, da se dovuče odavde pokoji braumeister, koji bi doneo dobru i proverenu recepturu, uradio analize vode i ostalih sastojaka te pravio u lokalu dobro pivo. Ne masovna proizvodnja da se razvuče po celoj zemlji, nego samo za takvu lokalnu pivnicu. Pa posle ako ide, otvore se i drugde.
Link to comment

evo ovako: ja spadam u grupu ljudi koja bi bila potencijalna stalna musterija za to pivo, ali realno za takve egzibicije imam para samo na godisnjem odmoru. pretpostavljam da cena dobrog mikropiva ne moze, u Srbiji, biti ispod 3 evra za 0.5, to nije malo.moja projekcija: uz promociju u horeca casopisima (Caffe & Bar) i standardne promotivne aktivnosti (takmicenje poznatih u pikadu, Sergej pobedio), i dobru lokaciju pivnice (uz, dabome, standardno razbijanje od para na Beer festu), takav biznis bi se, uz dobru kapitalizaciju, odrzao 2-3 godine, s tim sto bi pivnica morala da nudi i jeftinije pivo iz bacve. jednostavno nemamo platezno sposobne ljude u srednjoj klasi, to je problem.ako bi se nasao nacin da mikropivo bude 200 dinara, mislim da bi to imalo buducnost.

Edited by Marko M. Dabovic
Link to comment
Vaso, kako dodje do cene od 3 evra? mnogo je to, to je cena vajcna u kafani (ovde kod mene).
Jasno. Ali ovde je 1 evro minimalna cena za najobicnije razvodnjeno no-name pivo u krigli. Na boljim lokacijama platices 2 evra za 0.33 Hajneken.Dao sam cenu od 3 evra na osnovu toga kakve su ekvivalentne cene u Beogradu. Kazem, ponavljam, ako gazda ne bi imao ideju da kupi stan za godinu dana rada i ako bi drzao cenu od 2 evra ili manje za kriglu dobrog mikropiva, to bi privuklo normalne ljude. Edited by Marko M. Dabovic
Link to comment

u subotu popila prvu samostalnu* čašu piva. na koncertu. doneli mi, i ja šta ću.to je neki točeni jelen i, rekla bih, prilično odvratan.*- imam skor od pola čaše piva u minhenu, al to pivo je bilo nekako lepše i blago...

Edited by PointTaken
Link to comment
Lista lokalnih piva ovde koje treba probati cool.gifBTW, kakav je odnos potrošača tu u Srbiji prema kvalitetnijem i skupljem pivu? Ovde recimo ima malih pivnica koje same rade pivo, ali samo za svoje potrebe. Tj. ta piva ne mogu da se nađu u radnji u slobonoj prodaji. Da li bi ljudi dole bili spremni da plate za dobro pivo veću cenu? Pitam prosto da vidim da li bi se isplatio biznis, da se dovuče odavde pokoji braumeister, koji bi doneo dobru i proverenu recepturu, uradio analize vode i ostalih sastojaka te pravio u lokalu dobro pivo. Ne masovna proizvodnja da se razvuče po celoj zemlji, nego samo za takvu lokalnu pivnicu. Pa posle ako ide, otvore se i drugde.
hm...trenutno u našoj majčici znam samo za Gnezdo špijuna u Kragujevcu da pravi svoje pivo. Vlasnik je bivši legionar (15 godina staža u legiji stranaca), na licitaciji je kupio stari zapis iz Alzaškog manastira za koji se ispostavilo da je receptura za pivo. Preveo ga je i recepturu patentirao i sada u svojoj pivnici pravi tri vrste - lager, crno i ćilibar, a ima patentiranu recepturu za, ako se ne varam, još tri vrste.Lokal izgleda sjajno i ima odličan pivski meni klope al da ne davim sad o detaljima. Na žalost zagubio sam slike koje sam ufotkao tamo :(gnezdo-spijuna.jpggnezdo-spijuna.jpgPrerađivač vode (reverzna osmoza) koji koristi u proizvodnji piva je isti koji se koristi u spejs šatlovima :lol: košta, boga oca i ne znam da li je toliko bitna ova informacija ali je svakako zanimljiva.U prvom razgovoru kada smo se upoznali pričao je o planu da otvori isti lokal u Beogradu. Čovek ima i neke patentirane recepture za proizvodnju prirodnih sokova pa je i o tom planu malo pričao. Pivnica je super radila tj. bila je odlično posećena.Godinu ili dve kasnije (loš sam sa hronologijom), sedeo sam sa njim u mom home townu i proćaskao o poslu. Svi planovi u vezi piva/pivnice su mu pali u vodu, bio je kivan na državu i bukvalno je rekao da želi sve to da proda i da se bavi nečim drugim (osiguranjem ili nečim slično). Šta sada radi i kako Gnezdo špijuna trenutno funkcioniše ne znam. E sad, ovo što sam napisa nema puno veze sa tvojim pitanjem ali taj čovek može mnogo toga da ti kaže o svom iskustvu na ovu temu pa ako si ozbiljan iskopaću ti njegov kontakt pa popričajte. Ok je lik i odgovoriće ti na sva pitanja.Pivnica u kojoj sam radio je bila verovatno prvi objekat u Novom Sadu takvog tipa - adekvatan ambijent sa 15ak vrsta točenih piva. Sva piva su bila iz velikih industrija a u jednom trenutku u asortimanu je bilo i crno i crveno pivo malecke pivare Krugher i Brent iz Ritiševa. Interesovanja za njihovo pivo je bilo, posebno za crveno koje je imalo veći procenat alkohola, ali ta zainteresovanost gostiju je bila enormno mala u odnosu na Lav i Jelen (Jelen i Nikšićko). Drugi problem je bio variranje kvaliteta i kiselost koju je primetilo dosta mušterija pa i vlasnik pivnice iz Kragujevca koji je posle prvog gutljaja objasnio zašto je to tako. Treći problem je bila distribucija.Posle par godina postojanja i odličnog razvoja te pivnice vlasnici su sklopili ugovor sa Carlsbergom (dobili su značajan novčani iznos na račun) na nekoliko godina i u tom periodu prodaju samo Carlsbergove proizvode: Lav, tamni Lav, Tuborg i Carlsberg. Veliki broj ljudi je bio nezadovoljan ali se ispostavilo da to nije uticalo na posećenost i prodaju tako da je neki moj zaključak da u ovoj sredini i kvalitet i široki asortiman piva ne igraju bitnu ulogu. Spomenuo bih i da su u istom objektu katastrofalno loše prošli sa prodajom kvalitetnih viskija (Lagavulin, Talisker, Caol Ila,...) al za to je možda kriv i tip lokala - pivnica.Dok sam tamo radio (4-5 godina) najprodavanija su bila piva apatinske pivare - Jelen, Nikšićko i posebno Nikšićko crno dok je Lav bio najprodavaniji brend.Najveći problem je i sada je nepostojanje kvalitetnog domaćeg tamnog piva na našem tržištu.Posle su redom otvarani lokali ovakvog tipa - pivnica/pub ali nijedan nije bio uspešan kao ovaj ali na to su uticali brojni faktori od lokacije, tajminga otvaranja, fix ideja vlasnika da u pubu svira fancy kič muzika, ciljne grupe, itd.Neću ti ja napisati ništa pametno ako ovako nastavim :lol: Moje mišljenje je da treba da postoji pab sa svojom brewery i svojim pivom koje ima veću cenu ali je pivska priča u uspehu biznisa mnogo manje bitna od ostalih faktora. Dve velike pivare te ne bi dirali kao malog proizvođača jer im nisi konkurencija, verovatno bi ti i ponudili novac za ekskluzivnost da pored svog piva valjaš njihovo i nijedno drugo ako bio pivnica postala popularna. Mada, ne znam dokle će gurati taj fazon sa ekskluzivnošću, mislim da će uskoro da zavrnu tu slavinu.U nsu se ugostiteljski objekti otvaraju i zatvaraju na nedeljnom nivou. Ne postoje stari lokali tj. postoji ih toliko da možeš na prste da ih izbrojiš i sitne su to ribe u ovom poslu. Al pošto si ti Švabo, siguran sam da bi razvio pametnu i dugoročnu strategiju al bi isto tako posle par godina ispizdeo na ovu zemlju i digao ruke od svega :DO kupovnoj moći ti je Vasa napisao. Lokal tog tipa ne privlači ovdašnje ljude sa debelim novčanikom...edit: cena piva u toj pivnicu u kgu nije bila previsoka, štaviše bila je konkurentska sa vodećim domaćim brendovima Edited by maheem
Link to comment

Ma nešto razmišljam...kada bi se napravila pametna konstrukcija koja bi obuhvatila sledeće parametre:1) lokacija koja nije mnogo finansijski zahtevna, ali je lako dostupna (čitaj "Kuglaš")2) živa svirka u normalno doba (21-23h) i koja ne ubija sa ozvučenjem (čitaj "Tramvaj" kakav je nekada bio), muzika da bude laki džez, bluz, rok standardi, etno, uz gostovanja mladih bendova3) laki i vrlo povoljan pivski meni na kome se ne zarađuje puno (kobasice, krilca, tanjir sireva, projara i drugo nepretenciozno meze)4) cena mikropiva oko 200 dinara5) organizacija malih kulturnih događaja (izložbe fotografija, promocije knjiga i albuma)6) fliper, pikado i ostale pab gluposti7) jako, jako, jako pažljiv izbor osoblja, da za šankom rade nasmejane i simpa ribice(čitaj "Old Man's Pub", Budimpešta) a ne zalizani mandrili ili depresivne adolescentkinje8) jedan ali vredan promoter paba sa iskustvom u medijima koji će zakazivati kulturna dešavanja, slati obaveštenja medijima i uopšte održavati željeni profil lokacije (evo na primer ja :P )e, onda bi to možda i moglo da zaživi.

Edited by Marko M. Dabovic
Link to comment

pa mislim da Beogradu nedostaje takvo mesto na kome će se okupljati, aj da kažem, normalni ljudi. nešto kao kada bi Wonder Bar dobio multimedijalnu komponentu i svoje pivo. ili, još preciznije, nešto kao Lava bar ali kulturan i jeftin.

Edited by Marko M. Dabovic
Link to comment

+1to je to Vaso!radiću nabavku i papirologiju, drilovaću osoblje + dajte mi jedno nepopularno veče da puštam muziku i da učestvujem u uredništvu muz.programa :D

Edited by maheem
Link to comment
+1radiću nabavku, drilovaću osoblje i papirologiju + dajte mi jedno nepopularno veče da puštam muziku :D
normalno. tematske večeri "Sreda sa Maheemov" i "Palfutov folder" :lol: a da meni neko ponudi da se aktiviram u jednom ovakvom lokalu, radio bih to sa ogromnim uživanjem. u stvari cini mi se da sam upravo otkrio sta zelim da radim kad odrastem, i bilo je vreme :lol: Edited by Marko M. Dabovic
Link to comment

Create an account or sign in to comment

You need to be a member in order to leave a comment

Create an account

Sign up for a new account in our community. It's easy!

Register a new account

Sign in

Already have an account? Sign in here.

Sign In Now
×
×
  • Create New...