Jump to content
IGNORED

O serijama


Mr.Smith

Recommended Posts

Odgledao sam i ja prvu epizodu Nocnog menadzera™ i sve mi to nekako supljikavo.

S obzirom na kompleksnost Le Kareovih romana, ovo je sasvim pristojna mini serija. Naravno nije ni blizu jedinim pravim uspelim ekranizacijama kao što su BBC serije iz osamdesetih godina prošlog veka "Tinkler, tailor, soldier, spy" i "Smiley's people" sa Alekom Ginisom i Ritov "The spy who came in from the cold" sa Ričardom Bartonom iz polovine šezdesetih, koliko se sećam.

Link to comment

Pričati o "jedinim pravim uspelim ekranizacijama" pomalo je promašeno već na prvi pogled obzirom da se serija dešava u ovom vremenu, dakle čak i bukvalna odstupanja od književnog predloška su očita.

 

Takođe, diskutabilno je i deplasirati vrlo zabavnog Panamskog krojača ili još neke ekranizacije na kojima je sam Le Kare radio na scenariju. Bez obzira na autorska prava oko imena glavnog junaka, i Lamet je snimio vrlo zanimljiv film po scenariju osobe koja je u isto vreme radila dramatizaciju i Rittovom filmu.

 

O-kej, meni je serija Smajlijevi ljude, a ne prethodnik, ostala u sećanju kao najdraža ekranizacija snimljena po književnom predlošku Le Karea. Ali, svaka ekranizacija je samo rad po književnom predlošku, nastaju nova dela u novom mediju i preterano mi je apostrofirati to "jedino pravo" i još sa "naravno" deplasirati sve novije pokušaje: Toma Stoparda i Džona Bormana, kao ono što nije sveto staro.

 

Rittovu ekranizaciju jedinu nisam gledao, ako zanemarim neke TV filmove, ali scenario Paula Dena za Lametov film pati od mnogih danas gotovo smešnih aluzija. Davno sam gledao i jedva se sećam, ali ozbiljnost sa kojom se pristupa seksu, homoseksualizmu, komad Kristofera Marloua, i takve stvari...

 

Za razliku od pretencioznog sranja onog brazilca i smešno naduvanog filma sa Oldmanom, Susanne Bier mi je ovom serijom stala u red svih onih uspelih filmova i serija po književnom predlošku Le Karea, kakve nisam video da su snimljeni još od preloma dva veka i Panamskog krojača.

Link to comment

Pričati o "jedinim pravim uspelim ekranizacijama" pomalo je promašeno već na prvi pogled obzirom da se serija dešava u ovom vremenu, dakle čak i bukvalna odstupanja od književnog predloška su očita....

 

 

 

Mislim da se u većini slažemo, možda je terminologija koju upotrebljavamo malo drugačija. Složićemo se da je Karea, zbog kompleksnosti kojoj nema ravne (ne samo u miljeu kojim se bavi) veoma teško preneti (sa ili bez izmena izvornog predloška). Njegovi najuspeliji romani su triologija o Karli ("Tinkler....", "Smajlijevi ljudi", "Plemeniti đak", zatim (ako ne i najuspeliji "Špijun koji se sklonio u zavetrinu") "Mala bubnjarica" (loš pokušaj Džordža Roja Hila) i "Savršeni špijun". Panamski krojač nije među njegovim najuspelijim delima, ali mogu da se složim da je Burman uradio dobar posao. Uglavnom skorašnja verzija "Tinklera...." sa Oldmanom je zaista loša, kao i "Brižni baštovan". Na kraju, drago mi je da se slažemo da je "The Night manager" sa svim uprošćavanjima i izmenama zaista prijatno iznenađenje. Video sam neke komentare...zašto se neko ne zapita da li je Roper od početka pretpostavljao ko je Pajn, zašto je tu i da je samo iz svoje dosade i sujete dopustio igru. Korki sigurno nije bio pronicljiviji od njega. Razlike između romana i serije su znatne (od promene pola Pajnovog mentora, mesta događanja, samog kraja itd) ali to, čitajući Kareove utiske, to nije zasmetalo ni njemu samom. Štaviše.

Link to comment

Mislim da se u većini slažemo, možda je terminologija koju upotrebljavamo malo drugačija. Složićemo se da je Karea, zbog kompleksnosti kojoj nema ravne (ne samo u miljeu kojim se bavi) veoma teško preneti (sa ili bez izmena izvornog predloška). Njegovi najuspeliji romani su triologija o Karli ("Tinkler....", "Smajlijevi ljudi", "Plemeniti đak", zatim (ako ne i najuspeliji "Špijun koji se sklonio u zavetrinu") "Mala bubnjarica" (loš pokušaj Džordža Roja Hila) i "Savršeni špijun". Panamski krojač nije među njegovim najuspelijim delima, ali mogu da se složim da je Burman uradio dobar posao. Uglavnom skorašnja verzija "Tinklera...." sa Oldmanom je zaista loša, kao i "Brižni baštovan". Na kraju, drago mi je da se slažemo da je "The Night manager" sa svim uprošćavanjima i izmenama zaista prijatno iznenađenje. Video sam neke komentare...zašto se neko ne zapita da li je Roper od početka pretpostavljao ko je Pajn, zašto je tu i da je samo iz svoje dosade i sujete dopustio igru. Korki sigurno nije bio pronicljiviji od njega. Razlike između romana i serije su znatne (od promene pola Pajnovog mentora, mesta događanja, samog kraja itd) ali to, čitajući Kareove utiske, to nije zasmetalo ni njemu samom. Štaviše.

 

i nije "Tinkler..." nego "Tinker Tailor Soldier Spy".

Link to comment

Pobrkao topike...

 

Kada sam već napravio grešku oko topika, da onda barem dodam u editu što uopšte nisam imao nameru da pišem.

 

Zanimljiva je igrarija oko Bilija i Silvera u Crnim jedrima. Kao što se prvi put uopšte čulo za strašnog gusara sa jednom nogom upravo kroz reči Bilija, tako u ovoj seriji mit o Silveru gradi Bili. Na drugoj strani, okrutnost nemilosrdnog Bilija ono je o čemu se čulo samo iz reči Silvera.

Edited by Ajant23
Link to comment

Create an account or sign in to comment

You need to be a member in order to leave a comment

Create an account

Sign up for a new account in our community. It's easy!

Register a new account

Sign in

Already have an account? Sign in here.

Sign In Now
×
×
  • Create New...