Jump to content
IGNORED

Gnevna generacija


dare...

Recommended Posts

  • Replies 2.3k
  • Created
  • Last Reply

Top Posters In This Topic

  • Аврам Гојић

    103

  • MancMellow

    93

  • Caligula

    72

  • morgana

    70

Jeste, planeta je stala jbg.

 

Ovo je malo vise od svaljivanja krivice na dvadeset i prvi vek&siromastvo, kod nas je ludilo i dezorjentisanost vrlo sistemska stvar.

 

Mnogo smo siromašno društvo. A pri tom je frustracija jača zato što danas, za razliku od pre 100, pa i od pre 50 godina, mnogo lakše možeš da vidiš šta bi hteo ili da razviješ potrebe o kojima ne bi sanjao ni pre 50 godina. A perfect storm.  

Link to comment

Malo previse frke oko obicne mature.

 

Previse frke oko obicne mature, previse frke oko obicnog derbija/utakmice, previse frke oko obicne emisije, previse frke oko obicne zute stampe, prosto neki ljudi vole da dizu frku ni oko cega. Sve je to nista, sve je to normalno i uobicajeno.

Edited by Caligula
Link to comment

 

@Buba: ja se sve nadam da je zato sto sam mator pa ne kapiram mlade, ali zaista od onog uzorka koji imam (a pozamasan je) sve bre nekako lobotomirano i usmereno na srz materijalnog sveta bez grama Kavafija.

 

njima se sistematski ne predochava postojanje drugih stvari, ideja, bilo chega... u svetu koji vrvi od ideja i mogucnosti.

 

ovo sto manc kaze, o sirotinji i potrebama, to je to.

 

 

 

edip. matura moze samo da bude povod za prichu, pricha je drugo. ja besnim vec na nivou osnovne shkole. deca jednostavno nece razviti ne svoje najbolje potencijale, nece razviti nishta. oni se razapinju izmedju situaciije u kojima im se bukvalno sistematski (u kuci i u shkoli, to se od njih ochekuje u oba ta sveta, bez razlike) namece shtednja njihovih sopstvenih resursa, kojih realno imaju na bacanje u tim godinama - da ne nauche, da se ne potrude, da svakako pokushaju da uhvate krivinu, da se ni ne zainteresuju, chak i kad su za neshto veoma sposobni, to sa jedne strane, a sa druge strane im se prirodno podastire svet zelja i potreba, za koje niko nece da im kaze da se nece realizovati padanjem s neba, nego naprotiv... kao shto smo uleteli u "kapitalizam" u najiskrenijoj veri da cemo svi imati firme i mercedese (jer samo nas je drushtveno uredjenje sputavalo u tom pravu!), pa se to nije desilo, tako decu uchimo da uloze minimalno, a da ce im zivot nekako vratiti imanjem firme i mercedesa, bez obrazovanja i zalaganja, i ne daj boze nekog rada. znachi, mi smo kao drushtvo tu premisu spustili na josh nizi nivo, mi smo imali shta da ulozimo i nismo postigli, a oni nece imati ni shta da uloze, i zivo cemo se zapanjiti kako to neshto ne ide... mi kao drushvto, narod, shtagod...

 

edip2. recite mi da je tako svuda u svetu. narochito ako jeste, bice mi lakshe 14 minuta.

Edited by gospa buba
Link to comment

Mnogo smo siromašno društvo. A pri tom je frustracija jača zato što danas, za razliku od pre 100, pa i od pre 50 godina, mnogo lakše možeš da vidiš šta bi hteo ili da razviješ potrebe o kojima ne bi sanjao ni pre 50 godina. A perfect storm.  

 

Ok, posteno.

Link to comment

Ovo su klinci koji proslavljaju završetak jednog ciklusa, nisu buntovnici.

Danas su imali potrebu da urade nešto što će pamtiti, što će i oni koji su ih danas videli pamtiti.

Matura, oduvek se proslavljala i oduvek su maturanti izazivali coktanje posmatrača, svesnih besmislenosti proslave.

"Šta ima da slave?! Pa kako nisu svesni da ružniji deo života tek dolazi?!"

Samo se malo ikonografija menja.

 

Ja sam blagonaklona prema klincima i skoro pa stalno ulećem u sukob sa prijateljima koji cokću na "sunovrat svega, a taj sunovrat 

se ogleda u generacijama bezumnika nesvesnih bilo čega..bla bla bla..."

Elem, jedne ekipa, iz malog gradića u Bosni, prošle godine maturirala, jedan od učesnika zbog neprimerenog ponašanja popio

ozbiljnu kaznu od roditelja (i starije sestre, sa kojom sam se svađala), cela generacija na stub srama postavljena...

Tačno godinu dana kasnije, od sramnog događaja, jednom od njih umre otac. Klinci su u roku od par sati organizovali kompletnu sahranu, organizovali ozbiljno posluženje i sve ostale prateće detalje.

Nisu nesvesni, naprotiv, sjajni su. Ozbiljna pomoć pri prošlogodišnjim poplavama je takođe dokaz toga.

Link to comment

Ozbiljna pomoć pri prošlogodišnjim poplavama je takođe dokaz toga.

 

 

... bravo, ovo je odlicno za razradu :fantom:

 

Deca™ su se sjatila na zemunski kej i za kratko vreme poredjala dzakove, srecni se vracali gradskim prevozom i komentarisali akciju sa ociglednim utiskom da su uradili nesto bitno.

 

Ono sto im nije ponudio sistem, skolstvo, drzava, dala im je elementarna nepogoda (ili smrt oca u slucaju koji pominjes). Deci™ je potreban smisao ali im ga drustvo ne nudi.

 

Hocu reci, niko ne krivi decu.

Edited by Caligula
Link to comment
 

Nisu nesvesni, naprotiv, sjajni su. Ozbiljna pomoć pri prošlogodišnjim poplavama je takođe dokaz toga.

verujem da je tako. isto uochavam da mi kao drushtvo gushimo svaku sjajnost. pre ili kasnije. najbolje pre -_-

 

 

edip@kaligula. fin primer, slozicesh se. primetimo onda da ni obrazovni sistem, ni kuca, ni drzava ne daju podsticaj, nego gospod nash vrhovni inzenjer, bacajuci munje i gromove. stvarno smo se zarozali ^_^

Edited by gospa buba
Link to comment

edip@kaligula. fin primer, slozicesh se. primetimo onda da ni obrazovni sistem, ni kuca, ni drzava ne daju podsticaj, nego gospod nash vrhovni inzenjer, bacajuci munje i gromove. stvarno smo se zarozali ^_^

 

 

Pa to kazem, desi se smrt ili poplava pa mi vidimo lepo lice mladosti i uverimo se da u njima ipak postoji taj atom ljudskosti. Pa naravno da postoji, ali covek nije atom ljudskosti, on mora da tezi necem vecem od atoma. E tu je drustvo potpuno zakazalo jer decenijama nudi mladima cistu virtualu. 

 

Sta se prodaje na kioscima, sta ide u etar, pa tu nema grama supstance. Nicega tu nema. I tako decenijama. 

 

edit, bold: e ovo se u mojoj kuci nece desiti, ulozicu ozbiljan napor. Znam da je ulica jacha ali boricu se na sve nacine da mi dete ne bude praznoglavo, neradoznalo i neodusevljeno svetom.

Edited by Caligula
Link to comment

 

 

edip2. recite mi da je tako svuda u svetu. narochito ako jeste, bice mi lakshe 14 minuta.

 

duga tema i potreban je 1 trust™ mozgova da na to odgovori. Od filozofa do ljudi kojima je posao recimo vezan za fosilna goriva. Moje skromno mišljenje je da se kod nas problemi kreču u istom smeru samo su puno izraženiji usled lokalnih specifičnosti, koje se kreću od političkih, preko ekonomskih do kulturoloških. 

 

Drugim rečima, moram da idem da pišem nešto drugo   ^_^

Edited by MancMellow
Link to comment

... zar nije romanticno?

 

Dalje, poslednji dan na robiji, odbacivanje okova, udisanje slobode i svoga JA, bekstvo iz sistema, ... ne kapiram, zar se nesto drugo ovde slavi? Ako je povod kraj gimnazije, ne znam sta bi drugo moglo da bude sem neki bunt jelte

Dakle niko nije romantizovao ludovanje, zapravo jedini koji to radis si ti - mislis da bi kraj godine trebao biti krunisan nekim "buntom" i da bi mladi i razuzdani ljudi trebalo da budu buntovnici. No mladi ljudi se danas i ovde drugacije izrazavaju i neki ovde ocigledno imaju problema da razumeju izraz i simboliku cele te generacije - u tome se sastoji citav problem.

 

Ti bi voleo da mladi sve to sto rade taj dan bude neki "bunt" - sta je to nego upravo jedna romanticna (i rekao bih - pateticna) vizija?

 

Ovo se zapravo sjajno nadovezuje na prethodne, starije postove na ovoj temi gde su se svi koji zele objektivno i naucno da pridju problemu gnevne generacije optuzivali za nekakvu romantizaciju i idealizaciju. Ja na primer naravno nikada nisam idealizovao ulicu - nikada nisam pricao o nekakvoj ulicnoj casti, kodeksu itd. - a ipak mi se stalno govori da je idealizujem; sve to naravno samo zbog toga sto moj objektivni pristup iritira vecinu ljudi ovde i sto to za pozicije sa kojih vecina polazi predstavlja jedno poprilicno traumaticno pitanje. A zapravo oni koji stoje iza takvih optuzbi romantizuju. I evo kako to rade: kritikuju dizelaze, huligane ili mlade uopste sto to sto rade ne rade iz nekog "bunta". Neko (ko vise ne pise na forumu) mi je ranije napisao kako su crnci razliciti od dizelasa po tome sto su "stvarno ziveli tesko" (a ovi nisu jel) i po tome sto su nekako subverzivni. Naravno, i crnci i dizelasi u stvarnosti to sto rade rade iz fazona a ne iz nekakvog "bunta prema drustvu", kao sto i treba da rade. Traziti nesto subverzivno u ovom ludovanju mladih je upravo jedna romantizacija mladosti i podseca me na one hipstere koji slusaju narodnjake jer misle da je to nesto subverzivno (taj cin ili narodnjaci sami). Upravo to je jedna (malogradjanska) idealizacija, a ne hladnokrvni, naucni i objektivni pristup koji se toliko napadao.

Edited by FERNOUX H
Link to comment

to je u principu jeste validno (rep, da ne bude zabune), ali sistemi manipulacije su danas puno razvijeniji od onoga što su negda bili

Manipulacija, manipulacija, manipulacija. Prilicno nenaucan pristup za jednog istoricara.
Link to comment

 

... zar nije romanticno? 

 

Dalje, poslednji dan na robiji, odbacivanje okova, udisanje slobode i svoga JA, bekstvo iz sistema, ... ne kapiram, zar se nesto drugo ovde slavi? Ako je povod kraj gimnazije, ne znam sta bi drugo moglo da bude sem neki bunt jelte. 

 

Nije. Negde u malom mozgu mladih ljudi itekako stoji da je došao kraj jednom veoma lepom i bezbrižnom periodu života, i da govnjiva oluja zvana život počinje. Neki će da studiraju, neki na biro, neki u stranku, ali kako god bilo, neće biti kao do tada. Jedino tako mogu da opravdam lumperaj.

Link to comment

a sta se tako strasno desilo osim sto su malo prolumpovali? jel neki izlog razbijen, neko izboden nozem, sta?

 

wtf?

Link to comment

Create an account or sign in to comment

You need to be a member in order to leave a comment

Create an account

Sign up for a new account in our community. It's easy!

Register a new account

Sign in

Already have an account? Sign in here.

Sign In Now
×
×
  • Create New...