Jump to content

Sobno Bilje


Nicol

Recommended Posts

pa neka si ih ošišala, ocvale su, neka malo olabave (ima jedna divlja na ulazu u jednu susjednu kuću, samo čekam da mi zavuče granu u boršu i mazne nešto).
a. ove nisu ni cvetale, naruchile smo luka i ja onomad istovremeno, samo ona ima prirodnije uslove u prirodi, kod mene je imitacija rubova sahare. al sam ih svejedno iskasapila, nek se muche, nek ojachaju, ako ce uopshte... uzela i 1 klematis klasik, rekoshe mi da lepo trpi vrucinu...a negde sam, u dubini dushe ^_^ (mozda sam se vec zalila/hvalila, zavisi odakle se gleda), odluchila da se klot preorijentishem na lijandere. em imam gde da unesem, em odlichno trpe suptropsku klimu novog bgd...a chuvarkuce deca zalivaju kadgod ih vide. pa ne vredi :( Edited by thermal bug
Link to comment
prvi put vidim crvenu! a zasto pored monitora, prija joj zracenje?jednoj aloji je zaista prijalo..
E i ja, ova moja je još crvenija od one na sličici, tamno karmin crvena, a stavila je pored monitora nako, imam utisak da će joj tu bitisanje biti zanimljivo.
Link to comment

leep je crveni... bas me zanima kakav ce joj cvet biti, glasam za plav :D uu vidi ovo sto je dobro da se smestearazman004.jpgmoja zelena krenula sa nekim izdancima, moracu da je presadim u siru posudu i da joj natrpam nekog kamenja

Link to comment

Procvetala mi hoja ( hristov venac) posle 9 godina. Lep cvetić, ali miris diskutabilan, previše meden, liči na ovo.

Edited by halloween
Link to comment
  • 4 weeks later...
  • 4 weeks later...
1. Kako da sprecim ruzu iz saksije da me izede i da je nateram da raste kako bog (tj. ja) zapoveda?
Koristi rukavice (moze i skijaske, ja ih jedino za to i koristim, dok su skijaske naocare odlicne za ljustenje crnog luka). A za ovo drugo probaj djubrivo sto se prodaje kao praskic u kesici, pa se razmuti jedna kafena kasicica u npr. bokalu vode. Naravno, ne treba preterati da te ruza stvarno ne bi pojela.
Kad god je zemlja suva na dodir (do dubine prsta), a pritom na dnu saksije podrazumevam da ima adekvatna drenaza da se ne udave papricice.
Link to comment

ybt dig ima cvece :opa sta ce ovo biti, pa kuda ide planeta (a ko da ne znamo kuda ide, al ne moraju svi izdat pre vremena :o)dakle. obe glicinije prezivele najezdu pauka. orlovi nokti takodje preziveli najezdu nechega sto redovno nasrce na njih. klematis je ispao 1 odlichan izbor za tropsku verandu, chemu se nisam nadala.sve u svemu, skoro sve je prezivlo, i ja sam sve bolja i bolja u donoshenju odluka chemu ce se dat shansa da prezivljava. odvratno ^_^

Link to comment
Procvetala mi hoja ( hristov venac) posle 9 godina. Lep cvetić, ali miris diskutabilan, previše meden, liči na ovo.
moja mama je imala jedan 15godina,nikad nije cvetao i onda sam ja dobila jedan od jedne bake,a ovaj ne prestaje da cveta.non stop ima gomilu cvetova ali gomilu,uvek oko 10tak grozdova u isto vreme
Link to comment

Hvala, indy! Za paprike mi je jasno, jerino ne znam dal postoje neka pravila oko podrezivanja ruze, sta da kasapim a sta ne (djubrivo joj ne treba, raste ko besna).

ybt dig ima cvece :opa sta ce ovo biti, pa kuda ide planeta (a ko da ne znamo kuda ide, al ne moraju svi izdat pre vremena :o)
Sto, bre, stari sam ja poljoprivredni proizvodjac. Imam uglavnom "cvece" koje zderem, ruza se zapatila na nekoj akciji u lokalnom supermarketu.
Link to comment

Rezi pred prolece, u principu oseci sve gde se racva na vise grancica. Ostavis onako lepo rasporedjenih nekoliko (broj zavisi od toga koliko je matora tj. generalno razvijena biljka) patrljaka cca 10 cm dugackih. Znaci, prilicno radikalan zahvat. Takodje u toku sezone moze da se fikne grancica na kojoj je bio cvet (ta nece vise cvetati), a i lepse izgleda. Ako je ruza kao malo drvo, onda se naravno ne kasapi ovako drasticno, samo se "krosnja" smanji (mada bih rekao da tvoja ruza nije drvce-tip; to je obicno na stalnom mestu, a ne u saksiji).

Link to comment
Rezi pred prolece, u principu oseci sve gde se racva na vise grancica. Ostavis onako lepo rasporedjenih nekoliko (broj zavisi od toga koliko je matora tj. generalno razvijena biljka) patrljaka cca 10 cm dugackih. Znaci, prilicno radikalan zahvat. Takodje u toku sezone moze da se fikne grancica na kojoj je bio cvet (ta nece vise cvetati), a i lepse izgleda. Ako je ruza kao malo drvo, onda se naravno ne kasapi ovako drasticno, samo se "krosnja" smanji (mada bih rekao da tvoja ruza nije drvce-tip; to je obicno na stalnom mestu, a ne u saksiji).
+ Ne reži vodoravno, nego pod uglom od 45°, ovi "patrljci" treba da imaju po 3-4 "okca" ( mesta gde može da olista). Rez treba da bude oko 1, 5 cm iznad poslednjeg okca, ne sme preblizu a ni predaleko, taj višak se kasnije osuši. U kasnu jesen makazama odseci samo ono što je suvo. Jesenje orezivanje je bez značaja za biljku, ključno je proleće, moraju se odstraniti svi delovi koji su bolesni ( šareni, oštećeni, suvi, smrzli). Orezana ruža treba da ima izgled levka, tako da u sredini ima dovoljno slobodnog prostora za ventilaciju.
Link to comment

Create an account or sign in to comment

You need to be a member in order to leave a comment

Create an account

Sign up for a new account in our community. It's easy!

Register a new account

Sign in

Already have an account? Sign in here.

Sign In Now
×
×
  • Create New...