Jump to content
IGNORED

Fotografije čiji su autori članovi foruma


maxivida

Recommended Posts

Ljudi, hvala vam na lepim rečima. Došle su u trenutku kad razmišljam da li više uopšte ima smisla baviti se fotografijom s ovako zastarelom opremom. Za moju dušu ajde de, ali nekom da prodajem fotke stvarno nema smisla kad svaki snepšuter ima bolji aparat. Što se motiva tiče, ja u Beogradu ne živim već deset godina i to mi daje izvesnu objektivnu distancu kad ga slikam (ona je svakako daleko od nepristrasnosti potpunog stranca, ali dovoljno ga retko viđam i nemam blaziran stav u odnosu na najslikanije gradske lokacije - što bih svakako bilo drugačije da sam još uvek tu). Mislim da sam ovom slikom završila set Beograd bez ljudi, koga interesuje može da pogleda slajdšou.Još nešto u vezi s ovim objektivom koji sam slikala (Sigma 10-20 mm). Neverovatno je koliko rezultat varira od slike do slike, a nemam pojma zašto. Prva slika u setu na kojoj se u daljini vidi Crkva sv. Marka je izuzetno lošeg kvaliteta (u komentaru fotografije na Flickru sam stavila povećan detalj crkve na horizontu: neoštro s onim jeftinim digitalnim izgledom koji daju kamere s malom pikselažom) dok je ovaj pogled na Ušće zaista odličan. Istina je da je kod prve fotke ekspozicija bila nešto duža (1/640) ali ne verujem da je to relevantno jer se taj loš kvalitet javljao i u prilikama kad sam slikala stativom, a nikad se ne javlja kad slikam pedseticom, tako da je svakako problem u objektivu. Ako neko ima ideju šta tu ne valja, pogotovo Minja koji ima isto staklo, I'd appreciate the insight. Hvala.

Link to comment
Ljudi, hvala vam na lepim rečima. Došle su u trenutku kad razmišljam da li više uopšte ima smisla baviti se fotografijom s ovako zastarelom opremom.
?Od tebe sam najmanje ocekivao da se ovo zapitas:) Kada gledam tvoje fotografije, oprema/tehnologija mi zaista ne pada na pamet, kilometrima je daleko kao tema.
Link to comment
?Kada gledam tvoje fotografije, oprema/tehnologija mi zaista ne pada na pamet, kilometrima je daleko kao tema.
+ 1npr. dovoljno mi je da pogledam 'ghosthouse' i da se složim sa cowboy-em.
Link to comment

Hvala obojici, ali tek kad uzmem neki napredniji aparat u ruke shvatim koliko je moj jadan. Osim toga, intenzivno ga koristim već četiri godine i program za prioritet blende mu je odavno crkao, tako da moram da slikam manuelno htela ne htela, što nije uvek poželjno. Glupo mi je da ga nosim na neki "remont" jer će me to izaći skuplje od samog aparata. Ima tu još mnogo toga što nije u redu, recimo ranije sam pri prigušenijoj svetlosti (nikakav mrak, nego eto, zimski dan u enterijeru) s široko otvorenom blendom na f/1.8 dobijala mnogo oštrije rezultate nego sada kad mi je svaka deseta slika oštra. Ne znam do čega je to, ne razumem se uopšte, ali u svakom slučaju me objektivno ograničava.

Link to comment
Glupo mi je da ga nosim na neki "remont" jer će me to izaći skuplje od samog aparata.
Kad nabavis novi [bar D90 ti zelim], prodaj ovaj na ebay-u kao spares/repair - bar ces neku kintu izvuci.edit: Apropo
kad uzmem neki napredniji aparat u ruke shvatim koliko je moj jadan.
drugarica je skoro presla sa D50 [ili D60] na D700 i ne moze da sakrije odusevljenje :) Edited by jms_uk
Link to comment
Hvala obojici, ali tek kad uzmem neki napredniji aparat u ruke shvatim koliko je moj jadan.
Uvek postoji kao opcija (ja je cesto koristim) jeftina polovna oprema.Isprobas, ako sve radi tog trenutka i ako oprema nije pohabana - nema razloga da ne radi i kroz godinu-dve koriscenja.Hocu reci, odlicno Nikon polovno telo moze da se kupi i za 400 eura (ima dosta bogatih pocetnika koji iz besa kupuju profi opremu da bi se par meseci kasnije "razocarali" u fotografiju - takvi prodaju novu stvar zaista upola cene).Mali link na polovnu opremu+ axelfoto oglasi Edited by CowBoy
Link to comment

Slozio bih se sa maxividom - oprema je zastarela. U vreme filma i mehanickih kamera, oprema nije bila toliko bitna. Fotograf je mogao da utice samo na otvor blende i ekspoziciju, sve ostalo je zavisilo od filma i razvijanja. Dodao bih jos, kad je oprema u pitanju, i kvalitetan objektiv. Od svega ovoga danas je ostao samo kvalitet objektiva, sve ostalo se drasticno promenilo. U digitalnom svetu itekako je vazna oprema. S obzirom da je digitalna fotografija jos u povoju i snaznom razvoju, kamere i tehnologije brzo zastarevaju. Nikon D50 je anno domini, sa svojih 6.1 MP i velicinom slike od 3000x2000 pixela, jednostavno zastarela kamera.Imam iskustva sa objektivom Sigma 10-20mm. Volim siroke objektive i dugo mi je trebalo da se odlucim koji da kupim. Izbor je pao na Sigmu jer sam na netu video mnogo dobrih fotaka, njime usnimljenih. S obzirom da sam ga kupio preko ebaya, nije mi nista drugo preostalo nego da se molim bobu da objektiv bude ostar, imajuci u vidu ono sto jms_uk kaze. Srecom, ispostavilo se da je moja kopija bila ostra (ja sam inace sucker za ostrinom). Posle svega mogu da kazem da se objektiv cudno ponasao: neki put je pravio cudesno ostre fotke, dok je u drugim prilikama bio sasvim prosecan. Nedavno sam ga prodao jer mi vise ne pashe na Canon 5D MKII body i bice uskoro zamenjen sa Canon 17-40L.Moram da priznam da sam iznenadjen neostrinom nekih fotki iz serijala Beograd ohne Menschen. Moj savet: prodaj opremu. Mislim da ces lako prodati Sigmu, kameru malo teze i pocni da razmisljas o novoj kameri. Nova kamera, novi pogled i novi entuzijazam. Srecno!

Link to comment
Posle svega mogu da kazem da se objektiv cudno ponasao: neki put je pravio cudesno ostre fotke, dok je u drugim prilikama bio sasvim prosecan.
Upravo o tome govorim. Nije mi jasno.
Moram da priznam da sam iznenadjen neostrinom nekih fotki iz serijala Beograd ohne Menschen.
Ako si gledao slike na onom linku za slideshow što sam ostavila, neoštre su jer sam ih ja okačila u veoma maloj veličini, a Flickr ih je povećao za slideshow pa to ni na šta ne liči.
Moj savet: prodaj opremu. Mislim da ces lako prodati Sigmu, kameru malo teze i pocni da razmisljas o novoj kameri. Nova kamera, novi pogled i novi entuzijazam. Srecno!
Hvala na lepim željama, razmišljam ja već godinama, samo što razmišljanjem ne mogu da je kupim. Ali ne bih više da kukam, to ništa ne donosi.
Link to comment

Obično razlika u kvaliteti na istom objektivu zavisi o F stopu. Rijetki su objektivi koji imaju cijeli range iste kvalitete.Recimo EF 17-40 ako spustim ispod f7-8 je go**o zadnje ali kada se blenda digne na optimum sličke su odlične.I je, financijski je problem uskočiti, nazovimo to tako, viši rared foto opreme. Ali, kada jednom dođeš na taj nivo, stvari prestaju biti skupe. Jer opremu uvijek možeš prodati po skoro istoj cijeni za koju si je i kupio. Tako da možeš mijenjati i istraživati sto ti odgovara, ajd malo sirokutni, sad malo portretni, ili prime.

Link to comment
Ali, kada jednom dođeš na taj nivo, stvari prestaju biti skupe. Jer opremu uvijek možeš prodati po skoro istoj cijeni za koju si je i kupio.
Upravo tako: 580EXII blic kupljen pre skoro dve godine za £200, prodat pre par nedelja za £220 :)
Link to comment
program za prioritet blende mu je odavno crkao,
ovo me podseti: posle 10 dana, konacno stigao 50mm f1.4 sa popravke - zamenili power diaphragm u aperture unit-u - deo kosta £11, sa rukama ceo racun £90 :(
Link to comment
Hvala obojici, ali tek kad uzmem neki napredniji aparat u ruke shvatim koliko je moj jadan.
U tom lezi problem sa digitalnom fotografijom. Ispostavlja se da je za ambiciozniju fotografiju bitno ostvariti neki cash flow iz toga, inace mrka kapa. A ni nazad u film se u sustini ne moze, ne zato sto je zaostao, vec zato sto je jos skuplji (kao sto si ti i pisala kad si pominjala razvijanje srednjeformatnog filma, ono u vezi Holge). Veoma sam sumnjicav u (barem svoju) sposobnost da bilo sta polovno uspesno prodam, prespavao sam dan kad je bog delio taj dar. Maxi, jel' si probala da stavis neke ads na svoj sajt (znam da nisi, tj. nisam ih video, pitam retoricki)? Gledam nesto na tu temu (making money from blogging, u ovom slulcaju, photoblogging). Google Ads, donacije, i te stvari. Mada je tesko generisati saobracaj.... Doduse, imao sam fotki koje je videlo i 1000 ljudi, da sam pored imao Google Ads, sad bih mozda imao i 10 eura. Mozda ako se doda neko pisanije, reklamiraju amazon.com knjige i sl. Ali cu to da radim jedino ako mogu da ga odradim da bude tiptop, profi skroz, kome treba jos jedan crappy licni blog. Mozda nesto ovako, food/wine iskustva + propratne fotke. Razmisljam, a dok se smislim, bice vreme za pemziju, taman.~~~~~ station to station ~~~~~4327089441_66f6773c1d.jpg
Link to comment

@indy:mnoge fotografije koje su okacene ovde imale bi sasvim dobar prolaz cak i na makrostock sajtovima (o mikrostock-u da i ne govorim).Hocu reci, znam ljude koji sa skromnim portfolijima (kvalitativno skromnijim) zaradjuju sasvim lepe cifre koje na mesecnom nivou mogu da otplate ozbiljnu opremu (recimo, jednom momku koji na nekoliko mikrostock sajtova ima jednu te istu galeriju od 2000 slika gde je 90% fotki likovno nepismeno stize i po par hiljada eura mesecno).Naravno, za to je potrebno vreme, kopanje po harddiskovima, minimalna obrada u PS i mucno upisivanje key words-ova pa uploading.Sa druge strane, poprilicno je isplativo. Zarada je kumulativna (citaj - svakodnevno ti zaradjuju i one fotografije koje si okacio i pre sest godina).

Edited by CowBoy
Link to comment

Create an account or sign in to comment

You need to be a member in order to leave a comment

Create an account

Sign up for a new account in our community. It's easy!

Register a new account

Sign in

Already have an account? Sign in here.

Sign In Now
×
×
  • Create New...