Jump to content
IGNORED

Fotografije čiji su autori članovi foruma


maxivida

Recommended Posts

Postojao je vrlo dug vremenski preriod kada se boja nije smatrala pozeljnim elementom te tretirala kao kitch.
Sto je, cenim, bio rezultat necije gluposti i slepih predubedjenja?(Mislim, kada vec siris temu - bez da si primetio da smo svi, osim tebe, zauzeli kompromisnu poziciju na temu prethodnog pitanja).
Link to comment

Primjetio sam, ali sam isto primjetio da postoji osjecaj prema digitalnom kao 'nuznom zlu' sto, osobno, smatram pogresnim. Zato je bila ta usporedba s CB fotografijom.Edit: a kad vec pricamo o CB fotografiji:3796392370_6e6d3d13c9.jpg

Edited by minja
Link to comment
Pisao sam slično još tamo™ pre x godina da (onako ćisto emotivno) ne volim što su se ikad ukrstili kompjuteri i fotografija. Ali, sad je kasno da se žali. Uostalom, kompjuteri (tj. digitalna tehnika) se ukrstiše sa svim postojećim.
Ту ми је очи отворио Алан Купер (тип који је написао "Налево круг" и "Лудаци управљају лударом"), кад сам га снимио - каже "а, то није камера, то је рачунар са објективом". И јесте, као што је мобилни рачунар са телефоном, или дигитална кабловска рачунар са телевизором.Кад сам био клинац били су популарни вицеви о Мичуриновим урацима, хибридима и укрштању, "шта добијеш кад укрстиш јежа и глисту?" - "бодљикаву жицу". Ово укрштање рачунара са свим и свачим је довело до тога да разноразне ствари које су биле заварене сад постају софтвер. Проведеш целу недељу возикајући се са лептопом уштеканим у УСБ у колима, да се то уштима, па да колски рачунар сними (уз помоћ софтвера у лептопу) кад колико да да претпаљења, какву смешу да пусти... оно што су мајстори подешавали на слух, сад је софтвер, мења се у трку. Или, ево ово на чему пуштам музику, више нема потенциометар. Има дрндалицу која помера неку бројку негде унутра навише и наниже - у ствари пет бројки (башка бас, башка средњи...) од којих једна памти и на колико је подешено за слушке. Кад уштекам, он само пребаци... јер више није круто везано. Зато све заборави кад нестане струје :huh: .Та фотографија као софтвер, то бирање осетљивости преко менија а не приликом шнирања филма, то је напросто нека друга зверка. И ограничења су нека друга.
Već postoje planovi da se sva naša sećanja, kompletan sadržaj sive mase, digitalizuje i pohrani negde za vjek i vjekov i tako ostvari neka, kao, "besmrtnost".
Филм "Final cut".
Tako da je sve ovo bilo neizbežno. Mada sam nepopravljivo sentimentalan prema starom dobu fotografije, kad je to sve bilo stvarno-stvarno uzbudljivo.
Имам вероватно двеста до триста ролни таквих успомена, чекају да их једном искенирам. Кад се сетим где сам све ушао само на то што сам носио камеру... јесте било узбудљиво.
Neće se to nikad vratiti, kao uostalom što nema više starog đerma, ni debelog lada od bagrema. Konje vrane da ne pominjem.
Ђермова мора да има још, мислим да сам их видео прошли пут. Дебели лад... порастао ми орах, ту више трава не расте. Ал' није битно, још онда™ сам рекао да су стара добра времена данас или никад.пјаф™: много хтео много започео --> брзо/кусо Edited by расејан
Link to comment

Već drugi put mi se dešava da se ne vidi slika koju želim da okačim. Jednostavno, potpuno prazan post, kao da ništa nisam napisala. Da li bi nadležno lice moglo da vidi o čemu je reč?

Edited by maxivida
Link to comment
Ту ми је очи отворио Алан Купер (тип који је написао "Налево круг" и "Лудаци управљају лударом"), кад сам га снимио - каже "а, то није камера, то је рачунар са објективом".
Ma ok je sve to - ja ipak pokusavam da osvetlim krajnji cilj - a to je finalni proizvod. Fotografija.Kada su krenuli da guraju kamere u Nokija telefone, platili su profi fotografe da slikaju nokijama i naprave on-line izlozbu (mozda su pravili i izlozbu printova, ne secam se).Fotografije su bile odlicne - i jedini utisak koji sam imao gledajuci ih: sve je do 1) svetla2) kompozicijeSvi drugi elementi (digitalni medijum, siromasna rezolucija, artefakti) bili su u drugom planu. Neko je rekao da je vecina najpoznatijih/najjachih dokumentarnih fotografija uradjena lose, tehnicki gledano - ali da to nije umanjilo njihovu vrednost i intenzitet delovanja na posmatraca. Fotografije prvog sletanja na mesec, ratne fotografije mashenog fokusa i pune motion blura etc. - nisu izgubile snagu.Cak i umetnicka fotografija cesto boluje od lose (nesavrsene) tehnologije koja joj, bas zbg nesavrsenosti, daje flejvor i pomaze koncept.Dakle, kako god - neka je sa mobilnog ili sa Haselblada - ako je dobra, onda me radi. Edited by CowBoy
Link to comment

Postoje neke stvari koje za sada baš nikako ne rade na mobilnima ili malim digitalcima (a od suštinske su važnosti za određene primene), pre svega manipulacija dubinske oštrine. Sve je jednostavno preoštro na malim digitalcima (pa čak i DSLR-ovima sa malim senzorima, što je većina). To između ostalog daje taj efekt "dokumentacije" koji mislim da pominje maxivida. Naravno, za neke druge namene, digitalci su savršeni (jedna od mojih najomiljenijih fotografkinja na flickru, ako ne i najomiljenija, snima samo digitalcem, doduše nešto malo se igra sa Holgom - nije maxivida ovaj put). Meni užasno smeta taj nedostatak manipulacije dubinskom oštrinom. (EDIT - naravno, nije to ništa što ne postoji u digitalnom svetu, problem je samo što košta previše za 1 amatera).

Edited by Indy
Link to comment
Meni užasno smeta taj nedostatak manipulacije dubinskom oštrinom. (EDIT - naravno, nije to ništa što ne postoji u digitalnom svetu, problem je samo što košta previše za 1 amatera).
Мислиш на смањење дубинске оштрине? Јер некад је већи проблем повећати је. И то без обзира на медиј, то је особина самог објектива. У ствари није неки проблем на камерама које дозвољавају да се експозиција зада ручно или бар са приоритетом бленде, па отвориш до даске а скратиш експозицију.Већи је проблем, бар мени, изоштравање, јер без праве рефлексне камере са оптичким тражилом (а не овим екранчетом у тражилу, чак и са увећањем средишта слике) не може да се види да се изоштри ручно. Поврх тога, то што имам и није ручно - прстен око објектива само гурка прекидач да електромотор помери сочива на ову или ону страну, нема оног аналогног осећаја на који је рука навикла током година. Као да веслам у празно, и никад не знам да ли сам одгурао до краја или нисам. А баш и не видим да ли сам изоштрио или нисам, екранчић није довољно прецизан.Што је штета. То је управо оно место где механика прекривена софтвером у ствари смета. На правом огледалском тражилу лепо видиш шта је оштро а шта није, тачно знаш докле ти је по дубини оштро. Екранче је ту много грубље, као да играш кликере у скијашким рукавицама.Играо сам се мало једном рефлексном камером, и то је већ много више налик оном на шта сам навикао у аналогним годинама.
Link to comment
Ma ok je sve to - ja ipak pokusavam da osvetlim krajnji cilj - a to je finalni proizvod. Fotografija.Kada su krenuli da guraju kamere u Nokija telefone, platili su profi fotografe da slikaju nokijama i naprave on-line izlozbu (mozda su pravili i izlozbu printova, ne secam se).Fotografije su bile odlicne - i jedini utisak koji sam imao gledajuci ih: sve je do 1) svetla2) kompozicijeSvi drugi elementi (digitalni medijum, siromasna rezolucija, artefakti) bili su u drugom planu. Neko je rekao da je vecina najpoznatijih/najjachih dokumentarnih fotografija uradjena lose, tehnicki gledano - ali da to nije umanjilo njihovu vrednost i intenzitet delovanja na posmatraca. Fotografije prvog sletanja na mesec, ratne fotografije mashenog fokusa i pune motion blura etc. - nisu izgubile snagu.Cak i umetnicka fotografija cesto boluje od lose (nesavrsene) tehnologije koja joj, bas zbg nesavrsenosti, daje flejvor i pomaze koncept.Dakle, kako god - neka je sa mobilnog ili sa Haselblada - ako je dobra, onda me radi.
Tačno.
Link to comment

Ja nemam [mada sam imao vrlo kratko na 40D, ali nisam nesto koristio] Live View, ali znam nekoliko ljudi koji su kunu da je ono uvecanje preko ekrana jako dobro za precizno fokusiranje :unsure:

Као да веслам у празно, и никад не знам да ли сам одгурао до краја или нисам.
Ne znam na ostalim aparatima, ali Canon objektivi koji imaju FTM [Full Time Manual] je upravo veslanje u prazno :D Jer i kad stignes do kraja fokusiranja, prsten mozes i dalje da okreces.Opet nema za sve aparate, ali vredi promeniti focusing screen - moze da se kupi onaj split prism focusing screen koji sa brzim [f2.8 i brze] objektivima radi super. Ja na mom dSLR-u [a i par filmasa pre njega] imam grid lines focusing screen jer je vrlo koristan za arhitekturu [izmedju ostalog].I da ne bude da trolam[o] o tehnici samo, evo i jedna fotka :)37859084735f977c2a4a.jpgGiant's Causeway, Severna Irska Edited by jms_uk
Link to comment

Create an account or sign in to comment

You need to be a member in order to leave a comment

Create an account

Sign up for a new account in our community. It's easy!

Register a new account

Sign in

Already have an account? Sign in here.

Sign In Now
×
×
  • Create New...