Jump to content
IGNORED

Fotografije čiji su autori članovi foruma


maxivida

Recommended Posts

...iskreno, ja ne znam kada fotografija postaje umetnička u nekom formalnom smislu objašnjenja. ako bih prosto to objasnio, onda bih rekao ovako: fotografije delim na one koje se kače na zid i one koje ostaju na papiru ili samo u digitalnom formatu. tako ja recimo vrednujem fotografiju. biće mi ugodno da je pogledam svaki put kada prolazim pored iste. možda neki novi osećaj se javi. nešto me potakne, podseti me na neki događaj. probudi u meni razna osećanja. opet, ono što bih ja okačio, ti ili neko drugi možda ne bi. umetnost je možda više nešto lično. kao devojka npr. :wub: moja devojka (kada bih je imao <_< ) ne mora da se dopadne i tebi, tj. ti nikad ne bi mogao da budeš sa takvom ribetinom :D ali, ako smo prijatelji, poštovaćeš je zato što znaš da ona meni nešto znači. ako mi se indy-jeva fotka ne dopada, poštovaću je jer znam da ima umetnički momenat. on je umetnik (on je moj prijatelj) ne dopada mi se da je kačim na zid, ali mi je drago jer sam je video. mene to samo zanima. neko ima devojku i podrazumeva da je ima. kakao ja da je cenim kada je on ne ceni? malo sam drugačije ovo objasnio, ali tako znam.
uh, ala si ga zakukuljio :Da u stvari napisao ovo boldovano.
Link to comment
camberwell
Изгледа да имамо исто мишљење о бандерама, кабловима, тарабама и осталом зељу. За мене су оне део пејзажа и готово. Уместо да гледам да их избегнем, као што већина ради (кад се нада да ће да угура фотку негде), ја гледам да их укомпонујем. Понекад су ми баш главни глумци у сцени.Уосталом, Америку је скоро немогуће усликати без тога - на све стране висе жице, уздижу се тарабе, табле и бандере. Ако је ферал некакав симбол Далмације, овде је то дрвена бандера дебела пола метра, са 500 прибадача у висини главе и снопом каблова горе.
da li neko moze da mi kaze kada fotografija postaje umetnicka fotografija?
Може неко лакше питање? Читава западна култура се пати са тим, "али да ли је то уметност" (при чему реч "art" користе и за било какву графичку обраду било чега - све што је доцртано, осликано уз нешто друго, је њима art).Ту се онда, наравно, поведе омањи број ратова на ту тему, кад нешто постаје уметност. Како овде кажу кад не знају шта да кажу, "то је добро питање". Што ће рећи, нема одговора, постоје само мишљења и ставови. На том списку је и став да је довољна намера, тј да ли си шкљоцнуо онако без везе или си укључио и мозак уз некакав предумишљај. С тим што предумишљај може да буде и накнадни - шкљоцнеш без везе и тек касније на тој слици видиш нешто што ти првобитно није било на уму, и из чистог ћефа је издвојиш. По неким теоријама, и тај чин издвајања је уметнички чин. Друго је питање да ли то као уметност ваља или не, да ли се повинује некој естетици или је дивље на свој начин, да ли је то наивна уметност (тј вид'ла жаба да се коњ поткива) или ту осим некаквог заната има и идеје итд итд. То је сад питање квалитета; са "јесте или није" смо прешли на "ако већ јесте, каква је". А ту се већ путеви јако разилазе...Наравно, има још триста варијанти за одређивање да ли је нешто уметност или није. Мени ова засад држи. Edited by расејан
Link to comment

@bob,mislim da sam te razumeo. nalazim da je prilicno zanimljiva tema i mislim da se moze fino polemisati i o tome razgovarati. ja sam samo amater pocetnik sto se fotografije tice. trenutno stojim malo lose sa vremenom, ali cu se kasnije rado ukljuciti u razgovor.

Link to comment

Možda ne treba previše filozofirati o tome "umetnička"... Uglavnom, svodi se na to da se izvedba (ne samo ono što je na slici) sviđa većem broju ljudi od autora i njegove mame. Ili da postoji takva jasna tendencija, tako nešto. Sigurno ima na ovom forumu ljudi koji to mnogo bolje (da ne kažem profesionalno) mogu da izfilozofiraju, ali od toga tanka je fajda. Možda pomogne ako kažem da suprotno umetničkom nije neumetničko, već naivno... E te naive nikad više nije bilo (prosto iz razloga tehnike i masovnosti). Sve bi to bilo suviše jednostavno kada i sami foto-umetnici ponekad ne bi želeli da pribegnu naivi kao izrazu. Ali, to je onda opet promišljeno i izgleda drugačije od iskrene naive. Možda će još pomoći da ponovim citat jednog kritičara o Becku: "on je toliko neiskren, da to mora biti umetnost". Tako nešto.Ili, "umetnici" su oni koji i danas koriste vintidž filmske fotoaparate, ili oni koji mnooogo dobro znaju fotošop (ili oba). Dobro, ovo je malo u šali... a i nije.

Link to comment
Naprotiv, to što je kauboju (ili nekom drugom) neinteresantno je vrlo interesantno. Vecina fotografija prodje bez ikakvog komentara, a sigurno su se ljudi trudili oko njih.
Slazem se, komentari su vise nego pozeljni i u njima, naravno, svako moze da kaze sta mu je interesantno a sta nije. Kauboj nije komentarisao fotografiju vec izbor postavljaca fotografije. Valjda svako ima pravo da postavi sta hoce dokle god to nesto ne potpada pod cenzuru koju ovaj sajt ili moderator sprovodi....ako takva postoji.Nisam citao dalju diskusiju o tome sta je umetnost a sta nije ali me nesto i ne zanima jer sam slicnih diskusija procitao "ne zna im se broj". Obicno su takve diskusije uperene da odvoje "umetnike" od boranije pa je zato i potegnut onaj podtopik gde fotografije postira zitka masa dok ovde pristup ima samo "créme de la créme". Dobro, nije bas tako ali otprilike.p.s. ne znam kakav ja to "ton" imam? s' obzirom da nikog ovde ne poznajem nesto me mrzi da svaki komentar pocinjem sa "gde si baki, sta ima?".
Link to comment
sad naleteo na coveka - verovatno ce da ti se svidi, imate slican senzibilitet:) Sebastien Tabuteaud
mmm. sajt prvi put vidim. na brzo, deluje interesantno. hvala :) :bookmarks-ovano:pajapatak da ne ostanem dužan za drugi deo pitanja. da, obrada - digitalna. bez nje, moje fotografije ne bi imale smisla. kao drvodelja bez alata. ima parče drveta ali nema alat. (kako sam dosadan više sa ovim drvetom :D ali nemam drugu paralelu pa da promenim) bukvalno, svaka ili skoro svaka (97%) mojih fotografija zahteva obradu. da li je to nekakva minimalna korekcija (osnovna paleta alata: levels, curves, contrast, shadows and highlights...) ili slaganje tekstura-layerisanje + filteri. uglavnom je tako. budući da ja imam dslr kameru takav je princip. ista izbaci za moj ukus bukvalno fotografiju koja kao da kaže: "obradi me" svetlo, odn. sunce je za fotografiju prava stvar. kada imam idealne uslove (igra sa svetlošću i senkama) za fotkanje, to je druga priča onda. to bih mogao možda da uporedim sa zrnom koje daje analogna kamera, tj. film. taj šmek. film je čudo. nikad se nisam bavio filmom, a imam nameru u budućnosti. to što daje film, analogno, to je konjak u konjak čaši. ja tako to provalim i divim se i ne mora u kadru da bude nekakva senzacija. dovoljno je to zrno. to digitalna kamera ne može da dA. dobro, otišao sam sada negde drugde. moram to primerom da ti pokažem. sada ću da postavim sirovu varijantu i onu koju sam obradio pa ti vidi:sirovo.jpg3611854003_9e0e17c7be_o.jpg
Link to comment
Obicno su takve diskusije uperene da odvoje "umetnike" od boranije pa je zato i potegnut onaj podtopik gde fotografije postira zitka masa dok ovde pristup ima samo "créme de la créme". Dobro, nije bas tako ali otprilike.
Ma ne, ovde je uglavnom to samoregulacija. I ja sam sklanjao svoje fotke okacene ovde (ako stignem, zbog kratkoce edita)... ponekad mi se ucine na prvu loptu da su "umetnicke", a kad pogledam sedmi put, ne znam zasto mi se to ikad ucinilo. Uglavnom, poenta je da svi nesto kao pokusavamo, nekad sa vise, a nekad manje uspeha. Valjda mu to dodje ta "umetnost". (Mozda je to "umetnicka fotografija" i glup izraz, ali meni je presao u naviku kroz visedecenijsku upotrebu).
Link to comment

Minja, kudos to you. U prvi mah mi je bilo nemoguće da procenim da li je skeri lik u senci (prisutan u prostoriji) ili na kvadratnom platnu pa sam se odlučila za potonje jer mu se obris završava tamo gde i platno.Ja nudim nešto malo lepršavije...3640438077_252ba53b8f_o.jpg

Link to comment

slozio bih se, uglavnom, sa indijem. za mene je fotografija dobra ili losa, lepa ili ruzna (sama fotografija, ne motiv). naravno da je za svakog individualno nesto lepo ili ruzno, ali ipak mislim da ima i neka objektivna merila sta je kavalitetna/dobra fotografija, ali po meni to nikako nije umetnicka fotografija ili umetnost. evo, recimo ova poslednja maxividina je mnogo dobra i meni se mnogo svidja, ali to ne bih nazvao umetnoscu.sto se obrade tice: ja sam se sa analognom fotografijom 'bavio' samo u onom klasicnom smislu sa necim malo boljim od 'idiota'. ozbiljnije (pod debelim znacima navodnika - hteo bih ja i bez navodnika, ali se ne stize :) ) se zanimam tek u digitalnoj eri. obradu vidim iskljucivo kao tehnicku pomoc i nikako nisam ljubitelj obrade gde se promeni smisao originala. ocu reci da nisam protivnik popravke, dorade, ali samo u onoj meri gde original to i ostaje. tako da mi se recimo ovaj bobov primer uopste ne svidja. nista licno. to moze biti zanimljivo kao eksperimentisanje, igranje, ali za mene to nije dobra a tek ne 'umetnicka' fotografija. normalo da postujem ako sada neka kriticna masa to proglasi za objektivno dobru fotografiju, meni licno se ne svidja.

Link to comment

i još bih nešto pomenuo ali nisam shvatio ovo u potpunosti, više je kao... palo mi je na pamet pa da podelim sa vama. možda ne postoji umetnička fotografija. postoji samo umetnik. pajapatak hvala na iskrenom komentaru. da, to je ekperimentisanje, pod uticajem muzike: Sawako - Bitter Sweet [2008 12k]max odlična! desk #13640320628_bdd19c90c0_o.jpg

Link to comment

Jutros smo bili u gostima gde sam slikala decu kako se igraju. Ne nešto mnogo i ništa posebno, ali eto. I ostane mi aparat tamo. U sobi gde je njihovo dete zaspalo i bilo glupo da zbog toga rizikujemo da se mala probudi, u svakom slučaju, doneće mi ga sutra ujutru.E, al ja sad ne mogu da se smirim što nisam u stanju da pogledam kako su ispale slike. Celo popodne pokušavam da ne mislim na to, stavljala sudove da se peru, veš da se pere, sređivala kuhinju, išla u šetnju i ništa ne vredi.:addict:

Link to comment

pajapatak ja sam ustvari shvatio kada sam izvukao iz konteksta (psihologija) da ti se fotka zapravo mnogo dopada, ali lakše ti je da kažeš da ti se ne dopada kako ne bi patio. :D jedva čekam da okačiš 1 tvoju fotku pa da ti vratim. ;) jaoj max znam kako se osećaš. jednom sam zaboravio karticu, a poneo sam kameru. i kao za inat mi se fotkalo kao nikada pre. budući da sam ja bezobrazan, ja bih probudio bebu i uzeo svoju kameru i ja sam beba :lol: EDIT:ti si još i super. :addict:

Edited by bob mould hair style
Link to comment

Create an account or sign in to comment

You need to be a member in order to leave a comment

Create an account

Sign up for a new account in our community. It's easy!

Register a new account

Sign in

Already have an account? Sign in here.

Sign In Now
×
×
  • Create New...