Jump to content

Ratno vazduhoplovstvo Srbije


Muwan

Recommended Posts

sta ce nama migovi?u slucaju rata sa rvatima

maa

kupimo koji kanader.to mozemo da iznajmljujemo preko leta okolici

mi ko da smo na bliskom istoku.takve glave  :isuse:

i sad rasprava oko toga?jeez!!

Link to comment

Recimo da Srbija nabavi par kanadera.

 

I onda izbije požar negde na Tari ili Homolju. I pošalje Srbija par kanadera u akciju a u jednom od njih Psiholabud u tovarnom prostoru (ubedi ga neko da će tu kamera najbolje da ga uhvati dok gasi požar). Izbace kanaderi prvu turu, krenu da se ponovo napune vodom... gde?

 

Na Jadranu? Na Crnom Moru? Na Srebrnom Jezeru?

Link to comment

Nije blic nego sputnik  ;)  :rolf:  http://rs.sputniknews.com/srbija/20160115/1102520572/Ruski-PVO-Srbija-ravnoteza-Balkan-Komersant.html

Поред тога, према информацијама листа, Министарство одбране Србије намерава да попуни свој авио-парк с неколико ловаца типа МиГ-29.

Српска војска сада има десет авиона МиГ-29 (рачунајући шест купљених од Русије 2013. године), једанаест авиона МиГ-21, као и неколико десетина ловаца Ј-22 „орао“.

 

 

Kommersant je lupio, Sputnik preneo od njih.

 

 

Всего у сербских военных сейчас десять МиГ-29 (с учетом купленных шести у России в 2013 году)

Подробнее:http://www.kommersant.ru/doc/2891412

Edited by Prospero
Link to comment

Recimo da Srbija nabavi par kanadera.

 

I onda izbije požar negde na Tari ili Homolju. I pošalje Srbija par kanadera u akciju a u jednom od njih Psiholabud u tovarnom prostoru (ubedi ga neko da će tu kamera najbolje da ga uhvati dok gasi požar). Izbace kanaderi prvu turu, krenu da se ponovo napune vodom... gde?

 

Na Jadranu? Na Crnom Moru? Na Srebrnom Jezeru?

ih sad od toliko veštačkih jezera po srbiji da nema gde da se dopuni, pa kolika površ vode je onda potrebna tom govnetu da dopuni rezervoare ako mu npr vlasinsko jezero dužine 10 i širine 3,5 km abi bilo dovoljno prostrano

Link to comment

Recimo da Srbija nabavi par kanadera.

 

I onda izbije požar negde na Tari ili Homolju. I pošalje Srbija par kanadera u akciju a u jednom od njih Psiholabud u tovarnom prostoru (ubedi ga neko da će tu kamera najbolje da ga uhvati dok gasi požar). Izbace kanaderi prvu turu, krenu da se ponovo napune vodom... gde?

 

Na Jadranu? Na Crnom Moru? Na Srebrnom Jezeru?

 

Da nismo tolike banana države kao što jesmo, i da imamo poštene bilateralne ugovore i prave dobrosusedske odnose, mogli bi da se pune na Jadranu.

 

Hrvatima ili Crnogorcima ne bi trebalo da bude problem da tako nešto dozvole, ili da se nešto takvo (mislim na regionalni centar za vanredne situacije) formira i politički i ekonomski pokrije.

Ali to je viša matematika, mi smo daleko od takvog nečeg. Saradnja na nivou Višegradske grupe mi deluje kao neka iluzija, izmaštana prosto...

Link to comment

Pa nije ni predvidjen za presretanje, Skorpion je u praksi COIN avion - znaci izvidjanje, osmatranje, psiholosko-propagandna dejstva (letci i slicno) i borbena dejstva po "mekim" ciljevima.

OK, videćemo dalji razvoj.

 

U svakom slučaju vazdušno policajisanje jeste bitan (najbitniji?) činilac imanja borbenog aviona, u tekućim i predvidivim okolnostima.

Link to comment

Ja sam načelno bio za to da se u svrhu air policinga pazari 6 ozbiljnih letelica ali sa srpskom kriptoelitom to je čista iluzija. Stoga menjam iskaz i podržavam grčku varijantu. Može i rumunska ako smo baš, ono, dibidus čobani budale.

Link to comment

Pa nije ni predvidjen za presretanje, Skorpion je u praksi COIN avion - znaci izvidjanje, osmatranje, psiholosko-propagandna dejstva (letci i slicno) i borbena dejstva po "mekim" ciljevima.

 

 

 

Oko Škorpiona - ovako napamet  najveća briga je mala brzina, ispod 900km/h, ne znam kako će izgledati air-policing koji je sporiji od većine putničkih aviona pri krstarećoj brzini, da ne pominjem gubitak vremena u poletanju i penjanju.

 

Inače mi se načelno sviđa ideja da se ubode nešto pametno a jeftino.

Nisam ja distributer Skorpiona :) , pomenuo sam ga samo kao ziher trend narednih godina za kojim ce da sledi jos nekoliko konstrukcija raznih proizvodjaca.

I sam Skorpion ce sigurno da u narednim inkarnacijama dostigne brzine dovoljne za policajstinu.

Ima jos nesto: sa ovakvom 'klasom' aviona zemljama kakva je Srbija pruza se prilika da - s obzirom na njihovu relativnu nesofisticiranost - odrze prikljucak na modernu vazduhoplovnu industriju i eventualne pokusaje da se ukljuce u proizvodnju komponenti/neku kooperaciju.

Ovde naravno hipotetisemo, zato mislim da previse insistirate na politickom aspektu: jednostavno se radi o tome da ce jedan od odgovora na sadasnju i buducu situaciju u svetu, barem sto se vazduhoplovstva tice, biti pojava ekvivalenta aviona kao sto je bio, na primer, F-5 i koji je koncepcijski idealno resenje za buducnost u kojoj sigurno glavnu ulogu nece da igraju extra-mega-hiper masine kao sto su danasnji potomci Hladnog rata.

Za Srbiju je problem kako za malo para odrzati glavu iznad vode i ocuvati minimalne kapacitete: to em nije jedini problem, em nije najvazniji, daleko od toga, ali bi okretanje ovoj vrsti/nacinu resenja omogucilo da se za male pare, a efikasno izbegnu greske koje su pravile razne balticke zemlje, Hrvatska, Rumunija, itd, itd, koje su sebi - slepo se drzeci takozvanih standarda - sebi za narednih 20 mozda i vise godina natovarile na vrat gomilu gvozdjurije koja im nece biti od pomoci ni u kakvom iole ozbiljnijem zamesateljstvu, regionalnom ili sirem.

Link to comment

Ne ide to tako.

 

Prvo "kazati Amerima" znači reći ambasadoru, on će to da notira, da ponovi stav Vašingtona da to "smatra zabrinjavajućim u trenutku dok je situacija u Evropi rovita i dok i dalje traje ruska agresija prema Ukrajini" ili tako nešto, ambasador sigurno neće ublažiti tonove i minimizirati utisak u svojim depešama Stejt departmentu (pogotovo ne ovaj dolazeći ambasador), a Vučiću neće dati da se objašnjava na višem nivou - ako mu pošalju viši nivo (državnog sekretara) to će biti kao kad je Merkelova posetila Tadića 2011 i praktično ga otpisala zbog odugovlačenja oko Kosova. Nema porpavljanja utiska. Boli dupe Amere za Vučićeve kombinacije, njima je bitno da se Srbija ne igra sa Rusijom i to je crvena linija u ovim okolnostima.

 

Ameri uvek mogu da kažu - "umesto što kupujete avione sarađujte sa komšijama, evo Grka, evo Rumuni su dobili nove F-16", a ako hoće da ga isteraju na čistac mogu da se iscimaju da nađu neke matore polovne F-16A/B ili F/A-18C/D iz da mu ponude za neke manje pare.

 

Ti si sve u pravu. Ja nisam mislio ni na Vučića ni na ovu vlast generalno pa tako ni na ovaj trenutak. Oni neće uraditi ništa, to znamo.

 

Ono što sam naveo je moglo da se iskombinuje pre par godina kada su rusko-američki odnosi bili bolji. Moglo je da se dogovori odmah nakon potpisivanja briselskog sporazuma kada je postojao nešto veći diplomatski manevarski prostor Srbije i pre nego što je počeo sukob u Ukrajini.

 

Kada bi hteo tako nešto da izvedeš sutra, pa ne možeš sutra jer nemaš para, dakle prvo treba razmisliti o finansijskoj konstrukciji. Onda može da se ide korak po korak - prvo kupiš polovne 29ke od neke NATO članice. Remont mogu da urade i Poljaci (Bugari će od sada da šalju svoje 29ke na remont u Poljsku umesto Rusije), ako je baš problem da remont rade Rusi. Naručivanje rezervnih delova od Rusa je no biggie, to već radimo. Od Amera fino odbiješ ponudu za neke njihove polovne avione jer kažeš da osim mašina tu mora ići i prekvalifikacija ljudstva i sve ostalo a mi za to para nemamo, zato kupujemo tip koji već imamo u upotrebi da bi se skrpili da možemo da radimo air policing i da održimo RV kao takvo do nekih boljih vremena - a kada ona dođu rado ćemo razmatrati sve moguće opcije. Rusima kažeš da će doći vreme za modernizaciju ali i da smo i ovo jedva izveli i da se nema keša. I onda čekaš trenutak da rusko-američke tenzije malo splasnu kako bi za recimo 2-3 godine od nabavke te 29ke mogao da pošalješ na neku modernizaciju.

 

No ovo je sve prazna priča jer državu a očigledno i vojsku vode retardi.

 

Neki genije je smislio opet remont 21ica. Alo. To je avion koji je trebalo da izađe iz upotrebe pre najmanje 10 godina. 

Pa onda, nama je i dalje u upotrebi Orao. Čemu služi fuckin' Orao? Posle svih ovih godina? Da se ofarba u onu kul crnu kolor šemu s orlom? Priznajem lepa je. Pa da onda onaj jedan lik na njemu izvodi akrobacije kada je aeromiting svake druge godine? Priznajem, i to je lepo, ali čemu služi. Orao je trebalo da bude povučen pre najmanje 5 godina.

 

Prvo je pitanje da li ti kao država hoćeš ili nećeš da radiš sopstveni air policing? Ako hoćeš, onda je svakom debilu jasno da je cilj da održiš te 4 29ke u letnom stanju kako znaš i umeš, a ne da rasplinjavaš resurse tako što ćeš remontovati 21ice, aman. OK, možda je 21ica jeftinija za eksploataciju ali prestaje to da bude kada uđeš u ceđenje suve drenovine (u koju su uveliko ušli sa 21icama). Ako nećeš, lepo brate zakatanči sve to i nemoj trošiti novce i dogovori se sa Grcima koliko košta da ti čuvaju nebo.

 

Mi umesto da imamo u upotrebi 4 29ke, 10 G-4 i 10 Lasti i da u bilo kom trenutku bar 80% tih mašina može da poleti, pa tako em možeš da radiš air policing em možeš da očuvaš RV do nekih boljih dana, mi držimo i 21icu i dalje i Orla, a pitanje da li možemo da dignemo u bilo kom trenutku po 2 od svakog tipa. Kao da tu neki čuvaju svoje malo cartsvo, pa neko viče ne uzimajte mi Orla, ostavite mi bar par komada, a neko ne uzimajte mi 21icu, ostavite mi bar par komada. Remontuješ 29ke pa one ne lete jer nemaš akumulatore ili šta je već bilo (pa ih posle nađeš u skladištu) a za to vreme remontuješ 21ice.

Link to comment

Tipična JNAovska konfuzija...

 

Tako su vodili avijaciju još od preuzimanja vlasti revolucijom. Navrat nanos, bez ikakvog plana i strategije.

 

Evo, recimo, jedan istorijski primer, (a znaće već neko od upućenijih kolega), iz ne tako pradavnih vremena, ilustrativan za konfuziju i gotovo SNSovski amaterizam koji prožima ove prostore otkad ikad: dakle, još onomad, neko iz vrha JNA odluči da pojača arsenal avijacije i kupi avion F86 verziju D poznat kao "nosati Sejbr". Avion je podsećao na laki lovački aparat F86 "Sejbr" koji je JNA već kupovala po Zapadu i imala ga u naoružanju, ali nije bio isti avion niti zaista njegova poboljšana verzija već drugi, veći avion, zbog internih američkih kombinacija oko Kongresa i finansiranja zamaskiran istom oznakom i imenom. E, sad, naoružanje tog aviona se sastojalo isključivo od gomile nevođenih raketa koje je, zamišljeno je originalnim američkim konceptom, trebalo u salvi da ispali u talase nadirućih sovjetskih bombardera. Koncept je delovao obećavajuće za tako nešto i imao je uporište u izvesnim nemačkim iskustvima s kraja drugog svetskog rata. Ali, ne zadugo: pokazalo se da dok se čekaju Rusi, F86D i nema neku upotrebljivost i da je sve bilo jedna smela i bezuspešna igra. Amerikanci kasnije dodaju teške mitraljeze na ovaj model dajući mu kakvu takvu upotrebljivost, ali već su se pojavili novi pametnije koncipirani modeli i ovaj avion odlazi u istoriju.

 

Međutim, sve to ne sprečava JNA da ga nabavi i to upravo prvu verziju sa besmislenim i neupotrebljivim naoružanjem sa kojim nije bilo moguće gađati neprijateljske lovačke avione niti ostvariti premoć u vazduhu nad ratištem. I onda naši piloti dobiju lepu, brzu i potpuno nepotrebnu igračku s kojom arče kerozin i pomalo uvežbavaju radarsko letenje, pa skoro dve decenije, bez da ijednog trenutka igraju bilo kakvu ulogu u odbrambenom sistemu. Jedino što su farbali lepe bedževe po ovim avionima pa su zato ostali u lepom sećanju entuzijastima & maketarima...

 

To je samo jedan od primera kome niko do danas nije posvetio dužnu pažnju. Da li je neko omastio još tada džep ozbiljnom provizijom ili je na nekom važnom mestu sedeo neki entuzijasta a la namenski koji je listao časopise pa mu se F86D učinio lepim i sjajnim, nepoznato mi je.

 

O nabavci MiG21 ćemo neki drugi put.

Link to comment

Create an account or sign in to comment

You need to be a member in order to leave a comment

Create an account

Sign up for a new account in our community. It's easy!

Register a new account

Sign in

Already have an account? Sign in here.

Sign In Now
×
×
  • Create New...