Jump to content

Ratno vazduhoplovstvo Srbije


Muwan

Recommended Posts

Hteli ne hteli, kupovine će morati da bude ili će nam možda i 1 HRZ vršiti ustaška nadzorna služba nadzor neba u okviru air policinga.

 

Dal je lepša šahovnica nad Šumadijom ili da zaboli po džepu, jebemliga, nisam ni sam pametan. Al vremena nema mnogo više na raspolaganju.

Edited by Topola
Link to comment

Namenski jesi ti pisao tekst o scorpionu u odbrani? Inace manje vise 1+ , a avion jeste jako zanimljiv(mada nov 1- )  i potencijalno sjajno resenje za srbiju, ili bi bar trebalo da se razmislja u tom pravcu.

 nije. prepisao ga je.

Link to comment

Pa kada se stvarno dodje do srzi problema, vidi se da ova drzava nije spremna da plati ni dva helikoptera a ne eskadrilu aviona. Novi luksuzni automobili za MO vec nisu problem. A to vodi tome da cemo morati da biramo ciju tudju vojsku cemo da hranimo, ovaj placamo.

Link to comment

Ma apsolutno, treba se okrenuti zapadnim izvorima. Naravno, to bi imalo posledice u vidu olabavljenja "neutralne pozicije". 

 

Ne razumem kako to "labavi poziciju neutralnosti". 

 

Mi sada imamo uglavnom sovjetski (ruski u političkom smislu) hardver. Od 1987. nismo kupili ništa kapitalno (MiG-29, ta je godina ako ne grešim), to je bilo pre 3 države, i sad ako kupimo recimo 12 polovnih Miraža od Francuza nekako smo narušili neutralnost, ali ako kupimo 12 MiG-35 nismo narušili neutralnost?

 

 

 

 

edit:

 

Oko Škorpiona - ovako napamet  najveća briga je mala brzina, ispod 900km/h, ne znam kako će izgledati air-policing koji je sporiji od većine putničkih aviona pri krstarećoj brzini, da ne pominjem gubitak vremena u poletanju i penjanju.

 

Inače mi se načelno sviđa ideja da se ubode nešto pametno a jeftino.

Edited by Prospero
Link to comment

Srbija može da bude neutralna samo dok ne kupuje ništa. Onog trenutka kada bude napravila sledeću kapitalnu kupovinu oružja prestaće i njena neutralnost. Prošlo je vreme druga Starog kada se uzimalo malo od jednih i malo od drugih, sada je ili-ili. Njena trenutna neutralna™ pozicija proističe samo i isključivo od toga što ništa ne ulaže u svoju vojsku. To je ta neka neutralnost na srpski način.

Link to comment

Hteli ne hteli, kupovine će morati da bude ili će nam možda i 1 HRZ vršiti ustaška nadzorna služba nadzor neba u okviru air policinga.

 

Dal je lepša šahovnica nad Šumadijom ili da zaboli po džepu, jebemliga, nisam ni sam pametan. Al vremena nema mnogo više na raspolaganju.

 

Kakvi Hrvati, oni su se jedva skrpili da mogu sami sebe da patroliraju.

 

Od bližih i daljih komšija nama su u stanju da rade air policing Rumunija, Mađarska, i Grčka. A Grčka je realno jedina koja to može da odradi bez da oseti razliku u svojim kapacitetima, jer imaju predimenzionirano RV. A i najprijateljskija su nam država u okruženju (Rumunija je na 2. mestu). A i treba im lova. Tako da kada bi došlo do toga, ja b' pozv'o braću Grke. Mogli bi komotno da nas pokrivaju iz svoje najsevernije avio baze, a da hoće, mogli bi i da stacioniraju dva para Miraža u Batajnici ili Nišu recimo.

Link to comment

Oko Škorpiona - ovako napamet  najveća briga je mala brzina, ispod 900km/h, ne znam kako će izgledati air-policing koji je sporiji od većine putničkih aviona pri krstarećoj brzini, da ne pominjem gubitak vremena u poletanju i penjanju.

 

Inače mi se načelno sviđa ideja da se ubode nešto pametno a jeftino.

 

Pa nije ni predvidjen za presretanje, Skorpion je u praksi COIN avion - znaci izvidjanje, osmatranje, psiholosko-propagandna dejstva (letci i slicno) i borbena dejstva po "mekim" ciljevima.

Link to comment

Kao što rekoh, neutralnost znači "ne u NATO" i ništa drugo. Koštunije je to pogurao u besu zbog Kosova, od tada se primilo na razne grane ukljujući razne titoističko-nesvrstane liske, dobilo je svoj život i to je to.

 

NATO zapravo nije tema, niti mi hoćemo tamo niti nas ko zove da uđemo, a možda će postati indirektna tema ako vlast zaigra na neku rusku kartu i krene da se kurči onako blentavo kako jedino zna. Uostalom, za pacifikovanje ove bulumente se još ne daju ni pare opoziciji a kamoli da se neko zajebava da upreže NATO u celu priču.

 

Dakle, neutralnost (vojna) ne sprečava Srbiju da kupuje oružje bilo gde, s tim da sve što kupi mora politički da pravda. Kako će politički pravdati kupovinu od Rusa - ne znam.

 

 

@katamaran

 

img54257_1.jpg

Link to comment

Kako će politički pravdati kupovinu od Rusa - ne znam.

 

Kupiš negde polovne 29ke koje su u dobrom stanju...od Poljske, Slovačke, Bugarske, Rumunije, ili neki azijske zemlje. 6 komada max. Pošalješ kod Rusa na temeljni remont i modernizaciju, zajedno sa ove 4 što već imamo. Rusima kažeš mi za više love nemamo, a ovi su nam ponudili dobar dil sa polovnjacima, vi uzmite kintu za ostalo.

 

Amerima kažeš nemamo para za ništa drugo, prekvalifikacija na drugi tip aviona je preskupa, ovo je krpljenje do boljih dana, niko osim Rusa to ne modernizuje, a u ostalom same avione smo kupili od ,,vaših".

 

To bi prošlo na svim stranama.

 

I to jedini realan scenario kada bi bilo volje (koje nema) i nešto para (kojih takođe nema). Sve ostalo je sviranje k.

Link to comment

Da, slazem se da kupovina oruzija pa cak i tako kapitalna kao sto su vojni avioni, ne znaci automatski gubitak vojne neutralnosti(rusija bi kao veliki izvoznik oruzija onda imala neuporedivo vecu zonu uticaja nego sto zaista ima). Veci problem su pare i sukobljeni interesi, gde svako gura svoju stranu od koje moze da uzme najvise za sebe pri kupovini

Link to comment

Kupiš negde polovne 29ke koje su u dobrom stanju...od Poljske, Slovačke, Bugarske, Rumunije, ili neki azijske zemlje. 6 komada max. Pošalješ kod Rusa na temeljni remont i modernizaciju, zajedno sa ove 4 što već imamo. Rusima kažeš mi za više love nemamo, a ovi su nam ponudili dobar dil sa polovnjacima, vi uzmite kintu za ostalo.

 

Amerima kažeš nemamo para za ništa drugo, prekvalifikacija na drugi tip aviona je preskupa, ovo je krpljenje do boljih dana, niko osim Rusa to ne modernizuje, a u ostalom same avione smo kupili od ,,vaših".

 

To bi prošlo na svim stranama.

 

I to jedini realan scenario kada bi bilo volje (koje nema) i nešto para (kojih takođe nema). Sve ostalo je sviranje k.

 

Ne ide to tako.

 

Prvo "kazati Amerima" znači reći ambasadoru, on će to da notira, da ponovi stav Vašingtona da to "smatra zabrinjavajućim u trenutku dok je situacija u Evropi rovita i dok i dalje traje ruska agresija prema Ukrajini" ili tako nešto, ambasador sigurno neće ublažiti tonove i minimizirati utisak u svojim depešama Stejt departmentu (pogotovo ne ovaj dolazeći ambasador), a Vučiću neće dati da se objašnjava na višem nivou - ako mu pošalju viši nivo (državnog sekretara) to će biti kao kad je Merkelova posetila Tadića 2011 i praktično ga otpisala zbog odugovlačenja oko Kosova. Nema porpavljanja utiska. Boli dupe Amere za Vučićeve kombinacije, njima je bitno da se Srbija ne igra sa Rusijom i to je crvena linija u ovim okolnostima.

 

Ameri uvek mogu da kažu - "umesto što kupujete avione sarađujte sa komšijama, evo Grka, evo Rumuni su dobili nove F-16", a ako hoće da ga isteraju na čistac mogu da se iscimaju da nađu neke matore polovne F-16A/B ili F/A-18C/D iz da mu ponude za neke manje pare.

Link to comment

:lol:

 

Jebote Blic, ti ni vremensku prognozu od RHMZ ne bi prepisali kako treba.

 

Ne znam da li je slučajno ali namerno ali ono sa "6 kupljenih od Rusije 2013. godine" je jedna od najgenijalnijih pošalica na račun Psiholabuda otkako je dotični uzjahao. Go Blic!

Link to comment

Nije blic nego sputnik  ;)  :rolf:  http://rs.sputniknews.com/srbija/20160115/1102520572/Ruski-PVO-Srbija-ravnoteza-Balkan-Komersant.html

Поред тога, према информацијама листа, Министарство одбране Србије намерава да попуни свој авио-парк с неколико ловаца типа МиГ-29.

Српска војска сада има десет авиона МиГ-29 (рачунајући шест купљених од Русије 2013. године), једанаест авиона МиГ-21, као и неколико десетина ловаца Ј-22 „орао“.


 

Link to comment

Create an account or sign in to comment

You need to be a member in order to leave a comment

Create an account

Sign up for a new account in our community. It's easy!

Register a new account

Sign in

Already have an account? Sign in here.

Sign In Now
×
×
  • Create New...