Jump to content

Ratno vazduhoplovstvo Srbije


Muwan

Recommended Posts

Šta beše od onih ruskih novih Mig 29 što smo trebali dobiti po nikad povoljnijoj ceni u savremenoj istoriji, dobismo li barem makete?

 

Dobili smo maketu S-300 koji je trebalo da ide u paketu sa tim MiGovima. Valjda racunaju da makete 29tki vec imamo, jos od 80ih.

 

Gasic je inace pre koji mesec izjavio da se od toga odustalo, jer nema mogucnosti da se za to uzme kredit.

Link to comment

Šta to, u stvari, znači :huh:

 

Морально устаревшая продукция (оборудование) - продукция, товары, оборудование, которые устарели и не соответствуют современным требованиям.

 

suštinski znači samo zastareli, često se koristi kod autorskih prava, da pokaže da su zastarela/istekla. meni je to totalni ruski idiom, kao što bi mi "poslednji ali ne i najmanje važan" napisano na srpskom zvučalo sooo english :)

Link to comment

Na T6 ima odličan tekst o dešavanjima na polju vojne avijacije u 2015., uz poseban osvrt na region i Srbiju. Valja sve pročitati. Evo jednog detalja koji nama interesantan:

 

http://tangosix.rs/2015/30/12/tango-six-pregled-desavanja-z-vojnoj-avijaciji-za-2015-godinu/

 

 


Već treću godinu u Libiji traje tzv. Drugi građanski rat u kojoj ratuju četiri glavne rivalske organizacije od kojih dve imaju pod kontrolom određene vazduhoplovne efektive. Zvaničnu međunarodno priznatu Vladu podržavaju Egipat i UAE dok Islamska vlada uživa podršku Katara, Sudana i Turske. Obe strane trude se da koliko toliko osposobe vazduhoplovnu tehniku koju kontrolišu pa su se tako na nebu Libije mogli videti školsko-borbeni avioni L-39 i G-2, lovci MiG-21, MiG-23, jurišnici Jastreb, Su-22 i Mirage F1AD pa čak i lovci-presretači MiG-25. Egipat je počeo da Vladi Libije isporučuje lovce MiG-21 i helikoptere Mi-8.

 

Mene zanima da li je stvarno uhvatio (mislim na sliku, video snimak) Galeba i Jastreba ,,u akciji" nad Libijom?

 

http://tangosix.rs/2015/30/12/tango-six-pregled-desavanja-z-vojnoj-avijaciji-za-2015-godinu/

 

Rezime regionalnih kretanja:

 

- Bugari su povukli 21ice iz upotrebe, ostale su im 29ke koje u lošem stanju i navodno ih nemaju dovoljno da obavljaju zadatke zaštite vazdušnog prostora kako treba. Ovo spominjem jer su se Bugari spominjali kao potencijalni čuvari našeg neba, a kako stvari stoje, neće moći ni svoje da čuvaju.

- Hrvati su uveli remontovane 21ice u upotrebu ali ne mogu svih 12 da održavaju u letnom stanju odjedanput, izgleda da imaju taman dosta na raspologanju za patroliranje svoje teritorije, i to je to. Inače u pomalo neobičnom ,,transferu", svi piloti iz akrogrupe HRZ su otišli da lete u akro-grupi Katara.

- Rumuni jedini ozbiljno rade, 21ice menjaju uskoro polovnim američkim F-16icama i otvaraju fabriku u kojoj će se proizvoditi/sklapati Super Puma helikopteri

- Hrvati dobijaju od Amerikanaca kao donaciju 16 helikoptera ,,Kijova" (OH-58D).

- Slovenačka firma Pipister dobijala je narudžbinu od Indije za 194 ultralaka aviona namenjena osnovnoj obuci pilota.

 

A evo Srbije:

 

 


RV i PVO Vojske Srbije je preživelo još jednu tešku godinu, možda i najtežu u proteklih 15 godina.

 

2015. obeležio je udes transportnog helikoptera Mi-17 u kome nije bilo preživelih. Iako su istrage sprovedene, pojedini generali kažnjeni, javnost i dalje zvanično nije upoznata sa svim okolnostima i činiocima koji su uticali da se ova tragedija dogodi.

 

Kao jedna od posledica ove katastrofe državni vrh je odlučio i obećao kupovinu novih helikoptera. Najavljena su dva ruska helikoptera Mi-17 a u postupku nabavke zatražene su ponude koje su stizale iz Rusije, Francuske i zapadne Evrope. Pored ruskih helikoptera najavljivani su i helikopteri koji su označeni kao ’’nemački’’ ali zvanično nije saopšteno o kom tipu se radi.

 

Pretpostavka je da bi to bili francuski srednji transporteri iz familije Super Puma. Oni bi u različitim kombinacijama mogli da stignu u vidu polovnih ili novih helikoptera a kao deo paketa takođe najavljene saradnje za kompanijom Airbus.

 

U raznim izjavama i intervjuima premijer i ministar odbrane više puta su rekli da će ruski helikopteri doleteti u decembru a ’’nemački’’ u ovoj ali i u 2016. godini. Potpisivanje ugovora za dva ruska helikoptera zvanično je najavljeno pre posete visoke srpske delegacije Moskvi krajem oktobra ali do toga nije došlo.

 

Ispostavilo se da je ugovor ipak potpisan i to još početkom septembra pa će tako Srbija prvi put posle 25 godina dobiti novoproizvedeni helikopter. Po poslednjim najavama premijera helikopteri stižu krajem januara. Od ’’nemačkih’’ helikoptera nismo naravno videli ništa ali su oni prilikom najave dolaska ruskih Mi-17 ipak pomenuti tako što je rečeno da će stići krajem 2016.

 

Nakon posete Moskvi predsednik vlade rekao je i da je razgovarano o tome da srpski remonti zavodi postanu jedan od centara za remont ruskih helikoptera Mi-17. Nakon toga u prvoj polovini decembra usledila je poseta delegacije kompanije ’’Ruski helikopteri’’ Ministarstvu odbrane Srbije.

 

Saopšteno je da će se uskoro definisati oblici i modaliteti uspostavljanja saradnje na konkretnim projektima. Ruska delegаcija je izrazila uverenje dа je posetа doprinelа uspostаvljаnju širih sаznаnjа o аktuelnim kаpаcitetimа i tehnološkoj opremljenosti srpskih vаzduhoplovnih preduzećа i da je stvorenа pretpostаvkа zа dаlje rаzmаtrаnje mogućnosti sаrаdnje.

 

Skoro istovremeno ministar odbrane daje informaciju da su u toku pregovori o mogućoj saradnji sa Erbasom koja uključuje, pored nabavke helikoptera i ulaganje u remonte kapacitete kako bi se oni osposobili za radove na helikopterima koji bi se nabavili a ujedno i napravio regionalni remontni centar.

 

Pored helikoptera u raznim konfuznim izjavama premijera najavljena je i nabavka lovaca kao i osposobljavanje postojećih neaktivnih aviona. Vlada Srbije je donela odluku o izdvajanju dodatnih 600 miliona dinara za održavanje i remont lovaca MiG-21 i MiG-29 a ruski mediji su nezvanično potvrdili da je za rezervne delove i remont jednog aviona MiG-29 planirano izdvajanje 4,1 milion dolara.

 

Ugovor o tome je sklopljen a srpska vojna delegacija se sa predstavnicima kompanije RSK MiG susrela i na ovogodišnjem avio-salonu u Le Buržeu. Krajem avgusta, sada odlazeći, ministar odbrane saopštio je da je Srbija trenutno bliža opciji remonta MiG-ova 21 nego kupovini novih borbenih aviona. Radovi na jednosedim lovcima MiG-21bis najavljeni su za 2016.

 

Pre nego što će srpska dečegacija posetiti Moskvu pojavile su se špekualcije o tome da bi Rusija mogla da donira Srbiji polovne lovačke avione MiG-29 pa čak i desantno-jurišne helikoptere Mi-24. Borbene helikoptere spomenuo je čak i premijer a u vezi njegovih saznanja da su naši zapadni susedi (Hrvatska) radili na dobijanju donacije američkih izviđačko-borbenih helikoptera ’’Kajova’’.

 

Transportna avijacija RV i PVO ostala je ove godine bez operativnih aviona An-26. Krajem novembra izabran je ruski remontni zavod za obavljanje radova na jednoj od dve preostale letelice. Međutim, po svemu sudeći remont tog aviona će biti obavljen najverovatnije početkom sledeće godine. Potencijalna saradnja sa Erbasom, koju je najavio ministar odbrane mogla bi da obuhvati i nabavku španskog lakog transportnnog aviona C-295 koji bi za nekoliko godina zamenio An-26.

 

Modernizacija školsko-bobrenog aviona G-4 na standard G-4MD nije počela ni u ovoj godini, za posao je takođe zainteresovana kompanija Airbus, a za 2016. godinu je u vojnom budžetu za ovaj posao planirano izdvajanje 4,5 miliona evra. Da li će i ovo, kao i u proteklih nekoliko godina, ostati samo mrtvo slovo na papiru ili će napokon, posle kašnjenja od skoro 10 godina, započeti radovi na prvom avionu, videćemo do kraja sledeće godine.

 

Artiljerijsko-raketne jedinice za protivvazduhoplovna dejstva obeležile su značajan jubilej, 100 godina postojanja. Na taktičko-terhničkom zboru priređenom ovom prilikom u kasarni Banjica prikazan je između ostalog i modernizovani osmatrački radar tipa P-12.

 

Pored negativnih vesti i bezbroj najava i obećanja, u 2015. godini ipak je bilo i pozitivnih događaja koji bi sledeće godine ipak simbolično mogli da poprave stanje u RV i PVO.

 

Na samom kraju meseca oktobra na aerodromu Batajnica je uručivanjem uverenja o završenom pohađanju programa ’’Tehnička učionica za avion V-54 Lasta’’ RV i PVO došlo jedan korak bliže uvođenju Laste u operativnu upotrebu. Posebna vrednost ove tehničke učionice je izrada metodičkih priručnika za preobuku na avion V-54. Tako bi školski avion Lasta već u prvoj polovini 2016. mogao biti uveden u naoružanje a tako bi se omogućilo i povlačenje iz upotrebe aviona Utva-75.

 

Sledeće godine jedinice Vazdušnog osmatranja, javljanja i navođenja mogle bi dobiti dva polovna američka osmatračka radara AN/TPS-70 koji bi stigli iz Slovenije. Jugoimport SDPR učestvovao je u septembru na tenderu slovenačkog ministarstva odbrane za prodaju dva radara sa pripadajućim rezervnim delovima, gde je dao najbolju ponudu i izabran za dalje pregovore o nabavci koji su u toku.

RV i PVO realizovale su u 2015. nekoliko međunarodnih vazduhoplovnih i drugih vežbi koje su itekako dobro došle u ovi teškim vremenima.

 

Krajem juna održana je šesta po redu zajednička vežba sa Rumunima ’’Air Solution-2015’’ koja se nije mnogo razlikovala od prethodnih. Pored uvežbavanja lovačke avijacije, vežbao se prelet na međunarodni aerodrom kao i dejstva u PVO i vazduhoplovnoj podršci. Helikopteri oba vazduhoplovstva zajedno su vežbali procedure (vojnog) traganja i spasavanja.

 

Najveća i najznačajnija vežba održana je u Rusiji pod nazivom BARS -2015 (Братство Авиаторов России и Сербии-2015). BARS-2015 je bila prva vežba srpskih i ruskih pilota u kojoj u vazduhoplovima lete mešovite posade a tema vežbe bila je – Odbijanje vazdušnog napada neprijatelja i zaštita snaga i objekata.

 

Piloti lovačkih aviona MiG-29 uvežbavali su složene elemente letačke obuke među kojima su najznačajnije bile simulacija vazdušnih borbi u lovačkim parovima, raketiranje ciljeva u vazduhu infracrveno samonavođenim raketama vazduh-vazduh R-73, zatim je realizovano gađanje zemaljskih ciljeva topom GŠ-30/1 30 mm i nevođenim raketnim zrnima S-8 kalibra 80 mm. Posade helikoptera Mi-8 su takođe realizovale složene elemente letenja među kojima bile i simulacije traganja i spasavanja a imali su i gađanja zemaljskih ciljeva nevođenim raketnim zrnima S-8.

 

Pripadnici 98. vazduhoplovne brigade, tačnije 241. lovačko-bombarderske avijacijske eskadrile ”Tigrovi” sa aerodroma Lađevci i 119. mešovite helikopterske eskadrile ”Zmajevi” sa aerodroma Niš imali su početkom novembra bojevo gađanje, raketiranje i bombardovanje (GRB) po ciljevima na zemlji, na poligonu Pasuljanske livade.

Po poligonu je dejstvovano iz školskih uslova a piloti aviona Orao izvršili su gađanje topovima GŠ-23LY kalibra 23 mm kao i dejstvo fugasnim bombama FAB-250 M79, piloti školsko-borbenih aviona G-4 ”Super Galeb” fugasnim bombamaFAB-100 M80 a posade transportnih helikoptera Mi-8T nevođenim raketnim zrnima BR-1/2 kalibra 57 mm.

 

Antiteroristička vežba ’’Štit-2015’’ održana 21. novembra bila je još jedna prilika da vidimo pripadnike RV i PVO u akciji. Vežba je izvedena na više lokacija u Beogradu uz učešće oko 700 pripadnika Vojske Srbije, Ministarstva unutrašnjih poslova i Bezbednosno-informativne agencije. Pored ostalih jedinica Vojske Srbije u vežbi su angažovani i helikopteri Mi-8 i Gazele iz sastava 204. i 98. vazduhoplovne brigade.

 

Sve u svemu, biće tih Mi-17 i polovnih radara iz Slovenije, verovatno će biti remonta 29ki i An-26, a možda vidimo Lastu napokon i remont 21ica. Sve ostale je pričam ti pričaš mi kao i ranije...

Link to comment

Sve u svemu, neće biti ničega od bilo čega. Jedan po jedan avion će ići na permanentan parking, jedan po jedan helikopter će čekati rezervne delove koji nikada neće doći, jedan po jedan radar će se gasiti i jedan po jedan najavljen™ remont otkazivati. Ništa iole ozbiljno neće biti uradjeno po tom ili bilo kom drugom pitanju.

Link to comment

Tango6 govna da jede, Rumuni su Pume pravili jos za Causesku vakta, a pravili su i kudikamo ozbiljnije naprave kao sto je BAC/RomBAC 1-11, ozbiljan putnicki avion, obaska sto pravljenje ratnog vazduhoplovstva nikad nije bilo pitanje tehnike nego pitanje politike, para se uvek nadje, ovako ili onako, pod uslovom da se zna sta se hoce.

 

Naravno da od Srpskog kraljevskog vazduhoplovstva, SKV, nema nista, bas kao ni od SVuO, sve dok se ne bude znalo, ko, zasto i sa kakvim namjerama: sve dok budzet sluzi da se u zivotu i na platama odrzavaju Dikovici, sa karikaturom takozvane profesionalne vojske pride, citava stvar je samo - kao i uvek kad su vojske u pitanju - samo slika i prilika drzave cija je vojska.

Kakvo bre vazduhopolovstvo, kakvi kamioni i avioni, Srbija danas ne moze da na crtu izvede ni cirka 10,000 obucenih ljudi, organizaciju da ne pominjemo: svaka reforma bi morala da pocne od

toga, potrebe za letenjem bi dosle tek posle i same po sebi.

Hardver je pritom najmanje vazan: vazna je volja.

Dakle, kako sada stvari stoje, cirka oko 30 godina Srbiju moze da boli kurac, odnosno moze ama bas sve da mirne duse baci u staro gvozdje: sa ovim sto ima ili misli da ima, posla ne biva, a ako, ne daj boze, dodje do bilo kakvog sranja, ionako ce sve morati da se pravi od samog pocetka uz uobicajenu cenu u glavama.

Tako da - opusteno.

Link to comment

Posto nisam nasao odgovarajucu temu(izgleda da nema teme o vojsci srbije) evo ovde da vidite borbenu masinu od koje se tresu gace celoj vasioni
 

OVO JE SRPSKA BORBENA MAŠINA OD KOJE DRHTI SVET! Pogledajte ČUDO TEHNIKE koje će biti deo ARSENALA Vojske Srbije (VIDEO) Jugoimport-SDPR napravila je novi super brzi patrolni čamac za vojne i policijske potrebe koji je opremen najmodernijim oružjem, evo kako on izgleda

PONOS SRPSKE NAMENSKE INDUSTRIJEJugoimport-SDPR napravila je novi super brzi patrolni čamac za vojne i policijske potrebe koji je opremen najmodernijim oružjem. “Srpsko čudo” uskoro ulazi u serijsku proizvodnju, njime će biti opremljene naša policija i vojska i ima maksimalnu brzinu od neverovatnih 80 km/h!

Stručnjaci procenjuju da će naša zemlja sa ovim rečnim borbenim čamcem, koji je opremljen topom od 20 mm, raketnim bacačima od 30 mm i tri mitraljeza kalibra 12,7 mm i 7,62 mm, moći apsolutno suvereno da kontroliše Dunav i Savu i potpuno obezbedi državnu granicu!

ČINJENICE:

* 12 m dužina

* 3,35 m širina

* 80 km/h brzina pod punom opremom

* 1.000 KS (dva motora)

* oklopna zaštita

* radar, navigacija, panoramska termovizijska i obična kamera (za noć i dan)

http://www.telegraf.rs/vesti/politika/1948881-ovo-je-srpska-borbena-masina-od-koje-drhti-svet-pogledajte-cudo-tehnike-koje-ce-biti-deo-arsenala-vojske-srbije-video

Edited by kurjak92
Link to comment

JNA je sada zaista na izdisaju...

 

+1

 

Smešne su mi neke aluzije na SKV i SVuO, kada je VS u suštini jedan od restlova JNA, a verovatno od svih ex-yu vojski liči na JNA i baštini njeno nasleđe.

 

Kao što su nam bivši giganti™ u restruktuiranju (zajedno sa SDPRom i svim što oni vuku) restlovi SFRJotovskog samoupravljanja, i kao što nam vlast čine restlovi režima 90tih...

Link to comment

+1

 

Smešne su mi neke aluzije na SKV i SVuO, kada je VS u suštini jedan od restlova JNA, a verovatno od svih ex-yu vojski liči na JNA i baštini njeno nasleđe.

 

Kao što su nam bivši giganti™ u restruktuiranju (zajedno sa SDPRom i svim što oni vuku) restlovi SFRJotovskog samoupravljanja, i kao što nam vlast čine restlovi režima 90tih...

:D

Ne moras toliko da se plasis, necu ti ja nista, osim ako se bas naljutim, a dobre sam volje, ne brigaj.

Problem s tobom i tebi slicnima je sto svaku diskusiju ove sorte prebacite ne toliko na ideoloski teren - ovde se, pretpostavljam, ipak radi o tehnici - nego je pride i iskoristite kao priliku da opljunete na SFRJ-ot, JNA, samoupravljanje, itd, itd,,,

Ne ide to tako, ne radi posao, obaska sto nisi nimalo dosledan, sakupljas, pabircis i nikako da stvari svedes ako nista drugo, ono barem na logicke konsekvence.

Danasnja VS itekako restluje JNA i to bas u delu visokog i najviseg kadra koji je skolovan i sazrevao, i strucno i politicki otprilike 80-ih: niko ne spori.

Vlast cine restlovi rezima 90-ih: takodje niko ne spori, pretpostavljam da mislis na aktuelnu, danasnju vlast, dakle SNS.

Problem je sto ti tvoja novokomponovana demokratska dusa ne da da pomenes vlast izmedju 90-ih, dakle Milosevica i danasnje vlasti, dakle demokrate svih boja i usmerenja, od legalista, preko privatizatora.

Tu si se zajeb'o: sva vlast, od 1990. do danas, bez izuzetka, je - uvazavam tvoju metodologiju - restl SFRJ-ot, JNA, samoupravljanja i - zaboravio si da pomenes - raznoraznih restlova raznoraznih sluzbi i raznoraznih firmi kao sto je notorni SDPR.

Da te podsetim: osim prilike da se zapljunes, ja sam aludirao i na potrebe trazenja novih resenja za Srbiju, slobodno se vrati na ostatak mog posta koji si, ponet anti-SFRJot zarom preskocio.

Dakle, rado cu tobom da brisem pod glede mojih aluzija i tvojih podmetanja oko (polu)zezanja na temu SKV i SKVuO, ali na nekoj drugoj temi.

Ali, mozemo i o ovome, da ponovim:

 

Naravno da od Srpskog kraljevskog vazduhoplovstva, SKV, nema nista, bas kao ni od SVuO, sve dok se ne bude znalo, ko, zasto i sa kakvim namjerama: sve dok budzet sluzi da se u zivotu i na platama odrzavaju Dikovici, sa karikaturom takozvane profesionalne vojske pride, citava stvar je samo - kao i uvek kad su vojske u pitanju - samo slika i prilika drzave cija je vojska.

Kakvo bre vazduhopolovstvo, kakvi kamioni i avioni, Srbija danas ne moze da na crtu izvede ni cirka 10,000 obucenih ljudi, organizaciju da ne pominjemo: svaka reforma bi morala da pocne od

toga, potrebe za letenjem bi dosle tek posle i same po sebi.

Hardver je pritom najmanje vazan: vazna je volja.

Dakle, kako sada stvari stoje, cirka oko 30 godina Srbiju moze da boli kurac, odnosno moze ama bas sve da mirne duse baci u staro gvozdje: sa ovim sto ima ili misli da ima, posla ne biva, a ako, ne daj boze, dodje do bilo kakvog sranja, ionako ce sve morati da se pravi od samog pocetka uz uobicajenu cenu u glavama.

 

Naravno, ako imas sta da kazes.

Ako nista drugo, ono barem kako je to u Kanadi  :P

 

 

Edit: ili kako bi to Radulovic da sredi  :P  :P

Edited by namenski
Link to comment

Na T6 ima odličan tekst o dešavanjima na polju vojne avijacije u 2015., uz poseban osvrt na region i Srbiju. Valja sve pročitati. Evo jednog detalja koji nama interesantan:

 

http://tangosix.rs/2015/30/12/tango-six-pregled-desavanja-z-vojnoj-avijaciji-za-2015-godinu/

 

 

 

Mene zanima da li je stvarno uhvatio (mislim na sliku, video snimak) Galeba i Jastreba ,,u akciji" nad Libijom?

 

http://tangosix.rs/2015/30/12/tango-six-pregled-desavanja-z-vojnoj-avijaciji-za-2015-godinu/

 

Rezime regionalnih kretanja:

 

- Bugari su povukli 21ice iz upotrebe, ostale su im 29ke koje u lošem stanju i navodno ih nemaju dovoljno da obavljaju zadatke zaštite vazdušnog prostora kako treba. Ovo spominjem jer su se Bugari spominjali kao potencijalni čuvari našeg neba, a kako stvari stoje, neće moći ni svoje da čuvaju.

- Hrvati su uveli remontovane 21ice u upotrebu ali ne mogu svih 12 da održavaju u letnom stanju odjedanput, izgleda da imaju taman dosta na raspologanju za patroliranje svoje teritorije, i to je to. Inače u pomalo neobičnom ,,transferu", svi piloti iz akrogrupe HRZ su otišli da lete u akro-grupi Katara.

- Rumuni jedini ozbiljno rade, 21ice menjaju uskoro polovnim američkim F-16icama i otvaraju fabriku u kojoj će se proizvoditi/sklapati Super Puma helikopteri

- Hrvati dobijaju od Amerikanaca kao donaciju 16 helikoptera ,,Kijova" (OH-58D).

- Slovenačka firma Pipister dobijala je narudžbinu od Indije za 194 ultralaka aviona namenjena osnovnoj obuci pilota.

 

A evo Srbije:

 

 

 

Sve u svemu, biće tih Mi-17 i polovnih radara iz Slovenije, verovatno će biti remonta 29ki i An-26, a možda vidimo Lastu napokon i remont 21ica. Sve ostale je pričam ti pričaš mi kao i ranije...

Eventualno će biti tih radara iz Slovenije, i to je to. Čak nisu ni sposobni ni da razmisle pa da od Poljaka kupe AN-26s koje ovi izbacuju iz upotrebe a imaju resurse za još 10-ak godina.

Link to comment

Eventualno će biti tih radara iz Slovenije, i to je to. Čak nisu ni sposobni ni da razmisle pa da od Poljaka kupe AN-26s koje ovi izbacuju iz upotrebe a imaju resurse za još 10-ak godina.

Tresko, da pitam: sta ce uopste Srbiji, mislim ratnom, vojnom vazduhoplovstvu avion kao sto je An-26?

Link to comment

Create an account or sign in to comment

You need to be a member in order to leave a comment

Create an account

Sign up for a new account in our community. It's easy!

Register a new account

Sign in

Already have an account? Sign in here.

Sign In Now
×
×
  • Create New...