Jump to content
IGNORED

Ratno vazduhoplovstvo Srbije


Muwan

Recommended Posts

Ne lozim se previse na aeromitinge i slicno al je danasnje iskustvo bilo cista erotika. Vracam se polako sa voznje bicikla po Adi i negde kod onog brodarsko bagerskog preduzeca krenu da me nadlecu silni avioni i helikopteri. Prodjem jos malo napred i odjednom stize strizijevac na 29-ki. Sta je lik radio sa avionom  :o

 

Al ubo sam mesto bolje od Putina jer je otprilike iznad mene okretao da se vrati nazad ka Bulevaru Nikole Tesle. Jedno tri puta je u nekom polu padu doletao do mene i iznad glave mi kretao vertikalno na gore. Samo u tim trenucima sam mu vidjao crven auspuh (bem li ga kako se to tacno zove) U kombinaciji sa nenormalnom bukom nadrealno iskustvo.

 

Taman covek zavrsio sou i ja polako da krenem kad eto ti njega nazad sa jos trojicom. Onda su njih cetvorica jos nekih pola sata ako ne i duze izvodili razne kerefeke. Fascinantni su kad lete cetvorica ali je meni ipak bio atraktivniji onaj sto je leteo sam. 

 

Pretpostavljam da ce i sutra vezbati u isto vreme pa cu videti da odvedem sestrica na isto mesto i u isto vreme.

 

Snimak sa neta jer sam ja sa mobilnim uspeo samo da snimim par sekundi buke. Jednom mi je toliko nisko iznad glave krenuo u vertikalu da sam mu namirisao izduvne gasove

 

Edited by katamaran
Link to comment

sta je nepravda?

 

nepravda je to sto je ace proveo 10 meseci na jebenoj pisti (ali bukvalno u zgradi nasred piste) vojnog aerodroma sa svakodnevnim cepanjem zeluca i mozga, dok u zemlji ima toliko ljubitelja akcije i akrobacije

Link to comment

Ne lozim se previse na aeromitinge i slicno al je danasnje iskustvo bilo cista erotika. Vracam se polako sa voznje bicikla po Adi i negde kod onog brodarsko bagerskog preduzeca krenu da me nadlecu silni avioni i helikopteri. Prodjem jos malo napred i odjednom stize strizijevac na 29-ki. Sta je lik radio sa avionom  :o

 

Al ubo sam mesto bolje od Putina jer je otprilike iznad mene okretao da se vrati nazad ka Bulevaru Nikole Tesle. Jedno tri puta je u nekom polu padu doletao do mene i iznad glave mi kretao vertikalno na gore. Samo u tim trenucima sam mu vidjao crven auspuh (bem li ga kako se to tacno zove) U kombinaciji sa nenormalnom bukom nadrealno iskustvo.

 

Taman covek zavrsio sou i ja polako da krenem kad eto ti njega nazad sa jos trojicom. Onda su njih cetvorica jos nekih pola sata ako ne i duze izvodili razne kerefeke. Fascinantni su kad lete cetvorica ali je meni ipak bio atraktivniji onaj sto je leteo sam. 

 

Pretpostavljam da ce i sutra vezbati u isto vreme pa cu videti da odvedem sestrica na isto mesto i u isto vreme.

 

Snimak sa neta jer sam ja sa mobilnim uspeo samo da snimim par sekundi buke. Jednom mi je toliko nisko iznad glave krenuo u vertikalu da sam mu namirisao izduvne gasove

 

da li bi mogao da mi kažeš gde je to brodarsko bagersko preduzeće? mislim da si napipao sweet spot za fotografisanje, jako sumnjam da će menjati plan leta.

Link to comment

Izbegavam da kazem javno da mi ne bi pravili guzvu kad bude parada  :s_d:

 

http://www.bing.com/maps/?v=2&cp=rg18pzjq3mzj&lvl=19.59&dir=10.78&sty=b&form=LMLTCC

 

Ovde su preletali neki nasi avioni pa silni helikopteri. Kad su oni prosli stigli su Strizhi i leteli su oko Brankovog mosta. Najbolja mesta za gledanje 100 metara levo i desno od mosta.

 

edit: mislim da nema sutra nista

 

danas je valjda bila generalna proba a parada je tek prekosutra.

Edited by katamaran
Link to comment

Proba je bila daleko zanimljivija od same parade. Skoro sam siguran i da je letelo dosta manje aviona.

 

Pravac naleta pomeren za po sto metara ka Branku pa su helikopteri i Galebovi naleteli kod vatrogasaca a Strizijevci otprilike kod beton hale.

 

Ni blizu ko onaj spektakl od pre par dana. Ono me bas usralo da se nadjem na pravom mestu u pravo vreme.

 

strizi.jpg

 

 

helikopteri.jpg

Edited by katamaran
Link to comment

 Mozda im se pokvario jedan mig21. Od prosle parade novo imaju samo puske sa americkim kalibrom. Sampioni.  za 29 godina :isuse: .

 

 

Proba je bila daleko zanimljivija od same parade. Skoro sam siguran i da je letelo dosta manje aviona.

 

Pravac naleta pomeren za po sto metara ka Branku pa su helikopteri i Galebovi naleteli kod vatrogasaca a Strizijevci otprilike kod beton hale.

 

Ni blizu ko onaj spektakl od pre par dana. Ono me bas usralo da se nadjem na pravom mestu u pravo vreme.

 

strizi.jpg

 

 

helikopteri.jpg

Link to comment
  • 2 months later...

Ne bih  da otvaram novu temu, splitujte ako sam pogresio mesto

 

 

"Kada je juna 1991. na Pariskoj izložbi aviona “Burže” komandant Jugoslovenskog rat­nog vazduhoplovstva, general Zvonko Jurjević, partnerima iz Francuske avio-industrije saopštio da Jugoslavija definitivno odustaje od razvoja i proizvodnje višenamenskog nadzvučnog aviona NA, iz oka gospođe Goldštajn, koja je u ime Francuza vodila pregovore, krenule su suze."

 

http://www.b92.net/biz/vesti/srbija.php?yyyy=2014&mm=12&dd=29&nav_id=941603

Link to comment

General Savo Pustinja: Gađanje meta na 50 kilometara, pilotiranje glasom, bili revolucionarni izumi 1990. Prekinuli zbog Hrvata i Slovenaca 1991.

....

 

Ugovor o na­­s­­tavku sa­ra­­­­­­d­nje na ra­z­­voju i pro­­izvodnji sa Francuzima bio je usaglašen i napisan i samo je ostalo da Predsedništvo SFRJ 1989. da saglasnost za potpis.

 

- Bio je jul te godine, strašna vrućina - seća se naš sagovornik. - U Žarkovu smo čekali dolazak članova Predsedništva SFRJ uvereni da je sve pod kontrolom. Na naše zaprepašćenje Stane Dolanc pri obilasku nije hteo ni da se popne na sprat pri obilasku institutskih kapaciteta. Josipa Vrhovca i Staneta Dolanca NA uopšte nije interesovao, što nisu ni prikrivali.

 

General Pustinja se seća i detalja 1991. kada je Hrvatska izvršila secesiju. Josip Vrhovec, čestitajući Hrvatima “podvig”, is­takao je svoje zasluge za njihovu nezavinost. Rekao je: “Da nije bilo mene i Dolanca, četnici bi napravili nadzučni avion i šta bismo onda...”

 

...

 

ENGLEZI PSOVALI LONDON

 

RASPAD SFRJ u Žarkovu među stručnjacima nije razmatran kao opcija. Ipak, prema rečima generala Pustinje, pred kraj projekta Englezi su se povukli iz posla uz objašnjenje kako njihova vlada ne želi da nam proda tehnologiju koja je mlađa od sedam godina. Interesantno je da su engleski stručnjaci tada psovali London ni sami ne znajući da je već tada odlučeno da se SFRJ rasturi.

Crtica o strašnoj vrućini dođe kao cherry on top ludilu.

Edited by Prospero
Link to comment

Ove zanimljive navode generala Pustinje i nove momente u istoriji domaće avijacije, najbolje je sažeo u novom NIN-u Ante Tomić, avio-ekspert iz Hrvatske:

 

Живјели су у деветнаестом вијеку у Кремни на падинама Златибора Милош Тарабић и његов нећак Митар, двојица неумивених и крезубих чобана што су, вјеројатно од алкохолног дестилата којега су у блатњавим двориштима сами невјешто правили, видјели будућност (recentnu prošlost - prim. Topola) Нађе се таквих будалаша свугдје на свијету. Рашчупани брђани с Апалачког горја у америчкој савезној држави Kentucky напију се тако домаћег кукурузног вискија, којега зову moonshine, па и њима пред очи дођу којекакве стравичне визије, али од тога нема знатније штете.

Осим, наравно, за пророкова јетра и крвожилни сустав.
Међутим, у наших се народа казивања омамљених сељака узимају као сушта, непорецива истина. Ми Балканци, овакви лијени и необразовани, немајући стрпљења читати дебеле и учене књиге, склони смо идеализирати неукост до мјере да ће нам се домаћин који је прећерао са шљивовицом чинити мудрији од свега знања човјечанства. Сви велики лијечници и физичари и кемичари и математичари и њихова строга знанствена истраживања за нас се могу сакрити пред бунцањем некога тко се потписује отиском палца, а једном је неопрезно заспао у росној трави код оваца, па се и од Тарабића испрела велика, дивна легенда како су све погодили

Edited by Topola
Link to comment

Hajde malo da se igramo. Recimo da jednog lepog dana imamo uslovno normalnu državu, koja ima sredstva i želju da ih ulaže u avionsku industriju, u kojoj se nalazi obnovljena fabrika aviona i fabrika sposobna da sklapa i održava avionske motore. Kakvi tipovi aviona bi nama trebali? Ako nas je iskustvo iz devedesetih nečemu naučilo, onda je to da je bilo šta glomazno skupo za održavanje (i sakrivanje). Trebao bi nam jedan laki lovac, malog radijusa dejstva (nije Srbija Sibir) i malih gabarita, kao i avion za podršku trupama/uništavanje zemaljskih ciljeva (neću se baviti helikopterima i pvo-om). Razlog za ovo je taj što sam naleteo na dva malo poznata projekta koji bi mogli zadovoljiti ove kriterijume.

 

Prvi je Rockwell counter-attack fighter (nije napredovao dovoljno daleko čak ni na papiru da bi ga krstili shodno praksi kompanije).

 

5xobhy.png

 

24oasfp.png

 

2rpb237.png

 

16jowmg.png

 

2dtu0yv.png

Avion ima manje dimenzije čak i od Sablje. Ono što još nisam video je projekat aviona koji nije mornarički ali ima krila na sklapanje. Recimo da imate kamion sa prikolicom u koji bi mogao da stane jedan avion i oprema za održavanje istog. 

 

Drugi projekat je švedski Saab P.1642, očigledno rađen pod uticajem A-10, ali značajno manjih dimenzija (npr. 4 metara kraći od uzora). 

 

jr4gub.jpg

 

2hd497c.jpg

 

339tulz.jpg

Link to comment

Create an account or sign in to comment

You need to be a member in order to leave a comment

Create an account

Sign up for a new account in our community. It's easy!

Register a new account

Sign in

Already have an account? Sign in here.

Sign In Now
×
×
  • Create New...