Jump to content
IGNORED

Ratno vazduhoplovstvo Srbije


Muwan

Recommended Posts

Ovo ce biti prvi srpski avion :) do sada su svi bili jugoslovenski.
ne bas :D800px-FirstSerbianArmedPlane1915.jpg
Први српски наоружани авион "Олуј", 1915.
Edited by Далибор
Link to comment

Ne samo to, secam se da je deka na ovo bio posebno ponosan:

Први ваздушни транспорт неколико болесника, у једном рату, обављен је 1915. за потребе Војне болнице Ниш. Прво на релацији Београд-Ниш, а затим на релацији Скопље - Призрен на захтев управника др Владана Станојевића, у току повлачења српске војске ка Албанији. Први авионом превежени болесник је био Милан Ростислав Штефанек. Евакуацију ваздушним путем извршила је „француска аеропланска чета“ под командом капетана Витрала. Сваки други транспорт ових болесника био би смртоносан.
Mislim prvi u cilom svitu :)
Link to comment
Ovo ce biti prvi srpski avion :) do sada su svi bili jugoslovenski.
Fail. A Rogozarski se zvao kako i kako se zvala tamnica naroda pre monarhofasisticka diktatura? Svi avioni u svim exYU su beogradski. Janezi su malo radili jedrilice. Jbg tazbina mi osnivala VTI a cale radio u Ikarusu kad su djuture selili i nije hteo za Mostar i ostao bez posla da bi otiso na branik otadzbine prema Italiji da brani Trst sa americkim oruzijem. Koja je to smejurija od zemlje bila :isuse:
Link to comment
Fail. A Rogozarski se zvao kako i kako se zvala tamnica naroda pre monarhofasisticka diktatura? Svi avioni u svim exYU su beogradski. Janezi su malo radili jedrilice. Jbg tazbina mi osnivala VTI a cale radio u Ikarusu kad su djuture selili i nije hteo za Mostar i ostao bez posla da bi otiso na branik otadzbine prema Italiji da brani Trst sa americkim oruzijem. Koja je to smejurija od zemlje bila :isuse:
Koliko ja znam proizvodnja aviona krenula je u Srbiji posle 1918., tako da su svi ti avioni bili "jugoslovenski" jer su se projektovali i proizvodili u drzavi SHS/Jugoslaviji. I ova Lasta koja se proizvodila u drzavi Srbiji za Iracane je takodje proizvod jugoslovenske industrije (projektovana je 80ih). Zato kazem ovo je prvi skroz "srpski" avion, ne racunajuci bespilotne letelice. I vise sam to naveo kao anegdotu.Da, istorija Rogozarskog, Ikarusa, fabrike aviona u Kraljevu itd. mi je dobro poznata.
Link to comment
Koliko ja znam proizvodnja aviona krenula je u Srbiji posle 1918., tako da su svi ti avioni bili "jugoslovenski" jer su se projektovali i proizvodili u drzavi SHS/Jugoslaviji. I ova Lasta koja se proizvodila u drzavi Srbiji za Iracane je takodje proizvod jugoslovenske industrije (projektovana je 80ih). Zato kazem ovo je prvi skroz "srpski" avion, ne racunajuci bespilotne letelice. I vise sam to naveo kao anegdotu.Da, istorija Rogozarskog, Ikarusa, fabrike aviona u Kraljevu itd. mi je dobro poznata.
Onda znas kako se Rogozarski zvao. Eto gde gresis Lasta 95 malo ima sa starom Lastom, lice izdaleka kao sto svi tvrde da je Lasta kopija Socata Epsilon zbog nosa. Treba da znas da je Kobac budzevina od trupova stare Laste vidi se odmah i bas sklepana limarija nosa tako da je ovo i dalje Jugoslovenski proizvod. Svejedno sta su imali kad su prodali Iracanima za ocekivanje je ako bude para da ce moci da naprave Kobca. Nema ni naznaka koji ce motor da koriste. Niti su SDPR budzevine podvesnih kontejnera za Mi-8 neko srecno resenje. Ko zna ko bi to kupio, od rasnih turboprop je daleko a opet ce biti brzi i sa boljim manevarskim sposobnostima od stare i nove Laste da pokrije dosta od obuke na mlaznim avionima za sicu i mozda brza igracka za bogatase Kad su koristili Kraguja na Kosovu i ovaj ima sanse da prezive negde i za te namene ali tesko da ce ga neko kupiti da mu to bude osnovna namena samo dobar trening sa ubojnim sredstvima.
Link to comment
  • 3 weeks later...

Create an account or sign in to comment

You need to be a member in order to leave a comment

Create an account

Sign up for a new account in our community. It's easy!

Register a new account

Sign in

Already have an account? Sign in here.

Sign In Now
×
×
  • Create New...