Jump to content
IGNORED

Ratno vazduhoplovstvo Srbije


Muwan

Recommended Posts

Ili ce jednostavno postajati sve gore i gore za zivot...nema nigde pisanog pravila da drzave moraju da postanu bolje ako su suocene sa problemima. Mogu skroz i da propadnu. Vidi pod Somalija (najekstremniji primer). A vecina africkih drzava vec decenijama grca i stagnira i u mnogima je sve gore i gore.
Neće se tu države mnogo pitati. Svetskoj privredi će biti sve više potrebne afričke sirovine, a to nije moguće u konstantnoj klimi građanskih ratova. Pogledaj kako je izgledala Južna Amerika u drugoj polovini 19. veka a kako funkcionišu danas.
Da, i? Kako to menja cinjenicu da su odnosi Jugoslavije i SAD bili visestruko bolji od odnosa Srbije i SAD?
Bili su bolji, a opaska je tu da ilustruje činjenicu da su sada dovoljno dobri da možemo da uradimo ono što nismo onda.
Rekoh, to je sitna, sitna nabavka (20 propeleraca) a i cini mi se da sam citao da je vezana za neko ravnanje dugova izmedju nas i Iraka.
Ali opet je tata morao da odobri tu prodaju.Mogli su jednostavno da nam kažu ne može a da se dug prebije isporukama nafte.
Pazi, mozda me ne razumes ali ja bi voleo da si ti u pravu i da mi mozemo da pravimo domaceg lovca, pa makar samo i za sopstvene potrebe. Samo sto znam da se to sigurno nece desiti..
Ah, hazarde, hajde da probamo ovako :) . Deset godina za razvoj i proizvodnju dva aviona, nazovimo ih Galeb 5 i Orao 3 ;) . Školski i jurišnik. U istom vremenskom roku oformiti klaster domaćih kompanija vezanih za vazduhoplovnu industriju (ima ih i sada, one koje sam postovao sam našao letimičnom pretragom).Uvek je bio plan da se tehnologije osvojene za vreme razvoja NA prenesu na Galeba (za Orla nisam siguran). I još deset godina za razvoj lovca. Od civilnih projekata Utvi dati da radi poljoprivredne YU AG S/D(tehnologija je slična lastinoj),dok bi za helikopterski program bila potrebna nova kompanija (ili da Ikarus opet počne da pravi nešto što leti) VTI vrši razvoj, Moma gradnju prototipa i ostaje investicija u fabriku koja bi menjala Mostar (mada ova postojeća ILR-ova hala može da posluži za početak).Do sada je ulagano u fabrike municije i posle deset godina od rata one kako tako funkcionišu. Isto se može uraditi i sa avionskom industrijom.Što se tiče one pominjane hale za helikopter, evo je,x1hmpx.jpgAko sam dobro shvatio, u pitanju je bela zgrada (oko 17.000 kvadrata ili kvadrat od oko 130*130 metara)u donjem desnom uglu, izgrađena 1988.Trenutno u vlasništvu banke

Vansudski postupak prodaje - Poslovni prostorHala specijalnih alatnih mašina, Beograd Naš broj V 289Na osnovu Rešenja Prvog Osnovnog suda u Beogradu broj dn.4562/11 od 23.05.2011.godine,NLB Banka kao hipotekarni poverilac u izvršnom vansudskom postupku metodom neposredne pogodbe u svoje ime prodaje sledeću nepokretnost upisanu u zk.ul.3027 KO Železnik na katastarskim parcelama: 2954/1,2954/2,2954/3,2953/2,2953/1,2953/3,2952/2,2952/1,2949,2948/1,2943/11,2951/4,2961/3,2961/4,2951/1,2948/3,2947/2,2948/4,2951/3,2950,2947/3,2957/2,2957/3,3050/7:- Hala specijalnih alatnih mašina "Ivo Lola Ribar" u Beogradu, ul. Jugoslovenska broj 2, površine 17.923,42m2, godina izgradnje: 1988.godine. Osnovnu konstrukciju čini armirana betonska konstrukcija. Izvedene su instalacije vodovoda, kanalizacije, elektrike i ventilacije.Sva zainteresovana lica svoje ponude za kupovinu pomenutih nepokretnosti mogu da dostave na adresu:NLB BANKA AD BEOGRAD Služba za problematične plasmane Trg Mladenaca 1-3 21000 Novi Sadkao i da u cilju dobijanja dodatnih informacija kontaktiraju banku putem telefona na broj: 021/6615-500, lok 442.

Pominje se i u ovom članku ukratko, pitanje je samo da li će u nju uspeti da uselee nekog iz industrije koja nas zanima na ovoj temihttp://www.politika.rs/rubrike/Beograd/Jos-jedna-sansa-sansa-za-fabrike-propalih-gradskih-giganata.lt.html

Sto se tice tvog optimizma - ta infrastruktura za razvoj (za razvoj, ne za proizvodnju) je jedino sto postoji. Ne postoji volja, ne postoji kadar, ne postoje pare i ne postoji proizvodna sposobnost.
Srećom, drugo, treće i četvrto se da lakše nadomestiti nego prvo. Temelje imamo. Daću ti još jedan primer, identičnu stvar su govorili za Naučno Tehnološki park Zvezdara. Sećaš se toga? http://www.beobuild.rs/read.php/511.htmlNa temi o tome sam pre više godina pisao o tom projektu. Zamisli, u 2011,kada je kriza, ima i volje i kadrova i para da se to završi, bar deo.
A jel se i svaki deo sklapa rucno? A gde je uloga pratece industrije? Na to sam mislio - to ima Kina, to ima SAD, to ima Evropa, ali Srbija nema. Znaci tvoja ideja je da sklapamo rucno avion sastavljen 80-90% od stranih delova? Pa kako ce onda biti jeftin?
Ideja sa klasterom je da se prikupe firme koje sada već postoje u projektu modernizacije Galeba.Najskuplji delovi su motor i softver.Nije moja ideja već način gradnje aviona od WW2. Prvo ćemo morati da kupimo, drugo možemo sami da razvijamo.btw. Koliko dobavljača širom planete ima Boing za Dreamliner-a ili Airbus za A380?
Modernizovani Super Galeb nema trziste napolju,
Pa, od 1950 se obuka pilota vrši tako da se prvo obučavaju na klipnim avionima, pa na mlaznim. Teško mi je da poverujem da nije potreban mlazni školski avion.Potreban je i mlazni avion za naprednu obuku pa tek onda lovac. Mi možemo da proizvodimo prva dva modela. Uvek će biti potrebni. Nisi razmišljao o tome da oba mogu sasvim fino služiti istoj nameni u civilne svrhe?
Meni je pomalo tesko da poverujem da svi ti svetski proizvodjaci vojnih aviona koji jure svaku mogucu porudzbinu do sada nisu uvideli da postoji potreba za ovakvim avionom (slepi su kod ociju? sta?) i da nemaju bar neki koncept koji bi zadovoljio tu trzisnu potrebu za koju ti verujes da je dosta velika. Pre ce biti da ne postoji trziste.
Koncepata ima koliko hoćeš, ali niko ti napolju neće kupiti avion koji nije i u sastavu tvog sopstvenog vazduhoplovstva. A tu dolazimo do priče o različitim koncepcijama razvoja, potrebama, naduvanim budžetima za razvoj, smanjivanju broja naručenih aviona što drastično povećava cenu pojedinačnog primerka, izvoznim dozvolama i sličnim problemima.Ali sem lovca i Orla, mušterije ne moraju da nose uniformu. A ima i naravno niskih udaraca od strane konkurencije koje se može pročitati iz izjava predstavnika Aerosptial-a. n4h4ra.jpgU prevodu: vi ste mnogo glupi što hoćete da bacate pare na razvoj helikoptera, bolje da za mnogo manje para kupite naš modifikovan,par komada koliko vam treba. Suviše ste vi sitni da nam pravite konkurenciju na trećim tržištima, bavite se proizvodnjom malina.
Procena ukupnih troškova razvoja NA krajem osamdesetih je bila 3 milijarde dolara. Razvijena je maketa za ispitivanje u aerotunelima i maketa kabine. Toliko od razvoja.
Ono što ne navodiš je da se na toj opremi može razviti koliko hoćeš aviona. Najveći deo tih para je otišao na infrastrukturu,osvajanje pojedinih tehnologija a ne specifičan projekat.
Spram tražnje i ponuda.
muzejska
Ja sam čuo (od nekog tipa iz Pančeva) da se Utva definitivno zatvara for good kad završe poslednju isporuku iračkih Lasta.
http://airserbia.com/magazin/vuk/Utva96/index.htmhttp://airserbia.com/magazin/vuk/Utva96/index2.htmhttp://airserbia.com/magazin/vuk/Utva96/index3.htm
Link to comment

Država nam se raspala pre nego što su nabavili svu opremu neophodnu za sklapanje, uspeli su da naprave samo halu. Radio si na nori? Imaš li informacija šta je ostalo od proizvodnog pogona za proizvodnju Astazou IIIA motora za Gazele? To bi trebalo da se nalazilo u jednoj od hala u komšiluku. btw. jedan interesantan dokument, kako i pod kojim uslovima G-4 može da parira Fantomu.

2yo635x.jpge5frs2.jpgdwwbj4.jpgkevz41.jpg2568nbr.jpg2e6604j.jpg

Link to comment
Neće se tu države mnogo pitati. Svetskoj privredi će biti sve više potrebne afričke sirovine, a to nije moguće u konstantnoj klimi građanskih ratova. Pogledaj kako je izgledala Južna Amerika u drugoj polovini 19. veka a kako funkcionišu danas.
Hoces reci Kina ce izvrsiti invaziju na Afriku da bi osigurala tok sirovina? Ili tako nesto? Mislim, sirovine mogu fino da se eksploatisu i dok je zemlja u totalnom rasulu. Vidi pod Irak i nafta, zapadnocentralna Afrika i dijamanti...
Bili su bolji, a opaska je tu da ilustruje činjenicu da su sada dovoljno dobri da možemo da uradimo ono što nismo onda.Ali opet je tata morao da odobri tu prodaju.Mogli su jednostavno da nam kažu ne može a da se dug prebije isporukama nafte.
Mogli su, ali ovako je upisan u srpskoj javnosti mali plus za Sutanovca, inace miljenika americke ambasade (da, mislim da nije bilo Sutanovca i njegovih bliskih veza sa Amerima, da ne bi bilo prodaje 20 Lasti Iraku).
Ah, hazarde, hajde da probamo ovako :) . Deset godina za razvoj i proizvodnju dva aviona, nazovimo ih Galeb 5 i Orao 3 ;) . Školski i jurišnik. U istom vremenskom roku oformiti klaster domaćih kompanija vezanih za vazduhoplovnu industriju (ima ih i sada, one koje sam postovao sam našao letimičnom pretragom).Uvek je bio plan da se tehnologije osvojene za vreme razvoja NA prenesu na Galeba (za Orla nisam siguran). I još deset godina za razvoj lovca. Od civilnih projekata Utvi dati da radi poljoprivredne YU AG S/D(tehnologija je slična lastinoj),dok bi za helikopterski program bila potrebna nova kompanija (ili da Ikarus opet počne da pravi nešto što leti) VTI vrši razvoj, Moma gradnju prototipa i ostaje investicija u fabriku koja bi menjala Mostar (mada ova postojeća ILR-ova hala može da posluži za početak).Do sada je ulagano u fabrike municije i posle deset godina od rata one kako tako funkcionišu. Isto se može uraditi i sa avionskom industrijom.
Ikarus vise ne postoji. Postoji Ikarbus, koji je fabrika koja pravi karoserije za autobuse i onda u te karoserije montira druge delove autobusa koje nabavlja od drugih proizvodjaca. Mogao si komotno i da kazes "da Rogozarski pocne opet da pravi nesto sto leti" jer su obe firme (Ikarus i Rogozarski) istorijska kategorija. Dakle morao bi da ih pravis od nule.Drugo ti kazes 10 godina za razvoj Galeba 5 i Orla 3. Predpostavljam kao nastavak prethodnih projekata Super Galeba i Orla, dakle modernizacija (i ako bi se mozda pravili novi avioni skroz). Recimo da pocnemo sutra, ti avioni bi bili spremni za proizvodnju 2021. E sad posto mi kaskamo za svetom i posto nemamo skoro nikakav razvoj od '90. do danas, to znaci da bi za 10 godina imali avione kakvi vec sada postoje na trzistu i prodaju se. A onda krecemo u razvoj, cega, lovca 4. generacije? Dobro, 4++. I za njega nam onda treba min. 10 godina, i onda, sta, imamo ga - 2031.? Kada ce vec mnogi 4, 4+ i 4++ avioni zapravo izlaziti iz upotrebe ili bar biti na polovini svog upotrebnog veka. Dakle imas avion koji je fakticki zastareo pre nego sto je usao u upotrebu. Jedino bi imalo smisla da razvijas avione 5. generacije ali za to nemamo nit para nit znanja.
Srećom, drugo, treće i četvrto se da lakše nadomestiti nego prvo. Temelje imamo. Daću ti još jedan primer, identičnu stvar su govorili za Naučno Tehnološki park Zvezdara. Sećaš se toga? http://www.beobuild.rs/read.php/511.htmlNa temi o tome sam pre više godina pisao o tom projektu. Zamisli, u 2011,kada je kriza, ima i volje i kadrova i para da se to završi, bar deo.
Naucni park Zvezdara je sada samo nekoliko zgrada. Neko treba te zgrade i da popuni i da se tu nesto radi, a to cemo tek da vidimo. Uostalom, izgraditi 5-6 zgrada gde ce se mozda na kraju smestiti vec postojece firme ili instituti koji kubure sa prostorom i uslovima nije isto kao i zapoceti razvoj avioindustrije od nule fakticki.
Ideja sa klasterom je da se prikupe firme koje sada već postoje u projektu modernizacije Galeba.Najskuplji delovi su motor i softver.Nije moja ideja već način gradnje aviona od WW2. Prvo ćemo morati da kupimo, drugo možemo sami da razvijamo.btw. Koliko dobavljača širom planete ima Boing za Dreamliner-a ili Airbus za A380?
Sve to lepo zvuci, ali fakticki, ti pravis ovde avioindustriju od nule. Ovo sto se radi sada (Lasta, G-4MD) se radi nekako na o-ruk i ko god je tu, nije dovoljan za nesto mnogo mnogo ozbiljnije.
Pa, od 1950 se obuka pilota vrši tako da se prvo obučavaju na klipnim avionima, pa na mlaznim. Teško mi je da poverujem da nije potreban mlazni školski avion.Potreban je i mlazni avion za naprednu obuku pa tek onda lovac. Mi možemo da proizvodimo prva dva modela. Uvek će biti potrebni. Nisi razmišljao o tome da oba mogu sasvim fino služiti istoj nameni u civilne svrhe?
Lasta moze da se koristi u civilne svrhe, tj. klipni trenazni avion moze. Mada je tu vec ogromna konkurencija na trzistu. Pogledajmo i taj Irak, koji je kupio od nas 20 Lasti - oni su takodje kupili od Amerikanaca T-6 Texan, i dva modela Cesne (sto mi pojacava uverenje da ta prodaja Lasti ravnanje nekih starih dugova i sl.).Sto se tice mlaznih trenaznih aviona - kako se mlazni vojni trenazni avioni koriste u civilne svrhe? Ne znam za takve slucajeve. Ti avioni se prave da bi "simulirali" ponasanje lovaca, jurisnika...a ne Boinga 737. Npr. kolko znam u Vrscu Jat obucava pilota na Cesnama i sl. Nikad nisam cuo da koriste, npr., G-2.Sto se tice skolskih mlaznjaka, i tu na trzistu imas veliku ponudu, pa nesto nisam primetio da im cvetaju ruze:MiG-AT - nema kupacaJak-130 - 9 u upotrebi u Rusiji, Rusija narucila 60 ukupno, Vijetnam narucio 8, Alzir 16Alenia Aermacchi M-346 - Italija narucila 15, Singapur 12EADS Mako - de fakto otkazan projekatHongdu L-15 - trenutno 2 prototipa u KiniKAI T-50 Golden Eagle - 70ak uslo u upotrebu u Koreji (narudzbina za oko 150 ukupno), Indonezija narucila 16HAL HJT-36 - par prototipova u IndijiIAR-99 - 22 u upotrebi u Rumuniji, nema stranih kupaca (a nudili su ga godinama)Ako idemo malo dalje u proslost, videcemo da su Cesi imali mrsave rezultate sa L-59 (koji je radjen kao zamena za L-29 i L-39). Od njega su 90ih razvili jurisnik L-159 (jedini noviji "cist jurisnik" za koga znam da se nudi na trzistu). Kupila ga je Ceska RV, i pored iskazanog interesovanja od par drugih, taj avion nema nijednog stranog kupca.Ti sad predlazes da za 10 godina izadjemo sa skolskim avionom koji ce biti u istoj kategoriji kao svi gore nabrojani? Ako kupaca ima, do tada ce ih ova sarolika ponuda (Britanci npr. jos uvek nude i modernizovane verzije svog Hawk-a) zadovoljiti.
Koncepata ima koliko hoćeš, ali niko ti napolju neće kupiti avion koji nije i u sastavu tvog sopstvenog vazduhoplovstva. A tu dolazimo do priče o različitim koncepcijama razvoja, potrebama, naduvanim budžetima za razvoj, smanjivanju broja naručenih aviona što drastično povećava cenu pojedinačnog primerka, izvoznim dozvolama i sličnim problemima.Ali sem lovca i Orla, mušterije ne moraju da nose uniformu.
Pa nije bas skroz tacno, pravljenje "verzije za izvoz" je standardna praska, a npr. USAF je samo par godina koristio F-5 i F-104, dva modela koja su decenijama bila stozer mnogih vazduhoplovstava. Takodje ako pogledas Su-30/35, vise ga ima u sastavu stranih RVa nego ruskog.
A ima i naravno niskih udaraca od strane konkurencije koje se može pročitati iz izjava predstavnika Aerosptial-a.
I kako onda da se mi izborimo uspesno sa tim za tih tvojih 10-20 god., kao novi takmac na vec krcatom trzistu, i kao politicki i ekonomski vrlo neuticajna zemlja?
Ono što ne navodiš je da se na toj opremi može razviti koliko hoćeš aviona. Najveći deo tih para je otišao na infrastrukturu,osvajanje pojedinih tehnologija a ne specifičan projekat.
A ta infrastruktura rdja od 90 i neke, a bar 50% tih kadrova koji su tu tehnologiju osvojili otisli su napolje.bigvlado, cenim ja tvoj entuzijazam, ali ovo sto ti pricas je jednostavno apsolutno i totalno nerealno - i nece se dogoditi. U to sam 99,999999% siguran.Sto se tice vojnih mlaznjaka - trenaznih, jurisnih, lovackih - tu smo jednostavno izgubili korak sa svetom, svi su otisli daleko ispred dok smo mi, ne samo tapkali u mestu, vec nazadovali.I sad vise nismo zemlja od 20+ miliona ljudi nego siromasna zemljica od 7 miliona ljudi i nemamo vazduhoplovstvo koje ce da slupa par stotina miliona u 100 komada domacih aviona kako bi mi mozda uhvatili opet korak sa svetom u sledecih 20 godina.Ovo sa Lastom i G-4MD je tek nesto da se omoguci da ostatak nase avioindustrije nekako zivotari i ne crkne skroz, da mu se da poslednja sansa da se preorijentise na nesto od cega moze da zivi, npr. proizvodnje jeftinih BPLova. To je neko novo trziste, neki novi segment gde se stvari jos razvijaju i gde neko ko nije veliki igrac moze da upadne i mozda nadje sebi neki nisu na trzistu. A ako se ne uspe u tome do isporuke poslednje Laste i G-4MD, sa tim poslednjim isporukama ugasice se i potpuno srpska avioindustrija. I to bi bilo to.
Link to comment
Hoces reci Kina ce izvrsiti invaziju na Afriku da bi osigurala tok sirovina? Ili tako nesto? Mislim, sirovine mogu fino da se eksploatisu i dok je zemlja u totalnom rasulu. Vidi pod Irak i nafta, zapadnocentralna Afrika i dijamanti...
Ovo nije bas tacno. Kongo je specifican jer:
Artisanal mining (small-scale digging by individuals, families and communities using basic equipment, such as sieves and pans) has prevailed in the DRC, encouraged by new laws in 1981 that forced the Société Minière du Bakwanga (MIBA) to open up the majority of its yields to artisanal diggers. Companies mining in the Democratic Republic of Congo include SouthernEra Diamonds and BHP Billiton.
Dok se u Dzoanengu u Kalahariju vadi na otvorenom ogromnom kopu (slicno ko u Sibiru u Rusiji). Rudnik ima nekoliko kilometara u precniku, masinerija koja se koristi kosta enormne sume novca i zahteva kvalifikovanu i dobro organizovanu radnu snagu. Da je sve tako jednostavno zasto bi nafta iz Libije slabije tekla nego pre rata? Konstantno puskaranje i urusavanje infrastrukture ce samo smanjivati proizvodinju resursa. Biznis je biznis i nesto ce teci i vaditi se i u raspalim drzavama ali ni priblizno kao u onim sa stabilnim vladama. A neke stvari mozda uopste ne budu mogle da se organizuju. Druga stvar je sto za razliku od raspalog zapada, jug pa i istok Afrike (osim Somalije) su prilicno stabilne drzave, bez jacih pokreta otpora i bez konflikata sa susedima. Mislim da tu nije bas tako lako posejati neki rat ili revoluciju.
Link to comment

Naravno ti si u pravu ali resursi mogu i da teku pod nekim represivnim rezimom podrzavanim spolja a da drzava generalno bude raspad.Nego dobro sto si se javio, imamo dakle primer Bocvane. Vrlo stabilna zemlja od nezavisnosti, demokratska, ima cetvrti po redu PPP GDP per capita u Africi.Kako im izgleda vazduhoplovstvo?CF-5A - 9 komadaCF-5B - 5 komada(CF-5 je kanadska verzija F-5. Bocvana ih je kupila polovne 1996.)Pilatus PC-7 - 6 + 5 narucenih+ par helikoptera i transportnih aviona. Potencijalni kupac nekog novog novog aviona? Pa ispada ne bas.

Link to comment
Država nam se raspala pre nego što su nabavili svu opremu neophodnu za sklapanje, uspeli su da naprave samo halu. Radio si na nori? Imaš li informacija šta je ostalo od proizvodnog pogona za proizvodnju Astazou IIIA motora za Gazele? To bi trebalo da se nalazilo u jednoj od hala u komšiluku. btw. jedan interesantan dokument, kako i pod kojim uslovima G-4 može da parira Fantomu.

2yo635x.jpge5frs2.jpgdwwbj4.jpgkevz41.jpg2568nbr.jpg2e6604j.jpg

Ne. Deo hale je bio iznajmljen jednoj firmi u kojoj sam tada radio pa sam imao prilike da vidim šta se u Loli (ne)radi (neki majstor je po ceo dan polirao neki kalup za Floridu Pick-up)Davno je to bilo, ali mi se čini da nije bilo nikakve opreme za proizvodnju tog motora. Izgleda da su to "odjavili" znatno ranije.Jedina velika stvar na kojoj su tada radili je bila neka barža (jedva su je izvukli kroz kapiju), i ovo što su radili za CERN.edit: zaboravih da napomenem da se tu radilo i blindiranje onih Hummer-a, pod nadzorom stručnjaka iz Izraela. Edited by cika tale
Link to comment
Naravno ti si u pravu ali resursi mogu i da teku pod nekim represivnim rezimom podrzavanim spolja a da drzava generalno bude raspad.Nego dobro sto si se javio, imamo dakle primer Bocvane. Vrlo stabilna zemlja od nezavisnosti, demokratska, ima cetvrti po redu PPP GDP per capita u Africi.Kako im izgleda vazduhoplovstvo?CF-5A - 9 komadaCF-5B - 5 komada(CF-5 je kanadska verzija F-5. Bocvana ih je kupila polovne 1996.)Pilatus PC-7 - 6 + 5 narucenih+ par helikoptera i transportnih aviona. Potencijalni kupac nekog novog novog aviona? Pa ispada ne bas.
Pa trebas uzeti u obzir da je ovo zemlja koja nema pravih neprijatelja. U okolini zu tiha Zambija, Angola okrenuta sebi, Namibija sa kojima su na prst u dupe, SAR koji je ko neki veliki rodjak. Jedini moguci problem je Zimbabve iz kog dolaze reke imigranata ali oni nemaju ni jednog saveznika i vrlo losu reputaciju i mislim da Mugabe nije uopste tako tup ko sto se cini (drugo je pitanje koliko je dobar po svoje zemljake). Daklem potrebe za neku pravu vojsku zapravo i nema, ovo je vise igrarija. No pricalo se (sadasnji precednik Bocvane je general-pukovnik po profesiji) da ce biti potroseni neki silni meleoni na nove avione al dal je to stopirano zbog krize ili odbaceno zanavek ne znam... No, nije Bocvana izdvojen primer, sve zemlje juzno i istocno od Konga su stabilne i mirne, osim Somalije. Mislim da mozda u Ugandi jedino postoji neki slabasni pokret otpora + ono u Angoli, al to prakticno nema skoro nikakav uticaj na te zemlje. Te zemlje su takve od nezavisnosti i imaju sve sasvim dobar privredni rast, urbanizaciju i sl. Jedina zemlja koja ekonomski (i uopste organizaciono) se ne razvija koliko bi trebalo je SAR ali je i dalje prilicno stabilna i bez nekih medjuplemenskih trzavica. Rasna mrznja itekako postoji ali rekao bih da je pod kontrolom (ovo iz prica SARovaca, znacu blize za par dana kad odem na kurseve tamo :D ). A kineza imas na tone i dolaze li dolaze novi. Grade puteve u Keniji, aerodrom u Bocvani... Mislim da ce to samo podstaci rast. Sta ce biti ubuduce ne znam, zasad deluje stabilno al nikad nisi siguran dal ce nekom da dune da izvadi macete ko u Ruandi ili u Keniji nakon izbora. Brzo se zavrsi i nastavi dalje al sta to vredi za mrtve :( Ono sto je dobro je da se sve vise povezuju i nadam se da ce ostati fokusirani na to. Za sad izgleda da hendluju koliko-toliko dobro krizu, sto je valjda dobar znak za buducnost.A dal je to trziste za galebove naslednike stvarno ne znam.
Link to comment

offtopik ideš u Zuid Afriku? Ajd izvidi i pronjuškaj kako dišu narod™ oko mlađanog Đulijusa Maleme. Da vidimo jesu li ga uspješno uštrojili ili će mali vatreni ustati ko feniks i srediti Zumu.

Link to comment
offtopik ideš u Zuid Afriku? Ajd izvidi i pronjuškaj kako dišu narod™ oko mlađanog Đulijusa Maleme. Da vidimo jesu li ga uspješno uštrojili ili će mali vatreni ustati ko feniks i srediti Zumu.
Joj ne spominjimi tog lika. Kukalo se (medj belima) kad je Mbekija zamenio nacionalista-populista Zuma a ako ovaj dodje (a ne opameti se) to lako moze biti novi Zimbabve. Nego to jedino ako naletim na nekog bura, kako zamisljas da pitam crnca dal je za Malema, sta ako mi kaze "yes, with all my heart"? :wacko:Mislim da je zadnja vest bila da ga je Zuma fino ishendlovao.
Link to comment

Mislim da je Zuma mnogo namazaniji lik od Mbekija. Prosao je silne optuzbe i za korupciju i silovanja i napade unutar partije... i idalje jase. To jest, vise se nadam. I sada su svi buri koje sam sreo kukali kako su po pravima iza ulicnih pasa. Kako bi tek bilo sa ovim "jedan metak za jednog bura" ne smem ni da pomislim. U stvari znam - bio bi isti Zimbabve. Samo se nadam da i vecinsko stanovnistvo nece toliko pasti na te price o crnom komunistickom raju vec ce pogledati kako to u praksi izgleda u bivsoj zitnici Afrike.

Link to comment
MiG-AT - nema kupacaJak-130 - 9 u upotrebi u Rusiji, Rusija narucila 60 ukupno, Vijetnam narucio 8, Alzir 16Alenia Aermacchi M-346 - Italija narucila 15, Singapur 12EADS Mako - de fakto otkazan projekatHongdu L-15 - trenutno 2 prototipa u KiniKAI T-50 Golden Eagle - 70ak uslo u upotrebu u Koreji (narudzbina za oko 150 ukupno), Indonezija narucila 16HAL HJT-36 - par prototipova u IndijiIAR-99 - 22 u upotrebi u Rumuniji, nema stranih kupaca (a nudili su ga godinama)
Zaboravio si ovde BAE Hawk i AMX international.Sem tate HAWK-a, za apgrejdovani G4 ostalo je druga liga, tako da mu i nisu neka konkurencija.
Link to comment

Hawk i G4 su ista generacija, a Jak-130 i M346 su generacija ispred. IAR-99 je vrlo slican G4 i imam neki osecaj da su im nasi tu nesto pomogali oko razvoja, ili bar prodali neke skice i planove

Link to comment

Create an account or sign in to comment

You need to be a member in order to leave a comment

Create an account

Sign up for a new account in our community. It's easy!

Register a new account

Sign in

Already have an account? Sign in here.

Sign In Now
×
×
  • Create New...