Jump to content
IGNORED

Ratno vazduhoplovstvo Srbije


Muwan

Recommended Posts

Just now, Frile said:


volim ja vikipediju (zaista), ali ovo je tekst bez referenci

To je već viša matematika za mene :nono2_uc:

Samo previše koicindencije, da to meni ispriča čovek tet-a-tet i da to bude negde publikovano, pa makar i na vikipediji. Ja nisam autor, kunem se..

Link to comment
8 minutes ago, Constantin said:

Samo previše koicindencije, da to meni ispriča čovek tet-a-tet i da to bude negde publikovano, pa makar i na vikipediji. 

Aman bre covece, pa ako mislis na obaranja americkih aviona, to je publikovano i pretresano onoliko, eno ti covek gore dao i imena pilota i lokacije i kratak opis desavanja, sa sve naknadnim pregovaranjima.

Niti je bilo tajna, niti je mogla da bude tajna da su Jugoslavija i Izrael jedini pucali na Amerikance kao njihovi deklarativni saveznici...

Link to comment
3 hours ago, Constantin said:

 

 

Ja uglavnom pišem po sećanju, ono što su mi drugi preneli. Ne volim da pametujem tako što izguglam.....Uglavnom su te priče bile tačne, a tako sam i poverovao. Ne moraju da budu Tanderbolti, možda su to neki kukuruzari bili, ali svakako nije iz rubrike "zvanično"...isti lik mi je pričao da smo posle rata oborili dva američka aviona, iznad Slovenije, pa je Tito to peglao. Šta znam, možda i to nije tačno. Naravno, nije mi bila namera da baš nekog uplašim :nono2_uc:

O obaranju C47 iznad Slovenije možeš da čitaš u monografiji 83.LAP nije to nikakva tajna.Jedan je teško oštećen ali je sleteo u livadu negde kod Kranja.Drugi je oboren i tad je izginula kompletna posada.Znaju se i imena pilota koji su bili u dežurnoj pari i tačan sled dogadjaja.

 

A Tito nije hteo da plati oborene avione, već samo da nadoknadi porodicama.

  • Hvala 1
Link to comment
Just now, namenski said:

Aman bre covece, pa ako mislis na obaranja americkih aviona, to je publikovano i pretresano onoliko, eno ti covek gore dao i imena pilota i lokacije i kratak opis desavanja, sa sve naknadnim pregovaranjima.

Niti je bilo tajna, niti je mogla da bude tajna da su Jugoslavija i Izrael jedini pucali na Amerikance kao njihovi deklarativni saveznici...

Nemoj da se nerviraš. Ja stvarno ne znam o tome što ti pričaš, a i to što je publikovano, ne znam kad. Iskreno, nisam čitao, ni to na forumu ili gde god. Ja sam pričao o razgovoru sa ljudima pre 30-35 ili više godina. Ti ljudi su pomrli pre nekoliko decenija od starosti. Znaš li kad je bio Brionski plenum. Izvini, nije mi bila namera da te iznerviram.

Link to comment
9 minutes ago, Bambula said:

O obaranju C47 iznad Slovenije možeš da čitaš u monografiji 83.LAP nije to nikakva tajna.Jedan je teško oštećen ali je sleteo u livadu negde kod Kranja.Drugi je oboren i tad je izginula kompletna posada.Znaju se i imena pilota koji su bili u dežurnoj pari i tačan sled dogadjaja.

 

A Tito nije hteo da plati oborene avione, već samo da nadoknadi porodicama.

Imaš literaturu, dobro si obavepten itd ???

Link to comment
6 minutes ago, Constantin said:

Izvini, nije mi bila namera da te iznerviram.

Aman3 odakle ti uopste pomisao da sam se iznervirao? :D 

Ti pises, ja citam, pa ja pisem, itd, itd...

A da cu da se nerviram zbog piskaranja na forumu, ma daj bre... :D 

  • Hvala 1
Link to comment
1 hour ago, nautilus said:

Sli;an problem ce ya koju godinu imati i Srbija jer nemamo mehanicare za superpume, na primer. Jer neko ko je to nabavljao nije razmisljao da se tehnika kvari.

 

Jel' realno da ugovor nije podrazumevao obuku mehaničara? Jesu li tako i C-295 kupili?

 

Uopšte, otkud to da nisu uzeli Mi-17, pretpostavljam da je značajno jeftiniji?

Link to comment
8 hours ago, zorglub said:

 

Jel' realno da ugovor nije podrazumevao obuku mehaničara? Jesu li tako i C-295 kupili?

 

Uopšte, otkud to da nisu uzeli Mi-17, pretpostavljam da je značajno jeftiniji?

Pa uzeli su 2-3 još kada, trebalo je još ali rat... 

  • +1 1
Link to comment
9 hours ago, Constantin said:

Ja sam pričao o razgovoru sa ljudima pre 30-35 ili više godina. Ti ljudi su pomrli pre nekoliko decenija od starosti. Znaš li kad je bio Brionski plenum. Izvini, nije mi bila namera da te iznerviram.

Sećanje je krhko, odavno dokazano , bar u vazduhoplovnoj istoriji, ukrštanjem izjava i dokumenata, to što su matori UDBAši pričali ispred prodavnice, mačku o rep.
O WIKIPEDIA ekspertima tek ne bih, nije tema za ovaj topik.
Izjave samih pilota  su se pokazale prenaduvanim i neistinitim , kamoli  nekoga ko sa avijacijom veze nema.
Skloniji sam da poverujem da su tvoji sagovornici jednostavno pobrkali  destinacije, pa Albaniju uneli u svoju priču, posle rezolucije IB, bežalo se uglavnom u Rumuniju, i Bugarsku a bogami i na Zapad, Italiju i Austriju.

 

Prebezi 1948. godine
1. Pero Popivoda (general-major) 16. avgusta 1948.god. vrši prebeg sa školskim Po-2 iz Zemuna za Rumuniju.
Po-2, ev.broj 0099. Spustio se kod Temišvara. Posle više nedelja otezanja rumnske vlasti su dozvolile da jugoslovenska ekipa vrati avion. Sedmog septembra 1948. godine dva pilota i mehaničar zatekli su u Temišvaru avion prebojenih jugoslovenskih oznaka (!), ispražnjenog rezervoara - a kako Rumuni nisu hteli da im daju gorivo morali su da ga pretaču iz aviona kojim su doleteli u Rumuniju. Avionu su nedostajale tehničke knjižice, kao i neka druga oprema, koju su iznenadni domaćini bili poskidali.
2. Malo kasnije na isti prebeg odlučuju se Berislav Supek, komandant zemunskog 119.vazduhoplovnog transportnog puka i njegov načelnik štaba Aleksandar Opojević. Primorali su pilota aviona Šće-2 da da posle rutinskog zadatka promeni pravac i sleti u Rumuniju.

 

Prebezi 1949. godine
1. Iz 94.puka u Skoplju, jedan pilot, Crnogorac, preleteo je sa Jak-9P u Bugarsku.
2. Iz Niša su u tom periodu zabeležena dva bekstva (avionim Il-2, Po-2)

 

Prebezi1950. godine
Komadant 32.divizije Predavec , prebegao nazapad

 

Prebezi1951.godine
1. Vlado Popivoda, brat generala Popivode prebeglog 1948.god., sa tri člana posade.
2. jedan nastavnik letenja iz 185.puka u Ljubljani na avionu Jak-3. prebeg na zapad

 

Prema jednom izveštaju u prvih deset meseci 1951. bilo je 17 slučajeva prebega vazduhoplovaca. U taj broj uključeni su svi načini bekstva u inostranstvo, a ne samo avionom.
Dukovac, Ličina, Vućina, ecx NDH piloti, aktivirani u JRV su još ranije pobegli na zapad.

 

To je uglavnom cela storija o prebezima, bežalo se levo i desno ali niko u Albaniju.

 

Svaka čast tvojim blaženopočivšim izvorima ali jednostavno, to što su ti ispričali nije istina.

 

  • +1 2
  • Hvala 1
Link to comment
2 minutes ago, Pegin said:

U taj broj uključeni su svi načini bekstva u inostranstvo, a ne samo avionom.

I tek da se pomene, ukljuceni su i sasvim razliciti ideoloskitm motivi: u zemlje istocnog bloka bezali su IB opredeljeni pojedinci, a na Zapad - prozapadno opredeljeni...

Link to comment
On 4. 9. 2024. at 0:57, Vasilij Zajcev said:

Oni su dovedeni na taj F3-R standard, koji može koristiti i meteor, ali su sami projektili izostali. Radili su i zajedničke vežbe sa Francuzima, koje su podrazumevale "dejstvo" po ciljevima preko linije horizonta, ali sa sve MICA raketama ispod krila.

Hrvatski Rafali lete nenaoružani

.. i letjet će tako dok se potpuno ne završi letačka i navigacijska i onda počne obuka s oružanim sistemima, bilo je rečeno negdje, na Korzici.

  • +1 1
Link to comment

Create an account or sign in to comment

You need to be a member in order to leave a comment

Create an account

Sign up for a new account in our community. It's easy!

Register a new account

Sign in

Already have an account? Sign in here.

Sign In Now
×
×
  • Create New...