Jump to content
IGNORED

Ratno vazduhoplovstvo Srbije


Muwan

Recommended Posts

1 hour ago, namenski said:

 

I - nikakav Tito to nije peglao, naprotiv: Jugoslovene se moralo drzati na uzdi od strane neces verovati samog Staljina da se oko Trsta ne dohvate ne samo sa Italijanima nego i sa Amerikancima i Britancima...

I za to nikakva odsteta nije placanja...

Bilo to ludo...

Nećeš verovati ali....

https://sr.wikipedia.org/sr-el/Обарање_америчких_авиона_1946.

Link to comment
33 minutes ago, namenski said:

 

 

 

Edit: mislis da ispred prica rankovicevaca i prica ispred seoske prodavnice ima neke bitne razlike? :D 

Naravno....

Link to comment
33 minutes ago, x500 said:

Od 1945e JRV je imala nekoliko trenaznih i skolskih aviona:

- sovjetske Jak ut2, jak 7u i 9u - njih su Albanci mogli da dobiju direktno od ussr

- britanaki Tiger Moth - dvokrilac (tesko da je bio neka pretnja, a i da je nosio nesto od bombi)

- eventualno jos neki unikatni avion

 

P47D Tanderbolt je dobijen tek 1952 godine. 

F-84 Tanderjet od 1953e ulazi u upotrebu.

Ja sam se "ogradio" za marku aviona...

Link to comment
2 minutes ago, Constantin said:

Jao, sve sve, samo nemoj Wikipediju... :D 

Nisam bio jasan, a peglanje je u svakom slucaju bio prejak izraz: placena je odsteta za pojedince, a ne za imovinu sto je uobicajeni metod maltretiranja slabijih...

Uostalom, nebitno, osim mozda da se niko nije izvinjavao, skidao gatje...

1 kompromis recimo, ali koji ni malo ne umanjuje дрчност rusenja americkih aviona od strane 1 male i tada ekstremno siromasne zemlje...

Dok, recimo, kompromisa nije bilo kada je od post-WW2 jugoslovenske vlade trazeno da nadoknadi imovinu jugoslovenskih brodovlasnika i to ne samo za nacionalizovane brodove, nego i za neke od brodova potopljenih u ratu i to dok su bili u sluzbi Saveznika...

Tu, iz nekog razloga, kompromisa nije bilo.

Link to comment
2 minutes ago, namenski said:

Jao, sve sve, samo nemoj Wikipediju... :D 

Nisam bio jasan, a peglanje je u svakom slucaju bio prejak izraz: placena je odsteta za pojedince, a ne za imovinu sto je uobicajeni metod maltretiranja slabijih...

Uostalom, nebitno, osim mozda da se niko nije izvinjavao, skidao gatje...

1 kompromis recimo, ali koji ni malo ne umanjuje дрчност rusenja americkih aviona od strane 1 male i tada ekstremno siromasne zemlje...

Dok, recimo, kompromisa nije bilo kada je od post-WW2 jugoslovenske vlade trazeno da nadoknadi imovinu jugoslovenskih brodovlasnika i to ne samo za nacionalizovane brodove, nego i za neke od brodova potopljenih u ratu i to dok su bili u sluzbi Saveznika...

Tu, iz nekog razloga, kompromisa nije bilo.

 

E pa sad...nemoj ove, to je isto kao i zadruga, nemoj wikipediu...ja nisam mogao da pilotiram onda, druga Titu nisam poznavao, nisam se još ni rodio. Doduše, kad sam bio prvi razred, mahao sam zastavicom SFRJ na trotoaru ulice kojom je prolazio,,,posle sam na istom mestu mahao navijačima Panatenaikosa kad su se vraćali za Grčku, nakon što ih je Zvezda razbucala na Marakani. Tek kasnije, za jedan 29. Novembar, ćale me je odveo na Čair, gostovao je Partizan...od tada za mene postoji samo Radnički...:search_uc:

Link to comment
5 minutes ago, Constantin said:

 

E pa sad...nemoj ove, to je isto kao i zadruga, nemoj wikipediu...ja nisam mogao da pilotiram onda, druga Titu nisam poznavao, nisam se još ni rodio. Doduše, kad sam bio prvi razred, mahao sam zastavicom SFRJ na trotoaru ulice kojom je prolazio,,,posle sam na istom mestu mahao navijačima Panatenaikosa kad su se vraćali za Grčku, nakon što ih je Zvezda razbucala na Marakani. Tek kasnije, za jedan 29. Novembar, ćale me je odveo na Čair, gostovao je Partizan...od tada za mene postoji samo Radnički...:search_uc:

Dobrotm

 

:)

  • +1 1
Link to comment
54 minutes ago, Peter Fan said:

Ja sam se plasio, a bio u njoj. Plasio se pijanih rezervista.

Prage su cehoslovacke.

 

 

Boforsi su pak imali solidan uspeh a strela 1m je srušila predatora. Ostalo je već dobro poznato. 

Link to comment

Jedina veza sa Albanijom je što smo školovali 22 albanska pitomca  do 1948. godine kada su svi vraćeni u Albaniju.

 

Zaštitu Albanskog neba od upada aviona iz Grčke od juna do septembra 1946  vršio je 113 lovački puk sa YAK-3 prebačen iz Skoplja u Đirokastru, Korču i Tiranu.
Po završetku aktivnosti, svi avioni, posade, ljudstvo i oprema su vraćeni u Jugoslaviju. Ni jedan avion nije tamo ostao.

Piloti Vodopivec i Knežev su   oborili jedan američki C47 , poginulo je pez članova posade.
Amerikanci su tražili 360 000 dolara odštete za avion i posadu, ali je Tito lično odredio samo po 30 000  dolara odštete po članu posade a za avion nije hteo da plati ništa.

 

Svi podaci su iz knjige   Jugoslovensko Ratno Vazduhoplovstvo 1942-1992    Bojana Dimitrijevića


 

  • +1 2
  • Hvala 1
Link to comment
12 minutes ago, Zaboravan said:

Boforsi su pak imali solidan uspeh

Bofors 40mm je od 1936. pa sve do danas uz neznatne modifikacije, 1 legenda, ikona, ne dirati ga...:mad:

 

Bofors-L60-mk12-USS-Hornet-pic.jpg

Link to comment
5 minutes ago, Pegin said:

Jedina veza sa Albanijom je što smo školovali 22 albanska pitomca  do 1948. godine kada su svi vraćeni u Albaniju.

Samo nadovez: ovo sto si naveo je sto se tice vazduhoplovstva, kopnenatm saradnja bila je poprilicno sira i sveobuhvatnija, ukljucujuci i poslovicne 2 Yu divizije cije je prisustvo u Albaniji mnogo naljutilo Staljina...

Bilo je i vojnopomorske saradnje, eno je neko gore, da sad ne trazim, pomenuo Yu ratne brodove...

A istovremeno je Jugoslavija u Nemackoj zagradila 1 poveci teretni brod dodeljen Albaniji kao deo reparacija po svim propisima i mirovnim ugovorima i koji zbog toga nije smeo van Yu voda jer bi ga bilo gde u svetu Albanija prostim postupkom mogla da zapleni...

Balkan.. :D 

  • +1 1
Link to comment
26 minutes ago, Zaboravan said:

Boforsi su pak imali solidan uspeh a strela 1m je srušila predatora. Ostalo je već dobro poznato. 

Sve je to trupna PVO koja formacijski i a i praktično nije deo RV PVO , već je deo KOV.Nije im ni bila namena da dejstvuju i obaraju "kapitalce".Svaki raketni puk je formacijski vukao i trupnu PVO kao zaštitu, a '99 je držao čistim "male visine".

 

Na Kosovu su imali prilike za brojna dejstva jer su imali po čemu da dejstvuju, dok na severu su uglavnom Prage i Boforsi šarali nebo da "nešto ne prodje" bilo je i dejstava po "metlama" i usamljenim raketama koje je u tišini uspela da uhvati Žirafa, ali retko.

 

Eto recimo Strele 1 koje su dodeljene našem puku, su samo jednom dejstvovale i to bez uspeha, čisto nebo,jasno vidljiv cilj, samo je pripadala nebo.

Edited by Bambula
Link to comment
9 minutes ago, Bambula said:

Sve je to trupna PVO koja formacijski i a i praktično nije deo RV PVO , već je deo KOV.Nije im ni bila namena da dejstvuju i obaraju "kapitalce".Svaki raketni puk je formacijski vukao i trupnu PVO kao zaštitu, a '99 je držao čistim "male visine".

 

Na Kosovu su imali prilike za brojna dejstva jer su imali po čemu da dejstvuju, dok na severu su uglavnom Prage i Boforsi šarali nebo da "nešto ne prodje" bilo je i dejstava po "metlama" i usamljenim raketama koje je u tišini uspela da uhvati Žirafa, ali retko.

 

Eto recimo Strele 1 koje su dodeljene našem puku, su samo jednom dejstvovale i to bez uspeha, čisto nebo,jasno vidljiv cilj, samo je pripadala nebo.

Sve 5.

Mada i dole nije baš bilo prilike, leteli su van dometa, znam da je jedinica s boforsima sa Slatine prebačena na Pešter i tu su uspeli da naprave nekoliko pogodaka. 

Prage su bile isključivo za dejstva na zemlji, podrška pešadiji... 

Link to comment

Takozvana laka PA artiljerija je negde mozda sredinom '80-ih prakticno izgubila znacaj u odnosu na moderne avione.

Labudovu pesmu dozivela je u Vijetnamu: njeni uspesi broje se hiljadama obaranja, sa sve kuriozitetom da se sa brda pucalo i obaralo avione koji lete ispod...

Ali, lako je moguce da se sa pojavom dronova ona, spregnuta sa modernom elektronikom - uspesno povampiri...

Link to comment

Doduše imali smo mi i Boforse, ali to se slobodno može nazvati "poslednja odbrana" bilo je dosta vatrometa po velikim gradovima, kad se ne uspe u zadatku da se uočena grupa skrene, onda kreće njihov vatromet i čekaš da jave šta je pogodjeno tog dana, jbg.Nije da se nije probalo sa direktnim dejstvom ali to su neki izuzetni ljudi platili glavom.

 

Jednom je uočena grupa od 70 i kusur ciljeva severno skoro na prizmi NS naša najisturenija baterija se javila sa tri rakete, da bi nakon nepun minut dobila Harm po sred upravljačke kabine.Ali uspešan zadatak grupa krene u široku patrolu niz Tisu, gde se opet javi jedna baterija iz zasede i odvuče je u širi rejon Pančeva i tu možeš samo da gledaš kako se vrte i čekaju.Onda se javi još jedna baterija i ona prodje isto kao ova prva dobije po sred kabine.

 

I to sve od "metli" jer su imali iskustva sa KUB-ovima iz Iraka pa puste ispred sebe par raketa u pasivnom režimu koji je bio metla za naše radare, kako koji krene da zrači tako dobije i protiv toga se nije moglo.Zato je gradjano "u vazduh" po parametrima računara.Nije kao kad je Neva oborila F117 gde je dejstvovano školski, ovo je bilo ispali pa ako uhvati dobro je, a tako gadjanje savremena letelica reši u dva manevra.

 

A do kraja rata nisu leteli danju, opet jer su prostudirali Kub u Iraku, pa su znali da može vizuelno u radarskioj tišini da ih lovi, ali to je bilo moguće samo po danu.

  • Hvala 2
Link to comment

Create an account or sign in to comment

You need to be a member in order to leave a comment

Create an account

Sign up for a new account in our community. It's easy!

Register a new account

Sign in

Already have an account? Sign in here.

Sign In Now
×
×
  • Create New...