Jump to content
IGNORED

Ratno vazduhoplovstvo Srbije


Muwan

Recommended Posts

On 13. 8. 2024. at 11:25, Vasilij Zajcev said:

Lazanski...

:D 

14 minutes ago, Vasilij Zajcev said:

Točno ali nedovoljno, što rek'o Oliver Mlakar:)

F-15 je nastao kao direktan odgovor na tadašnje čudo sa istoka, MIG-25. Ogromnu dvomotornu platformu velike brzine, pogotovu penjanja, što je za to vreme bila najvažnija karakteristika lovaca. I danas je on najpoznatiji air superiority fighter, i verovatno najotvorenija arhitektura za unapređenja svih vremena. Mislim da i dalje nosi oreol nikad oborenog lovca, a zapamćen je i slučaj sletanja sa pola krila (Izraelac ga spustio pogođenog, tek kad je izašao shvatio stepen oštećenja i izjavio da bi se katapultirao da je ranije izvalio :D)

 

Ipak, F-14 nema veze direktne veze s njim. On je čak i nastao iz fejla (projekta F-111B) i bio mornarički odgovor na solidno nalupavanje od strane Sovjeta u Koreji. Formacijski naslednik čuvenog "fantoma" (F-4) i, po mom skromnom mišljenju, najlepši avion svih vremena. Pride nastao kao karabudževina - izmenjiva geometrija krila s jednog, motori s drugog, radar s trećeg. Sve u svemu, čistokrvni palubni presretač koji je rulao 70ih i 80ih. Inače, opevan u prvom holivudskom gay blockbusteru, Top Gun :D

Njegov direktni naslednik je F/A-18 (hornet, pa super hornet). Pomenuo sam ga pre par stranica kao jeftinije rešenje, sa duplo jeftinijim satom naleta od rafala i F-16.

 

Generalno, inženjeri palubnih lovaca razmišljaju drugačije, i po pravilu su to robusne i izdržljive konstrukcije, prave rage za eksplataciju i manje zahtevni za održavanje. 

 

F-16 je prvi globalni multirole lovac, otvorena platforma za izvoz i "saveznike". Agilan i simpa jednomotorac ali ipak klasa ispod ovih zverova. Svakako, u poslednjim modernizacijama deli i neke sisteme sa F-35, što je i logično jer su ista firma.

:jerry:

Svojevremeno su klinci sa ondasnjim mamikama zastajkivali ispred nekadasnje knjizare Jugoslovenske knjige, Palata Albanija, zagledali u izlogu izlozena strana izdanja ratno-tehnickih knjigatm sa na koricama urednom spektakularnom fotografijom nekog ratnog cuda tehnike i odusevljeno uzvikivali Mama, vidi Spittm... ili sta vec...

Danas su deca odrasla, omatorila, danas je Чали :D u Ukrajini, чланови Crvene armije obaska, najlepsi :isuse: avioni...,to je nadgradnja...

  • +1 1
Link to comment
1 hour ago, Shan Jan said:

Mornarica koristi njegov pandan F-14. 

 

F-14 je penzionisan vec 15-tak godina kod Amerikanaca. Lete jos jedino u Iranu, sad nedavno su im ih remontovali Rusi i preradili ih na rusko naoruzanje jerbo do americkog iz poznatih razloga ne mogu da dodju.

Sada F/A-18 radi sve u USN, plus su poceli da uvode F-35.

  • +1 2
  • Hvala 1
Link to comment

F-14 jeste multirole fighter ali bih rekao da je osnova isto kao i F-15 - presretac. Inace, glavni zadatak F-14 je bio da sa Phoenix raketama drzi na odstojanju ruske avione naoruzane protivbrodskim raketama. Bilo je predloga da se napravi mornaricka verzija F-15 ali se od toga odustalo upravo zbog toga sto nije mogao da nosi toliko "teske artiljerije" koliko i F-14. F/A-18 je zamenio F-4/A-7/EA-6. Mislim da se celu istoriju se koristio u kombinaciji sa tezim F-14. Vidim da @Radoye kaze da je i njega zamenio. Znam da je i isporucivan u kopnenoj varijanti gomili drugih drzava. Sjajna platforma.

 

Inace zanimljivo je da za sada jedini serijski stealth fighter u Kini J-20 nema top. On je veci od F-22, sa manje manevarskih mogucnosti ali vecim dometom. Pretpostavka je da je glavna ideja da se probije dovoljno da gadja sa distance neprijateljske avione i radare. Sto mi mirise na to da Kina ocekuje da cak i u svom dvoristu nema kontrolu neba u slucaju sukoba sa USA.

 

Inace fascinantno mi je da i nakon 20 godina prakticno nema aviona koji moze da se meri sa kombinacijom stealth/manevarskih mogucnosti/performansi F-22.

  • +1 1
Link to comment
15 minutes ago, Shan Jan said:

F-14 jeste multirole fighter ali bih rekao da je osnova isto kao i F-15 - presretac. Inace, glavni zadatak F-14 je bio da sa Phoenix raketama drzi na odstojanju ruske avione naoruzane protivbrodskim raketama. Bilo je predloga da se napravi mornaricka verzija F-15 ali se od toga odustalo upravo zbog toga sto nije mogao da nosi toliko "teske artiljerije" koliko i F-14. F/A-18 je zamenio F-4/A-7/EA-6. Mislim da se celu istoriju se koristio u kombinaciji sa tezim F-14. Vidim da @Radoye kaze da je i njega zamenio. Znam da je i isporucivan u kopnenoj varijanti gomili drugih drzava. Sjajna platforma.

 

Inace zanimljivo je da za sada jedini serijski stealth fighter u Kini J-20 nema top. On je veci od F-22, sa manje manevarskih mogucnosti ali vecim dometom. Pretpostavka je da je glavna ideja da se probije dovoljno da gadja sa distance neprijateljske avione i radare. Sto mi mirise na to da Kina ocekuje da cak i u svom dvoristu nema kontrolu neba u slucaju sukoba sa USA.

 

Inace fascinantno mi je da i nakon 20 godina prakticno nema aviona koji moze da se meri sa kombinacijom stealth/manevarskih mogucnosti/performansi F-22.

Čendu je stelt .....

Link to comment
6 hours ago, dragance said:

Upravo sam saznao da sa Rafalom ne idu i rakete, a naročito nam je, od strane Hrvatske izgleda, blokirano da dobijemo V/V rakete Meteor koje oni imaju. Ocenjena kao najbolja raketa V/V od koje meta “nema šanse da pobegne” kada je ispaljena na istu. 
 

Mogao bi neko Vučića da upita da to malo prokomentariše?

 

Radimo zajednički sa francuzima da naše stare (ruske) rakete prevedemo na Rafale, što je i njima interesantno jer će tako moći da snabdevaju ostale zemlje koje prelaze sa ruskih kanti na zapadne avione, a imaju staru municiju.

Ne pitaju se tu Hrvati za paket naoružanja koji ćemo mi dobiti, a mislim da ni oni nisu dobili meteor (SCALP i ASMP), niti bi mogli da ga koriste sa platformi koje su sletele na Pleso. Inače, svaka VV raketa ima taj "no-escape zone", dok se meteor odlikuje više nekim nominalnim max dometom, do sada nepotvrđenim u praksi (gde suvereno vlada AIM-120). Svakako, i za nas, i za susjede, tu je porodica MICA raketa sasvim dovoljna.

 

Što se ove integracije sa ruskim raketama tiče, tu sam iskreno skeptičan. Mislim da se revirzibila može efektnije ostvariti na VZ projektilima, kao što je slučaj sa SU-24 i SCALP-om u Ukrajini ali da je to daleko teže postići sa ruskim VV. Indija je kačila i ispaljivala R-73 sa Miraža ali se plašim da je tu za nas skuplja dara nego mera na uzorku jedne eskadrile rafala. Svakako, ako bi to osvojili, mogao bi da bude unosan izvozni biznis.

  

2 hours ago, Shan Jan said:

Inace fascinantno mi je da i nakon 20 godina prakticno nema aviona koji moze da se meri sa kombinacijom stealth/manevarskih mogucnosti/performansi F-22.

Pare, muzika.. Vreme.

Edited by Vasilij Zajcev
Link to comment

Zavodljiva lakoca masturbacije na ratnu tehniku.... :puke:

Moz' da budes ne znam koliko antiratni antifasista, zagovaratelj mira medju ljudima dobre volje, osuditelj svake nepodopstine poput agresija na primer, ali kada se (iz)vade patke - nema imunih :D 

Na stranu koliko je sustinski nevazno ko i kakve ne samo avione nego i sve ostale ratne naprave ima, jer naprosto nema rata koji su te naprave ikad dobile ili izgubile, za Srbiju i njene akvizicijetm cak i najzagrizeniji protivnici vucica i rezima uvek zazmure na jedno oko, ako ne i na oba...

A pitanje svih pitanja je: ko je, kada i kako odlucio da Srbiji treba, ako uopste treba bas taj i taj avion.

Ta odluka sa sve prethodnom raspravom o njoj niposto nije niti bi smela da bude vojna ili bilo kakva druga tajna: o njoj se raspravlja javno...

Godinama...

Toliko i tako da je 1 Svajcarska slicnu problematiku stavljala na - referendum.

I niposto nije pitanje takozvane struke, obaska sto nikakvoj tajnovitosti nema mesta buduci da svaki prodavac zna sta nudi, sta je prodao, osim ako neki genije ne smatra da se i od njega treba sakriti ono sto je prodao... :isuse: 

Pa se raspisuje nesto sto se zove tender: sve medjunarodnopoliticke zavrzlame na stranu, tender, sve i da ne uspe, postavlja stvari na svoje mesto, pokaze ko je s kim, kako i zasto, ko nije, zasto nije...

Pitanje je u rangu litijuma, ne stranu cirka 3 milijarde koje neko trosi u ime njegovog velicanstva poreskog obveznika...

Ali zna vojska sta radi sve pokriva... :D 

 

 

 

  • +1 2
  • Hvala 1
Link to comment

Kakvo te sukanje patki i “masturbacija na naoružanje” spopalo? Tema je RV u Srbiji. Niti se glorifikuje naoružanje, niti tapše Vučić, već samo raspravlja kome Francuzi šta dozvoljavaju da kupe.

Link to comment

Oni su dovedeni na taj F3-R standard, koji može koristiti i meteor, ali su sami projektili izostali. Radili su i zajedničke vežbe sa Francuzima, koje su podrazumevale "dejstvo" po ciljevima preko linije horizonta, ali sa sve MICA raketama ispod krila.

Edited by Vasilij Zajcev
Link to comment
6 minutes ago, Shan Jan said:

@dragance jel neko javlja zasto nece meteori da budu dostavljeni Srbiji? Mozda je samo kinta u pitanju.

Niko van NATO ne može izgleda, a ja sam načuo da je to Hrvatska tražila. Nije presedan, Izrael je slično tražio kada su se Egipćani snabdevali.

  • Hvala 1
Link to comment
8 hours ago, Vasilij Zajcev said:

Ne pitaju se tu Hrvati za paket naoružanja koji ćemo mi dobiti, a mislim da ni oni nisu dobili meteor (SCALP i ASMP), niti bi mogli da ga koriste sa platformi koje su sletele na Pleso. Inače, svaka VV raketa ima taj "no-escape zone", dok se meteor odlikuje više nekim nominalnim max dometom, do sada nepotvrđenim u praksi (gde suvereno vlada AIM-120). Svakako, i za nas, i za susjede, tu je porodica MICA raketa sasvim dovoljna.

 

Što se ove integracije sa ruskim raketama tiče, tu sam iskreno skeptičan. Mislim da se revirzibila može efektnije ostvariti na VZ projektilima, kao što je slučaj sa SU-24 i SCALP-om u Ukrajini ali da je to daleko teže postići sa ruskim VV. Indija je kačila i ispaljivala R-73 sa Miraža ali se plašim da je tu za nas skuplja dara nego mera na uzorku jedne eskadrile rafala. Svakako, ako bi to osvojili, mogao bi da bude unosan izvozni biznis.

  

Pare, muzika.. Vreme.

To je već poprilično sigurno, da će se raditi prilagođavanje za ruske vv rakete, čak i r77. 

Navodno fra-izr tim. 

Ali daleko je 2028. da je dočekamo pa... 

  • +1 2
Link to comment

Da, znam da su Izraelci radili to, valjda sa Južnom Afrikom, ali mi sve to zvuči onako prilično neverovatno...oni da pomažu da potencijalno arapski svet može maksimalno da iscrpi svoja ubojna sredstva, napravljena pre svega za borbu protiv aviona koje oni još koriste. Ali da, ajde da vidimo i to čudo.

  • +1 1
Link to comment

Jedini rezultat, benefittm, nabavke bilo kojih, a narocito ovih aviona je утатаутата..., nasitm su novi, a hrvatskitm polovni...

A jedina prava vajda je +1% glasova vucicu po svakom avionu, ono, doduse, ima raznih kupovina glasova, al' ko ga jebe, sve ce to narod pozlatiti...

Dobro, ima nesto i od toga da se djecaci zabavljaju na velikom odmoru...

:fantom: 

Link to comment

Create an account or sign in to comment

You need to be a member in order to leave a comment

Create an account

Sign up for a new account in our community. It's easy!

Register a new account

Sign in

Already have an account? Sign in here.

Sign In Now
×
×
  • Create New...