Jump to content
IGNORED

Ratno vazduhoplovstvo Srbije


Muwan

Recommended Posts

I to se zaboravilo...

Nije se zaboravilo, već se u javnosti nikada mnogo o tome nije ni govorilo. Zna onaj koga je interesovalo.

 

Apropo PVO, sistem jednostavno nikada nije podignut. Izabrana je taktika gerilske odbrane, uključi radar na 5 minuta, ispali i begaj. Taktika max očuvanja efektiva u situaciji u kojoj se boriš u ratu koji ne možeš dobiti, bez šanse da dobiješ podršku, pomoć pa čak ni rezervne delove niotkuda.

 

Ja ni one 29ke ne bih podizao, da me neko pitao.

Link to comment

Pa sad, ne znam da li je bolje imati pvo koja cuci i krije se pa jedva obori 3 neprijateljska aviona ili se "otkriti" u prvom danu uz maksimalan ucinak pa posle kako bude. Da ne zvucim huskacki: "vojska" nije mirnodopska ustanova i ne pravi se da bas uvek cuci i krije se, odnosno, da joj reper uspeha bude procenat prezivljavanja. Za prezivljavanje se bira neki birokratski, kancelarijski posao da se doceka penzija. Na bojnom polju, cini mi se, moraju da vaze neki drugi parametri. Al dobro, sve je to sad hipoteticki/forumaski, kad krene barut da mirise i mlad ustasa na polju izdise.. ovaj, kad krene smrtna opasnost onda sve teorije padaju u vodu.

 

Ja mislim da je to dilema, nimalo laka.

 

S jedne strane, jasno je da RV i PVO VJ nije imala nekih sansi protiv NATO avijacije. Izbor je bio izmedju toga da se krije i da izgine slavno, ali da u tom izginucu malo povredi neprijatelja. Taktika skrivanja i zavaravanja jeste bila potpuno opravdana kada je u pitanju bila KoV VJ, jer je VJ u sustini nesmetano delovala zajedno s MUP protiv OVK dok su bombe padale (dobro, to je bila i funkcija toga da NATO avioni nisu hteli da se spustaju dovoljno nisko kako bi razlikovali tenk od juga sa vodovodnom cevi u soferki, jer nisu hteli da rizikuju sigurne gubitke koje bi onda nanela PAA i rucni sistemi poput Igle i Strele), posle se povukla fakticki netaknuta (NATO je bese unistio 13 operativnih tenkova, tako nesto). Da li je sa PVO to bilo opravdano, sad pitanje je. Jedan je pristup aj da uradimo sta mozemo i ako znamo da je to nas kraj, drugi pristup je ovaj protivnik je suvise jak, mi mu fakticki ne mozemo nista, daj da prezivimo i sacuvamo te resurse za neki buduci konflikt u kome ce oni nesto znaciti. Ocigledno je VJ, osim kada je u pitanju bila ta jedna eskadrila 29ki, izabrala ovaj drugi put. Sad, kako je posle bitke svako general, u retrospektivi to izgleda kao los izbor, jer su ti sacuvani sistemi uglavnom zardjali u medjuvremenu, pa se covek pita koji smo ih moj cuvali. Da li je bilo opravdano da tako neko razmislja 1999., to ne znam.

 

da dodam: mozda je ideja bila da sve to bude zajedno sa skrivackim i maskirnim taktikama KoV, dakle da se NATO natera da sidje ispod 10.000 m, i to danju, da pokusa da zapravo uradi nesto protiv trupa na zemlji, i da se za taj trenutak sacuva PVO tehnika koja bi onda mogla da bude ucinkovita i bez klasicnog delovanja sa non-stop ukljucenim radarima (npr., Kubovi su bili modifikovani tako da imaju TV navodjenje, ali ono je bilo prakticno beskorisno po noci, kada je bila vecina udara). NATO je medjutim umesto toga odabrao da roka po infrastrukturi - elektrane, mostovi i tako to - ne bi li zagorcao zivot civilnom stanovnistvu i tako pojacao politicki pritisak na Milosevica. To je na kraju i presudilo, NATO je poslao poruku da sa 10k m mozda ne moze da zaustavi vojsku i policiju na Kosovu, ali da vrlo lako moze da vrati Srbiju u predindustrijsko doba.

Edited by hazard
Link to comment

Obzirom na cilj i aktere rata, ni strategija obe strane ni ishod ne treba da čudi.

 

Čuvani su efektivi i za slučaj kopnene invazije, za boots to the ground. Tad bi već bilo all in.

Link to comment

Pa, eto, na to sam mislio kad sam napisao da mi ovde, ustvari, nismo ni razumeli kako je Nato uopste vodio taj rat i da su ciljevi rata bili neki drugi od unistenja izraubovanovih Pavkovicevih tenkova na Kosovu.

 

Taj vojni "lobi" oko Pavkovica je posle rata krestao o nekakvoj kopnenoj "invaziji", o "slomljenim strelama", i slicna govna jer u sustini niti su razumeli da nisu bili primarna Nato meta niti je rat vodjen da Nato trupe pod borbom osvoje Kosovo.

 

Zato je nas PVO pruzio jednu nedefinisanu epizodu u kojoj nisu mogli mnogo da urade osim da obaraju krstarece projektile i krstarece kasetne bombe, uz poneku bespilotnu letelicu, sve uz obilje uverenja da su tacke na ekranima na koje su ispaljivali rakete - stvarne mete i realna obaranja...

 

Dakle, Nato nije bespotrebno rizikovao avione i pilote jer u njihovoj postavci stvari za to nije ni bilo potrebe. Oni su razarajuci Srbiju razarali jedan opaki zlikovacki aparat na celu sa Milosevicem, i to su uspeli da urade. Duze nego sto su zeleli i planirali, ali su na kraju zaustavili pokolje na Kosovu i kaznili Srbiju. Al dobro, to je sad neka druga tema...

 

Kada je rec o dejstvima PVO i nase avijacije, mislim da su tu zanimljive misije koje su vrsene nad Kosovom prema albanskoj gerili, i one malo poznate danas, kao i dejstva PVO prema novim projektilima koji su svoju premijeru imali na nasoj kozi, a uveli su neke nove momente u takva dejstva.

 

Takodje, nama je do danas ostalo nerazjasnjeno par kljucnih pitanja koja su postala simboli rata, poput toga ciji avioni su izvrsili masakr u Varvarinu, kako je ubijeno dete Milica Rakic i zasto je gadjan voz u Grdelici, da pomenem samo neke.

Edited by Topola
Link to comment

je rec o dejstvima PVO i nase avijacije, mislim da su tu zanimljive misije koje su vrsene nad Kosovom prema albanskoj gerili, i one malo poznate danas, kao i dejstva PVO prema novim projektilima koji su svoju premijeru imali na nasoj kozi, a uveli su neke nove momente u takva dejstva.

 

Takodje, nama je do danas ostalo nerazjasnjeno par kljucnih pitanja koja su postala simboli rata, poput toga ciji avioni su izvrsili masakr u Varvarinu, kako je ubijeno dete Milica Rakic i zasto je gadjan voz u Grdelici, da pomenem samo neke.

Kakva dejstva prema albanskoj gerili, kad, gde i čime?

 

Voz u Grdelici nije gađan, gađan je železnički most više puta pre voza, kao i drumski zajedno sa njim (skoro mesec dana rekao bih, verovatno ga je zbog oblika slova S bilo teško pogoditi). Rekao bih po snimku da je projektil bio AGM-65B, TV navođen, onakav kakav i danas nose naši J-22 Orlovi, koji se navodi iz kabine.

 

E zašto pilot nije prekinuo vođenje kad je video da voz nailazi, te da li je uopšte video voz, to je pitanje.

Link to comment

Pa ovaj... da je PVO krenuo All in, i popalio sve radare koji su preostali, nestao bi u roku od par dana, maksimalno...

a onda bi smo imali nešto slično onome što smo nedavno gledali u Siriji...

Angažovanje MIgova je bilo čisto samoubistvo i bez ikakvog efekta osim dizanja morala (što je naravno, potpuno besmisleno)..

Broj naleta i aviona i VP je bio ogroman, tu nikakva borba "prsa u prsa" nije imala smisla....

Link to comment

Pa ovaj... da je PVO krenuo All in, i popalio sve radare koji su preostali, nestao bi u roku od par dana, maksimalno..

 

Palo bi i 15-20 F-16, F-15, Tornada i Harriera as well minimum, i to odmah. Problem je što bi posle polivali ružno.

Link to comment

Mmm pa i nisu. Mislim vidi pod Niš, "oduvao vetar kasetni projektil" od aerodroma čak do Kliničkog centra. Ajd pijaca i nekako, pa da se izvade.

Link to comment

Pa polivali su ruzno svejedno...

Daleko je sve to bilo od onoga što bi usledilo da nije bilo žive PVO.... Mislim, vozikali su se oni u po bela dana i pravili osmice po nebu.... ali na bezbednoj visini...

Zamisli sad jedno stotinak aviona koji imaju fire at will... ne sumnjam da bi iskoristili svaki projektil za uvežbavanje nad "genocidnim Srbima"..

Edited by Dark Wader
Link to comment

Polivali su sa bezbedne visine. To da je PVO neukljucen ili da ga nema na pravi bitnu razliku. A da su se spustili nize, tu bih onda vec sakatila PAA i Igle i Strele bez obzira na to da li je ostalo Kubova ili ne.

Link to comment

To da je PVO neukljucen ili da ga nema na pravi bitnu razliku.

Kao da je teško da uključiš KUBov nišanski radar na guseničarskoj šasiji, ispucaš 3-4 projektila i begaš. Pričamo o vremenu od 3-5 minuta.

Link to comment

Kao da je teško da uključiš KUBov nišanski radar na guseničarskoj šasiji, ispucaš 3-4 projektila i begaš. Pričamo o vremenu od 3-5 minuta.

pa to su i radili

Link to comment

Create an account or sign in to comment

You need to be a member in order to leave a comment

Create an account

Sign up for a new account in our community. It's easy!

Register a new account

Sign in

Already have an account? Sign in here.

Sign In Now
×
×
  • Create New...