Jump to content

Ratno vazduhoplovstvo Srbije


Muwan

Recommended Posts

Vreme za modernizaciju Orla, ako je to uopste ikada bilo isplativo nakon 2000., je bilo pre 15, najvise 10 godina. I trebalo je da podrazumeva zamenu motora. Koliko se secam, ideja modernizacije Orla pred raspad SFRJ podrazumevala je zamenu slabasnih RR motora sa novim francuskim (ja mislim SNECMA). Ovo sminkanje babe (tj. pet preostalih baba koji su jos nekako u zivotu nakon sto im je odumrla cela generacija) ne znam kako da komentarisem. Jos jedan projekat koji ce pojesti neke pare koji mogle pametnije da se potrose, koji ce se razvlaciti godinama i od kog na kraju nece biti nista.

Link to comment

Vreme za modernizaciju Orla, ako je to uopste ikada bilo isplativo nakon 2000., je bilo pre 15, najvise 10 godina. I trebalo je da podrazumeva zamenu motora. Koliko se secam, ideja modernizacije Orla pred raspad SFRJ podrazumevala je zamenu slabasnih RR motora sa novim francuskim (ja mislim SNECMA). Ovo sminkanje babe (tj. pet preostalih baba koji su jos nekako u zivotu nakon sto im je odumrla cela generacija) ne znam kako da komentarisem. Jos jedan projekat koji ce pojesti neke pare koji mogle pametnije da se potrose, koji ce se razvlaciti godinama i od kog na kraju nece biti nista.

Btw. Sviđa mi se remontovan kokpit baš, nabudženo dosta elektronike a ako će Teleoptik da bude integrator sistema, može da im posluži da se igraju. Snecma (verovatno misliš na M88Y koja je trebala u NA) ne verujem da može da stane bez redizajna trupa, bila je svojevremeno priča na MyCity da može u njega Honeywell F125, on valjda ima KDS i sa njim solidan potisak, a za G4 varijanta F124 što je isto to samo bez KDS, da budu isti zbog uštede i delova.

 

Uzgred, Britanci su negde 2000-te potpuno remontovali svoje SEPECAT Jaguare (bubble canopy, glass cockpit, avionika), a onda ih par godina kasnije izbacili iz upotrebe. Nama treba eskadrila MRF, ne remontovani Orao, makar polovni Mirage 2000 iz poslednje iteracije (9). I helikopteri.

Edited by Tribun_Populi
Link to comment

Хеликоптери су неопходни у сваком случају, и спашавају животе људи.

А шта ће од ратне технике да се купује највише зависи од стратегије одбране земље. Како ту немају појма шта хоће, а још мање имају пара, боље и да ништа не дирају.

 

Овај орао што су га представили је више за Доом, таман би лепо легао уз ону приватну колекцију која продаје фалш ремек дела на Лимунду.

Edited by vathra
Link to comment

nemam baš gde drugo da okačim:




13055749_995665170514042_446568145694454Još jedan novi terminal na još jednom "novom" aerodromu u Srbiji

Prve fotografije novog putničkog terminala na aerodromu „Ponikve“


Vikend koji je za nama obeležilo je rađanje još jednog novog putničkog terminala, na još jednom „novom“ aerodromu u još jednoj izbornoj kampanji.
Za razliku od predizbornog otvaranja pristanišne zgrade na aerodromu „Morava“gde posle ATR „Air Force One“ letelice nikada više nije sleteo ni jedan putnički vazduhoplov kapaciteta većeg od par putnika, „Ponikve“ nisu bile „otvorene“ uz protokolarnu (predizbornu) pompu. Zapravo, uopšte nisu zvanično „otvorene“.
U prethodnih nekoliko nedelja bili smo svedoci radova na izgradnji pristanišne zgrade na ovom aerodromu. Vrlo brzo nakon potvrde da će Aerodrom „Nikola Tesla“ donirati 50 miliona dinara, krenuli su radovi adaptacije jednog od kaponira u zgradu za putnike koja je možda već ponela titulu estetski najzadovoljavajuće u zemlji.

13048212_995665113847381_736270930827786Blizu svima, blizu i Kusturici koji ima i avion
Predsednik Vlade Srbije u tehničkom mandatu je tokom jučerašnje predizborne konvencije u Užicu rekao da namerno nije želeo da u kampanji zvanično „otvori“ obližnji aerdrom i tom prilikom obećao:
– Aerodrom Ponikve ćemo krajem avgusta da otvorimo za saobraćaj i tu će nam biti potrebna podrška svih ljudi koji imaju dobre veze u inostranstvu.
Možemo mi to da izdržimo i preko aerodroma „Nikola Tesla“, može i naša država, i pomoći će, ali tu će biti potrebna pomoć i Nenada Popovića i mnogih drugih da organizujemo turoperatere i iz Rusije da nam direktno sleću avioni na Ponikve.
Danas ovaj aerodrom može da primi ATR i A319, a moći će da primi i A320. Dakle, sve moderne avione moći će da prime Užice i Ponikve. I za Užice i za Zlatibor, i za Višegrad, i za Mokru Goru i to je jedna od stvari koja je drugačija u odnosu na ono što smo imali –

13029583_995665193847373_885779377729587Unutrašnjost novi aerodromske pristanišne zgrade

Link to comment

Čemu to služi, a uz to i ne radi? Niš je jeeedva, posle 3 godine kampanje i botovanja, uspeo da dovuče Wizz i da obezbedi 3 leta nedeljno, i to bez države.

Link to comment

:lol:

 

Je l to snimanje radjeno kod nas, u Bosni ili u Rumuniji? Ne mogu da procenim na osnovu slike gde se avion nalazi

 

Kod nas u Surčinu, avion je u muzeju...

 

Inače uz njega ide klasična naša 'domaćinska' priča - ovaj Orao je u solidnom stanju ali odavno rashodovan (bez motora i ostalih drangulija), ekipa koja je radila reklamu je dogovorila i potpisala ugovor u kome se obavezala da će da ga spolja sredi i ofarba u ove ljubičanstvene boje, i kad završi sa snimanjem će da ga o svom trošku opet prefarba u njegovu originalnu vojnu šemu da bi mogao biti izložen u muzeju jer je u pitanju kasnija serijska verzija - u muzeju izložen samo prototip. Kad su završili sa poslom i snimanjem naravno da im nije palo na pamet da troše pare na to novo farbanje (bilo valjda nešto u stilu 'kriza, nema se, tužite nas').... i tako sad to stoji.

Link to comment

Odlicno. :isuse:

 

Evo jos malo o novom Orlu:

 

http://tangosix.rs/2016/06/04/orao/

 

 


 

20160406_085814-850x350.jpg

 

Premijera: Orao 2.0
 
Najveća i najznačajnija novost današnjeg događaja na vojnom aerodromu Batajnica na kojem je svečano otvoren novi hangar za potrebe RV i PVO i gde su pokazana dostignuća domaće namenske industrije, za stručnu a možda i širu javnost svakako je prikaz demonstratora modernizovanog borbenog aviona Orao. Iako je novinarima i fotoreporterima pristup ovom vazduhoplovu u novootvorenom hangaru bio skoro ili potpuno ograničen mogli su se primetiti neki detalji.
 
Na osnovu onoga što smo mogli da vidimo može se zaključiti da prikazano predstavlja pravi avion, dvosedu verziju NJ-22 evidencijskog broja 25507 koji je za ovu priliku pretrpeo relativno velike modifikacije kako bi postao neka vrsta pokaznog demonstratora programa eventualne modernizacije flote Orlova. Ovaj primerak aviona nije odavno leteo, bar 15 ako ne i više godina i dugo vremena se nalazi parkiran na aerodromu Batajnica kao remontna rezerva. Proizveden je novembra 1988., životni vek mu je istekao 2012., uz produženje mu ističe 2017. godine.

 

Od naoružanja na letelici su na unutrašnje potkrilne nosače bile podvešene domaće laserski vođene bombe LVB-250F koje se već dugo nalaze u razvoju dok su na spoljašnjim potkrilnim nosačima bile okačene prvi put viđene vođene rakete vazduh-zemlja. Na desnom krilu bila je raketa sa oznakom VRVZ-240 EK-16 koja predstavlja modifikaciju sovjetske nevođene rakete S-24 kalibra 240 mm a na levom krilu je bila raketa za sada nepoznate oznake koja neodoljivo podseća na programiranu raketnu metu PRM-200.
 
Još jedan od novih elemenata na avionu bili su nosači naoružanja na krajevima krila na kojima su se nalazile sovjetske/ruske infracrveno samonavođene rakete vazduh-vazduh R-60MK. Na podtrupnom nosaču nalazio se izviđački kontejner Vinten koji je standardna oprema izviđača IJ-22. Nezvanično smo saznali da se u prednjoj kabini ovog demonstratora nalaze tri a u zadnjoj jedan pokazivač parametara leta i/ili motora što navodi na zaključak da je planirana i modernizacija elektronske opreme.

 

12970463_10153693048463049_1777167078_o-

 

U kakvom su stanju srpski Orlovi?
 
Srbija je nakon osamostaljenja Crne Gore 2006. godine nasledila 31 avion Orao od čega 14 jurišnika J-22, 7 dvoseda NJ-22, 8 izviđača IJ-22 i dva dvoseda INJ-22. Od tada su u udesima izgubljena tri J-22 od kojih su dva bila relativno skoro remontovana. Još dva jurišnika jednoseda su u međuvremenu i rashodovana. Mnogi Orlovi koji su dobili nove oznake nikada nisu leteli sa istim a to je bio slučaj sa dva J-22, dva IJ-22 i jednim INJ-22.
 
Iako je između 2006. i 2014. remontovano 8 Orlova, 241. lovačko-bombarderska eskadrila “Tigrovi“ je u zavisnosti od perioda ponekad mogla da računa na samo dva aviona, najviše na 6 a operativnost je bila vrlo niska kao i nalet pilota. Udesi su takođe uticali na brojno stanje kao i na aktivnosti eskadrile koja je prekidana po nekoliko meseci radi utvrđivanja uzroka rušenja aviona. Izviđači nisu leteli gotovo 11 godina i sva je prilika da je većina od 8 IJ-22 već otpisana što je verovatno slučaj i sa dva INJ-22.
 
Što se tiče starosti aviona preostali J-22 proizvedeni su između januara 1985. i maja 1992., dvosedi NJ-22 u periodu od novembra 1988. do aprila 1991, izviđači IJ-22 od januara 1981. do jula 1984 i INJ-22 aprila 1982. i oktobra 1983. Životni vek Orlova je 24 godine ili 3000 sati naleta. Vojno-tehnički institut je na jurišnicima već produžio životni vek za 5 godina.
 
Kako su Orlovi u proteklih 15-20 godina imali relativno mali nalet životni vek bi se možda mogao dodatno produžiti. To naravno zavisi i od opšteg stanja svakog pojedinačnog aviona. Međutim postoje veliki problemi sa logistikom, pre svega sa nabavkom i obezbeđivanjem rezervnih delova. Ovaj problem utiče i na remont koji u Vazduhoplovnom zavodu Moma Stanojlović traje čak tri pa i više godina. Orao do sada nije spomenut u grupi perspektivnih vazduhoplova a sa sadašnjim produženjem veka na najmlađim primercima bi mogao biti u upotrebi do perioda 2019-2021.
 
Međutim, oktobra 2012. godine pojedini mediji i novinari su nakon posete srpske visoke državne delegacije Ujedinjenim Arapskim Emiratima preneli informaciju da su se sa Arapima razmatrali zajednički projekti među kojima se nalazi i supersonični trenažni avion koji bi bio ponuđen inostranim kupcima, između ostalih i UAE. Naknadno je za ovaj projekat utvrđeno da je to ustvari transsonična verzija Orla brzine jednog maha sa koga bi piloti prelazili na lovačke avione. Sve je tada, naravno, ostalo samo na papiru.

 

Link to comment

Iza je neki stari G4, ne znam da li je neki primerak ostao u BiH.

 

Meni se ucinilo da je to skoro sigurno G4, ali me je zbunio onaj avion koji se vidi iza Orla koji mi lici na nesto sovjetsko sto SFRJ nikada nije imala. Mozda gresim, ali ne vidi se dobro. Zato mi je pala na pamet Rumunija, jer znam da oni imaju neki skolski avion koji je slican G4.

Link to comment

IAR-99 Soim, avionče koje neodoljivo podseća na Galeba. Nisu se usrećili s njim (kao ni mi sa Galebom uostalom, iako je verovatno za klasu bolji). Elem, sva ova priča sa Orlom podseća na Rusiju 90-ih i njihovih par šminki uz izmene oznaka na Mikojanovom izdeliye 9.12 i Suhojevom T10, što je predstavljano kao neko čudo.

 

Žao mi je Galeba, to je avion koji je u startu trpeo zbog domaće megalomanije i samodovoljnosti u pokušaju i nikada nije završen kako valja, a po meni je imao bolju perspektivu od u startu prevaziđenog Orla. I jopet isto.

Edited by Tribun_Populi
Link to comment

Kamo srece da napokon odrade nekako tu modernizaciju G4, koja je najavljivana i kao sprovodi se brzinom puza, nego da se jos sad zamlacuju s Orlom. Inace negde sam citao da je taj Soim skoro pa kopija G4, da su Rumuni od nas dobijali nekakvu projektnu dokumentaciju za to itd., ali nemam pojma koliko to veze ima sa istinom.

Link to comment

^ misliš na čehoslovački l-39 ali se lako sa strane (čak i ovako "isečeno") vidi da nije jer su mu uvodnici vazduha jasno drugačije postavljeni nego kod g-4 i iar-99, iza kabine su.

 

 

Bulgarian_Air_Force_Aero_L-39ZA_Albatros

Edited by Prospero
Link to comment

Create an account or sign in to comment

You need to be a member in order to leave a comment

Create an account

Sign up for a new account in our community. It's easy!

Register a new account

Sign in

Already have an account? Sign in here.

Sign In Now
×
×
  • Create New...