Jump to content
IGNORED

Bora Đorđević - Poslednja pesma o tebi


Tinman

Recommended Posts

2 hours ago, kud u maglu Simoviću said:

i sno-a i sčp-a i spo-a i dss-a

 

Za Miloševića, SRS i SPO je bio iz uvjerenja. Sa Koštunicom je spojio ugodno i unosno, sviranje niz dlaku SNS-u je bio oportunizam. Sam je bio najveća korozija svom djelu.

 

Nisam nikada bio fan, ali je uvijek bio prisutan sa radija ili preko kaseta i ploča kod starijih drugara, neizbježno je bilo da znam svu muziku. Desilo mi se da ih prvi put gledam u vrijeme kada se ikonografski i stavovima odredio kao narodni roker-četnik i u toj tački smo se i rastali. Uz rat (ili malo ranije) mu je pukla i muzika i politika u glavi, a i zdravlje (u moj kraj je sredinom devedesetih dolazio sam u diskoteke, pokušavao da pjeva na plejbek, oduzet od alkohola i ko zna čega..)

 

Ostale su dobre pjesme iz vremena pređašnjeg. Vrhunac mu je kada pjeva iz groba na svojoj sahrani.

  • +1 2
Link to comment

 

Riblja Corba uvek oraspolozi coveka. Bili su nekada odlican bend i uvek su imali odlicne gitariste a Bora je bio najjaci tektopisac.

Edited by Micko8
  • +1 3
Link to comment
7 hours ago, kralj said:

Pišete kao da je pod stare dane zastranio. Njega je virus nacionalizma bespovratno inficirao još početkom '90-ih, kad je jedva 40 imao. Ne kažem, i sam sam išao na koncerte (poslednji na tašu beše 1997. za oslobođene gradove), ali i baba JULa koncept, ma kako delovao na prvi pogled ispravno, zapravo je napadao miloševićizam iz potpuno sumanutih motiva. Istih onih koje su baštinili radikali.

 

Na stranu što bukvalno prezirem nivo humora 'sedi mara na kamičku'. 

 

Ipak, talenat mu niko i ništa ne može osporiti, pa i to što je meni uspeo da ga zgadi.

 

 

Probaj još osamdesetih, sećam se, na primer, njegove turneje sa aforizmima još iz osamdeset sedme, bila je puna ratnohuškanja, mržnje i sličnih stvari.

  • +1 3
Link to comment
2 minutes ago, JohnnyD said:

 

Posto i sam sviram gitaru i izvodim (izmedju ostalog) ceo opus ex-yu muzike na svirkama, mogu da tvrdim da Corba spada u gornji dom kompleksnosti muzike i ritmike naseg rocka, iako je ovo sto si rekao opste prihvaceno iz nekoliko razloga, pre svega jednostavnih, narodnih tekstova i par pesama koje stvarno harmonski jesu jednostavne, ali ne znaci naravno da su lose pesme (kao i Love me Do od The Beatles sa 2 akorda).

 

Da ne bih mnogo ulazio u tematiku, "from the top of my head" samo nekoliko primera - cak i pesme koje imaju taj jednostavni i mali broj akorda (Gde si u ovom glupom hotelu npr. sa cuvenim "krugom" kako mi muzicari zovemo od 4 akorda  - Tropski bar, Otherside, Zombie, Save Tonight...) su cesto zacinjene "modulacijom" (promena tonaliteta sa novim akordima) ili gitarskim rifom, koji izlazi iz tonike, odnosno osnovne harmonije, kao nesto sto su radili Iron Maiden. Kada padne noc je dobar primer, strofe su u Amolu, a refren je kompletno u Dmolu, tako da ta naizgled jednostavna pesma ima 8 akorda.

 

Dalje, pesme Rekla je, je npr. jedna od najzajebanijih pesama ex-yu rocka za tacno ritmicko sviranje, jer je "nepravilan ritam" (ne moze da se broji kao 1,2,3,4) i retko ko od muzicara koji sviraju uzivo mogu tu pesmu tacno da odsviraju (uvek je "tezgaroski" bacaju na pravilan ritam od 4/4).

 

I jos da dodam, kao gitarista, posebno mi cenimo Rajka Kojica zbog netipicnih ideja i skroz ludackih skala koje je koristio u solazama (slicno Stamatovicu kod Bajage), iako je i Dzindzer fenomenalan, pa i Cuturilo koji je dosta i komponovao.

 

Nisam mislio nista lose time sto sam napisao, cenim Rajka i ja, poenta je da veliki broj Corbinih najvecih hitova moze relativno lako da se odsvira tako sto se pesma "prekroji" za duge, pijane noci gde vecina skoro i da nema pojma sta se tacno svira ako im ne zapara usi. Plus Borin glas koji je lako ponoviti i nekom ko nema neki poseban raspon ili boju glasa. Uostalom, njihove pesme koje si ovde pomenuo se retko cuju na zurkama, bar je tako bilo u vreme kad sam ja jos bio dovoljno mlad da na njih idem. Uglavnom su u pitanju stariji hitovi sa prva tri albuma.

Link to comment
6 minutes ago, harper lee said:

 

Nisam mislio nista lose time sto sam napisao, cenim Rajka i ja, poenta je da veliki broj Corbinih najvecih hitova moze relativno lako da se odsvira tako sto se pesma "prekroji" za duge, pijane noci gde vecina skoro i da nema pojma sta se tacno svira ako im ne zapara usi. Plus Borin glas koji je lako ponoviti i nekom ko nema neki poseban raspon ili boju glasa. Uostalom, njihove pesme koje si ovde pomenuo se retko cuju na zurkama, bar je tako bilo u vreme kad sam ja jos bio dovoljno mlad da na njih idem. Uglavnom su u pitanju stariji hitovi sa prva tri albuma.

Skapirao sam, ali si mi dao dobar slagvort, jer zapravo Riblja Corba ima i "komplikovanu" harmoniju u poredjenju sa ostalim ex-yu bendovima. Evo sad kad razmislim, i ne znam ko se iz te grupe izdvaja osim njih, osim Korni grupa ranije ali oni su koketirali sa psihodelijom i dzezom gde je normalno da bude komplikovanije harmonije.

  • +1 1
Link to comment

Meni kad sam bio mali bile omiljene Amsterdam, PDSA i Kada Padne Noc 

Zapravo mi je celog zivota bilo neprirodno da cujem Corbu na TV/YT bez pucketanja od iskurvane ploce/presnimljene kasete

Zadnji put sam aktivno slusao tamo negde u petom sestom osnovne, posle sam presao na svasta nesto drugo jace i engleskije 

On je jos u Bariju '91 izgledao kao da ima jos dve nedelje pred sobom

Edited by Ratamahatta
  • +1 1
Link to comment
2 minutes ago, JohnnyD said:

Skapirao sam, ali si mi dao dobar slagvort, jer zapravo Riblja Corba ima i "komplikovanu" harmoniju u poredjenju sa ostalim ex-yu bendovima. Evo sad kad razmislim, i ne znam ko se iz te grupe izdvaja osim njih, osim Korni grupa ranije ali oni su koketirali sa psihodelijom i dzezom gde je normalno da bude komplikovanije harmonije.

 

Mozda Time? Indeksi su takodje imali neke pesme sa zahtevnijim harmonijama. Neke manje poznate stvari SMAK-a. Kad iznabrajas te stvari prakticno se radi o nekih desetak vrhunskih kompozitora i muzicara koji su se u raznim fazama muvali po raznim bendovima.

  • +1 2
Link to comment
3 minutes ago, harper lee said:

 

Mozda Time? Indeksi su takodje imali neke pesme sa zahtevnijim harmonijama. Neke manje poznate stvari SMAK-a. Kad iznabrajas te stvari prakticno se radi o nekih desetak vrhunskih kompozitora i muzicara koji su se u raznim fazama muvali po raznim bendovima.

Tako je.. uz Pop i Rock masinu, sto su sve bendovi pre Corbe. Odlika "ludih 70ih" ;)

  • +1 1
Link to comment
4 minutes ago, JohnnyD said:

Tako je.. uz Pop i Rock masinu, sto su sve bendovi pre Corbe. Odlika "ludih 70ih" ;)

 

Pa, Jugoslavija i jeste vazila za drugu najvecu evropsku rok silu, posle Velike Britanije. I danas kad cujem "Za koji zivot treba da se rodim" ili "Blues u parku" tesko mi je da poverujem da su takva dva bisera napisana jos tamo pocetkom sedamdesetih. To je doslovno svetski top nivo, da su tada postojale internet platforme kao danas ne sumnjam da bi nasle mesto medju velikim svetskim hitovima. Pustao sam pre nekoliko godina "Blues u parku" nekim poznatim norveskim muzicarima, ljudi nisu mogli da veruju sta slusaju.

  • Hvala 1
Link to comment

Create an account or sign in to comment

You need to be a member in order to leave a comment

Create an account

Sign up for a new account in our community. It's easy!

Register a new account

Sign in

Already have an account? Sign in here.

Sign In Now
×
×
  • Create New...