Jump to content
IGNORED

Bora Đorđević - Poslednja pesma o tebi


Tinman

Recommended Posts

neko je spomenuo olivera, kad je umro, bošnjaci su negodovali zbog sveopšte žalosti tad sam saznala (nisam ga pratila, prepatetično mi je bilo oduvek, tim arsen za komšije uvek) da je imao posmu posvećenu hvo koja je ratovala u herceg bosni (mislim da je to praljkova ekipa), mislim da se srbima nije bavio nikad

 

Zanimljiva i lijepa pjesma je izvadjena iz naftalina i postavljena na youtube. Olivera Dragojevića pjesma iz 90tih posvećena vojnicima topnicima HVO-a koji su branili Široki Brijeg i HercegBosnu.  Azimut, daljinar i mjesna sprava su ciljnički dijelovi topa, spomenuti u refrenu pjesme. Pjesma je preuzeta sa oštećene radio-kasete, no to joj još više daje jednu emotivnu dimenziju. Uživajte!

http://youtu.be/QjU9OyFtg7U

Tekst:
Topnik sam ljuti sa Širokog Brijega
i branim hrabro ja kamen svoj
ali i na te ja mislim draga
vraćam se skoro u zagrljaj tvoj (2x)

-ref (2x):
Azimut draga imam za tebe
daljinar uzmem iz srca svog
uz mjesnu spravu doć ću do tebe
pronaći pravi put do srca tvog

Ja sliku držim na topu svom
gledajući tebe ja bijem boj
spreman sam uvijek braniti dom
za Široki dati i život svoj (2x)

https://poskok.info/oliver-sirokom-i-hercegbosni-hvala-oliver/

 

ne znam ima li i ova pesma neke veze sa ratom:

Split i Mostar, obadva

 

Za svu ljubav i slobodu
nek’ nam zlatna Buna sja
Herceg-Bosna i Split bili
dva bisera, obadva

Galebi smo i poskoci smo
kada zove zemlja ova
kroz nevere i kroz bure
rodnoj grudi, obadva

Ref.
Proslavljena Dalmacijo
zemljo sunca, sesna sva
pa uz behar ti uz rame
Split i Mostar, obadva

Dicni Marjan, gordi Hum
krsni kamen i obala
plavi Jadran, modra rijeka
ruka ruci, obadva

https://tekstovi.eu/split-i-mostar-obadva-oliver-dragojevic/

  • Haha 1
  • -1 1
Link to comment

pa nije napala hrvatska srbiju no obratno.

ne mozemo nezadovoljstvom ustava i 1974-e pravdati napad na hrvatske gradove.

nemojmo se zajebavati oko toga.

 

 

  • +1 1
  • Hvala 2
  • Tužno 2
Link to comment
1 hour ago, Milosh76 said:

 

 

 

Jedna od meni dražih Džindžerovih solaža, koju vratim bar 2,3 puta kad god slušam ovu stvar.

Još imam kući ploču 8.nervni slom

Link to comment

meni je najjaca diferencijacija glede bore djordjevica.

koliko malogradjanskih upisa o cistoti &  pravovernosti.

suzdzite sa bar.

ne morate u svakom trenutku biti vernici

 

Link to comment

Juce kazem zeni, umro Bora onaj sto peva "Andjele" (voli supruga tu pesmu).

 

Ajde, da napravimo jedan  in memoriam. Odslusasmo uz veceru Buvlju Pijacu, i onda seli da joj pokazem neke slike i krenuli muzikom od Suncokreta, pa Kost u Grlu, pa Pokvarena masta... i Mrtva priroda.

 

Ajde, prevedi sta kaze.

 

I tako...

 

Jebote, da se nadovezem na Moonwalker, cini mi se, Bora bi danas ladno bio kenselovan. Ono, mizoginija kao  takva, prototip Petersonovog  nedozrelog, "slabog muskarca", samo cekas da ubije zenu, tipa Kuduz, i da svi jadni saosecaju ("zasluzila je"), takav neki vajb.

 

 

 

  • +1 3
  • Hvala 1
Link to comment
2 hours ago, April said:

Umesto svih sranja, prvo jedna Cveletova(pozdrav za @foto) fotka koju nećete videti u Informeru i Kuriru:

 

Boraportre.jpg.d28697bb9b0222d0d9c3b985a315ba34.jpg

 

Drugo, briljantni logo Riblje čorbe uradio je Jugoslav Vlahović; vredi spomenuti ga jer su tih godina svet Bore Đorđevića oblikovali takvi jugoslavi, pa je i tadašnji Bora bio pesnik grada, Ateljea i Šumatovca. On je uradio i omot za prvi album koji me, ne znam zašto, asocira na Supertramp Breakfast in America(možda zbog insistiranja na facijalnoj ekspresiji). Meni je taj omot bolji i dinamičniji čak i od onih koje je radio Mirko Ilić(recimo prvi album Prljavog kazališta). Da sam na mestu Vlahovića, zabranio bih reprint, jer je u pitanju autentično autorsko delo koje ne bi smelo da se menja i zloupotrebljava.

 

b542c64deb29da3f85c9dec9716ee2d6.1000x10

 

Kad su ga kidnapovali bećkovići i Francuska 7, sve im je bilo uzalud: on je već snimio i Kost u grlu i Pokvarenu maštu i evo već 40 godina im ne uspeva da izbrišu taj trag o talentovanom mudonji sa naših trotoara koji bolje piše, bolje zvuči i bolje izgleda od pijane babe koju su razvlačili po guslarskim večerima.

 

A Boru doživljavam kao 5 puta više pank od ekipe sa zihernadlama, bedževima i martinkama. Isto kao što su kroz godine panka marširali i Motorhead, Phil Lynott ili Jam. Niko iz Terazijskog prolaza nije ostavio ovako nešto:

 

 

Ako je pank neka asocijacija na buntovnistvo, onda mi  je tesko da Boru povezem sa tim.

Njegovi tekstovi su rezignacija i mirenje sa sudbinom, ne poziv na ustanak, Kao neka propaganda ponosa u socijali. 

  • +1 4
  • Hvala 1
Link to comment
11 minutes ago, Budja said:

 

Ako je pank neka asocijacija na buntovnistvo, onda mi  je tesko da Boru povezem sa tim.

Njegovi tekstovi su rezignacija i mirenje sa sudbinom, ne poziv na ustanak, Kao neka propaganda ponosa u socijali. 

 

Sad mi je pred očima Miki Rurk u Barskoj mušici. :) Sličan senzibilitet, s tim što Bora nije bio asocijalan.

 

Barfly | Rotten Tomatoes

  • +1 1
Link to comment
4 hours ago, Budja said:

Juce kazem zeni, umro Bora onaj sto peva "Andjele" (voli supruga tu pesmu).

 

Ajde, da napravimo jedan  in memoriam. Odslusasmo uz veceru Buvlju Pijacu, i onda seli da joj pokazem neke slike i krenuli muzikom od Suncokreta, pa Kost u Grlu, pa Pokvarena masta... i Mrtva priroda.

 

Ajde, prevedi sta kaze.

 

I tako...

 

Jebote, da se nadovezem na Moonwalker, cini mi se, Bora bi danas ladno bio kenselovan. Ono, mizoginija kao  takva, prototip Petersonovog  nedozrelog, "slabog muskarca", samo cekas da ubije zenu, tipa Kuduz, i da svi jadni saosecaju ("zasluzila je"), takav neki vajb.

 

 

 

Stoji mada ne isključivo za Boru. Sve iz te generacije (globalno) bi u velikoj meri bilo kenselovano. Jednostavno takva su bila vremena...

Link to comment

Kroz maglu se sjecam da u nekom od filmova  Zarka Lausevica ("Braca po materi'?) ima scena u kojoj se u pozadini cuje "Necu da ispadnem zivotinja". Zna ili neko ili mi se nesto pomantalo?

  • +1 1
Link to comment
7 hours ago, Budja said:

Juce kazem zeni, umro Bora onaj sto peva "Andjele" (voli supruga tu pesmu).

 

Ajde, da napravimo jedan  in memoriam. Odslusasmo uz veceru Buvlju Pijacu, i onda seli da joj pokazem neke slike i krenuli muzikom od Suncokreta, pa Kost u Grlu, pa Pokvarena masta... i Mrtva priroda.

 

Ajde, prevedi sta kaze.

 

I tako...

 

Jebote, da se nadovezem na Moonwalker, cini mi se, Bora bi danas ladno bio kenselovan. Ono, mizoginija kao  takva, prototip Petersonovog  nedozrelog, "slabog muskarca", samo cekas da ubije zenu, tipa Kuduz, i da svi jadni saosecaju ("zasluzila je"), takav neki vajb.

 

 

 

 

Quote
Hey Joe, where you goin' with that gun of your hand?
Hey Joe, I said, where you goin' with that gun in your hand? Oh
I'm goin' down to shoot my old lady
You know I caught her messin' 'round with another man, yeah
I'm goin' down to shoot my old lady
You know I caught her messin' 'round with another man
Huh, and that ain't too cool
Hey Joe, I heard you shot your mama down
You shot her down now
Hey Joe, I heard you shot your lady down
You shot her down in the ground
Yeah
Yes, I did, I shot her
You know I caught her messin' 'round, messin' 'round town
Yes, I did, I shot her
You know I caught my old lady messin' 'round town
And I gave her the gun
I shot her

 

  • +1 4
Link to comment

Create an account or sign in to comment

You need to be a member in order to leave a comment

Create an account

Sign up for a new account in our community. It's easy!

Register a new account

Sign in

Already have an account? Sign in here.

Sign In Now
×
×
  • Create New...