Jump to content
IGNORED

Bora Đorđević - Poslednja pesma o tebi


Tinman

Recommended Posts

gle cuda nisu svi "podlegli nacionalizmu"

bilo je muzicara koji su cutali, a itekako je bilo onih koji su dizali glas protiv nacionalizma, rata, nadolazeceg ludila

 

meni je fasinantno, nevezano samo za ovu temu, ali itekako i za nju, posto se konkretno o njoj pise, koliko ljudi ne moze da shvati i uvidi neke osnovne uzrocno-posledicne veze

to se svaki dan prepoznaje, od obicnih forumskih tema, preko politike i drustva opste

 

 kako dodje do toga da se svest mase "preko noci" promeni, da drustveni odnosi koji su vazili do juce, vise ne vaze, a pocinju da vaze neki potpuno opozitni?

u sirenju ludila krajem 80tih, a narocito 90tih pored politicara, medija, crkve, ogromnu ulogu su odigrale javne licnosti

 

pa i dan danas, sto kod nas, sto sirom sveta, politicari se trude pridobiti javne licnosti na svoju stranu

i opozicija i ova nakaradna vlast se trude da privuku sto znacajnije predstavnike

 

uostalom, srpska opozicija je napravila ogroman iskorak zbog proglasa i svega sto su uradili

a proglas u najvecoj meri cine upravo umetnici

 

i sve to iz jednostavnog razloga jer je obican svet sklon da veruje i da se poistuvecuje sa tim ljudima

 

 

 

1991 sa podrucja novoosnovane rsk su proterane desetine hiljada (izvesno preko sto) nesrba, uglavnom hrvata, uz pljackanje i paljenje SVIH kuca i ubijanje gotovo svih preostalih staraca

bora jebeni djordjevic u tom trenutku ima potrebu da im iz ugodnosti beograda poruci da ce ih sve opljackati i kuce im zapaliti

 

 

nema tu ama bas niceg smesnog  i ne bi smelo biti niceg za relativizovanje

  • +1 7
  • Tužno 1
  • Vojvodo,serdare 1
Link to comment
28 minutes ago, pbg12345 said:

gle cuda nisu svi "podlegli nacionalizmu"

bilo je muzicara koji su cutali, a itekako je bilo onih koji su dizali glas protiv nacionalizma, rata, nadolazeceg ludila

 

meni je fasinantno, nevezano samo za ovu temu, ali itekako i za nju, posto se konkretno o njoj pise, koliko ljudi ne moze da shvati i uvidi neke osnovne uzrocno-posledicne veze

to se svaki dan prepoznaje, od obicnih forumskih tema, preko politike i drustva opste

 

 kako dodje do toga da se svest mase "preko noci" promeni, da drustveni odnosi koji su vazili do juce, vise ne vaze, a pocinju da vaze neki potpuno opozitni?

u sirenju ludila krajem 80tih, a narocito 90tih pored politicara, medija, crkve, ogromnu ulogu su odigrale javne licnosti

 

pa i dan danas, sto kod nas, sto sirom sveta, politicari se trude pridobiti javne licnosti na svoju stranu

i opozicija i ova nakaradna vlast se trude da privuku sto znacajnije predstavnike

 

uostalom, srpska opozicija je napravila ogroman iskorak zbog proglasa i svega sto su uradili

a proglas u najvecoj meri cine upravo umetnici

 

i sve to iz jednostavnog razloga jer je obican svet sklon da veruje i da se poistuvecuje sa tim ljudima

 

 

 

1991 sa podrucja novoosnovane rsk su proterane desetine hiljada (izvesno preko sto) nesrba, uglavnom hrvata, uz pljackanje i paljenje SVIH kuca i ubijanje gotovo svih preostalih staraca

bora jebeni djordjevic u tom trenutku ima potrebu da im iz ugodnosti beograda poruci da ce ih sve opljackati i kuce im zapaliti

 

 

nema tu ama bas niceg smesnog  i ne bi smelo biti niceg za relativizovanje

Bora je tragičan lik, a ne zlikovac. Jel možeš da skapiraš to?

Ne vidim da ga iko opravdava za sranja koja je pisao i pevao devedestih.

Nego seovde razlikujemo u akcentovanju onoga što kod nas Bora izaziva kad se pomene njegovo ime.

Tebe asocira na sranja devedesetih, mene na ono što je radio pre devedesetih. 

 

  • +1 6
  • Hvala 2
Link to comment

Niko naravno ne relativizuje, ali eto, neki imamo poriv da budemo u svakom trenutku i pre svega etički besprekorni. Možda je rešenje da se umesto pesama kače omiljeni Borini ratni pokliči i šovinistički citati.

Edited by kralj
  • +1 2
Link to comment
41 minutes ago, pbg12345 said:

bora jebeni djordjevic u tom trenutku ima potrebu da im iz ugodnosti beograda poruci da ce ih sve opljackati i kuce im zapaliti

 

imao je potrebu da bude "šaljiv", što je jadno ali nije isti nivo zlobnosti kao da je bio ozbiljan. ljudi prave tu razliku jer razlika je stvarna ali kao da u pravljenju razlike zaboravljaju na momenat jadnosti.  
 

kao što je popularno reći ovih dana, budući da su ljudi kompleksna bića, svako ima svetle strane i one na dnu, o ljudima sudim o tome kako su prevazišli dno. u borinoj knjizi šta je pesnik hteo da kaže podelio je anegdotu kad je napravio štos na račun devojke čiji mu se izgled nije naročito dojmio. bem ga, meni je plastičan primer čoveka sa lošim karakterom neko ko je posle nekoliko decenija ponosan što je napravio srpdnju na račun nelepe osobe. možemo kako su ljudi kompleksni, ali to je nešto što je i deci jasno da je no-no, prosto intuitivno znaš da se preko nekih granica ne prelazi. možda taj detalj nije fer da se sudi o kompletnoj ličnosti ali meni se uklapa u nekog ko će 30 godina kasnije pevati na vučićevom kontramitingu. i možda nije fer zato što nisam uspeo da ga nađem na brzinu prelistavajući knjigu ali 99.9% sam siguran da ga nisam umislio.  

ako treba po lepom, bore ću se sećati kao čoveka moćnog glasa, veoma talentovanog kompozitora i upečatljive pojave. a biću i treći na temi kojem je avionu slomiću ti krila, sa plavim safirom, prva pesma koje se sećam da sam baš voleo. 

 

njegovo pesništvo ne razumem. za mene ono je izdrkavanje nivoa osnovne škole, u boljim slučajevima srednje. same reči i poente mi nemaju dubinu koja običnog čoveka može da ostavi sa utiskom "ne bih umeo ovako sve i da oću". ali očigledno mnogim ljudima koji su se proslavili kao pesnici on jeste bio sjajan kolega i to ima svoju težinu koja zaslužuje svoj prostor.
 

 

Edited by utilitarist
  • +1 7
  • Hvala 1
Link to comment

Dobar post, uglavnom sve 5, samo definisati pitanje karaktera na osnovu banalnih opservacija i lartpurlartizma je previše strogo. On je maltene ceo svestan život proveo po kafanama i kladionicama, u debeloj autodestrukciji, neuglednom društvu i neuglednim razgovorima.

 

Ovde se piše kao da je Šešelj lično, pa su mu obeshrvatljeni Hrtkovci životno delo, a on se siromah ni tu nije uvek snalazio, pa je morao da se pravda što je ogrnuo šal Hajduka dok je sa tri prsta otpevao neki stih kako je plakao u zahodu jer ga je riba ostavila.

Edited by kralj
  • +1 3
Link to comment

kako se ne relativizuje ako se u nizu postova insistira da je to sve bila sega, zajebancija?

uzmimo i da jeste bila, samo to (a nije) i to je ogroman problem jer normalizuje nesto sto nikako ne bi smelo biti normalno i sto nije bilo normalno, ali je "preko noci" postalo

 

zaista ne zelim da zvucim pateticno, ali ja se itekako secam vremena u kom je on to pevao, taj period je jako vazan u mom i mnogim drugim zivotima

ne znam zasto se toliko tesko staviti u poziciju ljudi koji su u tom trenutku uz ubijanja proterivani iz svojih kuca, koje su potom paljenje

njima njegovi stihovi nikako nisu bili smesni

 

 

i ne treba danas nista sa tim

to je samo jedan deo negove ostavstine

mnogo znacajniji i vecini daleko bitniji je onaj iskljucivo muzicki, gde je narocito u prvom delu karijere ostavio neizbrisiv trag

samo nista od toga nije razlog da se pravimo blesavi i pravdamo nesto sto se opravdati niti moze, niti treba

Edited by pbg12345
  • +1 3
  • Hvala 1
  • Tužno 1
Link to comment
29 minutes ago, Filozof manijak said:

Bora je tragičan lik, a ne zlikovac. Jel možeš da skapiraš to?

Ne vidim da ga iko opravdava za sranja koja je pisao i pevao devedestih.

Nego seovde razlikujemo u akcentovanju onoga što kod nas Bora izaziva kad se pomene njegovo ime.

Tebe asocira na sranja devedesetih, mene na ono što je radio pre devedesetih. 

 

 

Moralnu policiju naravno da mnogo više zanima njegova podobnost nego umetničko delo. Jednog dana će se šokirati kad budu saznali da je Piter Handke dobio Nobelovu nagradu.

  • +1 1
  • Hvala 1
Link to comment
1 hour ago, pbg12345 said:

gle cuda nisu svi "podlegli nacionalizmu"

bilo je muzicara koji su cutali, a itekako je bilo onih koji su dizali glas protiv nacionalizma, rata, nadolazeceg ludila

 

meni je fasinantno, nevezano samo za ovu temu, ali itekako i za nju, posto se konkretno o njoj pise, koliko ljudi ne moze da shvati i uvidi neke osnovne uzrocno-posledicne veze

to se svaki dan prepoznaje, od obicnih forumskih tema, preko politike i drustva opste

 

 kako dodje do toga da se svest mase "preko noci" promeni, da drustveni odnosi koji su vazili do juce, vise ne vaze, a pocinju da vaze neki potpuno opozitni?

u sirenju ludila krajem 80tih, a narocito 90tih pored politicara, medija, crkve, ogromnu ulogu su odigrale javne licnosti

 

pa i dan danas, sto kod nas, sto sirom sveta, politicari se trude pridobiti javne licnosti na svoju stranu

i opozicija i ova nakaradna vlast se trude da privuku sto znacajnije predstavnike

 

uostalom, srpska opozicija je napravila ogroman iskorak zbog proglasa i svega sto su uradili

a proglas u najvecoj meri cine upravo umetnici

 

i sve to iz jednostavnog razloga jer je obican svet sklon da veruje i da se poistuvecuje sa tim ljudima

 

 

to ide jos od sezdesetih.

preporucujem knjigu radine vucetic 'monopol na istinu' primarno o cenzuri u sfrj, ali vrlo organizovano i o nacionalistickom diskursu u kulturi.

osamdesetih je brana pukla, da.

  • +1 3
  • Hvala 1
Link to comment

Apropo tog njegovog dijela karijere, već sam rekao šta sam mislio i da mi je bilo gadno to i gledati i da mi je izašao iz fokusa i da bukvalno nisam ništa u vezi sa njim pratio od neke 2003-4. da kažem, do tad sam onako ovlaš ispratio ako je bilo šta novo ali htio bih ovo da dodam.

Taj njegov nacionalizam je bio sav nekako nikakav, jadan, u ritama, to kako se on oblačio, u neke dresove, šajkače sa plehanim kokardama, ti stihovi, to je bilo bukvalno peta liga, vašarsko-cirkuski kič najnižeg kvaliteta. Ne opravdava ga to, naravno, nego više govorim o tom "impaktu", to koga je to privlačilo ili nedobog opredjeljivalo za tu ideologiju, taj ravnogoraški populistički panađur, taj je opet vjerovatno više u glavi imao one Simovićeve citate iz Boja na Kosovu, ili govorancije Vuka manitoga, ili Šešeljeve baljezgarije, na kraju krajeva i tog BMK, a vazda je gore kad je taj šovinizam zaogrnut u neko ruho kao ozbiljne poezije ili neke duhovnost tipa ona Nogova brljavljenja o "nenamirenoj krvi" ili kad popovi krenu sa raznoraznim zavjetima, moštima i ostalo nego kad BČ krene da brljavi proizvode njegovih alkoholnih trovanja.

Ok, možda sam slab na njega i njegov prvi dio karijere, ali prvi opis na te njegove ispade i budalaštine bi bio "jadnost", ta jeftina kosplej teturanja čovjeka koji je u konstantnom delirijum tremensu, mnogo je većih zala bilo koja su se prodavala za nekakvu ozbiljnu umjetnost. 

  • +1 7
  • Hvala 1
Link to comment

Create an account or sign in to comment

You need to be a member in order to leave a comment

Create an account

Sign up for a new account in our community. It's easy!

Register a new account

Sign in

Already have an account? Sign in here.

Sign In Now
×
×
  • Create New...