Jump to content
IGNORED

Bora Đorđević - Poslednja pesma o tebi


Tinman

Recommended Posts

1 hour ago, giuseppe said:

I Balašević je rekao čuveno 'jebo nas ko nas sastavi' za Slovence, a prema kosovskim Albancima je imao još gore ispade u inače sasvim filmičnoj prvoj knjizi - ali je mislim prilično rano skontao šta i kako i reterirao je, posle i obrnuo ćurak. Bora je išao iz lošeg u gore.

Bora ja terao nizvodno. Da su vremena bila bolja sva je prilika da bi i on terao bolje. Pri tom ne mislim da je to dobra stvar. Sad da li je to bilo jer se umorio od kontriranja ili je nešto drugo to već ne znam.

Link to comment
1 hour ago, giuseppe said:

I Balašević je rekao čuveno 'jebo nas ko nas sastavi' za Slovence, a prema kosovskim Albancima je imao još gore ispade u inače sasvim filmičnoj prvoj knjizi - ali je mislim prilično rano skontao šta i kako i reterirao je, posle i obrnuo ćurak. Bora je išao iz lošeg u gore.

Izgleda da mnogi umetnici iznose mišljenja više iz nekog egzibicionizma, a manje iz uverenja :D

Edited by Milošica
  • +1 1
  • Hvala 1
Link to comment

Ja sam progovorio 2-3 s njim pa on pomenu (kladjenje) tenis. Ja onako iskreno - jebes tenis, nemam pojma sta se tamo desava. On me tuzno pogleda i zavrsi sa mnom :D

 

Inace, danas sjedimo u kafa ni i drugi dio dana pustamo Corbine pjesme. Jedva sam se sjetio ali jesam naposletku, divna pjesma.

 

 

  • +1 5
Link to comment
On 5. 9. 2024. at 0:19, Budja said:

 

I ima neke slicnosti izmeju ta tri fenomena (Sinise, Corbe i Lepe Brene), a to se opet nadovezuju na ono Marshallovo o  provincijalcima u velikom gradu. Mogla bi @morgana da kaze koju rec na tu temu.

 

 

 

 

 

 

cini mi se da si u pravu iako se auditorijumi brene i corbe ne poklapaju bas idealno ali morala bih da domislim.

ipak, mislim da je bora dj produkt koji bismo - ako bi uopste bilo moguce odvojiti lik od djela, a nisam sigurna - u muzickom smislu prihvatali sa mnogo manje ograda da nije domaci. bluz, kantri, hartlend, bilo tematski tj poetski ili muzicki,  su odavno stigli u gradove i postali urbani i legitimizirani (makar u talasima ako ne stalno), ovo nije nista drugacije. heroji, odmetnici, skitnice, desperadosi sto kaze zikica simic, samo sto je kontekst pomjeren od nekakve ikonicne amerike na tipicno, prozaicno srpsko predgradje, ali vala i veci dio grada.

ne bih ja to nipodastavala u muzickom i poetskom smislu. nevoljenje je druga stvar.

 

Edited by morgana
  • +1 4
Link to comment
11 hours ago, giuseppe said:

I Balašević je rekao čuveno 'jebo nas ko nas sastavi' za Slovence, a prema kosovskim Albancima je imao još gore ispade u inače sasvim filmičnoj prvoj knjizi - ali je mislim prilično rano skontao šta i kako i reterirao je, posle i obrnuo ćurak. Bora je išao iz lošeg u gore.

 

Nije Balašević rekao samo to, već je i celu pesmu napisao sa sve pominjanjem kako Slovence mame habsburški kavezi i sličnim glupostima, pa ni on opet nije imao problem da ide tamo, i niko mu nikada nije otvoreno zamerao zbog toga, niti ga zbog toga prozivao. Evo uostalom teksta:

 

Spoiler

Laku noc braco Janezi
Shvatam vas, sve su to geni
Mame vas habsburski kavezi
Neko je rodjen da seni

Malo ste plebiscirali
Pre tog ste puno rovarili
Tovarisi, dugo ste svirali
Dok se niste natovarili

'Ajte vi, braco Slovenci,
Nemojte s tim da se salite
Samo vas cekaju Nemci
Samo im vi jos falite

Kvarni ste, jadna vam majka,
Nismo iz istog filma
I decki iz treceg rajha
Za vas su GG firma

Ne kunem, ne kunem i ne pretim
Sve ovo smatrajte salom
Ja necu da vas se setim
Ni kad budem gledao slalom

Na nama svako ucari
I vi ste tako odlucili
Laku noc braco smucari
Dobro ste mi se smucili

Zelim vam mir i spokojstvo
I slavu vasoj zastavi
Bilo je zadovoljstvo
Jeb'o nas ko nas sastavi

 

Meni deluje da je tu dosta bilo do toga kako je ko od njih dvojice percipiran, tj. Bora kao srpski nacionalista, a Balašević kao projugoslovenski liberal, pa je onda postalo bitnije KO je rekao, a ne šta je rečeno. Ovo Balaševićevo su skoro svi zaboravili, a Borino za konjušare se pominjalo skoro svaki put kada se pominjalo da on živi u Sloveniji.

  • +1 4
  • Hvala 2
Link to comment

A ustvari to je njihov nacin da reaguju na situaciju sa Slovenijom pocetkom devedesetih. Posto su bili umetnici, pesnici, onda su kroz pesmu govorili sve, pa i politicke stavove. Bora malo manje suptilno, ali sustina je ista.

Motiv je drugaciji, Djoletu je bilo vise zao, a Bori drago, a opet to ne menja cinjenicu da su obojica bili voljeni u Sloveniji i tada i dan danas.

  • +1 6
Link to comment

Razlika je objektivno i u tome što je Đole vrlo brzo skontao i unormalio se, i npr imao pesmu o Vukovaru na albumu iz 1993, što baš i nije bilo jednostavno i trebalo je imat muda, dok je Bora terao ono (četničko) svoje. A prvi posleratni sarajevski koncerti su nešto što niko sem Balaševića nije mogao, iz Srbije.

 

Edit: ali je svakako strašno zanimljivo da su takva dva pesnika bila u istom bendu... Čudo da je i toliko potrajao :)

Edited by giuseppe
  • +1 6
Link to comment

ne bih da pravdam nikog, ali tada su bila smutna vremena...

Mnogi su povedeni tadašnjom propagandom slično mislili o Slovencima, Hrvatima, Muslimanima. Kasnije se pokajali što su bili zavedeni mržnjom. Ovo govorim o običnim ljudima iz svoje okoline. Kapiram da ni umetnici nisu bili pošteđeni izliva probuđenog nacionalizma u mozak. Meni je bitno da su se kasnije pokajali zbog svojih gluposti

Edited by Filozof manijak
  • +1 5
Link to comment

Ima nesto i do reputacije, drugih pesama, publike koja prati jednog i drugog... Sve to utice kako neko kapira te pesme i te odnose.

Link to comment

Create an account or sign in to comment

You need to be a member in order to leave a comment

Create an account

Sign up for a new account in our community. It's easy!

Register a new account

Sign in

Already have an account? Sign in here.

Sign In Now
×
×
  • Create New...