Jump to content
IGNORED

Bora Đorđević - Poslednja pesma o tebi


Tinman

Recommended Posts

Mislim da sam bio samo na jednom njegovom koncertu i to u Hali Sportova. Dobar drug kog znam iz vrtića se baš ložio na Čorbu i imao sve njihovo čim izadje pa čak i oni Našu Krmaču gde je Bora nešto radio ili imao kolumnu.

Moj prvi kontakt sa Borom, bar koji pamtim je ćale koji mi je doneo čini mi se Bora čorba priča gluposti pa sam slušao tu traku, posle mi je donosio i neke knjige njegove poezije sa pesmama braon jahta itd.

Ironija je da se najviše slušao taj deo oko Baba Jule jer je to bilo aktuelno u vreme kada smo bili pred kraj osnovne. Posle sam već polako otkrivao sam neke pesme ili njihovo značenje za koje nisam znao kao klinac.

Zadnji neki kontakt sa njim je bio što sam se par puta obreo u onom Čorba Caffeu u isto vreme kad i on, ali nikada kada je pevao.

 

Što više razmišljam, sve više mi njegov taj vanmuzički pad vuče na stereotip prosečnog tipa njegove generacije. Lepa mladost širom SFRJ, nešto ratnih i poratnih aktivnosti, raspad od alkohola praćen beskrajnim satima u kladionici uz nacionalizam i jaku pomirljivost prema svakoj aktuelnoj vlasti.

  • +1 7
Link to comment
1 hour ago, le petit nicolas said:

1. septembar 1979. novopecena gimnazijalka (dobro, bilo je usmereno, ali sticajem okolnosti skroz druga skola), ne seca se prvog dana skole. seca se da se jos nije presaltovala s voza bar-bgd koji ju je dan ranije dovezao s mora, da ju je dovela par godina starija drugarica, prekaljena na koncertima i dzez festivalu, koja je znala sve i svakoga. bilo je buke, strke, zaslepljujucih reflektora, zakrivljenih hodnika i zabezeknutog piljenja u sav taj svet bekstejdza. na tasu.

 

To. To je bio njihov oproštajni koncet pred vojsku. Totalno ludilo. Ceo stadion peva kompletan album od prve do poslednje pesme, iako se pojavio u prodaji tek nedelju dana kasnije. Bora je na stejdž doveo neke starlete u providnim trikoima i predstavio ih kao pandan Lokicama, mislim da im je naziv bio Ribetine. 

 

  • +1 1
  • Haha 1
Link to comment

Ovo sam prvo znao napamet 

Posle sam doživeo stvarno. Kao u Nebu nad Berlinom, prešao sam iz crno belog u kolor film

 

Druga vrata levo, tvoja soba

Ulazim bez kucanja, otvaram vrata 

Tvoje oči

Začuđene

Gledaju me kao stranca 

 

I dok ćutim kažeš zdravo

Kažeš sedi

Kako si? 

 

O

Moje tuge

 

Slike na tvom zidu

Tvoj upaljač

Neke stare ploče

Naše pesme

 

Sve te male sitne stvari 

Podsećaju me na prošlost

I ne mogu, i da hoću 

Odjednom da srušim sve

 

  • +1 1
Link to comment
6 hours ago, harper lee said:

 

Cuveni SUBNOR iz Bara koji je trazio hapsenje Bore i zabranu, pazi sad, albuma "Na zapadu nista novo" s pesmom "Za ideale ginu budale".:laugh: Matorci sve pomesali, nisu ni culi pesmu nego je neko izabrao njih da podignu tuzbu da ne bi ispalo da ga drzava ganja. To a credit jugoslovenskoj javnosti bilo je nevidjene sprdnje na racun SUBNOR-a i cele te tuzbe pa je ona valjda na kraju odbacena. Bora, naravno, nije propustio da i on sam napravi cirkus od tog slucaja.

6 hours ago, kud u maglu Simoviću said:

tu zabranu “budale ginu za ideale/kreteni dižu bune i ginu” je gurao neko makedonski subnor(danas pročitao pa zato znam)

 

njima, rč je to bio boost kakav su samo poželeti mogli

 

nešto kao zabranjenom pušenju afera maršal

 

Mislim da nije to u pitanju, vec nesto iz one njegove zbirke pjesama. To proganjanje je bilo tamo negdje '87, a "Na zapadu nista novo" je tad vec bilo staro 4-5 godina.

Link to comment
13 minutes ago, Peter Fan said:

 

Mislim da nije to u pitanju, vec nesto iz one njegove zbirke pjesama. To proganjanje je bilo tamo negdje '87, a "Na zapadu nista novo" je tad vec bilo staro 4-5 godina.

Pesma "crni mercedes"

Mozda cak 88/89,  zbog toga je bila pesma "Crna Gora, Bar" na poslednjem predratnom albumu.

  • Hvala 1
Link to comment

Neka mu je laka zemlja. Ogromna kreativnost kad je bio mladji, kakva se retko srece, a pogotovo sad ne.

Ostatak zivota proveo je tako da je nechija 3 zivota smestio u svoj jedan.

  • +1 2
Link to comment
24 minutes ago, D11 said:

Pesma "crni mercedes"

Mozda cak 88/89,  zbog toga je bila pesma "Crna Gora, Bar" na poslednjem predratnom albumu.

 

Ne bi me iznenadilo da je oba puta bila neka blaga frkica. Bora je bio nacrtani wannabe disident. I docnije je objavljivao planirane atentate na se, kao da je Informer.

 

Link to comment

bora djordjevic muzicar/umetnik je otisao iz nasih zivota nekad davno

juce je umro matori govnar, samo jos jedan u nizu djubradi koja su dolivala ulje na vatru u godinama kad je ta vatra masovno odnosila zivote

ono sto ga izdvaja od ostalog olosa je cinjenica da je bio mega popularan, pa je time i njema odgovornost veca

 

neko juce rece da je bio pripadnik generacije koja je u mladosti uzivala u sfrj, a kasnije se nesnadjena okrenula nacionalizmu

nek se nosi u picku materinu i on i svi slicni pripadnici generacije mu

  • +1 4
  • -1 11
  • Vojvodo,serdare 3
Link to comment
6 minutes ago, pbg12345 said:

bora djordjevic muzicar/umetnik je otisao iz nasih zivota nekad davno

juce je umro matori govnar, samo jos jedan u nizu djubradi koja su dolivala ulje na vatru u godinama kad je ta vatra masovno odnosila zivote

ono sto ga izdvaja od ostalog olosa je cinjenica da je bio mega popularan, pa je time i njema odgovornost veca

 

neko juce rece da je bio pripadnik generacije koja je u mladosti uzivala u sfrj, a kasnije se nesnadjena okrenula nacionalizmu

nek se nosi u picku materinu i on i svi slicni pripadnici generacije mu

 

Moj sentiment je sličan, ali ĉemu ovakav upad na topik? Zar ne vidiš da je dominantni narativ neko sećanje na njega iz perspektive najranije mladosti I prvih ploča?

 

Mogao si ovo da zadržiš za sebe, BÐ nikakvu direktnu odgovornost nije imao, pa ni indirektnu. Ako ne za sebe, ono za dnevnik, tetovaźu, šta li. Da ga je neko glorifikovao kao čoveka, pa da razumem.

Edited by kralj
  • +1 2
  • Hvala 1
Link to comment

Upravo, ovde se piše o periodima naših života koje je obeležio Bora.

Neki baš ne znaju kada treba oćutati. I to je umetnost

  • +1 6
  • Tužno 1
Link to comment
5 minutes ago, kralj said:

 

Moj sentiment je sličan, ali ĉemu ovakav upad na topik? Zar ne vidiš da je dominantni narativ neko sećanje na njega iz perspektive najranije mladosti I prvih ploča?

 

Mogao si ovo da zadržiš za sebe, BÐ nikakvu direktnu odgovornost nije imao, pa ni indirektnu. Ako ne za sebe, ono za dnevnik, tetovaźu, šta li. Da ga je neko glorifikovao kao čoveka, pa da razumem.

pa to je moje secanje na boru djordjevica

 

svojom (izmedju ostalog i muzikom) "stvaralastvom" se usrao u zivot nekim ljudima

 

 

a to da nema odgovornosti, pa jos kako je ono neko pisao "sprdnja, humor" su budalastine

zivimo u vremenu kad radikalska masinerija pere biografije, pise novu istoriju, ali ne moramo po svaku cenu podleci tome

  • +1 3
Link to comment

Create an account or sign in to comment

You need to be a member in order to leave a comment

Create an account

Sign up for a new account in our community. It's easy!

Register a new account

Sign in

Already have an account? Sign in here.

Sign In Now
×
×
  • Create New...