Jump to content
IGNORED

Bora Đorđević - Poslednja pesma o tebi


Tinman

Recommended Posts

Jurina je patetična preko svake mjere, Borina je neotesana i dripačka. Dobija Jura na poene tu u ogavnosti, ono, 10:9.

  • +1 4
Link to comment

Dve crtice koje su mi se javile citajuci topik, i mnostvo dobrih inmemoriam:

 

1.

@James Marshall

"Bora je bio pjesnik provincijalaca i ljudi sa periferije u velikom gradu,"

 To je to, i to je ono sto objasnjava i popularnost Dugmeta i neki, kao, rivalitet dva benda u jednom periodu.

 

2. 

@Sludge Factory je pomenuo Tesnu Kozu.

 

Oh, kakav slagvort za analogije i davanje sireg kulturnog vidjenja Bore.

 

U tom filmu nedavno preminulog Sinise Pavica, uvodnu numeru ima Riblja Corba, uz zapazenu ulogu Lepe Brene, a film je bio totalni blokbaster.

 

I ima neke slicnosti izmeju ta tri fenomena (Sinise, Corbe i Lepe Brene), a to se opet nadovezuju na ono Marshallovo o  provincijalcima u velikom gradu. Mogla bi @morgana da kaze koju rec na tu temu.

 

I sva tri fenomena imaju nesto bazicno, nezavisno od tog arhetipa provinicijalca u gradu. zbog cega je ponavljajuci motiv topika "prvi bend koga se secam je bila Corba", "zurke od cetvrtog do osmog". Nije slucajno da se i ja imam zive slike iz obdanista kada nas spremaju za spavanje  a tresti "Zene, zene, zene volim zene..." a prepodne dok nam  daju neke kockice za slaganju ide "Na  zapadu nista novo", da bi nas na sistematskoj nastavi na Tari nakon vecere uz smoki i cips davili sa celim Breninim prvim albumom. Vrlo je moguce da su nam tada u improvizovanom bioskopu pored "Velikog transporta" i "Ratnici Bronksa" pustali i Tesnu kozu. 

 

 

 

 

  • +1 1
  • Hvala 2
Link to comment

Riblja čorba je bila omiljeni bend mog najboljeg druga iz osnovne škole, a ja sam te albume slušala u nižim razredima u realnom vremenu (mislim na Kost u grlu, Pokvarenu maštu i prljave strasti, Mrtvu prirodu i poslednji, Buvlju pijacu) kada bih išla kod njega u goste, sa izvesnom dozom mučnine i određenom dozom interesovanja.

Socijala i margina u Jugoslaviji (Beogradu) 1970-ih, koju je RČ opisala bolje, istinitije i upečatljivije nego bilo koji bend sa tih prostora ikada, meni je kao detetu bilo malo 2 graphic & 2 much. I da sam bila starija mislim da ta muzika ne bi bila "moja" nikada... nisam taj senzibilitet, nema 100% poklapanja.

Sećam se frke koja se tada podigla oko stiha "za ideale ginu budale".

Sećam se da je jedini koncert na kojem smo Bora Čorba i ja bili istovremeno prisutni koncert Novih fosila u Domu sindikata; ja kao dete koje je dovela majka, on kao odrasla osoba koja je dovela neko dete (decu?).

Posle ovih albuma nisam pratila njihovu muziku, mada su mi vanvremenske stvari koje su došle kasnije (Kad hodaš itd.) i vrtele se svuda poznate do na stih.

Sećam se da sam Boru u sedom izdanju sretala iza DZ u Knez Danilovoj, mislim da je tu negde stanovao...

Sećam se da je prekinuo vezu sa ženom koja se nedugo potom ubila.

 

I to je to.

Od ranih 80-ih mi je delovao tragično, ne znam zašto. 

Neka mu je laka zemlja.

 

  • +1 1
Link to comment
17 minutes ago, pt 2.0 said:

Sećam se frke koja se tada podigla oko stiha "za ideale ginu budale".

 

 

Cuveni SUBNOR iz Bara koji je trazio hapsenje Bore i zabranu, pazi sad, albuma "Na zapadu nista novo" s pesmom "Za ideale ginu budale".:laugh: Matorci sve pomesali, nisu ni culi pesmu nego je neko izabrao njih da podignu tuzbu da ne bi ispalo da ga drzava ganja. To a credit jugoslovenskoj javnosti bilo je nevidjene sprdnje na racun SUBNOR-a i cele te tuzbe pa je ona valjda na kraju odbacena. Bora, naravno, nije propustio da i on sam napravi cirkus od tog slucaja.

Edited by harper lee
  • +1 5
  • Hvala 1
Link to comment

ja sam u doba kada sam voleo riblju corbu mislio da bora u teretani razvija desnicu ruku zato da bi se svideo sisatim, guzatim, lomnim u struku.

bilo mi malo glupo sto razvija samo desnicu, izgledace asimetricno, ali rimovalo se.

uvek smo slusali u kolima (dijani) corbu kada sam sa roditeljima isao na more, imam onu belu promo kompilaciju, i prvi album bajage sam dozivljavao kao solo album gitariste iz corbe.

bio sam i na jednom koncertu na sajmistu, recimo '88, mada sam tada vec otkrio drugu muziku i to je bilo vise zbog drustva... ali je bilo neverovatno uzbudljivo.

u glavi mi je i danas nekih 5 pesama genijalno... lutka, neke su zene, kad hodas...

 

Edited by kurdi
  • Haha 4
  • Hvala 1
Link to comment
16 minutes ago, pt 2.0 said:

Sećam se da sam Boru u sedom izdanju sretala iza DZ u Knez Danilovoj, mislim da je tu negde stanovao

Jeste. Moja mama je radila u Interexportu tu malo dalje, i viđala ga je redovno u Knez Danilovoj u nekom lokalu. Osamdesetih.

  • Hvala 1
Link to comment

tu zabranu “budale ginu za ideale/kreteni dižu bune i ginu” je gurao neko makedonski subnor(danas pročitao pa zato znam)

 

njima, rč je to bio boost kakav su samo poželeti mogli

 

nešto kao zabranjenom pušenju afera maršal

  • +1 3
  • Hvala 1
Link to comment
2 hours ago, slepa živana said:

jugoslovenska omladina

 

svecarska radnja u dvoristu, u makedonskoj. :heart:

 

poz

  • Wub 2
  • Hvala 1
Link to comment
2 hours ago, napadaj said:

Borina lupetanja u poslednjih dosta godina jesu nebulozna, ali on nije bio zločinac, huškač, finansijer kriminalaca, ništa od toga

 

Na prvom njihovom koncertu koji sam gledao izašao je na binu sa ogromnom kokardom na duksu i u Mladićevoj oficirskoj kapi, 1993. čini mi se. Značilo nam je što su došli da sviraju kodnas sa druge strane Drine u onom užasu, ali, opet, nije prijalo. Moje gimnazijsko društvo je bilo za rimtutituki, protiv policijskog časa i uniformi. Kroz nastup je provejavala apologetika rata koji se dešavao oko nas, prvenstveno kroz njegove omalovažavajuće monologe i viceve o neprijateljskoj strani. Nije pozivao mladiće u Arkanove dobrovoljce, ali te večeri nismo od njega čuli da je rat sranje. Mislim da je i Anđeo iz završne pjesme na koncertima bio u zbunju tih godina.

  • +1 4
  • Hvala 1
Link to comment

1. septembar 1979. novopecena gimnazijalka (dobro, bilo je usmereno, ali sticajem okolnosti skroz druga skola), ne seca se prvog dana skole. seca se da se jos nije presaltovala s voza bar-bgd koji ju je dan ranije dovezao s mora, da ju je dovela par godina starija drugarica, prekaljena na koncertima i dzez festivalu, koja je znala sve i svakoga. bilo je buke, strke, zaslepljujucih reflektora, zakrivljenih hodnika i zabezeknutog piljenja u sav taj svet bekstejdza. na tasu.

 

@James Marshall nije njegova poezija doticala samo dodjose i bg periferiju, nego sve, i iz svih razloga, marginalce. i, nije prvi slucaj da je covek sa strane dublje zavibrirao s gradom od mnogih koji su u njemu rodjeni. on ga je otkrivao.

 

@Budja ne secam se rivaliteta dugme-corba. dva koloseka. corba nikad (prva 4 albuma, koliko sam slusala) nije petljala s narodnim melosom na narodnjacki nacin.

 

poz

Edited by le petit nicolas
  • +1 1
Link to comment

Pamtim dan kada je ćale došao na burazerov rođendan i doneo nekih 5, 6 kaseta riblje čorbe. To je bilo negde između zabavišta i trećeg osnovne, jer tada znam da smo se bili preselili posle razvoda matoraca. Sve te pesme su se odmah naučile napamet, a za mene je Čorba i dan danas najveći domaći rok bend koji je ikada postojao. Kada pogledam diskografiju i prvih 10 albuma sa kojih manje više sve pesme znam napamet a štancali su ih bez dugih pauza, jasno je da se radi o super produktivnom bendu gde je kvalitet opstajao ili - za mene barem - zanemarljivo padao, varirao od ploče do ploče. Sve posle Koze Nostre, ne bih komentarisao, ali i sve pre njega dovoljno je da čorbu čini onim što sam već rekao.

 

Bora je pisao tekstove onako kako Jokić igra košarku. Naizgled vrlo lako sa neutoljivim osećajem da možemo da uzmemo tu loptu i odemo dole na basket i bez ikakvih problema radimo to isto, ali naravno, u praksi to nije moglo biti dalje od istine. Bora je pisao na način svima razumljiv, rime izgledaju lake i jednostavne ali reči koje je upotrebljavao i način na koji je te pesme pisao - i možda najvažnije - emocije, situacije i stvari o kojima je pisao - su bile lake za svakoga da se sa njima poistoveti i zato je Čorba i bila toliko popularna uz odlične, melodične muzičke podloge, ali ponekad i nežne gitarske melodije, solaže, klavirske partiture i sl.

 

Međutim, nisam nikada bio pobornik one o pokojniku sve najlepše. Polazim od sebe, kad umrem voleo bih da o meni pričaju dobro jer sam tako živeo i jer sam to zaslužio a ne jer sam mrtav. Zbog toga nekada u životu izaberemo teži put, radi čistog obraza i mirnog sna, zbog toga nekada podnesemo žrtvu umesto da krenemo razgranatim putem prilika i oportunizma. Koliko god muzika i umetnost bili bitni u životima svih nas, stavovi o politici, o životu, o socijalnim promenama i stanjima su u meni ubile malo tu ljubav i prema Bori i prema Čorbi. 

 

Ipak, dok pišem ovaj post slušam moju - u poslednjih 10ak godina omiljenu čorbinu pesmu - i knedla u grlu stvara se sama od sebe. Neke stvari ništa ne može da promeni, pogotovu ogroman broj antologijskih rok albuma koji će živeti i dok je ove zemlje i koji su imali enorman, ogroman uticaj na odrastanje i život neverovatnog broja ljudi kao i kulturu celog jednog regiona - i živote, mladosti i adolescenciju mnogih od nas... 

 

RIP Boro. Nisi bio savršen, al niko od nas nije.

 

 

 

Edited by Mil@n
  • +1 4
Link to comment

prvi put sam ga video u Pionirskom gradu, dal je bila mala matura ili tako nesto, niko ziv nije znao tada za njega. 

pevao je 16 tons.

sa Bajagom smo sedeli ispred hotela Jugoslavija na onom betonu, pevao je "pljeskavice", celo leto smo se skupljali tamo i izlezavali.

te godine sam isao na studentsku vezbu u Valjevo, 15 dana u vojsci, najebo sam tamo prekrasno, zdravko iz razglasa svakih 15 min "ko ne slusa pjesmu slusace oluju".

posle mnogo godina vidim ga kako seta onu mladicevu kapu, masnokoso nacionsko strasilo koje defiluje uz kapetana dragana i ostale utvare srpskih nikad-ratnih-na-svojoj-teritoriji 90ih.  

najcesce mi se pricinjava da cujem "kad hodas", da li je to bajaga u stvari komponovao, vise nije vazno.

 

 

 

 

Edited by 3opge
  • +1 2
Link to comment
2 hours ago, James Marshall said:

Dobija Jura na poene tu u ogavnosti, ono, 10:9.

jel u ovaj rezultat uracunata i cinjenica da je jura prvi napisao?

 

vezano za smrt u ljubljani (tito). meni je mnogo vise asocijacija na zivot u ljubljani "becki konjusari"

 

uzgred, meni je bora mozda spasio brak....

setao kroz pozesku sa dragom, i opasno se posvadjali, na korak od raskida....kad, bora ima tezgu u majevici (bivsa kafana u parku), mi seli i super se proveli, i naravno izmirili...

 

da mogu da ponesem samo jednu borinu pesmu na pusto ostrvo, to bi bio jos jedan sugav dan....

 

Link to comment

Create an account or sign in to comment

You need to be a member in order to leave a comment

Create an account

Sign up for a new account in our community. It's easy!

Register a new account

Sign in

Already have an account? Sign in here.

Sign In Now
×
×
  • Create New...