Jump to content
IGNORED

Bora Đorđević - Poslednja pesma o tebi


Tinman

Recommended Posts

Bora je bio pravi Srbin - u smislu da je leteo visoko i blistao u svom prajmu, a da se u svom padu nemilosrdno zabio u blato, valjajuci se pijan kao prase.  Bas covek kontrasta i krajnosti, retko ko je bio indiferentan prema njemu

Edited by Arthur Kirkland
  • +1 2
Link to comment
29 minutes ago, bradilko said:

bio sam i ja na njegovom ( tj riblja corba) koncertu. mozda 11, 12 godina sam imao. jel moguce da je svirao dzindzer tad?

Dzindzer je dosao posle Rajka Kojica, znaci posle Muzicara, to je neka 84-85 godina, pa ti racunaj dalje :D 

 

Evo jedna eroCka

 

 

 

 

  • Hvala 2
Link to comment
21 minutes ago, harper lee said:

 

Zato sto te podsetio na staru istinu da su najveca nemoralna govna ljudi koji pisu ode o moralu, gotovo uvek tudjem jer o svom radije ne bi. U crno-belom (no pun intended:D) svetu u kojem zive jednostavno je neizvodljivo da isti covek baljezga nacionalisticke gluposti u vreme kad to kao javna licnost ne smes nikako da radis cak i ako u te gluposti verujes jer mnogo klinaca slusa ono sto govoris ali takodje beskonacno dobar i nezan covek koji ce da zalegne za nekog koga uopste ne zna ako ni zbog cega drugog onda zbog toga sto mu je pogodjen osecaj za pravedno i ispravno. U normalnom i realnom svetu koji je odavno presao na full colour takvi ljudi su uobicajena pojava ili su makar bili, propadamo i u tom smislu.

 

Takodje, u normalnom i realnom svetu se coveku koji pogresi pomogne da se uspravi i gresku ispravi, u crno-belom se greske nikad ne zaboravljaju i toliko zloupotrebljavaju da onaj ko je pogresio samo dalje srlja u sve vece greske, dok mu one ne postanu zivotna navika. Nekim ljudima je prosto isuvise vazno da postignu nemoguce, da budu u pravu, oni mrze greske kod drugih jer im stalno ponavljanje tih gresaka daje iluziju da su zapravo postigli nemoguce i da jesu u pravu. No, to je ipak samo jedna obicna i tuzna iluzija, to ce uvek i ostati.

 

 

Bah, ne obraćam mnogo pažnje na to. U žanrovima koje slušam postoji toliko manijaka, bolesnika i psihopata, da ne bih slušao ogroman broj jako bitnih i velikih bendova kad bih brinuo o tim stvarima. Više mi je taj Rambov post izazvao nostalgiju poduprtu sa dva jaka piva od malopre. :D

 

Borina lupetanja u poslednjih dosta godina jesu nebulozna, ali on nije bio zločinac, huškač, finansijer kriminalaca, ništa od toga, niti je iko otišao posle njegovog koncerta po uniformu i kalaš zakopan u dedinoj bašti da pobije pola bosanskog sela.

 

On je samo postao ono o čemu je pevao - dvorska luda, rodoljub u službi režima - Čkalja, Maksim Gorki, Paja Patak. A čak ni to nije bio u nekoj velikoj meri, nego se tu i tamo pojavljivao kao totalno nebitna podrška i izgledao ko baba koja glasa zbog kila šećera.

Edited by napadaj
  • +1 7
Link to comment
47 minutes ago, napadaj said:

Kad je krenula "Jedino moje", uspentrao sam se na binu i otpevao je u zagrljaju sa njim, iako ništa živo nisam video od alkohola.

 

Samo za tebe...

 

 

 

 

 

  • Hvala 1
Link to comment
19 minutes ago, harper lee said:

 

Zato sto te podsetio na staru istinu da su najveca nemoralna govna ljudi koji pisu ode o moralu, gotovo uvek tudjem jer o svom radije ne bi. U crno-belom (no pun intended:D) svetu u kojem zive jednostavno je neizvodljivo da isti covek baljezga nacionalisticke gluposti u vreme kad to kao javna licnost ne smes nikako da radis cak i ako u te gluposti verujes jer mnogo klinaca slusa ono sto govoris ali takodje beskonacno dobar i nezan covek koji ce da zalegne za nekog koga uopste ne zna ako ni zbog cega drugog onda zbog toga sto mu je pogodjen osecaj za pravedno i ispravno. U normalnom i realnom svetu koji je odavno presao na full colour takvi ljudi su uobicajena pojava ili su makar bili, propadamo i u tom smislu.

 

Takodje, u normalnom i realnom svetu se coveku koji pogresi pomogne da se uspravi i gresku ispravi, u crno-belom se greske nikad ne zaboravljaju i toliko zloupotrebljavaju da onaj ko je pogresio samo dalje srlja u sve vece greske, dok mu one ne postanu zivotna navika. Nekim ljudima je prosto isuvise vazno da postignu nemoguce, da budu u pravu, oni mrze greske kod drugih jer im stalno ponavljanje tih gresaka daje iluziju da su zapravo postigli nemoguce i da jesu u pravu. No, to je ipak samo jedna obicna i tuzna iluzija, to ce uvek i ostati.

Uh, vrhunski post. Vrhunski.

 

Da nismo ti i ja neprijatelji, sad bih ga stavio na bitne postove, ali i ovako bi trebalo da se pamti.

  • +1 1
  • Haha 1
Link to comment

Secam se da sam pre tridesetak godina govorio kako ce Bora, ako pozivi dovoljno dugo, napisati nagluplju pesmu u univerzumu - pri tom mereci njegov pocetni kvalitet koji se dramaticno srozavao nizbrdo od neke tacke pocetkom devedesetih. Sulud vektor od natprosecnog vrha ka provaliji banalnog.

 

Sjajan rok pesnik koji je poceo da umire jos pre trideset + godina - ali ono sto je i do tada dao je bilo dovoljno da postane i ostane legenda.

 

Nesto kao put Nemanje Kusturice - od remek dela "Secas li se, Doli Bel" pa na dalje nizbrdo.

 

Ofarbao mi je detinjstvo i tinejdzerske dane u dobre i postojane boje.

 

Slava mu.

 

 

Edited by Caligula
  • +1 2
Link to comment

Koncert na Omladinskom/OFKinom stadionu 2002 valjda. Ekipa iz srednje. Svirka onako, jebemliga ni ne sećam se. Kaže ortak posle koncerta 'dobar je ovaj Bora, treba mu otići na sahranu kad umre'. Urezalo mi se, kao neko tužno proročanstvo i konstatacija već očiglednog propadanja.

 

Počivaj u miru legendo.

  • +1 1
Link to comment
3 minutes ago, *edited by mod said:

Zna li se ko je menadžer kog Rambo pominje?

Verovatno Maksud Ćatoviić zvani Maksa...

Edited by ronin
  • +1 1
Link to comment

@napadaj

da, jeste bio huškač

 

Quote

E moj druze Zagrebacki
Eto nas kod vas u pljacki
Mi cemo vas opljackati
A vi cete svi plakati
 


 

Spoiler

 

 

  • +1 1
  • Haha 2
Link to comment

Nije to huskanje. 

Vise neki neukusni humor, sprdnja... sa stvarima sa kojima se (pristojni ljudi) ne sprda. 

Meni na to lici, nema tu mrznje. 

  • +1 6
Link to comment
15 minutes ago, radnik said:

Nije to huskanje. 

Vise neki neukusni humor, sprdnja... sa stvarima sa kojima se (pristojni ljudi) ne sprda. 

Meni na to lici, nema tu mrznje. 

Apsolutno.

 

Samo se treba vraćati na onaj odličan post (pri tome mog neprijatelja) harpera.

Link to comment

Create an account or sign in to comment

You need to be a member in order to leave a comment

Create an account

Sign up for a new account in our community. It's easy!

Register a new account

Sign in

Already have an account? Sign in here.

Sign In Now
×
×
  • Create New...