Jump to content
IGNORED

Stocarstvo u Srbiji


3opge

Recommended Posts

ekonomski tigar

Te godine najavaljeno je da će Ministarstvo poljoprivrede pomoći stočarima da apliciraju za državnu pomoć za kopanje bunara na Rakošu, čime bi problem bio trajno rešen, ali ništa od toga nije bilo

koji smo mi jebeni bednici

  • +1 4
Link to comment
5 hours ago, pbg12345 said:

ekonomski tigar

Te godine najavaljeno je da će Ministarstvo poljoprivrede pomoći stočarima da apliciraju za državnu pomoć za kopanje bunara na Rakošu, čime bi problem bio trajno rešen, ali ništa od toga nije bilo

koji smo mi jebeni bednici

 

Može li neko da mi objasni zašto je potrebna državna pomoć da bi bio iskopan bunar za stoku?

  • +1 1
Link to comment
21 minutes ago, Ayatollah said:

Može li neko da mi objasni zašto je potrebna državna pomoć da bi bio iskopan bunar za stoku?

Moj komšija je pre par dana kopao bunar odnosno bušotinu za vodu ,90 evra košta jedan metar bušenja ,prvo su na jednom mestu bušili 

možda 20 metara i odustali pa na drugo mesto gde je bilo voda 90 metara 

10 000 evra je koštalo to zadovoljstvo 

 

  • +1 2
  • Hvala 3
  • Tužno 1
Link to comment
22 minutes ago, Ayatollah said:

Može li neko da mi objasni zašto je potrebna državna pomoć da bi bio iskopan bunar za stoku?


Čudi me da se uopšte priča o nekakvom kopanju bunara gore na Suvoj planini. To je krečnjački teren, krečnjak je u podini, besmisleno je tu kopati bunar. To što ima malo vode na Rakoš česmi je nešto sistno i plitko, lokalnog karaktera. Mislim da bi umesto bunara tu jedino imalo smisla napraviti oveću cisternu gde bi se sakupljala kišnica, ali i to košta.

  • Hvala 2
Link to comment

Mislim da ljudi još nisu svesni koliki je problem i koliki će tek biti sa vodom, kako za ljudsku, tako i za potrebe stoke. Ugroženi su izvori, potoci i bunari.

 

U ravničarskim predelima svaki bunar dubine do 20m je obavezno biološki ili hemijski neispravan. U brdovitim predelima voda je ispravnija, ima je na većim dubinama, ali kapacitet nije dovoljan za napoj stoke u velikim gazdinstvima. Samo ovog proleća znam za dva gazdinstva, jedan iz Kusatka, drugi iz Mionice koji su prepolovili svoja stada - sa preko 100 grla na ispod 50. Od maja idu traktorskim cisternama do arterskih bunara i onda pune svoje betonske.

 

A čuli ste sigurno horor priče kako lokalne kabadahije zaključavaju javne bunare svakom ko im se ne sviđa. Pa se ti žali vodovodu.

  • +1 5
  • Hvala 4
Link to comment
9 hours ago, Fakundo Sava said:

Moj komšija je pre par dana kopao bunar odnosno bušotinu za vodu ,90 evra košta jedan metar bušenja ,prvo su na jednom mestu bušili 

možda 20 metara i odustali pa na drugo mesto gde je bilo voda 90 metara 

10 000 evra je koštalo to zadovoljstvo 

 

 

Pa da, ali mi 10 hiljada evra ne izgleda kao neka nedostižna suma za koju je potrebna državna pomoć. Neka rešavanje ovog problema na Suvoj planini košta i, šta znam, 30-40 hiljada evra, mogli bi da prodaju 30 ili 40 grla stoke (što je 3-4% stada), i od toga da finansiraju to rešenje, bio to bunar, rezervoar za kišnicu ili da se kupi neka cisterna koja bi vozila vodu na napoj. Ovako mi to deluje skroz neozbiljno, imaš krdo od hiljadu grla koje vredi milion evra recimo, i onda čekaš Boga ili državu da im obezbede vodu, te se na kraju troše državni resursi da bi se napajala privatna krda stoke na planini.

Link to comment

Mislim da se gubi iz vida da je poljoprivreda svuda u Evropi subsidized. Ja se jos secam sece stada kad je Srbija pametnom politikom ucinila gajenje krava muzara neisplativim pa su ljudi ih masovno klali. Drzava defitinivno ne radi dovoljno da pomogne seljacima, valjda je to svima jasno. 

  • +1 7
Link to comment
26 minutes ago, Ayatollah said:

 

Pa da, ali mi 10 hiljada evra ne izgleda kao neka nedostižna suma za koju je potrebna državna pomoć. Neka rešavanje ovog problema na Suvoj planini košta i, šta znam, 30-40 hiljada evra, mogli bi da prodaju 30 ili 40 grla stoke (što je 3-4% stada), i od toga da finansiraju to rešenje, bio to bunar, rezervoar za kišnicu ili da se kupi neka cisterna koja bi vozila vodu na napoj. Ovako mi to deluje skroz neozbiljno, imaš krdo od hiljadu grla koje vredi milion evra recimo, i onda čekaš Boga ili državu da im obezbede vodu, te se na kraju troše državni resursi da bi se napajala privatna krda stoke na planini.

 

apsolutno nije tako, inache bismo svi gajlili krda.

Link to comment
5 minutes ago, Mel said:

 

apsolutno nije tako, inache bismo svi gajlili krda.

 

Šta tačno nije tako? Moj tast je imao krdo avasi ovaca dok je mogao da brine o njemu, pa im je sam iskopao bunar, nije čekao državnu pomoć da to uradi.

  • +1 1
Link to comment
10 hours ago, KnightLore said:

 

A čuli ste sigurno horor priče kako lokalne kabadahije zaključavaju javne bunare svakom ko im se ne sviđa. Pa se ti žali vodovodu.

''šta čito, hodoooo ... ''

 

u selu iz kojega sam upravo stigla, hercegovina, opština (jebeni) Kalinovik, dovukli vatrogasne cisterne od po 8 kubika u dve kuće. u jednoj živi samac, star čovek, ima nešto baštice, nula stoke, ima par koka, u drugoj bračni par, stari, takođe samo sa baštom i kokoškama, ali to su glasači ''debe'', lokalnog kabadahije iz kalinovika. čovek se preziva sladoje, ja juče zvala da nešto pitam za porez, kontaktirala sam sa dve žene, obe su sladoje :isuse:

 

dakle, slovom i brojem, jedan čovek u selu ima stoku, njemu šipak

on je već 8 kubika sam doterao (po dve cisterne od po 1000 l stavi na traktor), sa izvora koji je udaljen par kilometara

sada je i taj izvor presušio :cry:

  • Tužno 5
Link to comment

Create an account or sign in to comment

You need to be a member in order to leave a comment

Create an account

Sign up for a new account in our community. It's easy!

Register a new account

Sign in

Already have an account? Sign in here.

Sign In Now
×
×
  • Create New...