Jump to content
IGNORED

Kamala poslije Džoa


Roger Sanchez

Recommended Posts

Posted (edited)
7 hours ago, Venom said:

Svejedno mi je neobično da i "aktuelni" kandidat i protivnik imaju maltene jednako jadan rejting.

Pa i nije neobično, i jednog i drugu preziru i ne mogu smisliti simpatizeri one druge stranke, ostala samo ona flis šnita šunke u sredini da nekoga wubuje

Edited by Roger Sanchez
  • +1 1
Link to comment
7 hours ago, Engineer said:

Kako će se razočarati kad kazne demokrate izaberu Trampa, pa se ništa ne promeni na bolje.

Naravno. Mada ja i pored toga mislim da Tramp neće biti izabran. Čisto moj osecaj, mada džabe ovako rano prognozirati nakon tektonskog poremećaja u vidu Bajdenovog povlačenja.  

  • +1 1
Link to comment

Prvih Kamalinih par dana je izgledalo mnogo bolje od očekivanja. Energija kod baze poprilična, potukli su rekorde u individualnim donacijama, njen prvi govor u Milvokiju je bio miljama bolji od očekivanog (da li je samo do pripreme ili šta, tek mnogo bolje je zvučalo nego na prajmarisima pre 5 godina, kad nije znala kako se zove).

 

Republikanci kao stondirani napadaju je za gluposti (kao da nisu očekivali da će Bajden da odustane što je poprilični wtf), JD Vens im je očajan pik i to se već sad vidi, prvi polovi već pokazuju pomeranja, što je delom i do početnog entuzijazma. Videćemo posle DNC kad se slegne atmosfera.

 

Izbor VP je vrlo važan - sad se u priču uključuo i Guverner Minesote Tim Volc, koji je jedan vrlo rečiti čikica i koji je Berni Sandersovao Minesotu sa 1 glasom većine u parlamentu. Nisam pratio za Šapira, saznadoh da je popriličan Zionista i vrlo diskutabilan po tom pitanju.

 

Mark Keli je senator - ako on bude VP moraće da idu na izbore na tom vrlo rizičnom mestu, tako da njega verovatno neće birati, mada sam siguran da nema taj senatorski bagaž - da bi bio prvi pik.

 

Šapiro ili Kuper iz NC, možda Bešir iz Kentakija...bio bih prijatno iznenadjen sa dekicom iz Minesote koji deli besplatne ručkove

 

  • +1 1
Link to comment

u anale predizbornih kampanja, fenomenalno

vidi se da je razradjivan plan b

Edited by morgana
Link to comment
47 minutes ago, Roger Sanchez said:

Pa i nije neobično, i jednog i drugu preziru i ne mogu smisliti simpatizeri one druge stranke, ostala samo ona flis šnita šunke u sredini da nekoga wubuje

 

Moguće ali mislim da nije toliko čudno da aktuelna vlast ima lošiji rejting. U fokusu su, ako je neko nezadovoljan oni su prva meta itsl. Trump nije običan kandidat, ali svejedno je makar za mene neobično da je ovako očajan i da mu average joe nije zaboravio kakav je bio.

Link to comment
22 minutes ago, vememah said:

 

 

Gomila opstih ispraznih fraza u fazonu "mi smo good guys, oni su bad guys"..

  • +1 3
  • Haha 3
Link to comment
47 minutes ago, Ivo Petović said:

Prvih Kamalinih par dana je izgledalo mnogo bolje od očekivanja. Energija kod baze poprilična, potukli su rekorde u individualnim donacijama, njen prvi govor u Milvokiju je bio miljama bolji od očekivanog (da li je samo do pripreme ili šta, tek mnogo bolje je zvučalo nego na prajmarisima pre 5 godina, kad nije znala kako se zove).

 

Republikanci kao stondirani napadaju je za gluposti (kao da nisu očekivali da će Bajden da odustane što je poprilični wtf), JD Vens im je očajan pik i to se već sad vidi, prvi polovi već pokazuju pomeranja, što je delom i do početnog entuzijazma. Videćemo posle DNC kad se slegne atmosfera.

 

Izbor VP je vrlo važan - sad se u priču uključuo i Guverner Minesote Tim Volc, koji je jedan vrlo rečiti čikica i koji je Berni Sandersovao Minesotu sa 1 glasom većine u parlamentu. Nisam pratio za Šapira, saznadoh da je popriličan Zionista i vrlo diskutabilan po tom pitanju.

 

Mark Keli je senator - ako on bude VP moraće da idu na izbore na tom vrlo rizičnom mestu, tako da njega verovatno neće birati, mada sam siguran da nema taj senatorski bagaž - da bi bio prvi pik.

 

Šapiro ili Kuper iz NC, možda Bešir iz Kentakija...bio bih prijatno iznenadjen sa dekicom iz Minesote koji deli besplatne ručkove

 

 

 

U eri socijalknih mreza, pomeranja su mnogo brza.

U tom smislu, da su izbori za mesec dana, Kamala bi pobedila.

 

Slececi primeri:

1. Drugi krug francuskoh parlamentarnih izbora koji se odrzava dve nedelje nakon prvog kruga.

2. Ekvadorski predsednicki izbori u avgustu 2023 (lik je dve nedelje pred izbore imao 5%, odradio dobru debatu, jhajp, usao u drugi krug, i pobedio).

 

Posto su izbori u novembru, "hajp" ce da se slegne i vratice se na "strukturno" glasanje u okviru 1 ili 2% koji ce da odluce.  Kako Haris brojke, tako i Bajden brojke nisu predstavljale strukturu biraca.

 

  • Vojvodo,serdare 1
Link to comment

Spot fino potencira važne pointe levici - gun violence, abortus, socijalna pitanja, healthcare. Nema energiju Obamine kampanje yes we can, ali sasvim pristojan uradak.

  • +1 1
Link to comment
1 minute ago, Budja said:

 

 

U eri socijalknih mreza, pomeranja su mnogo brza.

U tom smislu, da su izbori za mesec dana, Kamala bi pobedila.

 

Slececi primeri:

1. Drugi krug francuskoh parlamentarnih izbora koji se odrzava dve nedelje nakon prvog kruga.

2. Ekvadorski predsednicki izbori u avgustu 2023 (lik je dve nedelje pred izbore imao 5%, odradio dobru debatu, jhajp, usao u drugi krug, i pobedio).

 

Posto su izbori u novembru, "hajp" ce da se slegne i vratice se na "strukturno" glasanje u okviru 1 ili 2% koji ce da odluce.  Kako Haris brojke, tako i Bajden brojke nisu predstavljale strukturu biraca.

 

 

To je jasno, zato je za Kamalu mnogo bitno da motiviše svoju bazu i normalce da izadju - taj bazen glasova je veći od suparničkog, a prve reakcije su takve da postoji entuzijazam za nju. Ja npr nisam uopšte očekivao ovakvu reakciju jer mi je ona uvek bila kao kuvana noga - ovo sad kao da su neku njenu bliznakinju izvuklu na scenu.

 

Sa druge strane je problem zadržati energiju te baze, jer je baza jako raznolika i sa vrlo različitim interesima:

 

1) Normalci, penzosi i predgradjanci bi samo da im se vrati normalnost i da ne bude ništa radikalno

2) Leftisti bi samo da bude radikalno, u različitim pravcima

3) Jak propalestinski deo baze (ili anti-genocidni), koji se solidno preklapa sa ovim pod dva - vrlo im je stalo da se preduzme nešto po pitanju sprečavanja daljeg genocida

4) AIPAC i izraelski lobi bi hteli sve suprotno, a i dalje imaju jak uticaj u stranci 

5) Srednja klasa bi da se ojačaju sindikati, povećaju  porezi za bogate i vrate poslovi

6) Gomila demokrata je i dalje plaćena od strane korporacija i protiv su većih poreza za iste

7) Elitama sa obala ne odgovara Lina Kan i FTC i hteli bi da sklone sve antitrust zakone (a daju pare). 

8) Svim ostalima antitrust odgovara. I bili bi jako ljuti ako se taj deo ukine

9) Većina bi htela M4All ili makar public option

10) Dobar deo senatora je potpupljen od osiguravajućih kuća i BiG Pharma da se to ne sprovede

10) Afroamerikanci imaju svoju računicu. HispanoAmerikanci svoju

11) Identitetska pitanja moraju da se ispoštuju

 

Realno ovde ima 3 ili 4 različite partije u jednoj. I svi ovi interesi  daju manje ili više para za kampanju ili daju mnogo glasova u ključnim državama i očekuju nešto zauzvrat. Tako da je teško tu balansirati i lako se može okliznuti i izgubiti izbore sa npr pogrešnim izborom VP,

 

Kod Republikanaca su stvari mnogo prostije. Manje više se zna da su 100% pro-Izrael, progun, antiimigracija, smanjenje poreza na bogataše i korporacije, anti-woke i sve gluposti koje uz to idu, mačo trip (a snežne pahuljice u realnosti). Plafon im je limitiran, ali su, u toj sobici, manje više svi u istom čamcu - svadaju se uglavnom po ličnoj osnovi. Da, postoje razlike izmedju neokona i paleokonzervi, ali to njihovoj bazi i donorima nisu ključna pitanja.

 

Ukratko, ona čuvena scena iz Simpsonovih, na temu republikanske i demokratske konvencije, aktuelnija je danas nego pre 30 godina, kad su je napravili (da je ne kačim sad, sigurno je kačena više puta).

 

 

  • Hvala 2
Link to comment
1 hour ago, vememah said:

GTUy4gWX0AA0CQ4?format=jpg&name=large

 

Muškarci i žene imaju potpuno različite preference, Tramp po anketi ne vodi ni u jednoj od ovih 5 država kod žena:

 

oMbHvCv.png

 

https://emersoncollegepolling.com/july-2024-swing-state-polls-harris-trails-trump-in-arizona-georgia-michigan-pennsylvania-tied-in-wisconsin/

 

Rezultati prethodne ankete za Trampa protiv Bajdena (15-16. jul):

QgDhSVe.png

https://emersoncollegepolling.com/july-2024-swing-state-polls/

 

Trampovo vođstvo je dakle za ovih nedelju dana i uz promenu kandidata smanjeno sa 7 na 5 pp u Arizoni, sa 6 na 2 pp u Džordžiji, sa 3 na 1 pp u Mičigenu, sa 5 na 2 pp u Pensilvaniji i sa 5 na 0 pp u Viskonsinu.

 

Nekoliko stvari. Još je rano da vidimo gde će trka da se iskristališe pred DNC konvenciju posle koje treba očekivati novi privremeni bump za Heris. Sačekao bih još 5-7 dana, ali na osnovu onoga što sam video do sada Heris zaista stoji bolje od Bajdena ali nedovoljno da bi se reklo da su se stvari epski promenile. Nikada po meni nije bilo realno da će Bajdenove brojke ostati onako kritične i da će Tramp dobiti izbore u popular voteu za 5,6% ko što su poslednje ankete NYT i CNN-a pokazivale. Previše je polarizacije i previše je Tramp kao Tramp polarizujući i definitivno ima svoj plafon. Sada bih rekao da se trka vraća gde je prirodno bila pre debate a što je opet bilo prednost za Trampa. 

 

Tako da se ne treba previše hvatati za jedan poll i pogotovo za crosstabs u jednom pollu. Naravno, žene će uvek biti više pro DNC od muškaraca a glavni razlog je što afroamerikanke glasaju za demokrate otprilike 98:2. 

 

Problem za Heris je što kada se novi kandidat pojavi koji je nepoznat javnosti on obično kreće iz neke neutralne ili blago pozitivne pozicije pa onda kako vreme prolazi te brojke drastično padaju jer negativna kampanja smanjuje favoribility dosta. Međutim, Heris već počinje iz nekih pollova bar kao nepopularnija od Trampa. Nema tu puno prostora da dodatno padne ali je veliko pitanje koliko ima prostora da popravi to do izbora. 

 

Emerson inače nije pollster kome preterano verujem pre svega kad izbaci ovako 7 država odjednom. Polling je danas jako težak jer neće niko da se javi ali imajući u vidu Bajdenovo povlačenje mislim da ima zaista smisla u tome da su pollovi opet potcenjivali Trampa jer jeste polling bio loš za Bajdena ali su oni očigledno imali brojke koje su daleko gore od onoga što je javnost mogla da vidi. 

 

Evo Viskonsin je dobar primer. Tamo je 2x drastično potcenjen Tramp i sad ispada ceo ciklus maltene da je to najbolja država za Demokrate što nema preteranog smisla. 

Link to comment

Treba reći i da su svi pollovi od obaranja Roe vs Wade zapravo potcenjivali Demokrate, a precenjivali Republikance. Izbori '22.g, svi specijalni izbori koji su se u medjuvremenu odigrali od kad je ovaj zakon oboren, imali su višeprocentni bump demokrata na samim izborima, u odnosu na pollove.

Edited by Ivo Petović
Link to comment
×
×
  • Create New...