Jump to content
IGNORED

CrowdStrike is down


notenoughreasonsforclaire

Recommended Posts

Da, mikroservisi. Pa middleware, sve ce to spojiti i raditi ko sat. A onda cuvena AWS lambda funkcija, sve moze da se prebaci u lambda funkciju, znas koliko se ustedi? Pa elasticity, ih to samo raste/skuplja se zavisno od workloada, a onda u realnosti vidis je elasticno ko moje farmerke iz srednje kad probam da ih navucem.

  • Haha 1
Link to comment

 

6 hours ago, Venom said:

 

Southwest je na taj dan imao 4390 planiranih letova, prevezli su verovatno oko 50k ljudi. Očigledno nemaju problem da budu povezani sa svim i svačim. Da li imaš neku konkretnu zamerku na njihove sisteme i šta mogu?

 

Nigde nisam rekao da je nešto prednost, rekao sam da se (ovde) ispostavilo kao feature. Edit: što je nešto o čemu ljudi u IT-u ne razmišljaju dovoljno.

 

Ovo za hiljade milijardi je isto zanimljivo. Kojim naučnim metodom si došao do tog iznosa?

 

Moje iskustvo je drugačije. Skoro sam imao dobar primer u razgovoru s bivšim kolegom. Firmu u kojoj je dugo su preuzeli stručnjaci koji već godinama rade na novom sistemu koji ne može da uradi ni deo onoga što je mogao da uradi stari sistem. Stari sistem je uradio rođak od vlasnika koji je hteo da nauči nešto novo. Taj sistem je firmi doneo desetine, verovatnije stotine miliona prihoda u prethodnih 15 godina. 

 

Većini ljudi u IT-u je to sve nerazumljivi koncept. Zato uglavnom rešavaju probleme koji suštini i ne postoje, jer su to videli kod nekog drugog. To su za mene odlike pop kulture a ne prave struke.

 

Taj Southwest koji prevozi u proseku 11 putnika po letu verovatno može sebi da dozvoli da ne bude baš povezan sa ozbiljnim sistemima. Konkretno, njihov "sistem" ne može ni da priviri na PPP forum, da ne pričamo dalje. Šalim se naravno, ali Windows 3.1 2024. godine je besmislica, makar ih ovaj put izuzetno spasio.

 

Naučni metod za hiljade milijardi je - skoro 40 godina iskustva u IT, od toga skoro 30 u IT Security. Radim uglavnom za banke, ali radio sam i za druge firme. Redovno se dešavaju upadi, pokušaji upada, DDoS itd. Lično znam konkretno par slučajeva kad su uspeli da pokupe velike pare. Pored ljudskog faktora, najčešće se upada u sistem tako što hakeri nalete na softver koji nije zakrpljen. Mrzi me sad da kopam po Google, ti to ionako dobro radiš, raspitaj se za slučaj SQL Server od pre par godina, on je isto bacio na noge gomilu firmi. 

 

Te bajke o "rodjaku koji je napravio sistem"... ima takvih lovačkih priča koliko hoćeš, ali budimo malo ozbiljni. 

 

Da, postoji pomodarstvoi u IT, ljudi su ovde naveli dobre primere, ali to ne znači da sad treba svi da stanemo i da se vratimo na Windows 3.1.

 

Link to comment

Znači uglavnom vađenje podataka iz dupeta. Što hiljadu milijardi, daj milion milijardi. Što više to bolje. Možda da se držiš nadgornjavanja s mustang, to ti je nivo otprilike.

Link to comment

Glavni razlog inoviranja softvera je što su ljudi koji su pravili legacy sisteme ili u penziji ili mrtvi. Niko normalan i mlad neće da uči tehnologije od pre 40 godina da bi krpio hiljadu puta zakrpljenu platformu, taj skill nema resale value (zapravo ima ali ne kao hard nego kao soft skill).

 

Drugi glavni razlog je količina podataka koja je porasla eksponencijalno do nivoa koji stariji sistemi ne mogu da isprate. 

  • +1 2
Link to comment
10 hours ago, Shan Jan said:

I na pola Windows masina koje su imale Crowdstrike :) 

 

Ovo sam hteo da pitam, zna li se koliko Windows mašina koristi CrowdStrike ili je to poverljiva informacija?

 

7nt1emq9zhdd1.png?width=793&format=png&auto=webp&s=a9163c2ec9bb9c27c48967bb84e1e6834e403926

Link to comment

 

10 hours ago, braca said:

Da, uloga kompanije je da transportuje ljude. Da bi tu ulogu mogla da ispuni u današnjem svetu mora da bude povezana sa svim i svačim, da bi mogla da rezerviše sedišta za te ljude. Bez toga, za svako sedište bi se radilo kao nekad, telefonom “alo, treba mi dva sedišta za taj i taj datum”, “da samo trenutak da to zapišem olovkom u svesku rezervacija…”  Karta bi koštala mnogo više, kao što je i koštala pre digitalizacije.

 

Da li je ta digitalizacija koja obara cene karata u sobi sa nama?

 

image.png.88fa2f2221a81f803a244796aa6cff0a.png

 

Na cenu aviotransporta je najviše uticalo deregulisanje američkog tržišta krajem sedamdesetih, tada je sve otišlo u kurac, kasnije fluktuacije su uglavnom bile do cene goriva. (Ovaj poslednji pad pa skok je COVID, naravno.) 

 

Onlajn buking kao opcija ima praktično net zero efekat. Koliko je korisnicima olakšano da biraju povoljnije putne aranžmane, toliko je i provajderima olakšano da se igraju yield managementa i konstantno optimizuju cene u skladu sa potražnjom/kapacitetom. 

 

Link to comment
39 minutes ago, Weenie Pooh said:

 

Ovo sam hteo da pitam, zna li se koliko Windows mašina koristi CrowdStrike ili je to poverljiva informacija?

 


Imas u prethodnim postovima. Procena sa jednog MS bloga je da je affected 8.5 miliona Windows masina. Odakle info @Shan Jan da je to polovina od svih na kojima je CrowdStrike ne znam. Da li samo za njegovu firmu? Da li su ti ostali comps postedjeni jer jednostavno tamo jos nije rollout-ovan falicni upgrade ili nesto drugo? 

Pogledaj CrowdStrike: Stop breaches. Drive business. - kompanije se rado hvale brojem korisnika/instalacija. Ovi kazu da "29,000 customers trust CrowdStrike to protect what matters most" ali to ne znaci da je sve nad Windows, pokrivaju sve druge OS - jedino sto su ovde zeznuli driver koji je spec za Windows.

Edited by Lucia
  • Hvala 1
Link to comment

Mozda nisam bio jasan - nema polovina svih Windows masine Crowdstrike vec tamo gde ga ima, polovina masina je affectovano. Zapravo, bolje reci, svi su bili affectovani ali oko polovine su se "samo" crashovali i posle oporavili posle automatskog restarta, ostale moras manualno da sredjujes jednu po jednu.

 

Edit: ovo je rough procena iz nekih prica i iz onog sto se desilo kod nas.

  • Hvala 1
Link to comment
12 hours ago, Venom said:

Znači uglavnom vađenje podataka iz dupeta. Što hiljadu milijardi, daj milion milijardi. Što više to bolje. Možda da se držiš nadgornjavanja s mustang, to ti je nivo otprilike.

 

Ha ha, ja vadim podatke iz dupeta, a ti citiraš rodjaka koji učio nešto novo pa napravio sistem koji tim stručnjaka ne može da savlada. Dobro™

 

Znači Windows 3.1 je feature, sve ove novotarije izašle posle su bespotrebno pomodartstvo. Odlično. 

 

Jel ti koristiš Windows 3.1 ? Zašto ne ?

 

Link to comment
11 hours ago, Weenie Pooh said:

 

 

Da li je ta digitalizacija koja obara cene karata u sobi sa nama?

 

image.png.88fa2f2221a81f803a244796aa6cff0a.png

 

Na cenu aviotransporta je najviše uticalo deregulisanje američkog tržišta krajem sedamdesetih, tada je sve otišlo u kurac, kasnije fluktuacije su uglavnom bile do cene goriva. (Ovaj poslednji pad pa skok je COVID, naravno.) 

 

Onlajn buking kao opcija ima praktično net zero efekat. Koliko je korisnicima olakšano da biraju povoljnije putne aranžmane, toliko je i provajderima olakšano da se igraju yield managementa i konstantno optimizuju cene u skladu sa potražnjom/kapacitetom. 

 

 

Aman, to za karte je bilo samo primer. Danas je sve uvezano, od punjenja aviona gorivom, održavanja, rezervnih delova, planiranja osoblja aviona, red letenja, itd. 

 

Mi malo stariji se sećamo da se ranije letelo tako što se avion digne, stigne do odredišta i onda kruži oko piste dok mu kontrola ne da dozvolu da sleti. Meni se dešavalo par puta da kružimo po deset-petnaest minuta pre sletanja. Danas se slot za sletanje odredjuje pre nego što avion uopšte krene i on počinje da se spušta stotinama kilometara unapred i samo uleti na pistu koja mu je dodeljena. Na velikim aerodromima sletanja/poletanja su na svaki minut, to je sa starim sistemom bilo apsolutno nemoguće.  

 

 

 

Edited by braca
Link to comment

Da uletim kao laik. Šta se dešava ako padne taj sistem na nekoliko dana. Da li postoje i dalje ljudi koji su u stanju da to rade ručno ili bi letenje moralo da stane dok se ne popravi?

Link to comment
2 minutes ago, Hamlet Strašni said:

Da uletim kao laik. Šta se dešava ako padne taj sistem na nekoliko dana. Da li postoje i dalje ljudi koji su u stanju da to rade ručno ili bi letenje moralo da stane dok se ne popravi?

Moralo bi da stane.

 

Isto kao što više nijedna finansijska transakcija na svetu ne može ručno...

  • +1 1
Link to comment
Just now, Sammael said:

Moralo bi da stane.

 

Isto kao što više nijedna finansijska transakcija na svetu ne može ručno...

Sa tim, da cini mi se, ovde nije pogodjen sistem preko koga sve aviokompanije rezervisu karte, vec kod nekih njihovi interni sistemi i/ili sistemi koji omogucavaju putnicima da rezervisu karte. 

 

Rekao bih da dosta zavisi od kompanije do kompanije koliko brzo mogu da se oporave i da li imaju neki nacin da ovo prevazidju u medjuvremenu. Na kraju krajeva, ovo nije izazvalo gubitak podataka, ne mora nista da se vraca iz bekapa, "samo" treba ponovo pokrenuti sve te servere i aplikacije na njima.

  • +1 1
Link to comment
8 minutes ago, Hamlet Strašni said:

Da uletim kao laik. Šta se dešava ako padne taj sistem na nekoliko dana. Da li postoje i dalje ljudi koji su u stanju da to rade ručno ili bi letenje moralo da stane dok se ne popravi?

Ne pada ceo sistem, vec samo neki delovi koji su zavisili od masina koje su koristile (novu verziju) program sa problem.

 

Recimo, ako ne radi deo za on-line chekiranje putnika, onda mora na salteru da se odradi check-in. Ako ne radi deo za stampanje, onda se pise rucno.

Ako ne radi baza podataka, onda mogu svi zajedno da se hebu, rucno ;)

 

Link to comment
1 minute ago, x500 said:

Ne pada ceo sistem, vec samo neki delovi koji su zavisili od masina koje su koristile (novu verziju) program sa problem.

 

Recimo, ako ne radi deo za on-line chekiranje putnika, onda mora na salteru da se odradi check-in. Ako ne radi deo za stampanje, onda se pise rucno.

Ako ne radi baza podataka, onda mogu svi zajedno da se hebu, rucno ;)

 

Mislio sam na ovo za kontrolu leta.

Link to comment

Create an account or sign in to comment

You need to be a member in order to leave a comment

Create an account

Sign up for a new account in our community. It's easy!

Register a new account

Sign in

Already have an account? Sign in here.

Sign In Now
×
×
  • Create New...