Jump to content
IGNORED

Rukomet u SFRJ - memo topik


Milošica

Recommended Posts

3 hours ago, Lancia said:

Ma nasa rukometna liga je bila ludilo, kakva crna Premier liga u fudbalu. A centri bili Bjelovar, Banja Luka, Crvenka, Zavidovici... :D Sabac, naravno.

 

Kako je moguce da si Doboj zaobisao?

:fpalm:Jos pakleni turnir...

 

  • +1 1
Link to comment
4 hours ago, mire said:

ne znam kojih si godina, onomad bila zajebancija ko je jači, metaloplastika ili cibona

pa ih vuja izazivao na rukomet, košarku, a ako ih ne oderu obe da presudi fudbal :D

 

inače, bašić, mrkonja, isaković, portner, vujović, cvetković, vuković, nešto najjače ikad igde

 

Te godine kad je Cvetkovic igrao kod njih bili su najjaci klupski tim na svetu ikada u svim sportovima. Ja ne znam za slucaj da su petorica igraca jednog istog tima koji igraju u istoj generaciji (Vujovic, Cvetkovic, Portner, Basic i Isakovic) u svim anketama u konkurenciji najboljih igraca u istoriji na svojim pozicijama. Ljudi su uzeli finale Kupa sampiona na dve utakmice protiv Atletiko Madrida sa ukupnih 17 golova razlike a bilo bi duplo grdje da tadasnji golman Atletika Riko nije odigrao utakmicu zivota u Sapcu i odbranio jedno kvadrilion zicera. Stvarno se ne secam da sam ikada video takvu koncentraciju kvaliteta u jednom klubu, bilo koji sport da je u pitanju.

  • +1 3
Link to comment

Meni je to cale opisivao kao totalnu nemoc gde protivnicki tim zna doslovno svaki sledeci korak egzekucije ali nemaju  ni promil sanse da to sprece.

Link to comment
12 minutes ago, bags said:

Meni je to cale opisivao kao totalnu nemoc gde protivnicki tim zna doslovno svaki sledeci korak egzekucije ali nemaju  ni promil sanse da to sprece.

To se najbolje videlo na mecu protiv Magdeburga, kad su ih unistili cepelinima a Nemci u toku meca pokusavali da skinu foru i kad su najzad jadni uspeli, ogroman aplauz :D

 

Slogu nisam zaboravio, tamo je bio turnir, ali istorijski ne mogu da se mere sa pobrojanim klubovima i sa asovima, koje su stvorili.

  • +1 1
Link to comment
4 hours ago, Lancia said:

 A centri bili Bjelovar, Banja Luka, 

Oba (Partizan i Borac) bili prvaci Evrope prije Metaloplastike.

  • +1 1
Link to comment
4 minutes ago, Peter Fan said:

Oba (Partizan i Borac) bili prvaci Evrope prije Metaloplastike.

istorijski gledano verovatno ima jacih klubova u Evropi, ali nasa liga je bila top. Bukvalno kad gostujes u Urosevcu ili Leskovcu, da slavis, ako izvuces bod. 

Edited by Lancia
Link to comment
Just now, Lancia said:

istorijski gledan verovatno ima jacih klubova u Evropi, ali nasa liga je bila top. Bukvalno kad gostujes u Urosevcu ili Leskovcu, da slavis, ako izvuces bod. 

I Rumuni su imali jaku ligu, ali ne znam da li je bila jaca od nase.

Link to comment
8 minutes ago, bags said:

Meni je to cale opisivao kao totalnu nemoc gde protivnicki tim zna doslovno svaki sledeci korak egzekucije ali nemaju  ni promil sanse da to sprece.

 

Reprezentacija ciji je osnov cinio taj tim je olimpijski (1984) i svetski (1986) sampion.

 

Ja sam trenirao rukomet kao klinac a kum mi je igrao u drugoj ligi SFRJ i naravno da nam je svima ta ekipa bila idol, secam se odlicno te generacije. Tu je i van Metaloplastike bilo izuzetnih igraca (Arnautovic, Rnic, nesto pre njih Krivokapic i Radjenovic) ali ovi su sa Cvetkovicem te godine doslovno bili nepobedivi. Cvetkovica su inace doveli iz Zvezde jer ih je godinu dana pre toga sam pobedio u finalu domace lige pa da im se ne desi ponovo.:D Cvetkovic je za mene najveci strelac kojeg sam ikada gledao, levak sa neverovatnim odrazom i dzordanovskom sposobnoscu da se zadrzi dugo u skoku pa je resetao golmane udarcima o parket (to golmani mnogo teze brane) bez odbrane, posto bi blok padao pre njega na parket. Gledao sam neverovatne igrace ali tako nesto ni pre ni toga nikad nisam video, njega si mogao jedino da svuces faulom pre nego sto se odrazi jer ako se odrazi gotovo je, mogao je jedino da promasi gol ili slucajno pogodi golmana.

 

Na sav taj igracki kvalitet njih je selektirao i postavio Pokrajac, po vecini misljenja najveci rukometni strucnjak u istoriji rukometa. Ako se ne varam nije on vodio te najjace timove Metaloplastike sa klupe vec Tuta Zivkovic i Trifunovic ali to je u sustini bio njegov tim. Oni su zahvaljujuci njemu prvi igrali zonu 3-2-1 koja uopste nije bila opcija pre nego sto je Pokrajac izmislio. A izmislio je jer je tadasnja Steaua iz Bukuresta koja je bila glavni takmac Metaloplastici, imala dva neverovatna beka, Stingu i Dumitrua kojima zona 6-0 nije mogla nista. Tadasnji rukomet je bio mnogo sporiji i igrali su se duzi pozicioni napadi a njih dvojica su bili ogromni i imali su strasan sut, Pokrajac je to resio zonom 3-2-1 u kojoj je tog prednjeg igraca igrao Isakovic, verovatno najinteligentniji rukometas ikada.

 

Najjaci igracki sastav na svetu koji je postavio najveci rukometni inovator na svetu, to se bas retko desava. Bili su bezobrazno bolji od drugih. Secam se na tom SP u Svajcarskoj, bas na utakmici protiv domacina koji je bio kita u rukometu ali domacin pa hajde da igra, u jednom trenutku Svajcarci ukrstaju, trce oko odbrane, dobacuju se a Vujovic i jos jedan igrac, ne secam se vise koji, stoje u zoni, pricaju jedan s drugim i nesto se smeju. Bukvalno se nisu obazirali na ove mucenike koji su tu nesto trckarali ispred zone. Takodje se secam komentara madjarskog trenera koje smo dobili u finalu. Oni su imali nekog levog beka koji je bio bas strasan igrac i Basic nikako nije mogao da ga ukroti, pa je na poluvremenu bilo nereseno. U drugom poluvremenu uvedosmo Arnautovica i ocas posla gotova utakmica. Madjar posle meca sleze ramenima i kaze - kako da dobijes ekipu koja u poluvremenu zameni najboljeg golmana na svetu a onda uvede jos boljeg od njega.

Link to comment
2 hours ago, namenski said:

Jebote, jebote... :isuse: 

Ono, suditi im po najvisim pravnim standardima, isto onako kako bi IBtm-ovci, da ih je Staljin doveo na vlast, sudili njimatm...

Sudac Ulrih, tuzilac Visinski verovatno, zbog pedagoske vaznosti primera Jugoslavije...

 

Imas li ti bre makar blagu predstavu o kakvim se politickim stavovima :isuse: radilo.

IB-ovci da brane svoj politicki stav... :isuse:

Bez konsekvenci... :isuse: 

 

Sa cirka 1,500,000 sovjetskih, madjarskih, rumunskih, bugarskih i albanskih vojnika na granicama... :isuse: 

Italijom na zapadu, u niskom startu, pa jos potpomognutom prijateljimatm...

Neverovatna je ne samo intelektualna lenjost, nego i elementarni nedostatak volje da se barem pokusa da razume 1 vreme i da ga se ne meri merama danasnjice, pa jos od strane mladjahnih i nadobudnih po svaku cenu demokratskitm nastojenih...

Da se barem pokusa da shvati o kakvom se raskolu radilo, prelomu u ljudskim glavama, ali pre i iznad svega nametnutoj borbi za nezavisnost i nepristajanje na polozaj satelita, pretvaranja Jugoslavije u Madjarsku, Poljsku, Rumuniju...

 

Nema paralele, ali se tek mozda da zapitas kako bi izgledalo danas optuziti SAD sa njihovim doprinosom pobedi nad fasizmom sto su, boreci se istinski za odbranu demokratije i slobodu - imali aktivnu rasnu segregaciju...

Mozda krene iz dupeta u glavu...

 

  Reveal hidden contents

Dogodilo se to u ljeto 1947. godine. Bio sam na odmoru u vojnom odmaralištu u Miločeru. U ljetovalište smo primili prvaka beogradske opere Nikolu Cvejića — Vladina sa ženom jer nijesu dobili sobu u hotelu „Avala" u Budvi iako su blagovremeno izvršili rezervaciju. Pošli su za Beograd četiri dana prije mene jer je Cvejić imao angažmane u operi. Pitao sam ih da li su obezbi jedili avionske karte i upozorio ih da je velika gužva. Odgovorili su da su sve uredili.
Moje iznenađenje je bilo utoliko veće kada sam ih vidio na aerodromu u Titogradu. Bili su očajni: imali su karte, ali nijesu mogli dobiti mjesto u avionu. Požalili su mi se da u avion primaju ljude bez karata i molili su da intervenišem.
Pozvao sam komandanta aerodroma, inače kapetana naše armije (aerodromi su još bili pod upravom vojnih vlasti).
— Drug Cvejić i njegova supruga čekaju već četiri dana . . . ne mogu putovati iako su obezbi jedili avionske
karte — oštro sam rekao kapetanu. — U isto vrijeme neki građani ulaze u avion bez karata! Zar to nije protekcija?
Kako ste to dozvolili?
Kapetan se nije zbunio; vidjelo se da jedva čeka takvo pitanje:
— Druže Tempo, ne odlučujemo mi ko se prima u avion! To čini sovjetski pilot . . . on prima putnike po svom nahođenju . . . evo, i sada su u avionu neke žene bez karata. . . ukrcale su se u Skadru, imaju karte do Titograda, a pilot im dozvoljava da lete do Beograda...
Nijesam sačekao da mi kapetan objasni stvari do kraja, nego sam krenuo prema pilotu. Nastojao sam da budem miran
i da mu na lijep način objasnim kako se tako ne može postupati.
— Druže, vi primate putnike bez karata, dok oni koji ih imaju moraju da čekaju. Narod na to veoma loše gleda . . .
to je protekcija! A mi smo vodili borbu, pored ostalog, i protiv protekcije. Zato vas molim da više tako ne radite . . .
— To je moja stvar i biće onako kako ja hoću — odmjerio me je pilot od glave do pete; smatrao je da ima pravo da se izdire na „civila" koji se usudio da stavlja primjedbe.

Time je ulje bilo doliveno na vatru! Dotle sam se jedva uzdržavao. Kada sam vidio da se ponaša kao da je gospodar
u našoj zemlji, nijesam više mogao vladati sobom, već sam viknuo:
— Slušaj ti, nijesmo mi kolonija! Mi smo nezavisna, slobodna zemlja . . .
Pilot je pocrvenio i takođe viknuo:
— Ti si reakcionarni element!
Krv mi je jurnula u glavu . . . Gledali smo se oči u oči.
Došlo mi je da ga udarim pesnicom po licu. Ipak sam se uzdržao. Poslije kratkotrajnog kolebanja odgovorio sam dosta
smireno:
— Neka sam reakcionar... Ali zahtijevam da svi putnici bez karata odmah napuste avion.
Kako sam bio u civilnom odijelu, pilot, izgleda, nije shvatio situaciju, nego je odbrusio:
— Niko neće napustiti avion! Ovde ja naređujem!
— To ćemo tek da vidimo — prijeteći sam rekao i naredio komandantu aerodroma: — Pozovite organe bezbjednosti!
Okrenuo sam leđa pilotu. Bio sam vidno uzbuđen. Oko mene se odmah okupila veća grupa građana. Svi su me molili
da ne popustim jer im se „Rus" na glavu popeo. To me je učvrstilo u uvjerenju da moram biti dosljedan.
Sačekao sam organe bezbjednosti i naredio da blokiraju avion, da spriječe polijetanje dok ja ne izdam dozvolu.
Pošto je izvršio naređenje, oficir me je zapitao:
— Druže Tempo, da li da hapsimo pilota?
— Ne, za sada ne treba nikoga hapsiti — odgovorio sam
odlučno.
Pilot je tek poslije pola sata popustio i naredio da svi putnici bez karte napuste avion. Tako smo se ukrcali svi
koji smo imali karte.
Na beogradskom aerodromu već je čekalo nekoliko službenika sovjetske ambasade. Kad sam izlazio iz aviona, pilot
im je nešto objašnjavao i pokazivao rukom na mene...

 

To sve stoji, ali misim da to ne oduzima previse od poene koju je covjek napravio.

 

Ali, stoji i ono sto je harper naveo: da SFRJ iz kasnih 80-ih nisu isto sto i SFRJ iz kasnih 60-ih, a tek FNRJ i kasnu SFRJ ne treba pominjati. 

Link to comment

@harper lee postoji li objasnjenje za popularnost/uspeh ex-Yu rukometa?

Za razliku od kosarke koja je od pocetaka ponela znackutm urbanog/urbanijeg sporta, rukomet se bio rasirio i po najprovincijama...

Opet, onako da se pomene, kao opasan u smislu izlozenosti/mogucnosti povredjivanja, bio je zabranjen u JNA koja je podrzavala bavljenje sportom...

Link to comment
56 minutes ago, namenski said:

@harper lee postoji li objasnjenje za popularnost/uspeh ex-Yu rukometa?

Za razliku od kosarke koja je od pocetaka ponela znackutm urbanog/urbanijeg sporta, rukomet se bio rasirio i po najprovincijama...

Opet, onako da se pomene, kao opasan u smislu izlozenosti/mogucnosti povredjivanja, bio je zabranjen u JNA koja je podrzavala bavljenje sportom...

 

Struka.

 

I nije bio zabranjen u JNA, bar ne sve vreme. Moja jedinica je imala rukometni tim u kojoj je igralo par profi igraca iz rukometnih liga koji su tada sluzili vojni rok.

Link to comment
26 minutes ago, harper lee said:

 

Struka.

 

I nije bio zabranjen u JNA, bar ne sve vreme. Moja jedinica je imala rukometni tim u kojoj je igralo par profi igraca iz rukometnih liga koji su tada sluzili vojni rok.

Koliko ja znam to nije bilo propisano na nivou cijele vojske, vec je zavisilo od jedinice do jedinice i tolerancije rizika komadanta jedinice / ustanove. Ali generalno, kontaktni sportovi i plivanje je bilo ogranicavano iz razlgoga koji je namenski naveo.

Link to comment
34 minutes ago, harper lee said:

Struka.

Sta bre struka? :D

Edited by namenski
Link to comment
5 minutes ago, namenski said:

Sta bre struka? :D

 

Jugoslovenski rukomet su jedno vreme vodili veoma ozbiljni i strucni ljudi, kad ih je zamenila olos u SRJ taj sport je propao. Ovaj region je mocan u kolektivnim sportovima s loptom i kad god je neki sport imao strucne ljude na celu pravio bi velike rezultate. Muski vaterpolo, kosarka i odbojka u obe konkurencije, nekada rukomet u obe konkurencije, u svim tim sportovima smo u nekim epohama pravili ili pravimo senzacionalne rezultate s obzirom na velicinu zemlje.

 

Fudbal kao crna ovca je izuzetak ali takodje i najbolji primer sta se desava kad olos upravlja sportom. Plus je u fudbalu najveca konkurencija i najteze je doci do vrha.

  • +1 2
Link to comment

Create an account or sign in to comment

You need to be a member in order to leave a comment

Create an account

Sign up for a new account in our community. It's easy!

Register a new account

Sign in

Already have an account? Sign in here.

Sign In Now
×
×
  • Create New...