Jump to content
IGNORED

Javna debata u SFRJ, Y/N?


Caligula

Recommended Posts

1 hour ago, Mel said:

Zar to nije tek 2000tih bilo?

Ne znam, moguce je, ja sam odnekud preuzimanje privatnickog PIO fonda spakovao u slobine finansijske genijalstine.

U svakom slucaju radilo se o ozbiljnim i zdravimtm parama, a ona Krkobabiceva de luxe zaduzbina bila je prva moderna poslovna zgrada u onom kraju, odmah posle novog glumackog fakulteta, neka sredina '80-ih recimo...

Link to comment
9 minutes ago, namenski said:

Ne znam, moguce je, ja sam odnekud preuzimanje privatnickog PIO fonda spakovao u slobine finansijske genijalstine.

U svakom slucaju radilo se o ozbiljnim i zdravimtm parama, a ona Krkobabiceva de luxe zaduzbina bila je prva moderna poslovna zgrada u onom kraju, odmah posle novog glumackog fakulteta, neka sredina '80-ih recimo...

 

Pitacu moje ako se setim, znam da su dobro ispizdeli zbog toga ali sad kad je tachno bilo... /matori smo/

Link to comment

Secate se velike javne rasprave pri rekonstrukcoji Narodnog pozorista (Internet kaze zapoceta 1986.): da li ce kupola biti ostrih ili zakrivljenih linija? 😃

 

Da li pogresno secam da je bilo TV debata na razne teme, napr. za i protiv nuklearne energije, reforme skolstva...?

 

U vezi obaveznog clanstva u 1 Partiji:

Meni je profesor matematike ponudio uclanjenje u neku njihovu omladinsku varijantu: glat sam odbila, i nista. Moj tata je bio univerzitetski profesor, njima je to bio uslov ali on nije bio jer je izvrdao (radio je u dva grada pa je na oba mesta rekao da je u celiji na onom drugom). Za komsinicinu cerku secam se da joj je to bio uslov da dobije posao (zavrsila Tehnoloski!?). Pricam msm o 80tim. 

  • +1 1
Link to comment

@Peter Fan mislim, po secanju, da je to bio Feronikl u Glogovcu, na Kosovu. On je isao u paru sa fabrikom u Obrovcu.

 

Primer politickih fabrika su bile secerane. Po secanju, samo u Srbiji i Vojvodini ih je bilo 20+. Naravno da je vecina propala pre svega usled nedostatka sirovine, secerne repe, i naravno loseg upravljanja.

 

Sto se tice javnih rasprava, vecinom se svodilo na javno nadmetanje dve struje u Partiji. Ne mogu iz glave da se setim da je ikada rezultat bio negativan tj da se raspravom doslo do promene odluke. Mozda neke korekcije i sl. 

 

Dobar primer je "obrano mleko" kome je smanjena masnoca sa 3.5% mlecne masti na 2.8%. Povela se rasprava - da li to moze da utice na zdravlje, pre svega dece. ... Na kraju, je ostalo 2.8% 

Toliko o raspravi i argumentima medju komunistima.

  • +1 1
Link to comment
4 minutes ago, Lucia said:

univerzitetski profesor, njima je to bio uslov

Ovo naprosto nije tacno: onoliko univerzitetskih profesora, ne samo tehnicara nego i drustvenjaka niti su bili clanovi Partije niti je ikome padalo na pamet da ih na silutm uclanjuje...

Stavise, dozvoljavalotm/tolerisalo se i SANU akademisanje sa cesto kontriranjem rezimutm sto nam se, kako se posle ispostavilo, obilo svima o glavu, buduci da se Akademija :isuse: pokazala i dokazala kao jezgro nejcrnjeg nacionalistickog ekstremisanja i srozala struku korumpiravsi je do koske...

 

Da me ne shvatis pogresno, nezahvalno je komentarisati postupak tvog roditelja, ali se nesto ne uklapa, jer partijske stvari jednostavno nisu tako fukcionisale: takozvana maticna osnovna organizacija koja ga je imala u evidenciji, automatski je slala dokumenta druga clana organizaciji u mestu/firmi u koju se drug clan (pre)selio...

Ne kazem da je to sto si rekla nemoguce, ali je dokaz da Partijatm recimo '80-ih nije bila Partija '50-ih u kojoj takve stvari nisu bile ni slucajno moguce i kada se desavalo da na partijskim sastancima kritikuju pa i iskljucuju ljude koji su - privatno kupili auto.

Ili da se pretresaju bracna neverstva clanova/clanica.

Partija je krajem '80-ih omeksalatm, dostigla na nivou SFRJ broj od 2,000,000 clanova, sto je svetlosnim godinama daleko od takozvane (tvrde) nazivalo se kadrovske partije ranijih perioda postojanja Jugoslavije, gde je i sam prijem podrazumevao itekakvu proceduru... 

 

Sto se tice tehnoloskinje koju si pomenula, moguce je da je uslov za posao bilo clanstvo u Partiji, ali samo u firmama koje su imale neke veze sa recimo vojskom, itd, itd...

To je vec islo toliko daleko, BTW postoji i danas, da se za neke poslove vrse takozvane bezbedosne :isuse: :puke: provere u kojima clanovitm DB obilaze komsiluk i raspituju se o kandidatu, dolaze kucama na razgovore, itd, itd...

Jer, malo je nelogicno da urednik javnog glasila/medija nije morao - a nije - da bude drug clan, a da tehnoloskinja mora...

Mada, opet, ako je stupala u firmu u kojoj je sekretar osnovne organicacije tvrd kadar - i to je bilo moguce...

Link to comment
26 minutes ago, Lucia said:

 😃 komsinicinu cerku secam se da joj je to bio uslov da dobije posao (zavrsila Tehnoloski!?). Pricam msm o 80tim. 

1980-тих је већ било тешко наћи посао у струци било како, није било посла, фирме преоптерећене. Мој фадр је био инжењер са државном дипломом, резервни официр у војсци - по аутоматизму и члан СКЈ - мада он је стварно веровао у све то , није га требало пуно наговарати , још је био из НОБ фамилије - деду су му обесили Немци, са бројним учесницима у партизанском покрету.  А није нашао добар посао у струци, на крају је дигао руке од струке и радио нешто сасвим друго, иако му  инжењерство баш лежи и дан данас. 

  • +1 1
Link to comment
5 minutes ago, x500 said:

Sto se tice javnih rasprava, vecinom se svodilo na javno nadmetanje dve struje u Partiji. Ne mogu iz glave da se setim da je ikada rezultat bio negativan tj da se raspravom doslo do promene odluke. Mozda neke korekcije i sl. 

Najstrasnije je sto pricas gluposti onako na blanko: jasno i glasno je ovde podvucena razlika o nivoima politickog uticaja, obaska sto su i korekcije bolje nego nista i obaska sto samim pominjanjem korekcija priznajes da je neko negde ipak nesto raspravljao

Znacaj itekako plodnih javnih rasprava je dosao do izrazaja na lokalu, gde su ljudi govorili i bili slusani: lokalni putevi, elektrifikacija, uvodjenje ili neuvodjenje samodoprinosa...

 

Quote

Dobar primer je "obrano mleko" kome je smanjena masnoca sa 3.5% mlecne masti na 2.8%. Povela se rasprava - da li to moze da utice na zdravlje, pre svega dece. ... Na kraju, je ostalo 2.8% 

Moze li podatak kada je Yu mleko sislo sa 3.5% na 2.8%?

 

Quote

Toliko o raspravi i argumentima medju komunistima.

Ovo nije topik o komunizmu i antikomunizmu.

Mada odlicno dokazuje tvrdnju onog mudrog Poljaka koji nikako nije mirisao komuniste - da su od komunista gori samo antikomunisti...

  • +1 1
Link to comment

@namenski tako mi je tata rekao, nije lagao. Sad tacno koje godine je postao profesor ne znam. Znam da je kratko bio clan, odmah iz rata (pre toga pobegao sa Sremskog fronta, pa se krio po rodbini) ali je brzo izbacen (sto je tad odmah posle rata znacilo gubitak tackica tj. hrane). Zasto je izbacen ne znam tacno, po jednoj prici stitio je jednu drugaricu koju je komesar seksualno uznemiravao, po drugoj nije hteo da ide na Kosovo po partijskoj duznosti.

 

Edited by Lucia
Link to comment
1 minute ago, Lucia said:

tako mi je tata rekao, nije lagao

Tate i mame treba slusati, mnogi od nas su ogresili dusu otkacinjuci price dosadnih matoraca...

Bez zezanja.

Ali during the war price treba primati sa zrnom soli, jer se pred potomcima cesto i razumljivo neke stvari boje malo drugacije...

 

Tackice, bekstvo sa Sremskog fronta, itd, itd, su vec za neku drugu temu...

BTW, daleko bilo, tek u doba Sremskog fronta, dakle zima '44. na '45. nema zaracene drzave u kojoj se za bekstvo s fronta nije -  streljalo.

Sa ili bez kakve-takve sudske procedure.

Obicno i najcesce - bez.

Link to comment
1 hour ago, x500 said:

@Peter Fan mislim, po secanju, da je to bio Feronikl u Glogovcu, na Kosovu. On je isao u paru sa fabrikom u Obrovcu.

Da! 

Link to comment
4 hours ago, namenski said:

Moze li podatak kada je Yu mleko sislo sa 3.5% na 2.8%?

Po secanju, negde izmedju 82 i 84. U to vreme se preslo iz piramida terapak pakovanja na jeftinije pakovanje mleka u kesama.

 

4 hours ago, namenski said:

Znacaj itekako plodnih javnih rasprava je dosao do izrazaja na lokalu, gde su ljudi govorili i bili slusani: lokalni putevi, elektrifikacija, uvodjenje ili neuvodjenje samodoprinosa...

U lokalu se narod pitao samo da da pare. 

Dakle - lokalni putevi, elektrifikacija, uvodjenje ili neuvodjenje samodoprinosa ... - sta je tu bila javna (pa jos strucna) rasprava?! Da li hocete asfaltni put ili da drljate po kaldrmi/makadamu?

Samodoprinos je bio obavezan ako je neko "gore" odlucio da ze nesto uradi. Ako nije bilo cvrsto odluceno, onda se slucao vox populi ;)

Kad smo kod puteva, u periodu 65-69, pricam po secanju, se menjao zakon o putevima gde je bila propisana nova (veca) sirina puteva. Onda su brze bolje "udarali" asfalt gde god su mogli da bi bilo po starom zakonu, tj. da bi bilo jeftinije. Narod, naravno, niko nije nista pitao.

 

4 hours ago, namenski said:

Ovo nije topik o komunizmu i antikomunizmu.

Naravno da nije. Ovde govorimo pre svega losem nacinu vladanja gde je jedna skupina ljudi uzurpirala vlast u ime jedne ideologije. Smatrali su da su vecni i "bogom dani", te da mogu da rade sta i kako hoce. Propagirali su kvazi pagansku religiju sa sve idolima poput Marksa, Lenjina, Tita ...

Spoiler

U jednoj knjizi koju su delili deci 70tih su imale kratke price iz Lenjinovog zivota. Izmedju ostalog su tvrdili da je pisao jednovremeno i levom i desno, i to dva razlicita pisma/teksta.

 

Bas me interesuje ko je, od strucne javnosti, imao mudashca da kaze kako je to najobicnija glupost.

Bili su u stalnim unutrasnjim sukobima, trebili se medjusobno kao bubasvabe :(

Uvek je neko bio kriv, sishao sa pravog puta ... Domaci i strani izdajnici ... Leva i desna skretanja ... Sve u svemu obicane politicke pomije. 

Link to comment
44 minutes ago, x500 said:

Po secanju, negde izmedju 82 i 84. U to vreme se preslo iz piramida terapak pakovanja na jeftinije pakovanje mleka u kesama.

 

U lokalu se narod pitao samo da da pare. 

Dakle - lokalni putevi, elektrifikacija, uvodjenje ili neuvodjenje samodoprinosa ... - sta je tu bila javna (pa jos strucna) rasprava?! Da li hocete asfaltni put ili da drljate po kaldrmi/makadamu?

Samodoprinos je bio obavezan ako je neko "gore" odlucio da ze nesto uradi. Ako nije bilo cvrsto odluceno, onda se slucao vox populi ;)

Kad smo kod puteva, u periodu 65-69, pricam po secanju, se menjao zakon o putevima gde je bila propisana nova (veca) sirina puteva. Onda su brze bolje "udarali" asfalt gde god su mogli da bi bilo po starom zakonu, tj. da bi bilo jeftinije. Narod, naravno, niko nije nista pitao.

 

Naravno da nije. Ovde govorimo pre svega losem nacinu vladanja gde je jedna skupina ljudi uzurpirala vlast u ime jedne ideologije. Smatrali su da su vecni i "bogom dani", te da mogu da rade sta i kako hoce. Propagirali su kvazi pagansku religiju sa sve idolima poput Marksa, Lenjina, Tita ...

  Reveal hidden contents

U jednoj knjizi koju su delili deci 70tih su imale kratke price iz Lenjinovog zivota. Izmedju ostalog su tvrdili da je pisao jednovremeno i levom i desno, i to dva razlicita pisma/teksta.

 

Bas me interesuje ko je, od strucne javnosti, imao mudashca da kaze kako je to najobicnija glupost.

Bili su u stalnim unutrasnjim sukobima, trebili se medjusobno kao bubasvabe :(

Uvek je neko bio kriv, sishao sa pravog puta ... Domaci i strani izdajnici ... Leva i desna skretanja ... Sve u svemu obicane politicke pomije. 

Na ovu gomilu zelenog i zapenjenog mi je stvarno ispod nivoa da odgovaram...:puke:

Doduse, svrbuckalo me malo ono na Ukrajini sa ukrajinskim четницима, ali ne pada sneg da pokrije breg...

 

Link to comment
8 hours ago, Peter Fan said:

Da! 

 

Postojao je Feronikl na Kosovu i bio je bust. Takodje je postojala slicna fabrika u Kavadarcima u Makedoniji kreativnog naziva "Feni" koja se bavila istom proizvodnjom/preradom i isto bila bust.

  • +1 1
  • Hvala 1
Link to comment

Mala sam razmisljao na temu "rahmetli" drzave ovih dana i setio sam se 2 primera koji bi danas, najverovatnije, bili nezamislivi.

1) PIK Obrenovac je krajem 69 otisao u stecaj. Nasli su u magacinu/hladnjaci 15 tone jagnjetime koja je bila oko 1,5 godine stara. Nisu je pustili u promet. Takodje, Beo-Zoo je odbio da je koristi za ishranu zivotinja. Bila je unistena.

2) BIM Slavija je bacala zivotinje koje su stradale u prevozu do klanice. Nije bilo dozboljeno da se takve meso preradjuje i pusta u prodaju.

 

  • +1 2
  • Hvala 1
Link to comment

Create an account or sign in to comment

You need to be a member in order to leave a comment

Create an account

Sign up for a new account in our community. It's easy!

Register a new account

Sign in

Already have an account? Sign in here.

Sign In Now
×
×
  • Create New...