Jump to content
IGNORED

Javna debata u SFRJ, Y/N?


Caligula

Recommended Posts

5 minutes ago, BWA said:

BiH je imala Laktase.

Laktasi su cak imali i nekakve super-povoljne poreze da bi se podstakla privatna incijative. Cak je i Miso Kovac zato isao tamo da snima ploce.

 

Miso Kovac i Bosanci :-)

  • Haha 1
Link to comment
2 minutes ago, Peter Fan said:

Laktasi su cak imali i nekakve super-povoljne poreze da bi se podstakla privatna incijative. Cak je i Miso Kovac zato isao tamo da snima ploce.

 

Miso Kovac i Bosanci :-)

Lijevačani brt.

Link to comment
7 minutes ago, BWA said:

Lijevačani brt.

Pa i to su nekakvi Bosanci. Drugorazredni, ali ipak :-)

9 minutes ago, namenski said:

Sta bre struka? :D

Treneri.

 

12 minutes ago, namenski said:

Slusaj, za Krsko ne znam, za Djerdap su ljudi bili itekako pitani, eksproprijacija je obavljana korektno, 

Vjerujem da su bili fer kompenzovani i slazem se da je generalno drzava to odgovorno odradila, ali stvar je u tome da se te ljude to nije pitalo i da debate nije bilo.

 

Komitet ™ je odlucio da se negdje pravi HE (da li Bileca/ Trebinje, Jablanica, Bajina Basta,itd, nije vazno), a vi se drugovi imate po tome ravnati. Ko talasa - zna se. On je kontrarevolucija i sleduje mu Zenica, Lepoglava, eventualno Popovaca ako je losijeg zdravlja.

  • +1 2
Link to comment
2 minutes ago, Peter Fan said:

Laktasi su cak imali i nekakve super-povoljne poreze da bi se podstakla privatna incijative. Cak je i Miso Kovac zato isao tamo da snima ploce.

Poprilicno opstina, lokalnih samouprava, je smanjivalo poreze i dazbine u njihovoj nadleznosti i tako privlacilo privatniketm...

Narocito u delu takozvanih doprinosa za zdravstveno i penziono...

Mehanizam je bio prost, zvao se overa racuna :D: privatni preduzimac je ispostavljao racun za obavljen posao naruciocu, a potom ga je podnosio u nadleznu - tada se to tako zvalo - opstinsku poresku upravu...

Uprava je na poledjini udarala ogroman stambilj, ispisivala koliko ide drzavi, i racun se vracao naruciocu koji je uplacivao svakom svoje, privatniku i drzavi....

U ta vremena privatnicki penzioni fond je bio odvojen od obicnogtm i bio je strahovito bogat: toliko da je njegov gazda, matori pokojni Krkobabic, gazdujuci njime jos u ona vremena podigao onu zgradu na Novom Beogradu u kojoj je danas takozvani PIO cini mi se...

Toliko bogat da je jedno od prvih Slobinih ubistava bilo ubivanje privatnickog penzionog fonda i njegovo pripajanje obicnom...

  • +1 3
Link to comment
1 minute ago, Peter Fan said:

Vjerujem da su bili fer kompenzovani i slazem se da je generalno drzava to odgovorno odradila, ali stvar je u tome da se te ljude to nije pitalo i da debate nije bilo.

 

Komitet ™ je odlucio da se negdje pravi HE (da li Bileca/ Trebinje, Jablanica, Bajina Basta,itd, nije vazno), a vi se drugovi imate po tome ravnati. Ko talasa - zna se. On je kontrarevolucija i sleduje mu Zenica, Lepoglava, eventualno Popovaca ako je losijeg zdravlja.

Ma daj jebote :D nateraces me po bibliotekama da ti potrazim odasnju stampu: bilo je itekako, ali treba imati u vidu da je Djerdap ipak prekabast primer...

Projekt koji se prakticno protezao jedan vek unazad i bilo bi pozamasno da sad nabrajam sve konsekvence...

Ali, prava sustina javnih rasprava dolazila je na svoje u lokalu, kod gradnje lokalnih puteva, elektrifikacije, samodoprinosa, itd, itd..., gde su se ljudi itekako pitali...

I gde ih se - slusalo.

Link to comment
3 minutes ago, namenski said:

Uprava je na poledjini udarala ogroman stambilj, ispisivala koliko ide drzavi, i racun se vracao naruciocu koji je uplacivao svakom svoje, privatniku i drzavi....

 

Kad vec idemo u proslost i odstupamo od teme - ovo me podsjetilo na bivsi SDK.

  • +1 1
Link to comment
2 minutes ago, namenski said:

Ma daj jebote :D nateraces me po bibliotekama da ti potrazim odasnju stampu: bilo je itekako, ali treba imati u vidu da je Djerdap ipak prekabast primer...

Projekt koji se prakticno protezao jedan vek unazad i bilo bi pozamasno da sad nabrajam sve konsekvence...

Ali, prava sustina javnih rasprava dolazila je na svoje u lokalu, kod gradnje lokalnih puteva, elektrifikacije, samodoprinosa, itd, itd..., gde su se ljudi itekako pitali...

I gde ih se - slusalo.

Eto, bas bih volio vidjeti na kojim je sve instancama bilo raspravljano o tome da se potope sela izmedju Bilece i Trebinja, i kako je odredjena kompenzacija za te ljude koji su time bili osteceni.

 

A moram sad i obligatorno izjednacavanje i tako je svud po svijetu: primjerice u Amerci i ostalim britanskim kolonijama postoji tzv. eminent domain koji, konkreto u Americi, daje drzavi dosta siroka ovlastenja. Da ne ispadne da sam se samo na SFRJ bio ostrvio :-)

 

 

  • +1 1
Link to comment
7 minutes ago, Peter Fan said:

Kad vec idemo u proslost i odstupamo od teme - ovo me podsjetilo na bivsi SDK.

I mene :D 

Bez kompjutera, sa чиновницима...

I, po onom sto sam ja sakupio, kudikamo u mnogim stvarima efikasniji od silnih banaka, agencija.

I - jedan od vecih postpetooktobarskih lopovluka kojima su - ima sigurno ko bolje zna - sve prostorije, svih filijala - a imala ih je svaka opstina - prebacene novoosnovanoj banci, valjda Postanskoj stedionici...

 

Inace, bas ovih dana sam nesto pokusavao da izracunamtm: Beograd je, kao glavni grad Jugoslavije i Srbije - a ni jedna nije bila stedljiva kada su u pitanju drzavni cinovnici - opsluzivao i Jugoslaviju i republiku.

Sve, sve, od ministarstava do kontrole leta, i svi su bili udobno smesteni...

Da bi danas, samo za Srbiju - bio tesan.

Jebiga, znam iz prve ruke opstinu u Srbiji koja je '70-ih imala 27 zaposlenih sa sve predsednikom i vojnim odsekom :D 

Danas ih ima preko 130...

Ta ista opstina je istih '70-ih imala 8 policajaca, nacelnika, lika koji na masini kuca dokumenta, saobracajne, itd, itd...

I - preko 70 policajaca...

Link to comment
4 minutes ago, namenski said:

I mene :D 

Bez kompjutera, sa чиновницима...

I, po onom sto sam ja sakupio, kudikamo u mnogim stvarima efikasniji od silnih banaka, agencija.

I - jedan od vecih postpetooktobarskih lopovluka kojima su - ima sigurno ko bolje zna - sve prostorije, svih filijala - a imala ih je svaka opstina - prebacene novoosnovanoj banci, valjda Postanskoj stedionici...

 

Inace, bas ovih dana sam nesto pokusavao da izracunamtm: Beograd je, kao glavni grad Jugoslavije i Srbije - a ni jedna nije bila stedljiva kada su u pitanju drzavni cinovnici - opsluzivao i Jugoslaviju i republiku.

Sve, sve, od ministarstava do kontrole leta, i svi su bili udobno smesteni...

Da bi danas, samo za Srbiju - bio tesan.

Jebiga, znam iz prve ruke opstinu u Srbiji koja je '70-ih imala 27 zaposlenih sa sve predsednikom i vojnim odsekom :D 

Danas ih ima preko 130...

Ta ista opstina je istih '70-ih imala 8 policajaca, nacelnika, lika koji na masini kuca dokumenta, saobracajne, itd, itd...

I - preko 70 policajaca...

Da, to je dobar primjer. Ovi sad imaju 1/3 tadasnje drzave, a SIV i dalje pun k'o cep + sve zgrade koje je SR Srbija koristila. Doduse, zgrade savezong SUP-a i SSNO vise nema...

Link to comment
25 minutes ago, Peter Fan said:

Komitet ™ je odlucio da se negdje pravi HE (da li Bileca/ Trebinje, Jablanica, Bajina Basta,itd, nije vazno), a vi se drugovi imate po tome ravnati. Ko talasa - zna se. On je kontrarevolucija i sleduje mu Zenica, Lepoglava, eventualno Popovaca ako je losijeg zdravlja.

Slusaj: sve, sve, ali u jedno sam siguran, a moze se i potkrepiti - komiteti nisu odlucivali o mestima, lokacijama pa i potrebama izgradnje HE, TE...

Konacna odluka je, naravno, kao i svuda u svetu :D, bila politicka.

Druga su prica naravno takozvane politicke fabrike, monstrumi, osvrnuo sam se na Smederevo, ali imas cuveni Obrovac, trenutno ne mogu da se setim takodje jakogtm makedonskog primera, ali i te fabrike, ma koliko njihovo podizanje bilo ispolitizovano i posledica interesa lokalnih politicara, podizane su tamo gde je tehnoloski to imalo itekakvog smisla.

Kasniji promasaji su sezali sve do poremecaja na svetskom trzistu, duge su to i tuzne price... :D 

Link to comment
7 minutes ago, namenski said:

Slusaj: sve, sve, ali u jedno sam siguran, a moze se i potkrepiti - komiteti nisu odlucivali o mestima, lokacijama pa i potrebama izgradnje HE, TE...

Konacna odluka je, naravno, kao i svuda u svetu :D, bila politicka.

Pa zato sam i stavio to u TM. Politicka odluka koja nije bila podlozna siroj i javnoj debati.

 

7 minutes ago, namenski said:

Druga su prica naravno takozvane politicke fabrike, monstrumi, osvrnuo sam se na Smederevo, ali imas cuveni Obrovac, trenutno ne mogu da se setim takodje jakogtm makedonskog primera, ali i te fabrike, ma koliko njihovo podizanje bilo ispolitizovano i posledica interesa lokalnih politicara, podizane su tamo gde je tehnoloski to imalo itekakvog smisla.

Kasniji promasaji su sezali sve do poremecaja na svetskom trzistu, duge su to i tuzne price... :D 

Tzv. promasene investicije. Ni ja nisam na njih mislio.

 

Glede Makedonaca, da nije MZT Skopje? J a sam vec i zaboravio koja je bila njihova primarna djelatnost uopste? 

Link to comment

Što se tiče 'promašenih' investicija, čini mi se da zakon nije blagonaklono gledao na nepovoljni zaključak forprojekta i tadašnjih studija izvodljivosti, te je voluntarizam pobeđivao struku.

Davno sam ĉitao, još u prošlom veku i bivšoj državi, zakon o investicionoj izgradnji, pa neću uspeti da proverim.

 

 

 

 

Edited by makaronee
Pogodio promašeno
Link to comment
1 minute ago, Peter Fan said:

Glede Makedonaca, da nije MZT Skopje? J a sam vec i zaboravio koja je bila njihova primarna djelatnost uopste? 

Nije.

Neki monstrum, dole oko Kavadaraca cini mi se...

Seticu se vec, daleko je Konstanca... :D 

 

Nemam obicaj da ovoliko okasnim, ali si mi dao dampf :): cudo su bila ta jugoslovenska lutanjatm...

Ponajvise u skladu sa svojevremenim vicom: vozi sofer Tita, dolaze na raskrsnicu i sofer pita, druze marsale hocemo li levo ili desno?

Daj levi жмигавац, a vozi desno...

 

Pa je tako, na primer, bilo nedozvoljeno imati devizni racun, tacnije isti nije postojao: drzava je za svaki put u inostranstvo odobravala kupovinu odredjene sume US$...

Ali su gradjani - govorim o  ranim'60-im pa na dalje - i kako je rastao broj onih koji su raznim povodima putovali ili radili u inostranstvu, to je inace bilo pre vremena masovnog gastarbajterisanja - imali legalne :isuse: devizne racune kod Narodne banke.

Prave pravcate, kao, izmedju ostalog, pocetak vremena konsignacija kada si mogao da pazaris strani auto kod domaceg zastupnika, platis cenu u devizama i dodatak drzavi u dinarima, Nisan, Autocentar Zagreb, Marticeva 9 :D, Alfa, Beograd pamti i privatne Porsche-e, Lamborghini Espadu, Norton motocikle...

Ali je gradjaninu, vlasniku deviznog racuna moglo da se dogodi, kao i sto se dogadjalo, da na svom deviznom racunu zatekne jednog jutra - dinare.

I na pitanje sta je bre ovo, dobije odgovor - vojska, hitno, nemoj mnogo da seres... 

Doduse, kazu da je kurs konverzijetm bio relativno korektan, ali se pamti i vreme kada je u Trstu dinar bio jaci od lire...

 

Kad pomenuh Autocentar Zagreb, Nisan, stanje jugoslovenske helikopterske flote 1968. godine, ukljucujuci i vojsku:

Jugoslavija-Helikopteri-Flight-1968.jpg

 

Link to comment
15 minutes ago, makaronee said:

voluntarizam pobeđivao struku

Sve cesce, kako se blizio kraj, a republike svaka za sebe...

Link to comment
8 hours ago, namenski said:

 

Toliko bogat da je jedno od prvih Slobinih ubistava bilo ubivanje privatnickog penzionog fonda i njegovo pripajanje obicnom...

 

Zar to nije tek 2000tih bilo?

Link to comment

Create an account or sign in to comment

You need to be a member in order to leave a comment

Create an account

Sign up for a new account in our community. It's easy!

Register a new account

Sign in

Already have an account? Sign in here.

Sign In Now
×
×
  • Create New...