Jump to content
IGNORED

Javna debata u SFRJ, Y/N?


Caligula

Recommended Posts

4 hours ago, Zaboravan said:

Ozbiljan, ostao bih pri mišljenju i obavezan da budeš u situaciji da se tvoj glas za ili protiv važi u diskusiji tipa rudnik i raseljavanje stanovništva. 

Pod #1: javna rasprava nije referendum.

Sluzi, zamisljena je i dobrim delom ostvarivana - sa na narocito na lokalu odlicnim rezultatima - da svaka zainteresovana strana, ukljucujuci i strukutm kaze sta ima.

Veliki projekti poput RT su svuda i uvek predmet (i) politickog odlucivanja, a mudratm politika ce itekako da oslusne pa i poslusa rezultate javne rasprava.

O tome bi se, kao i o jos toliko toga, sto se Jugolavije tice dalo raspravljati, pa je tako glede recimo Djerdapa raseljavano ne samo stanovnistvo nego su gradjeni iznova citavi gradovi, a da niko nije ostao uskracen za svoja prava, jos manje manipulisan u vezi posledica.

Toliko.

 

Quote

Da ne dužim, ne volim idealizacije i pa ni bele laži ako stvarno neće biti korisne, zato sam i reagovao. SFRJ, bila, prošla, očito nam nije valjala kada smo je tako krvavo razbucali. 

Ne znam koji smo to mi...

Koji smo je razbucali...

Znam neke, slucajno su na kape pozurili da okace kokarde i da se dosete pravoslavlja i koji su je - izgazimenistali.

Da ne bude zabune, nemam nista protiv da se Jugoslavija kao deo srpske istorije ponovo i ponovo preispituje, sa sve - ako na to izadje - zakljuckom da je bila najveca srpska zabluda... :D 

Da smo barem pokusali da je umesto razbucavanja - demontiramo, a?

 

Uz jedan argument nad argumentima: ZA Jugoslaviju dovoljno govori samo pogled u beskrajan spisak onih koji su bili - protiv nje.

Tako da - u losem si drustvu, od zlaa oca i od gore majke...

 

A sto se tice ovde iznete optuzbe da je velicanje Jugoslavije - bezobrazluk, pa - bolje da cutim...

  • +1 1
Link to comment
2 hours ago, harper lee said:

 

Onda imas vise od 70 godina. Pre 35 godina sam postao urednik drustva i politike u jednom casopisu a nisam bio clan SKJ, tada to vec nije moralo. Dakle, ja licno, da ne bude "pricao mi neko". Ako nemas vise od 70 godina onda nisi dovoljno star da bi "znao da je svaka redakcija...".

Nemam i verujem ti sve. 

E sada pre 35 godina u sfrj je bila koja 1989-1990? :D

Nema tu više sfrj... Elem ja recimo mogu po tom pitanju iz 1. ruke da kažem da me odbijanje da prihvatim prijem u omladinca skj koštalo ocene manje iz geografije i sećam se jednog časa razredne nastave gde je gost™ bio omladinac koji nam je držao predavanje kako se slovenačka omladina sramotno ponašala u vezi 25. maja i nošenja štafete.

Mislim da razlog svađanja™ ovde je što sfrj gledamo kroz različite periode, što njene što naše. 

Link to comment
25 minutes ago, namenski said:

Pod #1: javna rasprava nije referendum.

Sluzi, zamisljena je i dobrim delom ostvarivana - sa na narocito na lokalu odlicnim rezultatima - da svaka zainteresovana strana, ukljucujuci i strukutm kaze sta ima.

Veliki projekti poput RT su svuda i uvek predmet (i) politickog odlucivanja, a mudratm politika ce itekako da oslusne pa i poslusa rezultate javne rasprava.

O tome bi se, kao i o jos toliko toga, sto se Jugolavije tice dalo raspravljati, pa je tako glede recimo Djerdapa raseljavano ne samo stanovnistvo nego su gradjeni iznova citavi gradovi, a da niko nije ostao uskracen za svoja prava, jos manje manipulisan u vezi posledica.

Toliko.

 

Ne znam koji smo to mi...

Koji smo je razbucali...

Znam neke, slucajno su na kape pozurili da okace kokarde i da se dosete pravoslavlja i koji su je - izgazimenistali.

Da ne bude zabune, nemam nista protiv da se Jugoslavija kao deo srpske istorije ponovo i ponovo preispituje, sa sve - ako na to izadje - zakljuckom da je bila najveca srpska zabluda... :D 

Da smo barem pokusali da je umesto razbucavanja - demontiramo, a?

 

Uz jedan argument nad argumentima: ZA Jugoslaviju dovoljno govori samo pogled u beskrajan spisak onih koji su bili - protiv nje.

Tako da - u losem si drustvu, od zlaa oca i od gore majke...

 

A sto se tice ovde iznete optuzbe da je velicanje Jugoslavije - bezobrazluk, pa - bolje da cutim...

Mani se kokardi, niti sam je nosio a posle ratovanja ne volim ni železničara videti.

Kada sam rekao mi, mislio sam na svih 22 M koji su slabo zalegli da sačuvaju sfrj, naprotiv više su se trudili da nestane, ali to je tema za drugu temu a i ova se izrodila iz neke pa da ne trolujemo.

Inače nisam ni pomislio a verujem ni napisao da je veličanje sfrj bezobrazluk, ako je tako zvučalo dugujem izvinjenje. 

  • +1 1
Link to comment
2 minutes ago, Zaboravan said:

prijem u omladinca skj

Sve se tebi pomesalo i sve si ti pomesao... :D 

Ne postoje niti su postojali omladinci SKJ: postojao je SSOJ, Savez Socijalisticke Omladine Jugoslavije, i postojao je SKJ, Savez Komunista Jugoslavije...

To su, tek onako da se zna, bile odvojene organizacije.

A sto se tice tvoje smanjene ocene iz geografije, sta da ti kazem: svako vreme ima svoje budale radikale, niko i nigde nije imun...

I, bas su ti rekli: ocena manje zbog odbijanja uclanjenja?

Ili ti ipak nisi tu geografiju, a? :D 

 

Ako su ti ocenu smanjili bas zbog clanstva, onda se Jugoslavija bas ogresila o tebe...:cry:

Upisi se slobodno u onaj spisak zrtava komunizma... :tongue:

Odmah, recimo, do dr. Vojislava Kostunice, koji je takodje jedva pretek'o...

  • Haha 2
Link to comment
Just now, Zaboravan said:

Inače nisam ni pomislio a verujem ni napisao da je veličanje sfrj bezobrazluk, ako je tako zvučalo dugujem izvinjenje. 

Nisam ni rekao ni pomislio da si ti: eno ga x500 na tu temu izbljuva zeleno...

Sa sve bezobrazlukom... :isuse: 

Link to comment
10 minutes ago, Zaboravan said:

Nemam i verujem ti sve. 

E sada pre 35 godina u sfrj je bila koja 1989-1990? :D

Nema tu više sfrj... Elem ja recimo mogu po tom pitanju iz 1. ruke da kažem da me odbijanje da prihvatim prijem u omladinca skj koštalo ocene manje iz geografije i sećam se jednog časa razredne nastave gde je gost™ bio omladinac koji nam je držao predavanje kako se slovenačka omladina sramotno ponašala u vezi 25. maja i nošenja štafete.

Mislim da razlog svađanja™ ovde je što sfrj gledamo kroz različite periode, što njene što naše. 

 

Bilo je i tada svakakvih budala i fanatika kao sto ih ima i sada, svako od nas ima neku pricu iz detinjstva sa slicnim incidentima.

  • +1 2
Link to comment
1 minute ago, mire said:

ja sam u trećem srednje morao u skj :D

A mene su u trecem izbacili iz svih srednjih skola na teritoriji Socijalisticke Republike Srbije o cemu je, protiv mene, digao glas i 1 republicki poslanik u republickoj skupstini, pa sam morao da se doskolujem u inostranstvutm...

Pa mi ni to nije bilo za nauk, nego sam na trecoj godini faxa zamalo odgovarao po onom Clanu, video CZ iznutra :sleep:, morao da menjam profesiju i da se saltujem iz drustvenjakatm u prirodnjaketm...

I da se na razne nacine zlopatim... :D 

U zemlji koja je onakva kakva je bila bila Periklovo doba sve dok nije zasijalo sunce slobode i demokratije.

Da bi mi danas i ovde nabijali na nos Kaludjericu dok kroz prozor i na svakom koraku vidim plodove besomucnog arhitektonsko-investitorskog urbanizma prema kojima je 1 Kaludjerica u najmanju ruku - Firenca... 

:fantom: 

 

Fuj bre...

Ne ti Mire.. :D 

  • +1 1
  • Vojvodo,serdare 1
Link to comment
6 minutes ago, namenski said:

Sve se tebi pomesalo i sve si ti pomesao... :D 

Ne postoje niti su postojali omladinci SKJ: postojao je SSOJ, Savez Socijalisticke Omladine Jugoslavije, i postojao je SKJ, Savez Komunista Jugoslavije...

To su, tek onako da se zna, bile odvojene organizacije.

A sto se tice tvoje smanjene ocene iz geografije, sta da ti kazem: svako vreme ima svoje budale radikale, niko i nigde nije imun...

I, bas su ti rekli: ocena manje zbog odbijanja uclanjenja?

Ili ti ipak nisi tu geografiju, a? :D 

 

Ako su ti ocenu smanjili bas zbog clanstva, onda se Jugoslavija bas ogresila o tebe...:cry:

Upisi se slobodno u onaj spisak zrtava komunizma... :tongue:

Odmah, recimo, do dr. Vojislava Kostunice, koji je takodje jedva pretek'o...

Nema mesta cinizmu, tada mi je ta ocena manje (rekao mi u lice) nešto kao značila, i da bio čovek baš ono fanatik ili vojnik partije, mislim beznačajna stvar ali eto to pamtim, možda zato imam averziju na svaki oblik nametanja ideologije :D

Svakako pamtim previše dobrih stvari (a šta bi drugo iz mladosti) i mogao bih nadugačko tako da nisam baš zaslužio da me okitiš kokardom™ iz prve. 

Link to comment
35 minutes ago, Zaboravan said:

Elem ja recimo mogu po tom pitanju iz 1. ruke da kažem da me odbijanje da prihvatim prijem u omladinca skj koštalo ocene manje iz geografije i sećam se jednog časa razredne nastave gde je gost™ bio omladinac koji nam je držao predavanje kako se slovenačka omladina sramotno ponašala u vezi 25. maja i nošenja štafete.

Mislim da razlog svađanja™ ovde je što sfrj gledamo kroz različite periode, što njene što naše. 

Ahahahahah, ja sam nehotično napravila skandal što sam to odbila (a bila sam predsednik omladine škole ili tako nešto, više se ni ne sećam, znam da sam organizovala i vodila sve što je trebalo organizovati i voditi, znam da sam rmbala ko budala; ovo nisam želela jer nisam želela, ni roditelji mi nisu bili članovi partije, plus mi se nije svidelo da me neko forsira na bilo šta), a đak generacije nisam bila jer je istoričarka stavila veto zbog mog nepoštovanja (prema Titu u 8. razredu i prema njoj, kada sam je odmah u 5. pitala da mi objasni što mi je dala za odgovor 4 a ne 5).

Ovo za Tita, da neko ne pomisli da sam bila neki osvešćeni buntovnik, bio je sticaj okolnosti. Neka što izražajno čita i recituje nije se pojavila na vreme pre početka škole, a razglas je morao da se čita odmah na početku druge smene. I meni uvale tekst koji prvi put vidim, i ja to sve iščitam... na 45 obrtaja :laugh:. Istoričarka je ko furija izletela iz kabineta (bila je već tada starija žena, a kabinet na kraju hodnika od hola škole, na koji se nastavljao hodnik sa nastavničkim prostorijama). Jebala mi je majku i urlala da se sve orilo...

Đak generacije je postala devojčica koja se nije pojavila.

 

Kad malo bolje razmislim, ovo je metafora mog života: 1 uzaludna pobuna sa bonus najebavanjem, dok oni što kupe kajmak po periodima idu, drže moralnu palicu i prozivaju me da sam nedovoljno odana Titu, da sam nedovoljno Srpkinja, da sam nedovoljno patriota, da sam previše nacionalista, da sramotim državu u inostranstvu, da sam nedostojna da radim svoj posao jer sam protiv bakljada i cerekanja nad protestima za streljanu decu... Uvek jedna te ista govna rade jedno te isto, samo po periodima iz drugog ugla targetiraju i tlače.

 

Edited by pt 2.0
  • +1 3
  • Wub 1
  • Haha 1
  • Hvala 2
Link to comment
4 minutes ago, pt 2.0 said:

Ahahahahah, ja sam nehotično napravila skandal što sam to odbila (a bila sam predsednik omladine škole ili tako nešto, više se ni ne sećam, znam da sam organizovala i vodila sve što je trebalo organizovati i voditi, znam da sam rmbala ko budala), a đak generacije nisam bila jer je istoričarka stavila veto zbog mog nepoštovanja (prema Titu u 8. razredu i prema njoj, kada sam je odmah u 5. pitala da mi objasni što mi je dala za odgovor 4 a ne 5).

Ovo za Tita, da neko ne pomisli da sam bila neki osvešćeni buntovnik, bio je sticaj okolnosti. Neka što izražajno čita i recituje nije se pojavila na vreme pre početka škole, a razglas je morao da se čita odmah na početku druge smene. I meni uvale tekst koji prvi put vidim, i ja to sve iščitam... na 45 obrtaja :laugh:. Istoričarka je ko furija izletela iz kabineta (bila je već tada starija žena, a kabinet na kraju hodnika od hola škole, na koji se nastavljao hodnik sa nastavničkim prostorijama). Jebala mi je majku i urlala da se sve orilo...

Đak generacije je postala devojčica koja se nije pojavila.

 

Kad malo bolje razmislim, ovo je metafora mog života: 1 uzaludna pobuna sa bonus najebavanjem, dok oni što kupe kajmak po periodima idu, drže moralnu palicu i prozivaju me da sam nedovoljno odana Titu, da sam nedovoljno Srpkinja, da sam nedovoljno patriota, da sam previše nacionalista, da sam... Uvek jedna te ista govna rade jedno te isto, samo po periodima iz drugog ugla targetiraju i tlače.

Stavio reakciju ali ono i nije smešno. Ovi samo promenili značku na reveru i nastavili... 

  • +1 1
Link to comment
Just now, Zaboravan said:

Stavio reakciju ali ono i nije smešno. Ovi samo promenili značku na reveru i nastavili... 

Ma i smešno je i groteskno je i tužno je, tj. tako je kako je.

Pre nekoliko dana sam baš drugaru u nekoj priči posložila hronološki neke tačke mog života tog tipa (ko me je kad maltretirao i pod kojim "moralnim" izgovorom). U kombinaciji sa mojim poreklom, to zapravo jasno trasira ko sam (i gde je bilo neminovno da završim).

  • +1 1
Link to comment
5 minutes ago, pt 2.0 said:

Ma i smešno je i groteskno je i tužno je, tj. tako je kako je.

Pre nekoliko dana sam baš drugaru u nekoj priči posložila hronološki neke tačke mog života tog tipa (ko me je kad maltretirao i pod kojim "moralnim" izgovorom). U kombinaciji sa mojim poreklom, to zapravo jasno trasira ko sam (i gde je bilo neminovno da završim).

Zaista je tako, nekome se kockice slože da pobeći ne može a saginjati™ se neće. 

Ostane uteha da se može pogledati u ogledalo ujutru kada se brije... 

Hm... U tvom slučaju šta znam maže dnevnu kremu, karmin, šta već. :D

Link to comment
Just now, Zaboravan said:

U tvom slučaju šta znam maže dnevnu kremu, karmin, šta već. :D

prvo se umijem ladnom vodim, pa redom :fantom:

  • +1 1
Link to comment

Create an account or sign in to comment

You need to be a member in order to leave a comment

Create an account

Sign up for a new account in our community. It's easy!

Register a new account

Sign in

Already have an account? Sign in here.

Sign In Now
×
×
  • Create New...